Tarnobrzeg: Najlepsze powietrze jest na Serbinowie, najgorsze w Wielowsi

Najlepsze powietrze jest na osiedlu Serbinów, najgorsze zaś w Wielowsi – wyniki analizy jakości powietrza w Tarnobrzegu, w oparciu o dane z platformy Airly, zaprezentowała podczas minionej sesji RM Jolanta Hyla, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

Najgorszej jakości powietrze w Tarnobrzegu jest w okresie świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

Jak wyjaśniła naczelnik Hyla: cyt: W oparciu o analizę danych zgromadzonych przez platformę Airly jakość powietrza w Tarnobrzegu jest na dobrym poziomie. Na tle całego Województwa Podkarpackiego, Tarnobrzeg wykazuje w okresie jesienno – zimowym bardzo zbliżone wyniki jakości powietrza, natomiast w okresie wiosenno-letnim jakość powietrza jest znacznie lepsza

– W okresie wrzesień 2021r. -wrzesień 2022r., obszar całego miasta jak i poszczególne jego osiedla zanotowały wzrost jakości powietrza w odniesieniu do okresu wrzesień 2020r. – wrzesień 2021 r.
W okresie wrzesień 2021r-wrzesień 2022 r., osiedle Serbinów wykazało najlepszą jakość powietrza, natomiast osiedle Wielowieś wykazało najgorszą jakość powietrza – mówiła naczelnik.

Zgodnie z treścią prezentacji, najwyższy przyrost poprawy jakości powietrza w okresie wrzesień 2021r-wrzesień 2022 r zanotowało osiedle Miechocin.

– Osiedla charakteryzujące się przewagą zabudowy jednorodzinnej wykazują gorszą jakość powietrza niż osiedla posiadające przewagę zabudowy wielorodzinnej. Na taki stan rzeczy w dużej mierze wpływ obecność startych kotłów na paliwo stałe w poszczególnych gospodarstwach domowych, rodzaj spalanego paliwa oraz przemysł komunikacyjny – kontynuowała J.Hyla dodając, iż:

Najwyższe pliki wykresów jakości powietrza (tj. punktowo wysoki lub bardzo wysoki indeks CAQI) przypadają na te same okresy w roku na każdym obszarze w mieście, tj. okres bożonarodzeniowy oraz okres wielkanocny, co może świadczyć o zwiększonym użytkowaniu kotłów przez gospodarstwa domowe oraz o zwiększonym natężeniu transportu komunikacyjnego

Kończąc swoje wystąpienie naczelnik wymieniła trzy czynniki, które mają mieć wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście. 

– Znaczna poprawa jakości powietrza do roku ubiegłego może świadczyć o: wymianie przez część gospodarstw domowych kotłów do spalania paliw stałych na te charakteryzujące się wyższą sprawnością i generujące mniej zanieczyszczeń, wymianie przez część gospodarstw domowych kotłów do spalania paliw stałych na kotły gazowe i zwiększeniu świadomości mieszkańców, co do szkodliwości niskiej emisji – dodała J.Hyla.

prezentacja-powietrze_1912310

Subskrybuj
Powiadom o
51 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
egon
2 miesięcy temu

Przeczytajcie raport jeszcze raz, bo w tytule się pomieszało. Najgorsze powietrze jest na osiedlu Wielowieś, a na osiedlu Miechocin jest największa poprawa jakości powietrza.

Zdrowotnościowy
2 miesięcy temu

Najlepsze powietrze jest nad jeziorem bo jest mnóstwo spalin samochodowych od Wisłostrady i od samochodów przyjezdnych nad jezioro. Na zdrowie.

Część
2 miesięcy temu

Część

N5Avps1BgAFnOLIa.jpg
Kazimierz
2 miesięcy temu

Zapraszamy na czadowe osiedle PIASTOW !!! zawsze był SMROD I SMOG !!! W tym roku strach się bać co będzie

Col
2 miesięcy temu
Reply to  Kazimierz

Pierdzielicie Hipolicie.Gdyb było tak jak piszesz to na Serbinowie / osiedle graniczące bezpośrednio / nie było by najczystszego powietrza .Myślenie jak zwykle boli.Napisz na których posesjach czadowego osiedla są składy odpadów przygotowanych do spalenia bo ja ich nie widzę jął tam śmigam.

Obatelka
2 miesięcy temu
Reply to  Col

Dużo smrodu pochodzi też z działek pracowniczych,a teraz emeryckich.niby nie wolno spalać badyli i śmieci ale dużo osób ma to gdzieś bo zadymienie bywa ogromne.

żałosni ludzie
2 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

urojenia niektórych emerytek ,co nie mają nic do roboty tylko poszukiwać ogniska na działkach, bo ludzie sobie robią grila albo palą liście. Potem robicie afery i straszycie ludzi karami. Ale takich jak wy powinno sie wysiedlać w okolice fabryk, żeby wąchali smród i wtedy możecie sobie protestować. Co za żałośni ludzie, nic do roboty, tylko siedzieć w oknie i wypatrywać co kto robi

Kazimierz
2 miesięcy temu
Reply to  Col

Zapraszamy na Piastow Tylko uważaj żeby Ci oczu nie wypaliło Poupajaj się smrodem POWODZENIA

Gospel
2 miesięcy temu
Reply to  Kazimierz

Nie zapraszaj tylko przespaceruj się obok kotłowni węglowej przy ul. Fabrycznej a poczujesz zapach spalanych setek jeśli nie tysięcy ton węgla byś miał ciepełko w domu.Dalej widzisz problem w dymie spalanego węgla w prywatnych domach.

Kazimierz
2 miesięcy temu
Reply to  Gospel

Ogrzewanie gazowe mam a smród śmieci muszę wąchać i truć się tym

GENOWEFA
2 miesięcy temu
Reply to  Col

Gromadzą w domach śmieci i je spalają w kopciuchach Wiele domów nie ma pojemników na śmieci Dziadki zjadają plastiki i wszystkie odpadki ,??

nie chodzi o piece węglowe
2 miesięcy temu
Reply to  Kazimierz

to nie domy są źródłem zanieczyszczenia powietrza tylko fabryki. To co idzie z domów to tyle co nic. Więcej dymu produkują samochody, więc przelicz skalę

Obatelka
2 miesięcy temu

Nieprawda, dużo dymu pochodzi z kominów domów jednorodzinnych. Nawet w niedzielę i w upał czuć dym . Kwestia w tym,że nie ma monitoringu powietrza a straż miejska niechętnie i nierychliwie egzekwuje czystość powietrza , a w tym roku to nie wyobrażam sobie co będzie , nawet koło przedszkoli dymią w kamienicach aż czarno.

żałosni ludzie
2 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

jesteś rąbnięta na mózg. Polecam wizytę u psychiatry niech przepisze leki na urojenia. A najlepiej znajdź sobie robotę to przestaniesz sie interesować kominami i zawracać d.pe straży miejskiej, bo oni też mają was dość, ciągle wydzwaniacie z pierdołami

Papa
2 miesięcy temu

Nie pal gumiakami to nie będziesz tak pisal bo widocznie masz coś na sumieniu

Obatelka
2 miesięcy temu

Nieprawda najwięcej w Tarnobrzegu jest dymów z kominów. Nawet w niedzielę i latem palą w piecach. Straż miejska nie zajmuje się tym,chociaż czasami od dymu czarna okolica. Nawet domy koło przedszkoli tak kopca że hej. W tym roku to nie wiem co będzie. Szkoda że nie ma więcej monitorowanych miejsc ,bo by wyszło vjak jest naprawdę.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Szanowna Pani bo to takie miasto , mnóstwo domów jednorodzinnych zwłaszcza na tzw osiedlach wiejskich .
Ciepłownie budowano w Tbg na potrzeby bloków , zresztą PEC powstał za kasę Siarkopolu , który później przekazał miastu zakład ciepłowniczy za FRIKO miastu ( a urzędasy prezent sprywatyzowano ).

gmina Tarnobrzeg
2 miesięcy temu

Akurat gmina Tarnobrzeg jest specyficzna, gdyż cały przemysł jest ulokowany poza miastem na tzw osiedlach czyli otaczających miejscowościach. We Wielowski powietrze najgorsze gdyż nieopodal jest huta Sandomierz a kilka kilometrów dalej zakład w Gorzycach. Podobnie będzie w Nagnajowie, czy Chmielowie, ale wiadomo że w Machowie zakłady są dużo mniejsze niż wymienione. Ja tylko ubolewam że ciągle pada określenie Tarnobrzeg a nie gmina Tarnobrzeg i cały czas jest mieszane miasto z pozostałymi miejscowościami.Administracyjny B.rdel na kółkach, ale mam nadzieję że za parę lat ktoś to uporządkuje i będzie normalnie tak jak jest w innych miastach.

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu

Czym się różni gmina Tarnobrzeg od Tarnobrzega ? To tak jakby lemingu w Warszawie istniała Warszawa jako centrum Mokotów zaś inne dzielnice Wilanów, Ursus, Ochota to już gmina Warszawa – puknij się w ten głupią łepetyne !

bałagan administracyjny
2 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nie może być uznana za miasto miejscowość nie przylegająca bezpośrednio do miasta, o wyraźnie innej zabudowie, posiadająca odrębne centrum miejscowości oraz niezwiązana historycznie z miastem. Takie właśnie kryternia wypełnia Wielowieś,Sobów czy Nagnajów. To nie są osiedla tylko miejscowości w gminie Tarnobrzeg. Jadąc do Sobowa nie jadę do Tarnobrzega tylko do odrębnej miejscowości. Problem jest czysto administracyjny, gdyż w 1999 utworzono idiotyczny byt pod nazwą miasto na prawach powiatu , z tego powodu znikło pojęcie gminy. Jednak to nie zmienia stanu faktycznego.
A więc oddzielne miejscowości nie powinny mieć wspólnego budżetu obywatelskiego.

Oooo
2 miesięcy temu

Masz problem to się doucz buraku że stalowej, widzę, że niedawno zeszła łajza z drzewa i gra chojraka i znawcę tematu.

bałagan administracyjny
2 miesięcy temu
Reply to  Oooo

można odnieść wrażenie że w Stalowej jest znacznie więcej ludzi wykształconych, gdyż tam odrębne miejscowości naprawdę są poza granicami miasta i nikt tego nie zmienia, sprawy są poukładane, Po prostu tam jest normalnie

Tbg skurw..nu
2 miesięcy temu

Buroku znikaj stąd. Tbg skurwys…nu

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu

A niby PKP stalowa wola północ, centrum , południe to niby ścisła zabudowa stalowej:). Nie rozśmieszaj bo stalowa wcale nie jest dużo większa w ścisłej zabudowie od TBG, a Rozwadów to też zasługa wypierdka wsi która powstała dzięki COP !

bałagan administracyjny
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nie chodzi o zabudowę tylko o granicę miasta. Rozwadów jest dla Stalowej Woli czymś podobnym do Miechocin dla Tarnobrzega, czyli jest składnikiem, wystarczy spojrzeć na mapę satelitarną. Natomiast Zakrzów można porównać do Charzewic, które już nie są częścią Stalowej Woli. Od porządku w administracji zaczyna się budowanie dobrobytu.Natomiast bałagan i chaos zniechęca do inwestycji i obniża poziom życia.

Super
1 miesiąc temu

Won plawiaku

Do bałaganiarza
1 miesiąc temu

Ty tak sam czy działasz na czyjeś zlecenie onuco? Bałagan to masz w głowie chociaż ona pusta.

Do bałaganiarza
1 miesiąc temu

Co ty ćpiesz?

Gość
1 miesiąc temu

Twoje tezy są normalnie bo Ty chyba jesteś nienormalny 🙂 w tym kraju jak i pis-owskiej st.w nic nie jest normalne. Rozwadów to też nie st.w. A Pławo I Charzewice?
Wytłumacz mi dlaczego bilet z Rozwadowa do Rzeszowa był I jest tańszy niż z Tarnibrzega do Rzeszowa choć trasa krótsza. Kosztem Tarnobrzega robiliście sobie wyższe statystyki aby kudłaty pisior miał u siebie szpryche kolejową do CPK. Wszystko zgodne z prawem i sprawiedliwością.
Wstyd mi za mieszkańców Tarnobrzega którzy za 40 groszy sprzedają swoje miasto.

Emil betoniarz
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Ale kto będzie jeździł pociagiem do stalowej? 1000 ha lasu wyciąć aby zrobić sobie zakład, natura wkrótce przyjdzie po swoje.

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu

To spójrz na Rzeszów i wchłaniane okoliczne wiejskie miejscowości. Mało tego patrząc z Twojego punktu widzenia całe osiedle domków w okolicach górnika to powinna być enklawa ze względu na otaczającą ją zabudowę bloków z wielkiej płyty. Mało tyego stalowa wola nie patrzy na osiedla tylko tworzy aglomerację w postaci dworców PKP , – PKP południe , północ, centrum tylko wsioki z TBG ciągle mają jakieś kompleksy mniejszości !.

wyodrębnienie miasta
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ty jesteś obłąkany jeśli porównujesz Rzeszów do Tarnobrzega i panujące tam realia. Ty wiesz po co oni to wchłaniają? Żeby mieć nowe tereny inwestycyjne i ROZBUDOWYWAĆ MIASTO. Czy Tarnobrzeg cokolwiek inwestuje w jakimś Sobowie czy Zakrzowie? Puknij sie w głowę człowieku. Jestem za szybkim wyodrębnienia miasta Tarnobrzega i utworzeniem gminy złożonej z miejscowości wraz z powołaniem ich sołtysów, a zamiast prezydenta powołanie burmistrza. To naprawdę pomogłoby miastu finansowo i rozwiązało wiele problemów

Super
1 miesiąc temu

Won

Super
1 miesiąc temu

Won, paszla onuco z Pława.

Do bałaganiarza
1 miesiąc temu

Łonuca coś wymyśliła, na zlecenie

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Widać że nie rozróżniasz analogi i masz w tym logicznym problem. Spójrz na Rzeszów z lat 90 ale każde miasto potrzebuje terenów do rozwoju. Skąd wiesz że Tarnobrzeg nie będzie potrzebował w przyszłości terenów inwestycyjnych. Mało tego jako miasto powinno wchłonąć Stale i Chmielów jako dzielnice. Widać jesteś okolicznym tyrolem któremu żal dupę ściska !

Do bałaganiarza
1 miesiąc temu

Co ty ćpiesz?

Do bałaganiarza
1 miesiąc temu

Co ty ćpiesz? Bo wyżaliło wszystko

Emil betoniarz
1 miesiąc temu

1000ha lasu wycinasz i masz czelność strzelać wywód, zacznij ulepszać świat u siebie w dziupli w lesie. Matka natura płacze i krwawi.

obywatel
2 miesięcy temu

Najlepsze i najczystsze powietrze to jest w mieszkaniu ( o ile się wietrzy odpowiednią porą ).

Gdzie najbardziej cuchnie i śmierdzi ???
Wokół urzędu ( i w urzędzie) – smród od czasu wprowadzenia podatku bozkowego tzw cmentarnego – smród, smród , smród nie do zmycia !

wyborca ciekawy
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

jakby obywatel wygrał wybory to w urzędzie natychmiast przestanie dawać smrodem?

obywatel
2 miesięcy temu

Tam się nie wybieram tak więc zmian nie będzie .
Smród to jest od lat tylko teraz bardziej czuć.

wrzos
2 miesięcy temu

DO OBYWATEL NAJWIEKSZY SMROD WALI OD CIEBIE JAK WYCHODZISZ ZE SWOJEJ NORY STARY CIULU, NO COMENT !!!

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Ha, ha, ha – dotarło !

Uderz w stół to ciota się odsłoni !

fan
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

powinno być yes, yes, yes, tak pisałes dawniej

Jaro _fannn
2 miesięcy temu

A co wy tu pieprzycie głupoty!!!!
Jarosław powiedział że trzeba ogrzać Polskę, powiedział!!!!!
” Możecie palić wszystkim tylko nie oponami” , więc palcie co macie dętki , gumowce , płyty paździerzowe, plastiki byle ciepło w domu było.
I nie dyskutować tylko ogrzewać Polskę, tylko nie OPONAMI I!!!!

Gospel
2 miesięcy temu
Reply to  Jaro _fannn

Dobre tylko że żałosne.Klasyczna manipulacja słowami Kacxora bo nie zostało zacytowane co powiedział dalej bo to diametralnie zmienia sens wypowiedzi.Nieładnie !!!

Greg
2 miesięcy temu

Najfajniejsze powietrze jest nad jeziorem.

comment image

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Greg

Nawet nie wie jak ubrać się na grilla ???
Ciekawe czy do spania wkłada garniturek ???

tomcio
2 miesięcy temu

ale ten tarnobrzeg jest wielgi

Oooo
2 miesięcy temu
Reply to  tomcio

Tak jak twoja glupota

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content