PGE rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko (Zdjęcia oraz video)

PGE rozpoczęła na Podkarpaciu budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Do końca 2023 r., na działkach o powierzchni około 100 ha, powstanie instalacja o mocy 100 MW.

– Realizując tę inwestycję PGE będzie korzystało z najnowocześniejszych paneli o wysokiej produktywności. W 2023 roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tysięcy gospodarstw domowych.  W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Do 2030 roku PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstanie w Gminie Grębów ok 10 km od Tarnobrzega. Będzie się składać z blisko 200 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.

– Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków, będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie ok. 107 tys. MWh rocznie – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.

Budowa farmy PV Jeziórko jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Pierwsze efekty realizacji tych planów PGE zaprezentowała kilka tygodni temu, kiedy zakończyła się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Inwestycje te powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko to: PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki), PV Gutki (12 MW – powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański), PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński).

Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

informacja prasowa

foto&video: Piotr Morawski

Dobierz lustro do konkretnego pomieszczenia

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ODYSEUSZ
1 rok temu

Niemcy , Wielka Brytania i większość zachodniego Świata na nowo otwiera kopalnie węgla za to w Polsce mamy do czynienia z eko-terroryzmem. Czy ktoś się zastanawiał i przewidział odśnieżanie tych paneli w zimie a co z recyklingiem przecież ta bateria wcześniej czy później stanie się bezużyteczna !

Zbyszek
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

ZA Donalda to nawet kopalnie siarki sie likwidowało i robiono tzw. …….jeziora, ……..Jeziórka?

Tutaj jest jak jest
1 rok temu

Tarnobrzeg na tym nie korzysta, ani pracy dla tarnobrzeżanin, ani zysków. Po co?

Zbyszek
1 rok temu

Zrobić nowe tzw. Jezioro i bedzie …….ubaw…………Dwa Jeziora w jednym Jeziórku?

orzeł
1 rok temu

księdza nie było?

obywatel
1 rok temu
Reply to  orzeł

Ha, ha, ha – w Tbg by był .
A co miał poświęcić trawę , piasek czy łopaty , spoko będzie na odbiorze /weźmie od panelu/.

hmhm
1 rok temu
Reply to  orzeł

byl pytol sie o ciebie

orzeł
1 rok temu
Reply to  hmhm

to mu powiedz, że jestem pełnoletni i wolę dziewczyny. Więc raczej nie powinien się mną interesować

hmhm
1 rok temu
Reply to  orzeł

sam mu to powiedz bohaterze

orzeł
1 rok temu
Reply to  hmhm

z pedofilami i gwałcicielami nie gadam bo mógłbym za gówno pójść siedzieć

janwdupowkręt
1 rok temu

dobra inwestycja.
jest szansa ponownego włączenia wszystkich lamp we wsi tarnobrzeg.
//sarkazm – wyjaśnienie dla niekumatych!..//

obywatel
1 rok temu
Reply to  janwdupowkręt

Bardzo dobra , wręcz super ?????
I tak za to zapłacą odbiorcy czyli każdy kto korzysta , każda rodzina .

Podobnie będzie z tym , ostatecznie zapłaci każdy Polak a PREMIE wezmą tłuste kocury !!!

https://businessinsider.com.pl/firmy/pge-z-kredytem-na-2-mld-zl-bedzie-wymieniac-liczniki/v62tlm7

Tarnobrzeg moje miasto
1 rok temu

Na 100 ha można postawić kilka hal i zatrudnić dużo ludzi a tu, mamy do czynienia z marnotrawstwem terenów uzbrojonych, pod bezobsługowe farmy. Chcemy pracy w Tarnobrzegu lub najbliżej okolicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content