Unikanie płacenia alimentów, ukryte dochody – jak walczyć o swoje?

W momencie rozwodu lub rozstania pary z dziećmi, pociechy pozostają przy jednym z rodziców – w większości przypadków przy matce. Na drugim z rodziców – najczęściej na ojcu, spoczywa wtedy obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci, nierzadko również wobec byłej żony. Dość często jednak zdarza się, że rodzic ten ukrywa swoje rzeczywiste dochody, aby zmniejszyć zobowiązania alimentacyjne lub całkowicie ich uniknąć. W jaki sposób przeciwdziałać można takim sytuacjom?

Dlaczego dany rodzic unika płacenia alimentów?

Powodów unikania płacenia alimentów jest wiele i są one różne. Bardzo częstym motywem takiego postępowanie jest zemsta na byłej żonie lub partnerce. Jednak działając w ten sposób, rodzic zobowiązany do alimentacji, tak naprawdę wyrządza krzywdę swojemu dziecku lub dzieciom, ponieważ pieniądze te przeznaczone są właśnie dla nich. Niektórzy posuwają się nawet do takich kroków, jak przedłożenie nieprawdziwych zaświadczeń, dopuszczając się tym samym wykroczeń jednocześnie: uchylania się od płacenia alimentów oraz podawania nieprawdziwych danych.

Wiele biur detektywistycznych, np. Detektyw Spark, prowadzi sprawy dotyczące unikania płacenia alimentów lub ich zaniżania, mimo że zobowiązany do płacenia rodzic pracuje i niejednokrotnie dobrze zarabia. Jednak rodzic ten ukrywa swoje rzeczywiste zarobki, aby alimenty były jak najniższe.

Po rozwodzie, jak wspomnieliśmy już powyżej, obowiązek alimentacyjny może zostać zasądzony także na byłego małżonka, co ustaje, gdy osoba otrzymująca alimenty zawrze małżeństwo. W tym przypadku jednak nierzadko zdarza się tak, że osoba uprawniona do otrzymywania alimentów, celowo nie zawiera ponownego małżeństwa. W takich sytuacjach przydaje się prywatny detektyw, który zbiera dowody na to, że dana osoba pozostaje w trwałym konkubinacie i wstrzymuje się przed zawarciem małżeństwa wyłącznie z powodów materialnych.

Jak walczyć o swoje i udowodnić nieuczciwość byłego małżonka?

W momencie, gdy np. były małżonek zrezygnował z dobrze płatnej pracy i wyłącznie dla zmniejszenia zasądzonych alimentów podjął się gorzej płatnej profesji, niczego to nie zmieni. Jak mówi art. 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedstawiona wyżej postawa byłego małżonka nie pociągnie za sobą zmniejszenia kwoty zasądzonych alimentów.

Zdarza się również tak, że zaniżane są kwoty na umowie o pracę, podczas gdy część wynagrodzenia wypłacana jest w gotówce „pod stołem”. Znane są również sytuacje, w których osoba zobowiązana do płacenia alimentów, zwalnia się z pracy i rejestruje się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, pracując jednocześnie „na czarno”.

W sytuacji, gdy dochodzi do podejrzenia prowadzenia wyżej wspomnianych praktyk, powiadomić należy o tym właściwy urząd skarbowy, który powinien potraktować to jako ukrywanie dochodów i ukarać daną osobę 75% podatkiem od ukrywanego dochodu. Wcześniej jednak należy ustalić, czy takie działania rzeczywiście mają miejsce. W tym celu warto zgłosić się do profesjonalistów i zlecić im dokładne śledztwo. Najlepiej zwrócić się o pomoc do Detektyw Sektor, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach i posiada odpowiednie narzędzia do prowadzenia skutecznych oraz dyskretnych działań. Dzięki temu, zgodnie z obowiązującym prawem możliwe jest m.in. ujawnienie majątku byłego współmałżonka uchylającego się od płacenia alimentów oraz ustalenie jego rzeczywistych dochodów. Możliwe są także działania mające na celu poszukiwanie majątku.

Niestety, uchylanie się od płacenia alimentów jest coraz powszechniejsze. Przyczyny takiego postępowania są różne, jednak niektórzy robią to celowo. Oceniając daną sytuację i planując strategię działania oraz walki o swoje, warto skorzystać z usług doświadczonego biura detektywistycznego. Co ważne, wiele takich biur swoje działania prowadzi także za granicą. Jest to bardzo pomocne, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów mieszka poza Polską.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content