Jakie zabawki będą najlepsze dla rozwoju małego dziecka?

Zabawa jest podstawową aktywnością każdego dziecka. To nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też droga do poznawania świata i rozwoju. Nic więc dziwnego, że rodzice zastanawiają się, co zaproponować swoim pociechom, aby przedmioty te były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też ciekawe. Dobrze dobrane zabawki potrafią zająć na długie godziny i rozwinąć wiele przydatnych umiejętności. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? 

Zabawki edukacyjne, czyli jakie? 

Edukacja kojarzy się ze szkołą i wykonywaniem często skomplikowanych zadań. Czy oznacza to, że zabawki należące do tej kategorii będę wymagały dużego intelektualnego wysiłku? Nie. Te zabawki mają za zadanie zachęcić malucha do wykonywania określonych aktywności i przez to poznawania świata. Do tej grupy mogą należeć zabawki sensoryczne oraz wszelkie rodzaju układanki. Wpływają one doskonale na rozwój zdolności manualnych, które są dla dziecka ważną umiejętnością w nauce czynności samoobsługowych i zdobywaniu samodzielności. Polecane są też wszelkiego rodzaju układanki, które z kolei uczą rozwiązywania problemów i rozwijają logiczne myślenie. 

Dla starszych dzieci przeznaczone są gry planszowe, które również poza miłym sposobem spędzania czasu mogą przynieść wiele korzyści. Uczą bowiem rywalizacji, a poznanie zasad często jest wstępem do nauki matematyki lub innych przedmiotów ścisłych. Warto zatem proponować je starszakom, bo z pewnością przypadną im do gustu. 

Czy warto kupować zabawki interaktywne? 

Sporo emocji budzi zawsze udostępnianie maluchom elektroniki. Dostęp do interaktywnych zabawek jest ogromny i często tego typu przedmioty są pierwszą rzeczą, która wręcza się maluchowi na urodziny, czy Dzień Dziecka. Czy to rzeczywiście dobry wybór? Jeśli zachowana jest równowaga między aktywnościami rozwijającymi umiejętności dziecka a dostępem do nowych technologi, to z pewnością będzie to dla kilkulatka korzystne. Ich działanie można podsumować znanym stwierdzeniem, nauka przez zabawę.

Często zabawki z dodatkowymi funkcjami mobilizują dziecko do kreatywnego ich wykorzystania i wzbudzają ciekawość świata. Dlatego warto proponować dzieciom różnego rodzaju zabawki, aby to z czymś się stykają było dla nich jak najbogatsze. Małe dzieci mogą uczyć rozumienia i prawidłowego wypowiadania pierwszych słów, liczenia, wyglądu literek, cyferek, kształtów, nazw roślin i zwierząt, a później także wielu przedmiotów oraz brzmienia podstawowych instrumentów muzycznych. 

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content