Tarnobrzeg: Mural na ścianie liceum

Na ścianie LO im. Kopernika w Tarnobrzegu powstał mural. Malowidło powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wielkopowierzchniowe malowidło ścienne, tzw. mural o powierzchni 57,33 m kw., wraz z sugestią wykonania go na ścianie najstarszej tarnobrzeskiej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, to projekt autorstwa urodzonego w Tarnobrzegu plakacisty, Michała Stępnia, złożony do Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego w edycji 2022 w kategorii projekt mały.

Wyróżniający się pośród projektów głównie inwestycyjnych ciekawy pomysł zyskał poparcie mieszkańców, a uzyskana przez niego liczba głosów pozwoliła na jego realizację. Mural już zdobi ścianę liceum.

– Jedynie szkoda, że nie znajduje się w miejscu bardziej eksponowanym, tak by mogli go podziwiać nie tylko licealiści i pracownicy szkoły. Naprawdę na to zasługuje. Ale dokładnie rozumiem zamysł artysty, by malowidło zdobiło właśnie to miejsce – mówi Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega.

Jak we wniosku zaznaczył sam autor, Michał Stępień, projekt muralu powstał z miłości do Tarnobrzega i dumy z bycia jego mieszkańcem. Autor w swoim projekcie nawiązał do historii miasta – jednym z głównych elementów muralu jest herb Tarnobrzega, Leliwa, zawarta jest na mim także dewiza herbowa rodu Tarnowskich, „Tendite in astra viri”, czyli „dążcie do gwiazd mężowie”. Nie zabrakło odniesienia do walorów przyrodniczych miasta, których symbolem stało się Jezioro Tarnobrzeskie. Jak zaznaczono we wniosku, tym samym malowidło sięga w przeszłość, ale wskazuje też przyszłość. Jezioro Tarnobrzeskie ma także symbolizować możliwości ciągłego przeobrażania i rozwoju, odnowienia połączenia z naturą, wartość tkwiącą w pracy nad sobą. Dlatego też ściana budynku liceum uznana została przez autora projektu za idealne miejsce na realizację projektu.

Mural w swoim zamyśle ma inspirować młodzież szkolną oraz mieszkańców Tarnobrzega. Inspirować do rozwoju, podnosić morale i dumę z bycia częścią tak wyjątkowej społeczności W projekcie ważnym elementem jest także kosmos, ściśle związany z patronem liceum, Mikołajem Kopernikiem. Nawiązuje on do nieograniczonych możliwości stojących przed młodymi ludźmi, których pasja do nauki przyciągnęła do liceum, na którym mural powstał.

Zadanie pn.: Mural ”Tarnobrzeg – Naprzód w kierunku gwiazd” jest projektem zgłoszonym przez Michała Stępnia w ramach Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego, edycja 2022 w kategorii projekt mały. Wykonawcą była agencja HELT Przemysław Potoczny z Zabrza. Koszt zadania zamknął się w kwocie 16 tysięcy zł netto.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
1 miesiąc temu

uczcie się języków obcych młodzież bo wasza przyszłość patrząc na nadchodzący kryzys i prognozy demograficzne wydaje się być kiepska…. no chyba,że za dekadę dwie dźwigniecie utrzymanie rzeszy emerytów rozkapryszonych kolejnymi 13,14,15 i dodatkami węglowymi 🙂

zresztą posiadająca tu biuro poselskie posłanka pisowska hrynkiewcz józefa do młodych lekarzy krzyczała w sejmie : niech jado ! 🙂

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  walt

A gdzie mają się uczyć ???
Poziom tego liceum nie jest zbyt wysoki a jakby nie korki za które płacą rodzice z własnej kieszeni to bidulka by była ??
Mural jest to nakważniejsze – kolejne wyjeb..e pieniądze w gówno dla ozdoby , lans, pijar, propagandę po witaczach, palmach, nasadzeniach , potancówkach , dożynkach i innych popierdówkach.

nooooo
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ty sam siebie nie lubisz .

frustrat
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

uczyłeś sie tam? a jeśli nie to na jakiej podstawie oceniasz jej poziom? tylko na takiej że jej byłym dyrektorem był obecny prezydent?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  frustrat

Ja nie i całe szczęście ale dzieci tak.
Pamiętam jak rodzice malowali sale , kupowali farby i materiały ( chyba za bożka dyrektora, składki na papier potrzebny na lekcje itd).
KASY NIE BYŁO ale wycieczki to i owszem za kasę też rodziców , najlepiej zagraniczne zgodnie z wizjami grona ????
Z doświadczenia piszę, bo wszyscy wysyłali na korki ci co chcieli posłać dzieci na ekonomię, medycynę, informatykę ( matma niezbędna , chemia, fizyka), architekturę i kierunki techniczne .
Poziom niski , co prawda jest kilku niezłych nauczycieli ale pestka a o historii to lepiej nie wspominać bo dla większości młodych ludzi ( po tym liceum, studiach) to strata czasu .

Bez jaj , że mural coś wniesie do nauki dla młodych ludzi ????

walt
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

dziś mają trochę większe spektrum możliwości niż my dzieciaki lat 80tych więc są i nauczania,zwłaszcza języków z lektorami,przez internet. a język się przydaje i wiem to jeżdżąc trochę po europie. poza tym wiele dość zdawałoby się niewyszukanych umiejętności i zawodów można świetnie sprzedać jeśli się komunikatywnie dogadamy po angielsku. a póki co jeszcze w europie miejscami zarabia się więcej i dużo więcej choć i koszty inne. dla młodych-przy tak otwartym świecie,jeśli tylko się odważą to może jeszcze załapią się na te dobrodziejstwa. choć nie każdy o tym marzy. trudno mi się o Liceum im. Kopernika zwane Jachem wypowiadać bo nie jestem jego absolwentem tylko Górnika. natomiast kolegów i koleżanki po Jachu mam i to w czasie gdy ten potwór Bożek dyrektorował i nierzadko skończyli dobre studia i spełniają się zawodowo. co do nauczycieli to nie dziwne,że się nie starają,skoro zarabiają nierzadko mniej niż najniższa krajowa (karta nauczyciela na to pozwala). państwo,które tak traktuje belfrów i szczuje na nich rządową gadzinówką nie może liczyć,że ludzie będą bohatersko wystawiać się i starać skoro widzą ze strony polityków tylko cyniczne kłamstwa i nieograniczoną chciwość z ich strony. podobnie zresztą partia traktuje wszystkie te grupy społeczne zwłaszcza po studiach bo jak ktoś przeczytał więcej… Czytaj więcej »

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Co do belfrów – są jacy są a twarzą jest obecny Siwy Uśmiechnięty Dziadzia a zatem chwały żadnej nie ma.
Jakby nie starania rodziców odnośnie nauki języków za prywatne pieniądze w prywatnych szkołach językowych to ta młodzież po tych lekcjach w tej szkole praktycznie języka obcego się nie umie ( chyba że sami poświęcają czas po lekcjach ).
Jak ktoś łożył na naukę języka obcego ( np w Word) to wie o czym mowa – uczniowie byli lepsi niż belfry z tej szkoły – także bez przesady o ETOSIE zawodowym – TO PRZESZŁOŚĆ , zwykły zawód jak inne a tylko zdarzają się wyjątkowi ludzie w tym zawodzie ( ale nie za często).

Co do przywilejów ( karcie) już dawno powinna być zlikwidowana jako pozostałość po komunie a komuna dała kartę by mieć to środowisko po swojej stronie ( wprowadzono w stanie wojennym chyba) .
Powinno się wynagradzać za efekty w nauce i osiągnięcia a nie za to że jest się nauczycielem ???

Zresztą może jakieś rankingi tej szkoły za wybitne osiągnięcia lub wyjątkowe okazy nauki ( laureaci olimpiad ) ????

Ana
1 miesiąc temu

Dążcie do doskonałości, do gwiazd to po śmierci

Pupcia
1 miesiąc temu
Reply to  Ana

AMEN.!!

Gość
1 miesiąc temu

No widać jakich mieszkańców wykształciła ta szkoła. Tuman na tumanie i tumanem pogania.
Dlaczego mam takie zdanie ?
Widać jak głosują czyli jakich mamy radnych i prezydenta. Co kadencja to gorsze dno I zero. Sam już nie wiem jak to określić.
Te zera pchają się na ważne stanowiska w mieście I potem udają że coś robią dobrego dla Tarnobrzega.
No i robią same głupoty dla głupiego ludu.
Tak z ostatnich dni to wystarczy przeanalizować propozycję do budżetu obywatelskiego i wyniki głosowania.
Jedyna prorozwojowa propozycja dostała 1/3 tego co remonty chodników!!!
TAKIE SPOŁECZEŃSTWO WYCHOWUJĄ TARNOBRZESKIE SZKOŁY

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

wychowują to rodzice w domu.
nauczyciele tylko próbują kaganek oświaty nieść tym dzieciom.
jeśli uważasz,że szkoły wychowują dzieci to mając taką percepcję rzeczywistości nie dziwne,że za wychowanie dzieci obarczasz nauczycieli.

i to w jakich czasach… jeszcze 25 lat temu gdy mnie nauczycielka obsztorcowała to się jej bałem i wiedziałem,że w ucho dostanę od ojca jeśli na mnie poskarży.
a dziś nierzadko ogłupieni rodzice wraz z uczniami chcieliby zrzucić wszystko na belfrów.
a widać było w covidzie jak wielu męczyło się przebywając w końcu z własnymi dziećmi i żonami/mężami pod jednym dachem non stop.

dlatego jeden sześciolatek nie pójdzie do szkoły bo rodzic jedyne co mu daje to telefon i bajki na komputerze a inne już piszą i mnożą do stu by potem być najlepszym mimo różnicy wieku w klasie i szkole.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  walt

No i widzimy ten ” kaganek oświaty” w Tbg w wykonaniu dwóch wybitnych autorytetów ( mieszkańca z Krosna, mieszkańca z Dymitrowa ) a jeszcze jak dodamy tych co są w radzie nadzorczej astra ( bezradnych) to faktycznie są to wybitne osobowości ( koryto, kasa, władza i KOZ).
Przykład zajeb…y – jacy ludzie nie powinni być nauczycielami nigdy a zwłaszcza histerycy dają powód aby zlikwidować trochę z tej dziedziny że szkoły średniej bo pożytku z tego żadnego ??

walt
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

zawsze mogły owe dzieci gorzej trafić czyli na takiego troglodytę i taniego propagandystę jak ty 😉

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Ha, he he – obecny to jest mistrz w tym wszystkim o czym wspominasz i nic obecnemu nie odstaje ten z dymitrowa .
Dodajmy , że jeszcze w radzie jest kilku takich mistrzów ( mającym etery w szkołach lub emeryci).
Takiej bolszewicki – gebellsowskim propagandy w Tbg jeszcze nie było , ba nawet Mastalerz przy nich to był przedszkolak tylko.

Jak taka jest reszta tego towarzystwa mieniąca się ” nauczycielami” to powodu do dumy, chwały NIE MA ??

Dzieci dobrze trafiły ale zasługi w tym belfrów NIE MA – zawdzięczają TO TYLKO SOBIE i rodzicom .

walt
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

jeśli uważasz,że nawet mastalerz był przy nich przedszkolakiem to śmiało głosuj na niego i jego świtę 🙂
w czym problem ?

ann
1 miesiąc temu

szkoła dołuje ale marzenia trwają

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content