Pompa ciepła – na jakie korzyści możemy liczyć?

Tradycyjne mechanizmy grzewcze, bazujące na paliwach kopalnych, a także na produkowanej z ich spalania energii elektrycznej, powoli zaczynają odchodzić w przeszłość. Coraz większą popularność zyskują rozwiązania alternatywne, wśród których wyróżniają się pompy ciepła. Jakie są zalety takich systemów ogrzewania i czy mają one szersze perspektywy?

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła nie jest sama w sobie urządzeniem grzewczym, bowiem nie wytwarza energii cieplnej. Jej zadaniem jest pobieranie tej energii ze źródeł pierwotnych: powietrza, gruntu lub wód gruntowych i przesyłanie jej do źródła wtórnego – instalacji grzewczej w budynku, za pośrednictwem wymienników ciepła z czynnikiem chłodniczym. Doprowadzony w miedzianej instalacji chłodniczej do wrzenia pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, pobiera on powstałe ciepło, po czym oddaje je pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze podczas procesu skraplania.

W budownictwie indywidualnym stosuje się głównie pompy powietrzne. Są one najtańsze w zakupie i najprostsze w instalacji, przy czym w pełni zaspokajają zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepło.

Część energii z powietrza uchodzącego na zewnątrz budynku można dodatkowo odzyskać za pomocą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – to rekuperacja. Pompa ciepła z rekuperatorem rekompensuje utratę ciepła, wspierając tym samym cały system w procesie ogrzewania. Energia elektryczna potrzebna jest do funkcjonowania obiegu czynnika chłodniczego; można ją pobierać z sieci konwencjonalnej lub – które to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane – systemu fotowoltaicznego. 

Niskie koszty eksploatacji

To jedna z podstawowych zalet pompy ciepła. Aby pompa ciepła była efektywna, należy ją dobrać odpowiednio do parametrów obiektu, przede wszystkim kubatury i materiału, z jakiego został wybudowany. Po wybraniu urządzenia ustawia się konfigurację parametrów pracy. O właściwości wyboru pompy ciepła będzie świadczyć temperatura w pomieszczeniach, a co najistotniejsze – znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Jeżeli przy tym dom wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną, nadmiar wytworzonej energii elektrycznej, odprowadzony do sieci, przyniesie wymierne korzyści. Ale nawet w domu, w którym nie ma możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych, redukcja kosztów ogrzewania może osiągnąć nawet 70 proc. w stosunku do systemów tradycyjnych.

Aspekt ekologiczny

Ochrona środowiska jest obecnie niezwykle ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas projektowania domu lub przebudowy istniejącego. Pompa ciepła bazuje wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Dzięki temu nie wytwarza szkodliwych substancji: spalin, pyłów, sadzy, odpada też konieczność usuwania popiołu – zatem jest to rozwiązanie eliminujące brud pochodzący z węgla lub drewna. Każda pompa ciepła to mniej gazów cieplarnianych uchodzących do atmosfery. 

Planując instalację pompy ciepła, już na etapie projektowania budynku można pominąć przewód kominowy i związaną z nim kotłownię – nie będą po prostu potrzebne. Umożliwi to przeznaczenie pomieszczenia, pierwotnie na nią przewidzianego, na inne cele. 

Komfortowe użytkowanie

Odpowiednio dobrana i właściwie skonfigurowana pompa ciepła gwarantuje utrzymanie żądanej temperatury w domu. Jest łatwa w montażu, pracuje cicho, bezobsługowo i bezawaryjnie. Niektóre modele pomp posiadają sterowanie na bazie zaawansowanych algorytmów, umożliwiających obsługę za pomocą pilota lub smartfonu. 

Ogrzewanie podłogowe, które podłączone jest do pompy ciepła, daje możliwość dowolnego zagospodarowania każdej ze ścian w pomieszczeniu, w którym znajdowałby się grzejnik konwencjonalny; jest to zatem także sposób na zwiększenie funkcjonalności tego pomieszczenia. Połączenie z ogrzewaniem podłogowym umożliwia ponadto zamianę systemu grzewczego na klimatyzator w okresie upałów. Nie trzeba się również martwić o zaopatrzenie w opał, którego zakup obecnie jest problematyczny, a także jego przechowywanie i związane z tym brudzenie.

Pompa ciepła posiada jeszcze i tę zaletę, że jest całkowicie bezpieczna, nie stwarza ryzyka pożaru,  zatrucia tlenkiem węgla, czy też eksplozji. Żywotność systemu obliczana jest przeciętnie na około 30 lat.

Powyższe zalety sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na pompę ciepła. Co więcej, właściciele domów z konwencjonalnym ogrzewaniem coraz częściej podczas remontu likwidują kotły grzewcze, zamieniając je na pompy ciepła. Można na ten cel uzyskać dotacje z funduszy Unii Europejskiej. Zarówno w kwestii zakupu, instalacji, jak i dotacji, można zwrócić się z zapytaniem do firmy instalcentrum.com.pl

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content