W sobotę zmiana czasu na zimowy – śpimy o godzinę dłużej

W nocy z soboty 29. października na niedzielę 30. października, zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy  z godz. 3:00 na 2:00 w nocy.

Na obszarze całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października kończy zaś w ostatnią niedzielę marca. Reguluje to dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października”. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Gdzie najlepiej szybko sprzedać auto w Lublinie?

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszacz
1 rok temu

Kiedy to miszanie z czasem się skończy?

Neltah
1 rok temu

Ja nie przestawiam zegara, po prostu teraz zamiast wstawać o 7, wstaję o 8-mej i mam spokój. Reszta dnia płynie tak jak dotychczas. Tak na dobrą sprawę to powinni przesunąć tak ze 2 albo 3 godziny żeby ludzie wreszcie mogli się rano wyspać i zdążyć zjeść śniadanie i ogarnąć rano

swirus
1 rok temu
Reply to  Neltah

czas ucieka,na szczepionki niestety trochę za póżno,witamy w piekle,dotyczy też tego z dołu,buhahahahahaha

Gość
1 rok temu

Już dawno unijni urzędasy powinni zlikwidować to głupie zmienianie czasu! Biorą się za to jak pies za jeża. Ale karać nasz kraj to i owszem. Precz z taką Unią Europejską!!!!!!!!

Panczo
1 rok temu
Reply to  Gość

unia wystąpiła z pismem do państw członkowskich o opinię i propozycję, który czas jest dogodniejszy. Państwa się opierdzielają i od dwóch lata większość nie zajęła stanowiska. no i… tak to umarło.

Naturalny
1 rok temu
Reply to  Panczo

Korzystny jest czas normalny tzn. zimowy. Żyjąc z tym czasem żyje się w zgodzie z naturą. Kto igra z natura ten igra ze zdrowiem. Tutaj unijni urzędnicy nie powinni mieć nic do powiedzenia. Natura powinna mieć wiele do powiedzenia.

Szczepan
1 rok temu
Reply to  Naturalny

Też jestem za tym. Wstawać o wschodzie słońca, chodzić spać o zachodzie. Jeść sezonowo i lokalnie.

mieszko
1 miesiąc temu
Reply to  Naturalny

co to znaczy w zgodzie z naturą? przecież wskazanie zegara to kwestia umowna, wyrzuć zegar za okno i żyj w zgodzie z naturą, po co ci organizowanie dnia?

smile
1 rok temu

A ja tam mogę spać i w dzień i w nocy….:)

Odyseusz
1 rok temu
Neltah
1 rok temu

Przestawianie zegarków jest bez sensu. Powinny zostać przestawione rozkłady zajęć, pociągów, autobusów, grafiki pracy, wszystko o 2 godziny do przodu. W ten sposób wszyscy wreszcie będą wypoczęci, wyspani, zadowoleni. Rytm życia się ustabilizuje.

Panczo
1 rok temu
Reply to  Neltah

niekoniecznie. jeśli teraz pracuję do 18 po takiej zmianie kończyłbym pracę o 20. gdzie czas na życie? pracownicy sklepów otwartych do 22 kończyliby pracę po północy. Zmienić należałoby absolutnie wszystko… ale już się chyba nie da. musimy czekać na kometę.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Panczo

Będziesz kończył o 20-tej, a wszystkie rzeczy robił wieczorem i w nocy, po czym normalnie sie wyśpisz. Pracownicy sklepów też zamiast o 6-tej przyjdą do pracy o 8-mej
@naturalny, a wiesz że są ludzie których światło słoneczne męczy, wolą pracę gdy jest ciemno? Są ludzie którzy nie funkcjonują normalnie o świcie.
Dlatego właśnie poszło w kierunku nocy, gdyż coraz mniej ludzi może normalnie funkcjonować od rana, gdyż coraz więcej ciekawych rzeczy się dzieje w nocy, nie tylko internet i imprezy, ale tez różne prace można robić nocą, tak jest wygodniej. Poza tym ten potworny szum o poranku, ten hałas, ten tłok, to jest straszne.

naturalny
1 rok temu
Reply to  Neltah

Wiadomo że ludzie są różni, część ma takie czy inne przypadłości itd. Jednak większość ludzi funkcjonuje w ciągu dnia. Poza tym np. tzw. sowy miałyby problem również przy proponowanym przez Ciebie systemie, dwie godziny w skali doby to niewiele. Przesunięcie rytmu życia w kierunku nocy to więcej zużytego prądu, więcej wypadków drogowych itd. Bóg po coś ustanowił dzień i noc, pory roku itd.

Neltah
1 rok temu
Reply to  naturalny

Najwięcej wypadków dzieje się w dzień. W nocy z racji mniejszego tłoku jedzie się o wiele bezpieczniej. Najwięcej wypadków jest w niespodziewanych zmianach pogody i to właśnie w godzinach porannych! To co pożera prąd to zupełnie inne urządzenia, przede wszystkim urządzenia do ogrzewania ,gotowania, prania, mycia. Dzisiaj w czasach żarówek led, telewizorów led, smartfonów, tabletów dla zużycia energii pora dnia nie odgrywa prawie żadnego znaczenia. Dlatego zmiany czasu straciły sens, to relikt przeszłości.
Niestety ,ale z każdym rokiem przybywa tzw. sów i osób źle znoszących światło, hałas, szczególnie w godzinach porannych. Przykładem jest USA ,tam już dawno świat się przestawił na noc, u nas to raczkuje

naturalny
1 rok temu
Reply to  Neltah

Wręcz przeciwnie, wszystko powinno być przesunięte wcześniej, żeby żyć zgodnie ze światłem słonecznym. Wszelkie urzędy, placówki handlowo-usługowe itd. powinny być czynne od 7 albo nawet 6 rano, tak żeby praca kończyła się o 15 lub 14 i przynajmniej w lecie mieć te kilka godzin dnia po pracy. Główne dzienniki informacyjne powinny zaczynać się ok. 17, filmy i programy rozrywkowe powinny zaczynać się ok. 18 itd. Nie rozumiem dlaczego ani po co doszło do przesunięcia rytmu życia ludzi w kierunku nocy.

Wolę taki zegar
1 miesiąc temu

Gdy już mowa o zmianie czasu, to wypada przypomnieć najlepszy zegar wszechczasów

zegar1.jpg
wrzos
1 miesiąc temu

ZDECYDOWANIE CZAS ZIMOWY DLUZEJ SIE SPI I W OGOLE TE GODZINY WOLNEGO W DOMU WOLNIEJ MIJAJA JAK PRZY CZASIE LETNIM KTORY ZAPIERDZIELA.

otóż to
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

Najgorzej mają pracownicy etatowi na pierwsze zmiany. Ci muszą znosić te cyrki ze zmianami czasu i 8 godzinny tryb pracy albo dłużej. Najlepiej mają ci z nienormowanym czasem pracy, ci co wykonują zlecenia ,albo w pracach dorywczych

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content