List otwarty Witolda Zycha do mieszkańców Tarnobrzega:” Zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o oddanie głosu w BO 2023 na projekt nr 6″

Od byłego radnego Witolda Zycha otrzymaliśmy „List otwarty do mieszkańców Tarnobrzega”, z prośbą o publikację.

List otwarty do mieszkańców Tarnobrzega

Tarnobrzeżanie!

Zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o oddanie głosu w BO 2023 na projekt nr 6: „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.” Wśród wielu projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego ten jeden nie dotyczy naszych bieżących potrzeb, ale wybiega w przyszłość i co najważniejsze wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. To właśnie wykorzystanie naszego naturalnego bogactwa, jakim są wody siarczkowe może stać się wielkim impulsem dla rozwoju Tarnobrzega. To, że wody siarczkowe zlokalizowane nad Jeziorem Tarnobrzeskim posiadają właściwości lecznicze wiemy już w 100%. Ekspertyzę Państwowego Instytutu Geologicznego z 2016 roku w pełni potwierdziły ostatnio przeprowadzone badania AGH w Krakowie. Teraz już nikt nie może negować faktu ich występowania w naszym mieście. Jednak należy w tej sprawie zrobić kolejny krok i wykonać eksploatacyjny odwiert, na bazie którego będzie mógł zostać wybudowany kompleks leczniczo-rekreacyjny. Powstanie takiego ośrodka czynnego przez cały rok z całą pewnością w znacznej mierze przyczyni się do szybkiego rozwoju gospodarczego terenów nad jeziorem i powstania wielu miejsc pracy w branży usług leczniczych. Taką szansę dla Tarnobrzega dostrzegło też Ministerstwo Zdrowia w swoim piśmie z 2017 roku: „Minister Zdrowia przychylnie odnosi się do przedstawionej koncepcji powstania na terenie miasta Tarnobrzega kompleksu rekreacyjno-balneoterapeutycznego w oparciu o wody siarczkowe, mogące znaleźć zastosowanie w balneoterapii. Realizacja opisanych działań pozytywnie wpłynęłaby na udzielanie, w skali kraju, świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego, zapewniając pacjentom większe możliwości leczenia”.

Pamiętajmy, że wody siarczkowe, to nie tylko lecznictwo. Wody te mogą też w przyszłości stanowić źródło przemysłowych surowców chemicznych np. jod, magnez, brom. Można też podjąć produkcję wielu produktów opartych na siarce, jak szampony, odżywki, maści lecznicze.

To już kolejny raz, kiedy zgłaszam ten projekt do BO. Z roku na rok zdobywa on coraz więcej głosów. Ten rok jest jednak szczególny. Władze naszego miasta chcą nad Jeziorem Tarnobrzeskim zlokalizować największą na Podkarpaciu spalarnię śmieci, co może zablokować możliwość rozwoju Tarnobrzega w oparciu o usługi lecznicze na bazie wód siarczkowych. Te dwa przedsięwzięcia wzajemnie się wykluczają, dlatego też w ramach Stowarzyszenia „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim” działam na rzecz zablokowania tej szkodliwej dla naszego zdrowia i przyrody inwestycji. Głosowanie za wodami siarczkowymi w obecnym BO staje się w pewien sposób opowiedzeniem się tarnobrzeżan, czy chcą żyć w mieście zielonym i ekologicznym, które będzie się rozwijać także w oparciu o nasze bogactwo, jakim są wody siarczkowe, czy też godzą się na zatruwanie naszego miasta ogromnymi ilościami szkodliwych substancji powstających podczas spalania śmieci. Wielu z Was podpisało petycję (3,5 tyś. osób) przeciwstawiająca się tym planom, proszę abyście teraz poparli w tym głosowaniu projekt odwiertu wód siarczkowych.

https://www.petycjeonline.com/petycja_nie_dla_spalarni_mieci_nad_jeziorem_tarnobrzeskim

Apeluję także do tarnobrzeżan uczących się i pracujących w kraju i na obczyźnie, abyście głosując na ten projekt pokazali, że nasze Jezioro Tarnobrzeskie musi być chronione, jak „drogocenny pierścionek” przed zanieczyszczeniem, bo to mu grozi w przypadku powstania nad nim spalarni śmieci, co może też przekreślić nasze marzenia o urzeczywistnieniu idei wykorzystania wód siarczkowych do celów balneoterapeutycznych. Są przedsiębiorcy, którzy wstrzymują się ze swoimi planami inwestycyjnymi oczekując na decyzje dotycząca budowy spalarni. Zdają sobie sprawę, że nie można pogodzić funkcji turystyczno- rekreacyjnej z planami budowy tak wielkiej spalarni śmieci w tym miejscu.

Musimy sobie uświadomić, że mamy unikalny akwen, którego pozazdrościć może nam wiele miast w Polsce. Jezioro Tarnobrzeskie może stać się miejscem, gdzie nie tylko można wypocząć, uprawiać sporty wodne, ale dzięki kąpielom w wodach siarczkowych przyjechać także „po zdrowie”. Drugiego takiego miejsca nie będzie w Polsce. Eksploatacja wód siarczkowych daje nam niepowtarzalną szansę na odbudowanie prestiżu naszego miasta.

Tarnobrzeżanie nie zmarnujmy tej szansy. Zagłosujmy na ten projekt. Dajmy do zrozumienia wszystkim, że bogactwo naturalne, jakim są wody siarczkowe jest naszym wspólnym dobrem i musi być wykorzystane dla rozwoju Tarnobrzega.

Tarnobrzeżanie odbudujmy prestiż naszego miasta, głosujmy za wodami siarczkowymi!

https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/

dr inż. Witold Zych
Radny kadencji 2014-2018 r. i kandydat na prezydenta Tarnobrzega w wyborach 2018 r.

Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lechu- bis
1 miesiąc temu

Jestem za i nawet nie przeciw. Trzeba wykorzystać tkwiący w ziemi potencjał.

Robert
1 miesiąc temu

Skorodowane kilku lat wiadomo podobno , że te wody są , to dlaczego komercyjnie nikt tym pomysłem się dotychczas nie zainteresował? Być może to żaden biznes . Myślę , że wyrzucanie dziś pieniędzy w błoto jest kompletnie bez sensu. Pomysł głosowania na wody siarczkowe żeby zamanifestować sprzeciw dla budowy spalarni to już jest jak dla mnie poniżej pasa. Wystarczy doprowadzić do referendum w sprawie spalarni , ale to może być ponad możliwości jak pomysły z odwołaniem prezydenta , które spaliły na panewce z tego co pamiętam

Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Skoro od

Sławomir
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Kto zainwestuje wiedząc, że władze chcą wybudować spalarnię. Od 3 lat pertraktuje z firmą- 2 lata w tajemnicy przed mieszkańcami. Na spotkaniu w Miechocinie jednogłośnie zaapelowano do prezydenta o referendum. I co? Nic. Nie ma nawet debaty publicznej, a prezydent w TVL wychwala spalarnię. Skąd znamy to powiedzenie o pieniądzach wyrzucanych w błoto na ten odwiert . Czyżby sławny ostatnio radny znowu się uaktywnił?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Sławomir

To Konsultacji nie będzie na temat spaleniu ???

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Jaka manifestacja? Pomysł z wodami był wcześniej niż ten ze spalarnią na przekór i na złość Stalowej Woli i PiS. Pewnie Pluta i Bożek chcieli się wzbogacić. A narazie wyszło że Stalowa i Mielec dostały ogromne pieniądze a Tarnobrzeg nic!
A jeżeli chodzi o prywatnych to chyba lepiej żeby miasto zarabiało niż ktoś z poza Tarnobrzega. Mamy już prywatną komunikację miejska ! Zobacz jak wyglądają autobusy w Staliwej i Sandomierzu i porównaj sobie z tymi na naszych ulicach. Jest w Tarnobrzegu prywatny pec gospodarka komunalna i tylko w tym problem ze zarabiają prywaciarze a nie miasto. Więc zastanów się i nie pisz głupot.

Niesprywatayzowany
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Niejaki Gieremek zapewniał, że „tylko prywatyzacja zapewni… „. W domyśle , dobrobyt i normalne funkcjonowanie firm etc..

Wyborca
1 miesiąc temu

Ja też proszę głosujmy.Musimy mieć pewność że jest to korzystne dla miasta
Bez odwiertów nie mamy co przedłożyć inwestorom

Alf
1 miesiąc temu

Mam nadzieję ,że w przypadku kolejnej przegranej tego projektu w ostatnich latach , jego pomysłodawca da może sobie wreszcie spokój

kąpielowy
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Nie , trzeba do końca walczyć

do mieszkańców
1 miesiąc temu

Mieszkańcy zagłosujmy na ten projekt wód siarczkowych.
Dla dobra miasta.
Kiedyś zagłosowaliśmy na ściankę wspinaczkową ,która została rozbuchana na potrzeby wielkiego miasta a nie na potrzeby tarnobrzeżan
30 lat temu też był opór w sprawie wód siarczkowych mieszkańców Solca Zdrój. Upór pasjonatów był jednak skuteczny i wszyscy tam jeździmy na kąpiele siarczkowe.
A w gminie Dębica postało uzdrowisko mocą rozporządzenia Ministra Zdrowia.
WARTO ZAGLOSOWAC.

Nord
1 miesiąc temu

Jak rozumiem NW24 nie odmówi również innym obywatelom miasta zamieszczana listów otwartych bo niby dlaczego tylko Pan Zych ma to robić.Takze szanowni mieszkańcy słać otwarte listy do NW24 w sprawach które uważaćie za ważne a później info na forum jak żeście zostali potraktowani Wracając do wód siarczkowych.Papier wszystko przyjmnie to moje odczucie po lekturze listu otwartego.Dla każde cos miłego ,trochę bajek,dobrych chęci,pomarzyć sobie można bo to nic nie kosztuje bo kto inny będzie regulował rachunki.za spełnianie marzeń .W miejscowości Lipa koło St.Woli już pod koniec lat 50 odkryto złoża wód siarczkowych.Woda trysnęła odwiert zaczopowano.Tereny ekologiczne,lasy wokół a nie jak u nas strefa przemysłowa i pies z kulawą nogą się tym nie zainteresował przez kilkadziesiąt kat.Dlaczego ? Przecież można było stworzyć uzdrowisko i inne cuda o których pisze Pan Zych a nie stworzono.Dlaczego ?Skoro to taki interes jak przekonuje Pan Zych to dlaczego brak kolejki inwestorów.U nas będzie podobnie.Skoro wody siarczkowe to prawie diament to proszę pomysłodawcę zainteresowć pomysłem prywatny biznes może być i amerykański a nawet jest pożądany bo akurat tam wiedzą co to zysk i zobaczymy czy przyjdą. Jeśli oni nie widzą w tym interesu to miasto nawet 1 grosza nie powinno wykładać na fanaberie tego czy innego mieszkańca… Czytaj więcej »

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Nord

Na odwiert nie ale na maksymalne podwyżki dla prezydentów i radnych czyli największych obibokow I pasożytów w mieście to już tak ?! Piszesz jak zaściankowy chłop z Kajmowa czy Machowa w czasach gdy prof Pawłowski odkrył siarkę. Dziś ludzie potrzebują wygód, leczenia I rozrywki jednicześnie więc lasy koło Lipy to żadna atrakcja . Władze miasta powinni się wstydzić ze na ten odwiert ludzie żebrzą pieniądze w BO. Już dawno to powinno być załatwione . Napewno wcześniej niż ścianka wspinaczkowa, nasadzenia wzdłuż Wisłostrady, Sikorskiego i Warszawskiej oraz łąki kwietne nad Wisłą.Gdyby Polską była normalnym krajem to osoby które zwariowały na punkcie ścianki i zielonych nasadzeń w tych miejscach siedzieli by dziś w kryminale! To moje skromne zdanie w tym temacie.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Powinni siedzieć , bez dwóch zdań a zwłaszcza ci co wprowadzili podatek cmentarny w Tbg od zasiłku pogrzebowego – skur..ki powinny siedzieć już dawno a nie przyjmować medale, ordery .

Łach cmentarny
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

A propo cmentarza.

Jak to jest, że jedni opłacają miejsce na cmentarzu na 20 lat użytkowania a inni nie?
Kto odpowiada za cmentarz w Sobowie?

Domagam się zrobienia z tym porządku. Proponuje się , co następuje:
1) dać ogłoszenia do prasy lokalnej o konieczności dokonania opłat za miejsce na „domek” na cmentarzu.
2) wywiesić ogłoszenie na bramkach cmentarza z wyznaczonym terminem uregulowania opłat.
3) w przypadku nieuregulowania opłat , odsprzedać miejsce następnym użytkownikom.

Gwarantuje, ze zakończy się szybka rozbudowa cmentarza bo wiele miejsc nie jest opłaconych. Czekam na działania !!!

Alfa
1 miesiąc temu
Reply to  Nord

Za to za pieniądze z UE prezydent planuje wybudować podwodne miasto. To jest dopiero fanaberia.

Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Alfa

Chodzą im po głowach takie fanaberie i głupoty bo wymyślili sobie taką podłą demokrację w której za nic nie odpowiadają. Szkoda ze juz nie dozyje kiedy ta cała niby wolnoś a przedewszystkim przywileje dla wybranych kast się skończą. A skończą bo kaganiec na zwykłego człowieka tak skutecznie załozony ze uwiera na maksa.
Nie będzie juz zadnych okragłych stołów tylko tak jak było np. we Francji…
Moze to straszne ale ja mam takie zdanie i tak niestety moze być bo szaleńców na kazdym szczeblu władzy w kraju przez Rosje po tzw unie eropejską aź natto.

West
1 miesiąc temu
Reply to  Nord

Nie lamentuj, tylko jeśli potrafisz napisz taki list w ważnej dla mieszkańców miasta sprawie i się przekonasz czy zostanie opublikowany.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Nord

A ścianka kur..a zarabia na siebie ???
Jaki zysk wypracowała fanaberia nawiedzonego histeryka ???
Jaki koszt utrzymania tej ścianki od czasu uruchomienia ???

Damian
1 miesiąc temu

Trwa glosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego . Obecnie głosy można oddawać poprzez stronę internetową . W niedzielę odbedzie się głosowanie stacjonarne w lokalach wyborczych na wszystkich osiedlach. Jesli jeszcze ktoś nie oddał głosu , lub zastanawia się na oddaniem to polecam projekt nr 3 z projektów dużych. Serdecznie pozdrawiam

https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/projekt/16120

Link stony do głosowania przez internet . Zajmuje to kilka minut.

https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Ada
1 miesiąc temu
Wiwi
1 miesiąc temu

Panie Zych po akcji z Ukraińcami kończ i wstydu oszczędź.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content