11.12 (niedziela) Charytatywne morsowanie ku pamięci Dziewięciu z Wujka

6 grudnia 1981 r. na terenie Kopalni Wujek w Katowicach wydarzyła się straszna tragedia. Tragedia dla naszego kraju, ale również wielu rodzin. Po wprowadzeniu stanu wojennego oraz działań komunistycznej władzy wymierzonych w „Solidarność” zaczął się górniczy protest krwawo stłumiony przy użyciu czołgów, wyrzutni gazu oraz broni palnej.
 
W to mroźne, grudniowe przedpołudnie podczas pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek użyto broni. W tym dniu władza polska podniosła rękę na swoich obywateli, na skutek czego wielu górników zostało rannych, a dziewięciu z nich poniosło śmierć.
 
Między zastrzelonymi górnikami był Zbigniew Wilk, który pochodził z okolic Zaleszan. Siostra Zbigniewa, tarnobrzeżanka Magdalena Pelc, rokrocznie chce upamiętnić ten dzień, przekuwając pamięć o zmarłym bracie i innych ofiarach, na pozytywne działania.
 
Pani Magdalena zna i wspiera akcję Jezioro Aniołów – kąpiele o wschodzie słońca, stąd zrodził się pomysł na połączenie tych inicjatyw i organizacji wydarzenia – „Charytatywne morsowanie ku pamięci Dziewięciu z Wujka”.
 
W trakcie spotkania będzie można kupić znicz w formie cegiełki w hołdzie poległym.
Zmarły górnik pochodził z okolic, gdzie budowany jest Hospicyjny Dom Aniołków, dlatego idea naszej akcji jest jego rodzinie szczególnie bliska, całą zbiórkę przekażemy na ten cel.
 
Tak Magdalena zaprasza nas do udziału w akcji: „W tym roku, aby oddać hołd bohaterom z Wujka morsy w całym kraju 11 grudnia o godzinie 16.00 wejdą do wody. I dlatego chciałam zaprosić społeczność Jeziora Aniołów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu pod hasłem „Jezioro Aniołów w hołdzie górnikom z Kopalni Wujek”.
 
W programie materiał słowno – muzyczny, obejmujący przedstawienie kontekstu historycznego, prezentację sylwetek poległych, przemówienia, odśpiewanie patriotycznych pieśni. Następnie wspólne wejście do wody.
„Tych Dziewięciu z Wujka oddało swoje życie w obronie wolności i godności człowieka. To co zrobili dla kraju, ale i dla nas, pozostaje i jest wieczne. Dziękując im za to my dzisiaj możemy im dać modlitwę i pamięć.”
 
Prosimy zabrać ze sobą latarki czołówki oraz wszelkie materiały rozświetlające (race, pochodnie). Po kąpieli będzie się można ogrzać przy ognisku, zapraszamy również na ciepły posiłek, o który zadba firma kateringowa PAKAM. Na tą kąpiel przygotowaliśmy specjalne, dodatkowe naklejki na Karnety. To mobilizacja do uczestnictwa i szansa do zdobycia ekstra znaczka.
 
Gdzie lepiej uczcić pamięć górników, jak nie w jeziorze, które kiedyś było kopalnią?
 
Wydarzenie organizowane przy wsparciu i pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana
Dariusza Bożka oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
 
info: organizatorzy
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
? ? ? ? ?
1 miesiąc temu

Czy do morsowania musicie mieszać politykę?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content