„Maszt telefonii komórkowej- głos mieszkańców osiedla Zakrzów w Tarnobrzegu powinien zostać uwzględniony”

Pocztą elektroniczną otrzymaliśmy stanowisko Koalicji Polska Wolna od 5G, w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej w centrum tarnobrzeskiego osiedla Zakrzów. Mieszkańcy tego terenu stanowczo sprzeciwiają się tej inwestycji.

Adresatami tego stanowiska są: prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bożena Kapuściak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Waldemar Szwedo, przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Ochrony Środowiska Cezary Mikrut, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Teresa Gołębiowska-Piś oraz radni: Artur Kiper, Monika Łagowska-Cebula, Kamil Kalinka, Anna Pekar, Łukasz Nowak, Marian Zioło, Marian Cąpała, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Włodzimierz Trybuła, Dominika Kliza, Alfred Martyniak

TREŚĆ STANOWSKA:

„Zwracamy się do Państwa, aby wyrazić swój sprzeciw wobec budowy stacji bazowej P4 sp. z o. o. (operator sieci PLAY) na osiedlu Zakrzów w Tarnobrzegu bez uwzględnienia stanowiska mieszkańców tej miejscowości.

UZASADNIENIE:

Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi,  nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych (1).  

Długoterminowy wpływ stacji bazowych można jedynie zaobserwować po fakcie. Takie obserwacje miały już miejsce. Pokazały one, że mamy do czynienia ze statystycznie znaczącym wzrostem negatywnego wpływu na zdrowie w przypadku osób mieszkających w promieniu mniejszym niż 500 metrów od stacji bazowych.  Profesor Alicja Bortkiewicz wraz z 5-cioma innymi naukowcami dokonała przeglądu 10 badań opisujących wpływ stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wynik tej analizy został opublikowany w czasopiśmie “International Journal of Occupational and Environmental Health” w artykule pt. „Dowody epidemiologiczne na zagrożenie dla zdrowia ze stacji bazowych telefonów komórkowych” („Epidemiological Evidence for a Health Risk from Mobile Phone Base Stations”) (2). We fragmencie artykułu czytamy: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z 10 badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości <500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej przyjętych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą być nieodpowiednie do ochrony zdrowia populacji ludzkiej.”(2)

Obecnie wdrażana sieć 5G w Polsce (sieć Plus: 2600 MHz i sieć T-Mobile: obecnie 2100 MHz) jest zbliżona częstotliwościami do obecnej sieci 4G (zakres 1800 MHz), co już jest niepokojące, gdyż wiemy, że częstotliwości sieci 1-4G nie są obojętne dla zdrowia, co wykazali naukowcy we wspomnianym wcześniej apelu EMFscientist.org. W przyszłości w sieci 5G planowane jest dodanie wyższych częstotliwości, których działanie nie zostało do końca poznane.

Uważamy, że Polska i inne kraje powinni się skupić na rozwoju sieci przewodowej (światłowód), a także promowaniu jej zalet, natomiast rozwój sieci bezprzewodowych powinno się co najmniej zahamować. W wielu przypadkach używanie sieci bezprzewodowych jest niepotrzebne i może zostać zastąpione łączem przewodowym, np.w domu czy w biurze można używać telefonu i internetu przewodowego. 

Podajemy także link do reportażu, który ukazał się się TVP 15 czerwca 2020, gdzie przedstawiona została sytuacja mieszkańców jednej z miejscowości, gdzie udało się dogadać z operatorem sieci komórkowej i maszt nie powstał tam, gdzie miał powstać, gdyż sprzeciwiali się temu mieszkańcy. W raporcie tym wypowiada się także wspomniana wyżej prof. Borkiewicz. https://vod.tvp.pl/video/alarm,15062020,48220540
Na naszej stronie stop5g.com.pl/przeciwni5g jest lista miejsc w Polsce, gdzie mieszkańcy protestują przeciwko masztom 5G. Na szczególną uwagę zasługuje działanie starosty krośnieńskiego: https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/10260-starosta-mowi-nie-dla-nadajnika-5g-w-korczynie

Z poważaniem,

W imieniu członków (około 400 podmiotów) Koalicji Polska Wolna od 5G (stop5g.com.pl):

Inż. Ogrodnictwa i Rolnictwa Patryk Włodarczyk

mgr inż. Ochrony Środowiska Katarzyna Stawińska
mgr inż  Inżynierii Środowiska Aleksandra Poczęsna
mgr Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
Sir Julian Rose, rolnik ekologiczny, pisarz”
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Walet
19 dni temu

Ktoś z Was korzysta z Play’a? Wiem, że na Zakrzowie jest problem z T-Mobile czy Orange i to raczej maszty tych operatorów powinny stawać. Może nie w terenie zurbanizowanym, ale np. W oddaleniu kilometra czy dwóch od najbliższych zabudowań mieszkalnych. U nas mogły by być to tereny zbliżone do osi wałów Wisły. Zasięg takiego masztu to dobrych kilka czy nawet kilkanaście kilometrów, więc pokrycie było by też wtedy na sąsiednie miejscowości. Rozumiem, że nikt nie chce mieć widoku na maszt. Sam bym nie chciał mieszkać np. 500m od takiego urządzenia bo wiadomo, że im bliżej tym oddziaływanie większe a propagacja nie jest w płaszczyźnie pionowej 180 czy więcej stopni i zasięgu przez to nie miałbym wcale lepszego.

life
18 dni temu
Reply to  Walet

to nie ma różnicy ludzie są uzależnione od telefonów bez nie mam znaczenia jak to jest sieć
a czy ludzie będą twierdzić czy będzie większa ilość zgonów to ma różnice czy przez lekarzy czy innych ludzi nic i tak tego nie zmieni

Imię
19 dni temu

Zakrzów nocą

d3868f74-f4c5-4aee-8758-d39dc5f43429.jpeg
Renata
18 dni temu

EGIPSKIE CIEMNOSCI W MIESCIE !!! JUZ NIE TYLKO NA WSI ALE I W CENTRUM!! MOZE BY KTOS MOZGIEM RUSZYL I WLACZYL NA OSIEDLACH CO TRZECIA LATARNIE !

Zakrzów to dzielnica
18 dni temu
Reply to  Renata

Wiesz co to jest centrum? Centrum oznacza plac B.Głowackiego. Natomiast gminę Tarnobrzeg dzielimy na miasto Tarnobrzeg oraz przynależne dzielnice, np Zakrzów. Osiedla natomiast są to części miasta, np Serbinów ,Siarkowiec. Uporządkujcie wreszcie ten b.rdel nazewniczy, bo razi w oczy i ciągle słyszę o jakimś osiedlu Zakrzów i krew zalewa. To tak jakby powiedzieć że Chmielów jest osiedlem Nowej Dęby, albo że Stale są osiedlem Grębowa? A może to prawda?

Najemca
18 dni temu

Ale znaleźli adresatów
Na sesji nikt z radnych nie zabierze głosu
Kapuściak Mikrut Ogorzalek.cxy Pilus bedzie przeciw ,? ZARTY

walt
18 dni temu

chciałem zdradzić wszystkim,że telefony,telewizory,ba samochody i wiele innych też mają zły wpływ na kondycję ludzkiego zdrowia….
a teraz z tego zrezygnujcie 🙂

Sasanka
18 dni temu
Reply to  walt

A monotlenek diwodoru? On jest najbardziej śmiercionośny. Ciekawym czemu szury nie protestują.

Doktor z USA
18 dni temu

chce mieć lepszy zasięg w mojej nokii ale maszt to stawiajcie na innym osiedlu, nie na moim. Śmieci produkuje dużo, segreguje je na palne w dzień i palne w nocy ale spalarnie wybudujcie w innym mieście. Głosujcie na mnie w przyszłych wyborach, może tym razem zbiorę więcej głosów niż sto. Szczęść Boże

walt
17 dni temu
Reply to  Doktor z USA

ja bym kciał pomnika miszcza pityńskiego najlepiej tak paskudnego jak w stalowej,do tego lądowisko,most przez Wisłę i przyłącze do autostrady a wszystko niech zwieńczy kurort uzdrowiskowy z wielką szklaną kopułą jak w hollyłódzkiej produkcji by zawsze było lato panie doktorze ! szczynść boże 🙂

tylko pomarzyć
17 dni temu
Reply to  walt

W Tarnobrzegu się nie ziści. Na długo jeśli nie na zawsze pozostanie prowincją, gdyż jest rządzone przez ludzi powiązanych z PO ,którzy swoim brakiem kompetencji blokują szanse na rozwój. Jeśli chodzi o drogi, to podstawa. Z wielu rzeczy można zrezygnować ,ale nie z dróg i mostów.

orzeł
17 dni temu

tylko pis, idę właśnie robić ósme dziecko i bede mioł 4 tysie plus zapomogi. Moja żona nie była pijaczką całe szczęście.

walt
16 dni temu

Tarnobrzeg był,jest i będzie prowincją.
i nie każdy z tego powodu płacze czy ma kompleksy.

a twój pis i pisowcy akurat najwięcej wyprzedaży i krzywd miastu mojego urodzenia wyrządzili.
szkoda ale co poradzimy skoro baranki dalej na ten sam pis i klany mlecznych czy kalinków głosują ?sami sobie winni.

błędne rozumowanie
15 dni temu
Reply to  walt

To nie PiS wykończył miasto, bo dobrze wiemy kto rządził Polską w latach 90-tych gdy doszło do zagłady przemysłu i do przekształcenia miasta wojewódzkiego w mieścinę. Ci sami obsadzali lokalne władze w samorządach ,a główne decyzje płynęły z Warszawy. Potem już byłą równia pochyła. Od 2015 gdy jest PiS ,w mieście nadal przy sterach są ludzie z dawnego systemu i nie chcą zmian, bo tak im dobrze jak jest. Tylko wybory mogą odmienić dalsze losy, nic nie jest z góry zaplanowane

Rewolucjonista
14 dni temu

„Tylko wybory mogą odmienić dalsze losy”

Raczej rewolucja a nie wybory. Wywieźć trzeba te lokalne mafie na taczkach.

walt
14 dni temu

na szczęście jest pluralizm i ludzie tak jak mają innych bohaterów (dla jednych jest nim Wałęsa dla innych Wojtyła a dla jeszcze innych kaczyński) tak i różne mają historie i różnie ją interpretują. zatem za komuny miasto przeżyło rozkwit a regres zaliczyło przez styropianowców co położyli kombinat. a w mieście kolejno Żwiruk,Dziubiński tylko administrowali gdy zabierano nam resztki dawnej pozycji. za trzech kadencji Jana doszło też do sporej wyprzedaży sreber rodowych bo te wszystkie PGKiM,MKSy,PEC głównie wtedy sprzedawano za dość niewielkie pieniądze zwłaszcza patrząc z perspektywy czasu. poza jedną kadencją mastalerza i harcerzy zawsze w Tarnobrzegu pis albo rządził albo był współodpowiedzialny za rządy jak i obecnie. za Kiełba mieli nawet viceprezydenta co płakał gdy musiał zrezygnować ale chyba dostał nie najgorszą fuchę dyrektorską w likwidowanej kopalni za wierną służbę partii. obecnie w perspektywie pompowanych w Stalową Wolę przez partię milionów wydaje się części Tarnobrzeżan,że taki sam los może spotkać Tarnobrzeg. tylko nie zauważyli chyba,że pis rządzi 8 rok i wcale wielkich inwestycji w Tarnobrzegu nie robi.obiecywanych ekspresówek i pociągów nie ma. ba wymusili jeszcze na bezradnych zastawienie Wodociągów ! no i co najważniejsze w Stalowej to są ministrowie i posłowie z pisuaru a u nas mleczny Jan i niespełniony… Czytaj więcej »

Cały happy
14 dni temu
Reply to  walt

Jedno jest pewne, to co jest teraz ci pasuje.

walt
14 dni temu
Reply to  Cały happy

pasuje ? wystarczy poczytać bo zdaje się dostrzegam i blaski i cienie i pamiętam,że mieliśmy gorszych rządzących tym naszym słodkim kurwidołkiem.
poza tym nie widzę w delfinie pisowskim tej charyzmy co u kudłatego,nie porywa mnie też zych ani wizja powrotu helikoptera.

i nie wierzę w cuda i się ich po nikim nie spodziewam może dlatego nie mam aż tak wielu pretensji ?
ale radę i prezydenta za wysyłanie kasy kolesiom ze spółki akcyjnej udającej granie w piłkę stale i konsekwentnie krytykuję i ten fakt raczej nie pozwoli mi oddać głosu za obecną ekipą,choć też przyznaję,że bardziej wybieram mniejsze zło niż to co mi pasuje.
do wyborów dzięki pisowi jeszcze bardzo długo bo są bodaj w 2024 🙂 do tego czasu to może się bardzo wiele zmienić a i ducha można wyzionąć więc nie martwię się na zapas 😉

Cały happy
14 dni temu
Reply to  walt

Nieźle się tymi swoimi tekstami kamuflujesz. Wszyscy źli i nie dobrzy i trzeba ich obrażać z wyjątkiem słońca Podkarpacia świecącym z Krosna do Tarnobrzega. Daj sobie spokój, bo wszyscy wiemy o twojej obłudzie.

walt
14 dni temu
Reply to  Cały happy

czytanie ze zrozumieniem się kłania 🙂
tak samo wszyscy wiedzą o tym,że wypijasz wodę po pierogach 😉

Pusty jak bęben
14 dni temu
Reply to  walt

Cymbał zawsze brzmi głośno.

Pusty jak bęben
14 dni temu
Reply to  Doktor z USA

Dr WZ, bo chyba do niego pijesz, to mieszka na Nadolu głąbie.

Zakrzów to dzielnica
18 dni temu

Kwestia Zakrzowa niewiele interesuje mieszkańców miasta, jest to dzielnica wyraźnie oddzielona od miasta ,posiadająca oddzielne centrum i własne problemy. Brakuje tam gospodarza, gdyż władze Tarnobrzega też nie będą się troszczyć o dzielnicę Zakrzów tak jak o samo kwestie miejskie. Maszt powinien być w terenie niezamieszkanym, najlepiej pomiędzy Zakrzowem a Tarnobrzegiem. Technologia 5G ma takie a nie inne wymagania i bardzo małe zasięgi. Cóż zachciało się ludziom 5G to teraz będzie maszt koło masztu i budowy dopiero ruszą z kopyta.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content