Obwodnica Tarnobrzega oficjalnie otwarta (zdjęcia oraz video)

Obwodnica Tarnobrzega oficjalnie otwarta. Uroczystość odbyła się w poniedziałek 7 listopada.

W oficjalnym oddaniu do użytku drogi obwodowej miasta uczestniczył między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, reprezentujący posła Krzysztofa Sobolewskiego dyrektor jego biura Paweł Ciszczoń, radni miejscy z przewodniczącym Bogusławem Potańskim i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Bożeną Kapuściak na czele. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli ARP, spółek miejskich, przedsiębiorców, przedstawicieli urzędu miasta, a przede wszystkim wykonawcy obwodnicy, firmy Strabag. Tę reprezentowali miedzy innymi, dyrektor oddziału rzeszowskiego firmy Strabag Maciej Łukaszek oraz dyrektor finansowy rzeszowskiego oddziału Marcin Michalewicz. Obwodnicę poświęcił dziekan dekanatu Tarnobrzeg ksiądz Adam Marek.

– Jesteśmy świadkami wydarzenia historycznego, na które Tarnobrzeg czekał bardzo długo – do uczestników wydarzenia zwrócił się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Jak zaznaczył, o obwodnicy mowa była, gdy był jeszcze małym chłopcem. – Jednak to ostatnie lata przyniosły konkretne działania. Chociaż nie zawsze szczęśliwe. W kwietniu 2016 roku podpisano pierwszą umowę na budowę drogi obwodowej, wtedy z firmą Energopol, a dzięki olbrzymiemu wsparciu województwa podkarpackiego Tarnobrzeg otrzymał na realizację tego zadania ponad 42 mln złotych. Niestety, rok późnej wykonawca ogłosił upadłość. Podjęliśmy karkołomne starania, chociaż wątpiono, że nam się uda, by jednak zawalczyć o tę drogę. Udało się. Tu podziękować trzeba wielu osobom – mówił prezydent Tarnobrzega, a dziękując zwrócił się do wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ewy Draus, która, jak zaznaczył, zawsze była sprzymierzeńcem tej sprawy.

Podziękowania skierował także do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, przy okazji przypominając o dodatkowym wsparciu, wysokości 1 mln złotych, jakie do przekazanych wcześniej na budowę obwodnicy 42 mln dołożył miastu Zarząd województwa.

Słowa podziękowania prezydent Tarnobrzega skierował także do Wojewody Podkarpackiej, Ewy Leniart, ale przede wszystkim do szefów resortu infrastruktury, zwracając się do obecnego na uroczystości otwarcia obwodnicy wiceministra infrastruktury Rafała Webera.

– Była wola ze wszystkich stron, w tym Ministerstwa Infrastruktury, by obwodnicę Tarnobrzega wybudować. Pan minister Rafał Weber wspierał te nasze starania, wspierał także starania o dodatkowe pieniądze. W efekcie zasilono miasto dodatkowymi 12. milionami złotych z rządowej rezerwy subwencji ogólnej – mówił prezydent Bożek. Jak dodał, bez tego wsparcia tak wielu osób, instytucji nie udałoby się spiąć wszystkich terminów i kosztów. – Dzięki wspólnym staraniom oddajemy dziś do użytku obwodnicę naszego miasta. Jak ważna to inwestycja wspominać nie trzeba. To nie tylko łącznik Tarnobrzega i Sandomierza, nie tylko odciążenie centrum miasta, ale droga ważna dla całego województwa.

O ważności oddanej dziś do użytku obwodnicy Tarnobrzega mówił także minister infrastruktury Rafał Weber.

– Wiem ile w ostatnim okresie czasu trudu, wysiłku musieli państwo wykonać, by doprowadzić to zadanie do końca. Było warto. Ta droga zmieni oblicze transportowe Tarnobrzega. Kierowcom umożliwi przejazd bez korków, da oddech mieszkańcom miasta. Każda droga to zwiększenie potencjału gospodarczego miasta, regionu. Tego życzę Tarnobrzegowi, a użytkownikom drogi bezpiecznego użytkowania – mówił minister Weber. Przywołał także słowa prezydenta Bożka o montażu finansowym, dzięki któremu inwestycję sfinansowano. – Ta droga to efektywna współpraca miasta, urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i rządu polskiego – podkreślił.

O tym, że oddanie do użytku obwodnicy Tarnobrzega to radosny dzień nie tylko dla miasta, ale też dla całego województwa mówiła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus.

– Po wielu perypetiach prezydent Bożek doprowadził tę inwestycję do szczęśliwego finału. Cieszymy się, że wszystkie problemy zostały pozytywnie rozwiązane, że dziś już możemy przejechać tą drogą. Zyskaliście państwo bezpieczną drogę, wykonaną w najwyższych standardach – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Podczas wystąpienia przekazała życzenia od marszałka Władysława Ortyla, kolejnych tak ambitnych projektów zmieniających oblicze miasta i całego Podkarpacia.

9 KM DROGI OBWODOWEJ

Zadanie pn.: „Budowa drogi wojewódzkiej – Obwodnicy miasta Tarnobrzega wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi w ramach zadania pn.: Budowa obwodnicy miasta Tarnobrzega – Projekt nr RPPK.05.01.00-18-0031/17-00, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi Priorytetowej V „Infrastruktura komunikacyjna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”.

Zadanie inwestycyjne obejmowało budowę obwodnicy miasta Tarnobrzega w granicach administracyjnych Miasta, której początek znajduje się w istniejącej drodze wojewódzkiej Nr 871 (ul. Władysława Sikorskiego). Dalej obwodnica przebiega wzdłuż linii kolejowej, kończąc swój bieg na osiedlu Zakrzów, gdzie dowiązuje się do ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 723 (al. Warszawska).

Całkowita długość obwodnicy, zgodnie z decyzją ZRID wydaną przez Wojewodę Podkarpackiego w dniu 29.01.2021 r., wynosi 9 km.

Zakres robót obejmował, oprócz głównego zadania, czyli budowy jednojezdniowej obwodnicy, także przebudowę dróg istniejących wraz z budową skrzyżowań, budowę dróg obsługujących przyległy teren, budowę zjazdów indywidualnych i publicznych, budowę ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych itp. W ramach inwestycji zrealizowano także budowę systemu odwodnienia, przejść dla zwierząt, sieci kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, a także ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych. Wykonano nasadzenia nowej zieleni. Zakres robót obejmował też montaż barier ochronnych, oznakowanie poziome i pionowe drogi, budowę sieci elektroenergetycznej, przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej (linie elektroenergetyczne, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, gazowa, teletechniczna, odwodnienia), przebudowę sieci melioracji szczegółowej, budowę kanału technologicznego.

Wartość zadania inwestycyjnego wyniosła łącznie: 78 987 234,73 zł (w tym roboty budowlane wraz z aneksami, odszkodowania za wywłaszczenia, roboty towarzyszące pracom budowlanym, nadzór inwestorski, dokumentacja projektowa wraz z nadzorem autorskim, studium wykonalności, promocja projektu, gestorzy sieci)

Dofinansowanie zadania łącznie: 55 204 582,69 zł, w tym:

• dotacja Województwa Podkarpackiego: 1 000 000,00 zł

• bezzwrotna pomoc z budżetu państwa, tzw. subwencja ogólna: 11 763 054,00 zł

• dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020: 42 441 528,69 zł

Wkład własny: 23 782 625,04 zł

info: UM Tarnobrzeg

foto&video: Piotr Morawski

Dobierz lustro do konkretnego pomieszczenia

Subskrybuj
Powiadom o
49 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bandazyl
1 rok temu

Nozyczek wystarczylo dla wszystkich celebrytow przecinaczy ?

Jezioran Tarnobrzehanu
1 rok temu
Reply to  Bandazyl

Ja od jakiegoś czasu zauważyłem ze co by władza nie zrobiła to nigdy nie dogodzi. Może i obwodnica czy też droga obwodowa (nie ważne) nie jest idealna ale znam krótsze „obwodnice” takie po 3 km drogi obwodowe wokół małych miasteczek wybudowane specjalnie pod tiry. I też było uroczyste otwarcie i przecinanie wstęg przez kilka osób. Jeśli ktoś myśli że tylko w tbg takie „sukcesy” to wierzcie mi że w dużo mniejszych gminach robi się wielkie wydarzenia z jeszcze mniejszych spraw.
Nie było drogi źle, jest droga jeszcze gorzej. Żeby nie było nie bronię ani nie popieram tu władzy po prostu odnoszę się do wiecznego niezadowolenia.

Mariola
1 rok temu

Zwykli ludzie mają serdecznie już dość waszych wygłupów na koszt podatnika, a potem na domiar jeszcze muszą oglądać wasze gęby, żygać się chce.

Obiektywny
1 rok temu

„Ja od jakiegoś czasu zauważyłem ze co by władza nie zrobiła to nigdy nie dogodzi.”

Receptą na zadowolenie ludu pracującego i niepracującego miasta Tarnobrzega jest budowanie wedle życzeń lokalnego narodu, a nie widzimisię „wizjonerów” lokalnych urzędów, projektantów. 

Jezioran Tarnobrzehanu
1 rok temu
Reply to  Obiektywny

Wtedy też znaleźli by się malkontenci. Nie zachwalam obecnej władzy ale też nie jestem ciągle na nie, ale serio wiecznie wszystkim źle. Droga moim zdaniem spoko, nasadzenia, które są do tej pory to porażka. No i to że nie ma miejsc pracy też lipa.

Robert
1 rok temu

Szalet, scianka, itd itp pierdoły też były niezbędne, do funkcjonowania miasta ach jeszcze zapomniałem o Riwierze nad jeziorkiem ,które kosztowały podatnika setki tys zł.

Wojciech
1 rok temu

Nie jestem malkontentem, ale tiry dalej rozjeżdżają centrum miasta. Pod tym kątem droga obwodowa powstała jako dzieło „sztuka dla sztuki”

WALDEMAR
1 rok temu
Reply to  Bandazyl

Hhehheeh 9 km drogi i 5 rondek Szampan był????

Gość
1 rok temu
Reply to  Bandazyl

BYŁA SZANSA NA UGRANIE CZEGOŚ WIĘKSZEGO I PROMOCJĘ TARNOBRZEGA ale jak zwykle urzędasy olali wszystko. Wystarczyło tylko tą OBWODNICĘ SZEŚCIU ŚWIATEŁ nazwać aleją LECHA KACZYŃSKIEGO. Zjawiłby się sam prezes PiS a marszałek Ortyl już dzień wcześniej czyściłby tablice o tym informujące. Byli by ministrowie a nie jacyś tam wice… Oczywiście zajechała by TVPinfo i trąbiła o tym wydarzeniu przez cały dzień. Była by okazja uświadomić prezesa jakie tu kliki niszczą dobry wizerunek PiS. Np. Nierówne traktowanie mieszkańców podkarpackiego czyli rozwój Rzeszowa kosztem całego wojewodztwa, program EUTANAZJA PLUS (? ) wprowadzony w Tarnobrzegu przez marszałka, przebieg szprychy kolejowej do CPK wbrew mieszkańcom kilku miejscowości itp. Prezydencie Bożek mógł Pan przynajmniej na koniec kadencji zrechabilitować się temu miastu za tak beznadziejną prezydenturę. Przecież już dzieci w przedszkolu wiedzą że PO się na Pana wypięła bo ma Mastalerza na którym tak się przejedzie jak PiS na Kalince. Trzaskowski i Chołownia mają Potańskiwgo, Plutę a może nawet Kapuściak 😉 Pan jak Don Kichot został Sam. Czy warto dalej trzymać się kurczowo Pluty i drzeć koty z lokalnymi pajacami pis? Miał Pan szanse ich wszystkich ograć jako człowiek bezpartyjny. Ale widać że takim chyba Pan nie jest albo profity przy Plucie są ogromne. To moje… Czytaj więcej »

obywatel
1 rok temu

Jakby politykierów i tzw ” dziennikarzy ” nie było to impreza bez historii a tak sołtys ze swoją bandą z komitetu KOZ mieli okazję porobić sobie fotek .

Bardzo smutne widoczni – BRAK MIESZKANCÓW i tylko dziennikarze , poplecznicy ( bezradni) , urzędnicy , straż zwana miejską ?????
Czyli sami opłacani z kieszeni ( portfeli ) zwykłych mieszkańców ???

Mieszkanców brak bo sołtys z poplecznikami z KOZ o nich zapomnieli !!

Dobrze że skur….ki nie pochlastali się nożyczkami – no ale tłoku brak

inspektor ruchu
1 rok temu
Reply to  obywatel

Kilkanaście dni wcześniej ponad 200 mieszkańców czynnie „otwierało” tą drogę, zapomniałeś? A teraz ich nie było bo mieszkańcy są zainteresowani korzystaniem a niej a nie jej otwieraniem bo już to zrobili, szkoda czasu. Daruj sobie to „sołtysowanie” bo słabe to jest.

obywatel
1 rok temu

O czym ty opowiadasz ,- poszli pobiegać tylko a 200 osób to więcej w urzędzie pracuje ???
Tomato to taka bolszewicką propagandą a że niektórzy mają parcie na szkło i nic do roboty w domu to przyszło jak zawsze poprzednio na potancówki, dożynki i inne popierdówki – LUBIĄ się BAWIC na CUDZY KOSZT ( ogółu) – i tyle !!!

Nie siej gebellsowskim propagandy Waść więcej bo na tych imprezach ciągle te same twarze ( i ryje).

Obiektywny
1 rok temu

Bo była impreza i trzeba się było rozerwać to przybyli. Innych celów nie było.

tarnobrzeżanin
1 rok temu

Widowisko jednostronne. Politycy w nadmiarze, radni , urzędnicy dziennikarze i tyle w temacie otwarcia.
Widok żałosny. Ale bankiet był podobno wesoły.

Walet
1 rok temu

Rzadki widok. Ku pamięci – Pan Busz bez szluga. Ranga wydarzenia musiała być duża. Bo nawet stojąc w bramie cmentarza przy zbiórce pieniędzy nie potrafił się powstrzymać od ćmienia. Kadzidła to on nie palił.

obserwator
1 rok temu

No i fajnieMam tyljo pytanie do Prezydenta Bożka
Czy Miasto odzyskało gwarancje które niesłusznie zapłaciło Energopolowi.
Były twierdzenia ,że prawnicy z Rzeszowa odzyskali wyrokami. . To by była dobra wiadomość . Tylo czy tak jest. Bo jakoś cicho w eterze.
A sukces Bożka na miarę całego czasu trwania samorzadu. .

orzeł
1 rok temu

ile kosztuje poświęcenie drogi?

Wim
1 rok temu

Co te starsze panie wystrojone jak do kościoła robią przy otwarciu obwodnicy ? Pewnie brały udział w budowie drogi, ha,ha, ha

obywatel
1 rok temu
Reply to  Wim

Ha, ha, ha – PARKIET sprawdzały pod przyszłe balety – znaczy POTANCÓWKI bo babcie ( albo babajagi lub wiedźmy – jak komu pasuje) do imrez, zabawy , potańcówek PIERWSZE .

Wojciech
1 rok temu

Po otwarciu drogi obwodowej, z ciekawości przejechałem samochodem od ronda przy ul. Sikorskiego do ronda przy Tarnobrzeskim Parku Przem.-Techn. w Zakrzowie. Jestem zdziwiony organizacją ruchu, który dopuszcza wjazd samochodów ciężarowych do centrum miasta (nie dotyczy zaopatrzenia ). Praktycznie droga obwodowa nie do końca spełnia oczekiwania mieszkańców Tarnobrzega. Przy rondzie w Zakrzowie stwierdziłem brak Znaku kierunku i miejscowości (E-2a drogowskaz tablicowy umieszczony obok jezdni) oraz znaku B-18 tj. zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad….t ) w kierunku centrum miasta. Na rondzie przy ul. Sikorskiego powinien byc znak zakaz wjazdu samochodów ciężarowych. W obecnym stanie organizacji ruchu wybudowanie drogi obwodowej nie odciązy ruchu w centrum miasta jak również nie wyeliminuje ruchu samochdów ciężarowych z centrum miasta. Proszę władze naszego miasta o ustosunkowanie się do moich spostrzeżeń.

Paweł
1 rok temu
Reply to  Wojciech

Niestety żaden specjalista z urzędu nie wypowiedział się na temat organizacji ruchu. To co Pan opisał, to jedno. Kolejna sprawa to co, jak trafi się kierujący jadący znacznie wolniej niż wynosi limit prędkości? Wleczemy się za nim, bo zakaz wyprzedzania zabrania wyprzedzenia pojazdu silnikowego wielośladowego, a linia podwójna ciągła zabrania wyprzedzenia jakiegokolwiek pojazdu ze względu na brak możliwości zachowania w obrębie danego pasa ruchu bezpiecznego odstępu nawet od jednośladu? Może ktoś poczuje się w obowiązku wyjaśnić tego typu sprawy.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Wojciech

Drogę wojewódzka chcesz aby kmioty z urzędu Tbg zamknęły ???
Bez jaj ???

Wiwi
1 rok temu

Grabarz tarnobrzeskiej komunałki na otwarciu.Boże widzisz i nie grzmisz. Mleczarzu wstydu nie masz?

brzoza
1 rok temu

..żegnaj Zwierzyńcu….żegnajcie sarny, które będziecie teraz ginąć pod kolami, żegnaj ciszo leśna, żegnajcie wilgi, bo nie będziecie dla was już spokojnego miejsca, żegnajcie …. taniec na cmentarzu…
Barbarzyńcy.

Gość
1 rok temu
Reply to  brzoza

Żegnaj obywatelu „brzoza” Bieszczady czekają. Chodź jak dziś patrze na moje miasto i południe województwa podkarpackiedo to widzę jakieś przebiegunowanie. Tam rozwój a tu beznadzieja z jedną inwestycją przypadającą na całą kadencję jednego prezydenta!!!! Reszta to głupoty głupotą popychane. Tylko usiąść i zapłakać nad losem tego miasta.

wrzos
1 rok temu

BRAWO ZE JEST TA WAZNA NOWA ARTERIA MIASTA

obywatel
1 rok temu
Reply to  wrzos

Ha, ha, ha – arteria ????
Niedługo we łbach uroii się wam autostrada ??

miszkaniec
1 rok temu
Reply to  wrzos

Tylko ta inwestycja za całą kadencję .

Reszta to drobiazgi.Autorskim pomysłem Bożka są na pewno : ścianka wspinaczkowa na miarę stolicy i potańcówki na miarę Pcimia.

walt
1 rok temu

jeny tylu pisowców na zdjeciach.
a ten cymbał opowiada,że pisuaru u nas nie było w co drugim swoim sponsorowanym wpisie.
ma tupet.
do tego jak zawsze klecha… no cóż prowincja jak siemasz to i przedstawiciel najpazerniejszego okupanta być musi.

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Cymbale czy nie widzisz że to nie PiS , bo takowego w Tbg nie było i nie ma , to tylko farbowane lisy co zapisały się do PiS dla Koryta ???
To wszystko tam to postkomuna pierwszym i drugim pokoleniu ???
Sprawdź sobie rodowody tego , czegoś ???
Lewaku z rodowodem PZPR(ZSMP) nie wciskaj kitu ?
Tu od lat ci sami towarzysze tylko teraz pod innymi szyldami występują !!!

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

jest i nasz ulubiony azor co próbuje nogawkę poszarpać.

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Jakby inaczej jest I NOGAWKA poszarpana ( zabawka szota).
Nogawka dodajmy LEWA !

tomasz
1 rok temu
Reply to  walt

te chce ci sie tak pie lic bez sensu

Cyrkowiec
1 rok temu

Ale Kyrk na Cółkach 🙂

Passat_z_LPG
1 rok temu

Te krawężniki to są tak potrzebne jak k***** majtki

Kunegunda
1 rok temu

Pajace

miszkaniec
1 rok temu

Gdyby nie te dwie Panie to otwarcie byłoby smutne.

smile
1 rok temu
Reply to  miszkaniec

Reklama ciuchlandu…..:))))

rowerowy
1 rok temu

79 milionów za taką drogę, średnio 8,778 miliona za 1 km. Nawet twardych poboczy nie ma, nie marząc już o drodze rowerowej, zatokach awaryjnych itd. Oby nigdy nie powstała jakakolwiek jej kontynuacja.

janwdupowkręt
1 rok temu

jakie „miasto”
jacy „włodarze”
taka i „OBWODNICZKA”…
Ż E N A D A !!!

janwdupowkręt
1 rok temu
Nieciekawie
1 rok temu
Reply to  janwdupowkręt

Nic ciekawego. Obwodnica między domami i mnóstwo ekranów przeciwhałasowych.

janwdupowkręt
1 rok temu
Reply to  Nieciekawie

tak, tak, wiem;
nasza @fajniejsza@
hahahahahaha!

janwdupowkręt
1 rok temu

Kolejna obwodnica gotowa. Ma 14 km długości i ułatwi dojazd do A4:
https://autokult.pl/kolejna-obwodnica-gotowa-ma-14-km-dlugosci-i-ulatwi-dojazd-do-a4,6831731456301760a
OBWODNICA.
NIE FUSZERA!!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  janwdupowkręt

A co to za obwodnica jak krawężników nie ma ????

W tbg by nie przeszło .

HeMan
1 rok temu
Reply to  janwdupowkręt

Co ty w ogóle porównujesz?! O nas świat zapomniał kosztem Mielca i Stalowej i to w ogóle cud, że mamy chociaż to co mamy. Już niedługo gruchnie info o nowym moście przez Wisłę to ludzie zapomną o tej leśnej przeprawie. Szkoda tylko zwierzątek bo już podobno 2 dnia jakaś sarenka padła trupem 🙁

Łysy
1 rok temu

Lamp nastawiali a ani jedna sie nie świeci a najciekawsze jest to że tory kolejowe co lecą wzdłuż drogi są oświetlone

Jan
1 rok temu

Ile było nożyczek?

janwdupowkręt
1 rok temu

Czy ktoś w dalszym ciągu daje dupy
i na @OBWODNICZCE@ pomimo, że są lampy,
dalej jest ciemno
jak u murzyna w dupie?!???

Postaw mi kawę na buycoffee.to
49
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content