Tym razem się uda? Będzie drugie podejście do podwyżek diet tarnobrzeskich radnych

Czworo radnych złożyło projekt uchwały, zakładający podwyżki uposażenia samorządowców. Działania te uzasadniają brakiem waloryzacji diet tarnobrzeskich radnych od niemal 20 lat oraz podwyżką pensji prezydenta. To drugi raz w tym roku, kiedy na sesji ma być procedowana uchwała o podwyżce diet radnych. Pierwszy projekt złożony w styczniu br., został wycofany z porządku obrad.

Na znaczącą podwyżkę diet radnych pozwalają znowelizowane przepisy przyjęte przez polski parlament w październiku ubiegłego roku. W przypadku pensji prezydentów, wójtów, burmistrzów, ustawodawca określił nie tylko maksymalną wysokość pensji włodarzy miast, wprowadził również kwotę minimalną, wymuszając niejako podwyżki. W odniesieniu do diet radnych takich widełek nie ma, określona została tylko kwota maksymalna, a więc w praktyce, podwyżki nie muszą zostać wprowadzone.

O zwiększenie kwot diet radnych, przewodniczących komisji, wiceprzewodniczących oraz przewodniczącego Rady Miasta wnioskują Andrzej Biernat, Dominika Kliza, Alfred Martyniak i Włodzimierz Trybuła. Podpisy tych radnych widnieją pod projektem uchwały, która będzie poddana pod głosowanie podczas najbliższej, listopadowej sesji (pod projektem wycofanym w styczniu br., podpisy złożyli: Bożena Kapuściak, Dominika Kliza i Włodzimierz Trybuła).

Obecnie do określenia wysokości diet radnych Rady Miasta Tarnobrzega stosowany jest minimalny przelicznik 1,5% przyjęty Uchwałą NR V/35/2002 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 30 stycznia 2003 roku. Tym samym na przestrzeni prawie 20 lat miasto Tarnobrzeg jako jedyne w województwie podkarpackim nie przeprowadziło żadnej waloryzacji diet radnych Rady Miasta

(…) Całkowicie uzasadnionym jest zatem wprowadzenie proponowanych wysokości diet dla radnych rady Miasta Tarnobrzega i diet dla przewodniczących Zarządów Osiedli w oparciu o (…) rozporządzenie Rady Ministrów, podobnie jak to miało już miejsce w roku ubiegłym, w przypadku określenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Tarnobrzega na poziomie 80%-100%, maksymalnych stawek określonych przez Ustawę”  – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

PROPONOWANE PODWYŻKI

Maksymalna wysokość diet zależy od kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe – wynosiła dotąd 1 789,42 zł, i ta kwota, po znowelizowaniu ustawy nie uległa zmianie. Zmienił się natomiast przelicznik. Do tej pory wynosił 1,5 kwoty bazowej, a teraz maksymalnie, 2,4.

Dla miast od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców maksymalna wysokość diety może wynieść 75% maksymalnej wysokości diety. W ubiegłym roku wynosiła ona 2 tys.013 zł, po nowelizacji zaś to 3 tys.220 zł.

W przedłożonym projekcie uchwały na wysokość diet radnych wpływ ma nie tylko nowy przelicznik kwoty bazowej ale również podwyższona relacja procentowa do podstawy naliczania.

Zgodnie z proponowanymi stawkami wysokość diet w relacji procentowej do podstawy wynosić miałaby:

1. przewodniczący Rady Miasta – 75% (było 70%), co daje kwotę 2 tys.415 zł
2. wiceprzewodniczący Rady – 65% (było 60%), co daje kwotę 2 tys. 093 zł
3. przewodniczący komisji stałych – 60% (było 50%), co daje kwotę 1 tys.932 zł
4. radni – 50%, (było 35%), co daje kwotę 1 tys.610 zł
5. przewodniczący osiedli – 15% (wskaźnik procentowy taki sam) – co daje kwotę 483 zł.

Trzeba tutaj dodać, że projekt złożony w styczniu i wycofany z porządku obrad, proponował większe podwyżki diet radnych. Wysokość diety przewodniczącego w relacji procentowej do podstawy miała wynosić 90%, wiceprzewodniczącego – 80%, przewodniczących komisji – 70%  i radnych – 60%.

MNIEJSZE KARY ZA NIEOBECNOŚĆ

Projekt uchwały zakłada mniejsze kary finansowe za nieobecność na sesji lub na obradach komisji. Za nieobecność na sesji potrącenie wynosić miałoby 20% (było 50%) przysługującej diety, za nieobecność na obradach komisji – 10 % (było 20%).

Podwyżki miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, tak więc radni będą mogli liczyć na wyrównanie swojego uposażenia.

LXVI sesja Rady Miasta Tarnobrzega odbędzie się w środę 30 listopada br., w sali 201 w UM.

613-diety-radnych_2001175

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wyborca
7 dni temu

Wstyd Już odwyzki dla sekretarza skarbnika wskazują na skok na kasę a teraz radni

Tarnobrzeg Moim Miastem
7 dni temu

Mało to won!!! Nie należą się bo za co? Zadłużyli mieszkańców na lata. Hańba.

Andrzej
7 dni temu

Dla siebie chcą a na dopłaty do drzewa opałowego miejski „pałac” opieki społecznej na Kopernika nie ma ? Prawda to że pracownicy dostali nakaz od władz miasta aby straszyć wnioskodawców kontrolami i karami tak aby ograniczyć do minimum wypłaty środków na opał dla swoich mieszkańców? A Rząd zachęca do składania wniosków. W Stalowej węgiel jest i są dopłaty. W Tarnobrzegu? LEWACKĄ koalicja u władzy o węgiel nie zadbała i jeszcze straszy że będzie karać swoich mieszkańców za to że nie mają czym ogrzewać domów ?
Prezydencie Bożek jak ma żyć zwykły mieszkaniec tego miasta?

Gość
7 dni temu
Reply to  Andrzej

Za moich czasów w tym budynku mieszkali uczniowie dla całej szkoły Górniczej. Dziś władze miasta zrobili urzędnikom PAŁAC !!! Ile kosztuje roczne utrzymanie tego przybytku ?
Moim zdaniem zlikwidować i będzie na ogrzanie całego Tarnobrzega.

Jan
7 dni temu

No w sumie wszyscy dostali podwyżki. Mieszkańcy TTBS, mieszkańcy spółdzielni, najemcy lokali od miasta…
prezydent, prezesi spółek miejskich, rady nadzorcze spółek miejskich, urzędnicy, teraz czas na radnych …
Hurra wszyscy powinni być zadowoleni !!! 🙁
Nawet ciężko to skomentowac ….
Tak wygląda szacunek do mieszkańców.
Pogarda dla ludzi i zero przyzwoitości …

Urodzony i zakorzeniony w Tarnobrzegu - niestety
7 dni temu
Reply to  Jan

Ja tarnobrzeski szarak nie dostałem podwyżki.

Fiskus dębolistny
7 dni temu

Dla ciebie podwyżki są w sklepie

ODYSEUSZ
7 dni temu

Tarnobrzeg leży na łopatkach ale za to świnie przy korycie mają się w najlepsze !

świnie przy korycie.jpg
rolnik
7 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

NIE OBRAŻAJ ŚWIŃ. Świnka jak poje to odejdzie od koryta no i jest na święta w postaci szyneczki 😉 A oni ? Moim zdaniem darmozjady i tyle.

ODYSEUSZ
6 dni temu
Reply to  rolnik

Nikt nie obraża świń ale na określenie zachowań tzw rady miasta brak innego adekwatnego określenia żeby nie posuwać się do inwektyw !

Mieszaniec
7 dni temu

Jeszcze jakby o tą podwyżkę wniosek złożyli radni, których widać, że pracują i się udzielają to bym zrozumiał ale jak składa grupa radnych, których prawdopodobnie jedynym osiągnięciem na koniec kadencji będzie ten wniosek o podwyżkę to nawet ciężko to skomentować…I jeszcze ta obniżka potrącenia za brak obecności. No litości, sesja jest zazwyczaj raz w miesiącu. Jak te kilka godzin to za dużo to chociaż przyzwoitość podpowiada aby jednak zrezygnować z wynagrodzenia.

Jan
7 dni temu
Reply to  Mieszaniec

JEST ZA CO ,NP. ZA TO ,ŻE PŁACIMY ZA WYWÓZ SMIECI 2 RAZY WIECEJ JAK W STALOWEJ WOLI,JA BYM DAŁ PODWYŻKI

Jan
7 dni temu

ZA CO?

Walet
7 dni temu

Dla mnie chore. Jednocześnie podnosić diety i obniżać kary za niewzięcie udziału w pracach. Niech nawet sobie te diety podniosą jak uważają, że ciężar ich pracy tego wymaga. I że za kilkanaście godzin pracy w miesiącu rzeczywiście należy się podwyżka. Rzeczą niebywale arogancką względem mieszkańców jest w takim przypadku jednoczesna próba redukcji kar, które i tak jak dla mnie były niewielkie. Bo radny dotąd mógł nie przychodzić na rady i inkasować połowę diety. Teraz też nie będzie musiał i jeśli to przejdzie to będzie miał i tak niemal całą dietę wypłacaną. Według zdrowego rozsądku powinni wprowadzić zasadę: nie przychodzisz bo masz coś ważniejszego do zrobienia zamiast siedziec na radzie czy komisji i głosować – dostajesz 20%, nie ma Cię bo jesteś chory i przynosisz na ten dzień L4 – dostajesz 50%. No i rzecz jasna żadnych wyrównań. No chyba, że nasze miasto rzeczywiście na to stać.

obywatel
7 dni temu
Reply to  Walet

Skok na koryto !
To była tylko kwestia czasu kiedy świnie, wieprze, knury i maciory będą chciały WIĘCEJ ŻREĆ .

Zakrzów
7 dni temu

Darmozjady. Oni powinni pracować za darmo tak jak w starożytnej demokracji ateńskiej.

Tarnobrzeg moje miasto
7 dni temu

Czy radny jest dla miasta? czy dla kasy? miasto biedne i radny ma być biedy, chcą jeszcze bardziej upodlić to miasto i jego mieszkańców. Ludzie dość, przecież my za to zapłacimy. Zaczyna się kolejna grabież, za chwile coś sprzedadzą już nawet wiem co. STOP PODYWZKĄ, KTO MA MAŁO NIECH REZYGNUJE.

zenko
7 dni temu

Poczytaj sobie 95 wpisów przeciwko obniżce niektórych opłat dla potrzebujących mieszkańców miasta. Też były gromy. Tarnobrzeskie bagienko, zawsze źle.

Adi
6 dni temu
Reply to  zenko

A jakim prawem ja mam dopłacać potrzebującym , już się złożyłem na kolekcje dzikowską żeby papa smerf był szczęśliwy ?? Gdyby miasto miało pieniądze to Rozumiem ale nie bawmy się w robin hooda , pomyśl trochę

obywatel
6 dni temu
Reply to  Adi

Z Robinem to przesadziłeś WAŚĆ ???

olobolo
6 dni temu
Reply to  Adi

Powiedz wprost że kasa ma być tylko dla ciebie, chociaż pewno odwrócisz nie chcem ale muszem.

obywatel
7 dni temu

Jakie to typowe dla cwanych wieprzy – argumentacja ” WZROSTEM WYNAGRODZENIA sołtysa” czyli jak ustalono najpierw sołtys a póżniej kolesie z trzody brudne wstrętne ohydne łapska po kasę mieszkanców , kto jak kto ale nieroby pierwsze po żarcie ???
Dzicz jak dostanie się do koryta to nie przestanie żreć puki koryto nie zabiorą .

Cyryla
7 dni temu
Reply to  obywatel

Dziczu nie pisz głupot, nie ćpaj tyle bo ci mozga rozwali

ODYSEUSZ
7 dni temu
Reply to  Cyryla

Przecież o”obywatel” pisze prawdę w swoim poście – to co myśli większość mieszkańców TBG, więc o co sapiesz ?

obywatel
7 dni temu
Reply to  Cyryla

Aha – rodzina !!!
Dotarło i zabolało ????

obywatel
7 dni temu

A ten milicjant ( z rady i rady w TSM) to w ilu komisjach zasiada ???
Co za mało garaży ma z diet ???
Wieczny radny ???- i się żyje jak ????

Cop
7 dni temu
Reply to  obywatel

Może nie wieczny ale na pewno jest tam z poparciem mieszkańców swojego osiedla.Czar demokracji

obywatel
7 dni temu
Reply to  Cop

Wystarczy się przejść za pawilonami na Wyspiańskiego w kierunku Dekutowskiego, od Wyspiańskiego w stronę Tracza ???
Bez kategorii komentarza , tyle lat w radzie osiedla, radzie miasta i efekty ???
Może tylko o sobie powiedzieć ” BYŁEM RADNYM tyle lat”???

Tyle co przez ku…problemów mieli mieszkańcy ??” chciał zlikwidować plac zabaw aby zrobić parking na całym terenie, chciał latarnie stawiać na gruncie spółdzielni itd ???
O Rusinowskiego nie wspominam ???
Przejdź się chodnikiem Wyspiańskiego ( po stronie szkoły nr 4) od szkoły od Sikorskiego – popatrz co się robi z chodnikiem ???

To taki f……. co dużo szumu robi tylko ja pokaz ???

Fujary na osiedlu to i mają takie coś , ot tyle ??

Zakrzów
7 dni temu

Wejść na obrady i ich pozbawić mandatu wykonywania funkcji. Rozebrać wszystkich do samej bielizny i wygonić na dwór na śnieg. Tą swołocz trzeba upokorzyć. Rasa Panów w tym mieście urzędnicy i wszelkiej maści prawnicy oraz sędziowie.

Cop
7 dni temu
Reply to  Zakrzów

A w którym mieście jest inaczej niż u nas .Chętnie poznam taki raj gdzie nie ma rasy panów a urzędnicy i wszelakiej maści prawnicy oraz sędziowie to prawie aniołowie.Czyżby to miejsce to Utopia ?

odp
7 dni temu
Reply to  Cop

w kazdym miescie sa radni ale sa miasta ze sa efekty a sa miasta co jest wielkie głó……. wiec nie bede się wypowiadał o jednej jednosce tylko o całosci wiec kto wiecej da bedzie wygrany tylko kto nim bedzie nie wiadomo bo narazie jest wiecej przegranych
a mieszkancy co nazywaja sie 100 % polakami to pokazują na co ich stać jak rzadził nad nimi głupe co miał bat w reku a w drugiej gotówke teraz sa widoczne tego efekty od 50 lat lub wiecej powojnie

fach
7 dni temu

Oby w najbliższych wyborach samorządowych udało się powołać komitet obywatelski zwykłych mieszkańców, bo jeśli nie, to pozostanie głosować na kandydatów z partii rządzącej. Na szczęście ruch Pana Macieja Maciaka rozwija się, więc może uda się połączyć siły przed wyborami.
https://youtu.be/UIkIAuHsv8c – czas od 1:00:00.

Wygram wybory, bo jestem miły
7 dni temu
Reply to  fach

Może teraz walt i inni wątpiący uwierzą, że można inaczej niż z partiami głównego nurtu.

Oburzony mieszkaniec
7 dni temu

Najbardziej „zarobieni” i „aktywni” radni chcą podwyżek!!! Wstydu nie macie? Miasto gasi ostatnie światła bo musi oszczędzać a ci podwyżek chcą za nic nie robienie. W dup..ch im się poprzewracało. Jak dostajecie za małe diety to nie startujcie w kolejnych wyborach. NIkt was nie zmuszał.

kamilek
7 dni temu

Mam nadzieje iż pan przewodniczący rady nie zagłosuje za tym wnioskiem? .Jeżeli tak zrobi to pokaże co jest warty i będzie miał dużo głosów w następnych wyborach.Czekamy!

drake sinclair
7 dni temu
Reply to  kamilek

nie ma szans żeby zagłosował „za” bo jest szykowany na kandydata z ramienia PO na prezydenta 🙂 więc chyba nie jest taki głupi 🙂 a może ….

walt
7 dni temu

nawet bym był za tym gdyby zasługiwali a tak nie ma to sensu,przecież i tak są tylko maszynką do głosowania bez żadnej wielkiej charyzmy czy osobowości o pojęciu nie wspominając.
więc po co przepłacać ?

PoldekMisiak
7 dni temu

W tym miescie funkcja radnego powinna być społeczna lub za posiedzenie 50-100 zł za stracony czas boni tak pożytku z nich nie ma żadnego

Merrry
7 dni temu

Ku*wa wstydu ludzie nie macie !

Cop
7 dni temu

Ja akurat nie mam problemów z tym że diety wzrosna .Pracują lepiej lub gorzej -punk widzenia zaleźy od punktu oparcia jak wiadomo.Płaca minimalna regularnie rośnie więc niby dlaczego radni nie mają mieć większej diety.Mnie pieniądze i kobiety akurat z innymi ludźmi nie dzielą tak jak niektórych na tym forum.

obywatel
7 dni temu
Reply to  Cop

A może inaczej : za co mają dostać podwyżki ???
MOŻE jakieś konkrety – osiągnięcia z korzyścią dla miasta i mieszkanców ???

To że sprzedali udziały wodociagów i kasa poszła na zabawę dla turystów, to że wypuścili obligacje zadłużając miasto , że na zabawy , tańce , potańcówki, dożynki , pomniki i jeb..y pałac ( zwany zamkiem) mają TO KAŻDY WIE ???

Tylko na wkłady nie mają ( własne na inwestycje) a wszystko że sprzedaży, kredytów które mieszkańcy będą spłacać lata ( nawet ich wnuki) nawet aby odkupić udziały wodociagów ?

To tacy mierni administratorzy – dadzą ( państwo) to zrobimy ale sukces przypiszemy sobie ( mendy) tylko aby oni koryto mieli ( premie, podwyżki, stołki i etery w spółkach miasta).

Cop
7 dni temu
Reply to  obywatel

Delikatnie zaznaczyłem od czego zależy punkt widzenia bo odnoszę wrażenie że kreujesz się na nieomylnego.To że Ci nie pasuje np. temat jeziora nie znaczy że to nie odpowiada innym którzy są wręcz zachwyceni że tak jest.Startuj na Prezydenta albo radnego,poddaj pod osąd sw0ój program wyborczy i ruszaj bryłę z posad świata tylko jak obuchem wyborczym dostaniesz w nos i głosujący pokażą Ci miejsce w szeregu to żal miej do siebie a nie do nich czyli jak Ty ich określach -mend, milicjantów.prezesów,urzędasów, darmozjadów, sędziów ,prokuratorów oraz innych członków miejscowej mafii.Jak kogoś pominąłem to pewnie w następnych wpisach przypomnisz ich.Na te chwile nie masz żadnego wpływu na bieg historii bo jesteś na jej śmietniku.

obywatel
6 dni temu
Reply to  Cop

Jak historia wskazuje wielu z tej oligarchii skończyło źle a wszystko kiedyś ma swój koniec ! To też kiedyś się skończy – te przywileje i życie kosztem innych – tylko potrzeba czasu ( gniewu ludu) a wtedy ????? nie pomoże obecny stan + stołek, posada, etat itp wywyższanie się . A co do moich opinii i oceń to każdy je może mieć takie jakie chce i tylko w kraju postkomunistycznym, totalitarnym , kastowym każe się za wyrażanie opinii, ocen, poglądów i co najciekawsze ” elitą”( tzw) się skarży najczęściej chcąc utrącić prawdę . Jeszcze jedno , coś w tym powiedzeniu jest ” do polityki idą nieudaczniki” ??? Śmietnik to jest w Tbg zwłaszcza jeśli chodzi o oligarchię pod względem etycznym i moralnym , miejsc pracy brak, inwestycji brak, kasy brak , pomysłów na rozwój miasta brak tylko pozostało : zabawa, tańce, lans, pijar, kredyty i pożyczki do spłacenia, jeszcze trochę działek do zbycia ( część udziałów w wodociągach) a oligarchia jeszcze do ma trochę do wydrenowania kosztem mieszkanców ! Kokos dziwnym przypadkiem w ościennych miastach i gminach mają majątek w spółkach miejskich ( gminnych): wodociągi, MKS, PEC, zakłady komunalne itd ??? A TU ??? Co by jeszcze sprzedać , sprywatyzować… Czytaj więcej »

obywatel
6 dni temu
Reply to  Cop
drake sinclair
7 dni temu

banda nierobów

Tarnobrzeg to są Pany!
6 dni temu

Za kasę z podwyżek bezradnych przeznaczyć na doświetlenie przejść dla pieszych w centrum, bo ciemno jak w du..ie u murzyna. Czekać a ktoś zginie, kto za to odpowie?

Tarnobrzeg to są Pany!
6 dni temu

Kasę przeznaczoną na podwyżki bezradnych należy przeznaczyć na doświetlenie przejść dla pieszych w centrum, bo ciemno jak w du..ie u murzyna. Będzie pożytek dla miasta i mieszkańców.

wrzos
6 dni temu

A SAMI TYCH BEZNADZIEJNYCH RADNYCH KILKA LAT TEMU WYBRALISCIE, WIEC O CO TERAZ TE PRETENSJE !? SA WSROD NICH I TACY, KTORZY JESZCZE ANI RAZU NIE ZABRALI GLOSU PRZY MOWNICY, WIEC WIDAC JAK ICH SPRWY MIASTA INTERESUJA! NA PALCACH TYLKO JEDNEJ REKI MOZNA POLICZYC TYCH, KTORZY SIE UDZIELAJA DLA MIASTA I DLA NICH NIE SPRZECIWIAM SIE PODWYZCE DIETY, A RESZTA TO CHORA ZE DWORA -BEZNADZIEJNI.

Ostatni będą pierwszymi
6 dni temu
Reply to  wrzos

Prezydentem jest ten, który nie złożył żadnej interpelacji jak był radnym, więc dlaczego tym co nic nie mówią odmawiasz? Może wśród nich jest nowy prezydent? Wystarczy kasa i dobra reklama i sukces murowany.

Gość
6 dni temu

Masz 100% rację. Tylko siąść i zapłakać nad małymi rozumkami wyborców władz naszego miasta. 🙁 🙁 🙁

Gratulacje
4 dni temu

Tych 4 z foty powinno zostać w TBG radnymi widać żar zapał i oddanie i stać ich było na wyjazd mecz i pobyt bez żebraniny

316675517_562984682503567_4886343758594360084_n (1).jpg
Łysy
4 dni temu
Reply to  Gratulacje

Dokładnie!

Tarnobrzeg moje miasto nie umieraj jeszcze
4 dni temu
Reply to  Gratulacje

więcej zrobiliby dla miasta niż obecne słupy

wicek
2 dni temu

Radni maja radzić a nie robić, podwyżki ich zostały dawno rozkradzione, teraz tylko trzeba słupy podstawić żeby się mieszkańcy nie połapali o co chodzi. Słupy się już znalazły i wszystko będzie zakamuflowane. Niech żyje ściema

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
55
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content