26.10 (środa) Spotkanie z Bogumiłem Luftem autorem książki „Rumun goni za happy endem”

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu zaprasza na spotkanie z Bogumiłem Luftem autorem książki „Rumun goni za happy endem”, które odbędzie się w środę 26 października o godzinie 18 w Bibliotece Głównej.

Bogumił Luft – były ambasador RP w Rumunii i Mołdawii, tłumacz, dziennikarz i publicysta – swoją książkę opublikował w 2014 roku, jednak okazuje się ona być niezwykle aktualna. 

W dzisiejszych czasach wojny na Ukrainie między Wschodem a Zachodem Europy, sąsiedni obszar Rumunii i bliskiej jej kulturowo i historycznie Republiki Mołdawii – jako pogranicze Wschodu i Zachodu – jest szczególnie ważny dla zrozumienia tego, co się dzieje i co się dziać może. Dziś Mołdawia – kraj postsowiecki – jest zagrożona ewentualną rosyjską agresją, a Rumunia to najważniejszy – wraz z Polską – kraj wschodniej flanki NATO, a więc zachodniego świata. Rumunia i Republika Mołdawii to dziś przestrzeń, w której żyje naród stworzony w XIX wieku przez żywioł kulturowy, który pozostał w Europie Południowo-Wschodniej po dwustuletnich rządach Imperium Rzymskiego na obszarze starożytnej Dacji. Naród ten wywalczył sobie własne państwo, walcząc skutecznie o jego ostateczny kształt od połowy XIX wieku do pierwszej wojny światowej. Z kolei obecna Republika Mołdawii to wschodnia część niegdysiejszego rumuńskojęzycznego Hospodarstwa Mołdawskiego (zwana Besarabią), która tylko w latach 1918-1944 wchodziła w skład rumuńskiego państwa. Dążąca dziś do odbudowy imperium Rosja uważa rumuńskojęzyczną Besarabię za część „Ruskiego Miru”. Rumuni uważają, że powinna być częścią ich państwa. Sami mieszkańcy Republiki Mołdawii są rozdarci – jedni chcą zjednoczenia z rosnącą w siłę europejską Rumunią, inni spoglądają z sympatią i nadzieją (chyba malejącą w ostatnich miesiącach) w stronę Rosji. Najliczniejsi są chyba ci, którzy chcą mieć własne państwo powstałe trzydzieści lat temu. Jakim krajem i dlaczego jest dziś Rumunia, która stała się o dziwo jednym z kilku najważniejszych państw Unii Europejskiej i NATO? Skąd siła społeczeństwa obywatelskiego w Republice Mołdawii, które konsekwentnie i z zadziwiającą nadzieją walczy o prozachodnią modernizację tego prowincjonalnego kraju? Jak to wszystko może się skończyć?

Na te zaskakujące pytania, autor książki „Rumun goni za happy endem” oraz rumuńskich książek, które przetłumaczył będzie starał się szukać odpowiedzi podczas spotkania z czytelnikami.

Bogumił Luft (ur. 1955) – dziennikarz i publicysta od 1981 roku związany z redakcją miesięcznika „Więź”. Podróżował z Janem Pawłem II do Kolumbii, Argentyny, Chile, Szwajcarii, Belgii, Francji i Czechosłowacji. W 1989 roku publikował w „Tygodniku Solidarność”, a w następnych latach w „Spotkaniach”. W latach 1999–2006 redaktor, publicysta i komentator polityczny „Rzeczpospolitej” oraz komentator telewizyjny i radiowy. W latach 2001–2003 stały korespondent „Rzeczpospolitej” w Bukareszcie i Kiszyniowie. Od 1993 do 1999 roku był ambasadorem RP w Rumunii, a w latach 2010–2012 ambasadorem RP w Republice Mołdawii.

info: MBP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content