Morsowali ku pamięci „Dziewięciu z Wujka” (fotoreportaż)

W nietypowy sposób uczczono w tym roku pamięć górników, zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek, na początku stanu wojennego. Hołd bohaterom oddano morsując. W Tarnobrzegu akcja odbyła się nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

16 grudnia 1981 r. na terenie Kopalni Wujek w Katowicach wydarzyła się straszna tragedia. Tragedia dla naszego kraju, ale również wielu rodzin. Po wprowadzeniu stanu wojennego oraz działań komunistycznej władzy wymierzonych w „Solidarność” zaczął się górniczy protest krwawo stłumiony przy użyciu czołgów, wyrzutni gazu oraz broni palnej.
W to mroźne, grudniowe przedpołudnie podczas pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek użyto broni. W tym dniu władza polska podniosła rękę na swoich obywateli, na skutek czego wielu górników zostało rannych, a dziewięciu z nich poniosło śmierć.
 
Między zastrzelonymi górnikami był Zbigniew Wilk, który pochodził z okolic Zaleszan. Siostra Zbigniewa, tarnobrzeżanka Magdalena Pelc, rokrocznie chce upamiętnić ten dzień, przekuwając pamięć o zmarłym bracie i innych ofiarach, na pozytywne działania.
Pani Magdalena zna i wspiera akcję Jezioro Aniołów – kąpiele o wschodzie słońca, stąd zrodził się pomysł na połączenie tych inicjatyw i organizacji wydarzenia – „Charytatywne morsowanie ku pamięci Dziewięciu z Wujka”.
 
W trakcie spotkania można było kupić znicz w formie cegiełki w hołdzie poległym.
Zmarły górnik pochodził z okolic, gdzie budowany jest Hospicyjny Dom Aniołków, dlatego idea naszej akcji jest jego rodzinie szczególnie bliska, całą zbiórkę przekażemy na ten cel.
 
Tak Magdalena zaprasza nas do udziału w akcji: „W tym roku, aby oddać hołd bohaterom z Wujka morsy w całym kraju 11 grudnia o godzinie 16.00 wejdą do wody. I dlatego chciałam zaprosić społeczność Jeziora Aniołów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu pod hasłem „Jezioro Aniołów w hołdzie górnikom z Kopalni Wujek”.
 
W programie zaprezentowano materiał słowno – muzyczny, obejmujący przedstawienie kontekstu historycznego, prezentację sylwetek poległych, przemówienia, odśpiewanie patriotycznych pieśni. Następnie wspólne wejście do wody.
„Tych Dziewięciu z Wujka oddało swoje życie w obronie wolności i godności człowieka. To co zrobili dla kraju, ale i dla nas, pozostaje i jest wieczne. Dziękując im za to my dzisiaj możemy im dać modlitwę i pamięć.” – czytamy na stronie organizatora Jezioro Aniołów.
 

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wrzos
1 miesiąc temu

TRZEBA MIEC SPORO ODWAGI ABY PRZY TAKIEJ TEMPERATURZE JAK DZIS WEJSC DO JEZIORA, CHYLE CZOLA

jak zwykle po czasie
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

woda jest cieplejsza od powietrza, więc po wyjściu z wody robi się zimno

Historyk
1 miesiąc temu

A ja mam wątpliwości co do.formy uczczenia pamięci zwłaszcza w części morowamia.
Podobno kszfa jest dobra Ale klasa i styl też ważny.
Nasz prezydent to jest zawsze Nie opuszcza żadnego morsowania.
Czasami zastanawiam się jak panuje nad urzędem.ktory realizuje ważne zadania dla miasta.
Ile czasu spędza nad projektami.i wizyty

histEryk&ErDeEmSolid
1 miesiąc temu

pamiętamy pamiętamy, z tego też powodu nie odśnieżamy miasta, wszystkim pługowcom i łopatowcom dajemy na ten dzień wolne aby też mogli pomorsować. Skład z solą zamykamy na kłódkę, żeby ktoś jej czasem nie ukradł jakby sam się wkurr i chciał posypać. W wesołej atmosferze robimy sobie fotki i udajemy się do domu aby zdążyć przed kolejnymi opadami śniegu. Dzięki tej akcji udaje nam się zaoszczędzić sporo paliwa (a jak wiemy nie jest teraz tanie) a także sporo soli i piachu. Dziękujemy też redakcji, bez tej relacji mieszkańcy by myśleli, że zima nas zaskoczyła a to po prostu chodziło o klimat morsowania z całą jej otoczką. Dziś jest siarkowy mikołaj więc też nie wiemy czy damy radę odśnieżyć, musimy być tam też obecni, no chyba że nie dojedziemy. Ale jakby każdy zaczął od siebie to byśmy razem dali radę. Tu dam poradnik jak to się robi w innych miastach gdzie są czarne drogi: każdy sypie po 2 kilo soli na swoim parkingu i 3 kilo w drodze do pracy (równomiernie przez okno) każdy odśnieża trzy miejsca parkingowe pod blokiem na parkingu miejskim płatnym masz 10 minut darmowego postoju jeśli je sobie odśnieżysz jeśli to tylko możliwe sikaj na śnieg (szybciej stopnieje)… Czytaj więcej »

zainteresowany
1 miesiąc temu

To gdzie dzisiaj te siarkowe mikołajki . Chcę wpaść.

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  zainteresowany

na hali mosir dziś były o 17

Moje uwagi:
1 miesiąc temu

Nie mieszajcie polityki do morsowania. Można uczcić pamięć w inny sposób i w innym miejscu.
Morsujący zaczynają się robić celebrytami lokalnymi i zauważam, że czynią te pokazy pod publiczkę ( w blasku „fleszy”).

Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Moje uwagi:

Wybory się zbliżają to do grona rady bezradnych ciągnie.

Erotomann
1 miesiąc temu

Pani na foci 82 w niebieskim kostiumie kąpielowym, fajowa doopeczka. Ładne zadbane ciałko, mniam.

North
1 miesiąc temu
Reply to  Erotomann

Apetycznie 🙂

Olo
1 miesiąc temu

Ok, ktoś lubi, ktoś chce mordować nie ma sprawy. Podziwiam, ale……ale czy taka forma uczczenia pamięci jest ok? Mam mieszane uczucia, choć nie uważam za konieczne i niezbędne wieńce, marsze i inne pompatyczne uroczystości,. Jednak czy nagie torsy, uda i dekolty są na miejscu w połączeniu z wizerunkami górników. Mi to się bardzo kłóci wewnętrznie.

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

patrząc po uśmiechach to tamy brakowało tylko donvasyla z akordeonem 🙂

zniesmaczony
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

Ktoś miał pomysł. Nie to się nie podoba . Nie chciałbym aby na śmierci mojego brata takie hece były.
Mam większy problem. Dlaczego to się podoba mojemu prezydentowi. Jak go wybieraiśmy to oczekiwaliśmy klasy i stylu prezydentury. I co mamy . Żałosne występy , potańcówki na rynku, zabawy , ciągłe występy i lans z gatunku Pcimia . Zero wizji i merytoryki . Od ściany do ściany.
I o to w tym morsowaniu chodzi. Sama idea morsowania w porządku tylko dlaczego aby uczcić tych którzy zginęli należy to zrobić morsowaniem na plaży. Następnym razem będa tak czcić śmierć bohaterów i będzie dużo okazji , bo bohaterów sporo. A Bożek trochę dofinasuje i zabawa trwa na Titanicu.

dżordż
1 miesiąc temu

forma uczczenia pamięci dość kontrowersyjna 🙂 duży niesmak

Kurdej Szatan
1 miesiąc temu

Uczczenie poległych godne pochwały. Ale chyba nie ta forma… Podobizny poległych, a w tle pol nagie ciała i race.
Chyba więcej powagi by się zdało.
Niemniej podziwiam uczestników na hart i inicjatywę.

Lans selot
1 miesiąc temu

Trzymanie zdjęć bohaterów w strojach kąpielowych średnie firma pamięci żenująca

plucie-400-6411362.jpg
żenada
1 miesiąc temu
Reply to  Lans selot

Żenada

jak zwykle po czasie
1 miesiąc temu

No gdyby ktokolwiek poinformował o takiej imprezie, to bym sie zapisał i też bym pomorsował nad jeziorem. Ale skąd mam wiedzieć jak nikt nie pisze?

Szczepan
1 miesiąc temu

Info akurat o tym morsowaniu było podane już dawno. Sprawdź „jezioro aniołów”. Jednak ja polecam w małym kameralnym gronie lub nawet samemu sobie pójść posiedzieć w wodzie. Zupełnie inne przeżycia. Ja np. uwielbiam morsując gapić się w ciszy w gwiazdy.

praca samodzielna?
1 miesiąc temu
Reply to  Szczepan

czyli mam sobie sam wejść na 10 stron z różnymi imprezami i mam sobie sam powpisywać w kalendarz? A potem redakcja wsztstko opisze w jednym miejscu gdy już będzie po imprezach? Tylko jest problem, bo nie prowadze kalendarza, od tego są dziennikarze!

mieszkaniec
1 miesiąc temu

Dlaczego Bożek uczestniczy służbowo w akcji morsowania.
Jeszcze nie widziałem aby prezydenta jakiegoś miasta brał udział osobiście z żoną w imprezach rekreacyjnych jako władza.
A u na zawsze inaczej. Pamiętam jak Mastalerz przy otwarciu basenu zjechał rurą do wody. Niesmak pozostał do dzisiaj.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  mieszkaniec

A na ostatnią sesję nie miał czasu ?

Szczepan
1 miesiąc temu
Reply to  mieszkaniec

a może tam jest prywatnie?
Prezydent też człowiek, niech sobie jeździ rurą, grzeje się w jackuzii albo morsuje jeśli ma ochotę.

obywatel
1 miesiąc temu

Dzisiaj mamy 13 grudnia i CO ??? Gdzie sołtys z komitetem KOZ świętuje ??? Zapewne będą uroczystości a przemawiać chyba będą zgodnie wszyscy !?? Jeden ten co spał do południa ( Kaczyński), drugi ten co chlał i się upił ( Tusk – bo zegnał kolegę z biletem do wojska), pewnie w Tbg będą wieńce składali milicjanci ( emeryci z bezrady), a być może nauczyciele z tamtej epoki co zostali wynagrodzeni kartą nauczyciela ( 1982 rok- za siedzenie cicho i wykładaniu zasług konunistów – historycy) bo reszta to jeszcze w Tbg , co są w BEZRADZIE była dzieciakami a często tatusiowie robili kariery , dostawali talony od PZPR) a ich dzieci zdobywały wykształcenie??? Gdyby nie komuna to nie byliby tu gdzie są ( magdalenka – układ PZPR z SB i ich współpracownikami). Czy dzisiaj wszyscy ONI będą przemawiać ??? Będą pierd…ć o walce i patriotyźmie z komuną nawet ci co byli w PZPR, Milicji, SB, UB, ormo lub wspópracowali jako TW. Tarnobrzeg to dobry przykład bezczelnej hipokryzji a gdzie nie popatrzysz tam komuch z PZPR, Milicji, ORMO , SB, ZSMP oraz ich potomstwo?? Pójdą na mszę , odsiedzą swoje, przemówiá do ludu aby się pokazać jacy to wielcy wojownicy , jak… Czytaj więcej »

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Dzisiaj też wielkie święto dla mafii spółdzielczej bo w 1982 roku ( w stanie wojennym) wprowadzono Prawo Spódzielcze , gdzie majątek wszystkich spółdzielców wypracowany przez ludzi , sfinansowany przez nich i wypracowany – komuniści przekazali swoim oddanym współppracownikom ( spółdzielniom) a nie tym ludziom ( każdemu z osobna) aby prezie, pracownicy mafii mogli żyć na poziomie kosztem zwykłych ludzi , drenujące ich kieszenie . A zwykli ludzie jeszcze przez lata musieli ( muszą) spłacać kredyty dane przez komunistów aby powiększyc majątek mafii spółdzielxzej . Świętujcie, ludzie swiętujcie ! Tłuste koty porobiły kariery tylko dzięki komunie ( PZPR i ich satelitom) bo gdyby nie komuna to ich na stołkach ( korytach) by nie było , ani tych co byli w PZPR , ani tych co z nimi niby walczyło ??? Jedyna różnica jest obecnie taka , że komuniści podzielili się wladzą ze swoimi współpracownikami ( z SB, TW, ORMO, milicja, ZSMP) i tylko się zmieniają co jakiś czas przy KORYCIE ( od wyborów do wyborów) a reszta Polaków( prawdziwych) jak sobie musiała sama radzić tak dalej musi, mogą wyjechać jak im się nie podoba z kraju ( za chlebem) i to na tym koniec a reszta tak jak było : za… Czytaj więcej »

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Dzisiaj mamy ” elity pisowskie prawnicze ( Ziobro, doktor Warchoł) i co ???
Dla nich konstytucją to niczym papier toaletowy ! Gdzie byli i co robili ??

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/utrata-prawa-jazdy-za-predkosc-niezgodna-z-konstytucja/fwkzx2r

Wszystko można ubrać w garnitur ???

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Wszystko w punkt

obywatel
1 miesiąc temu

Posłuchajcie :
” Stoi z tymi co potrzebują pomocy” – no chyba że też w pierwszej kolejności „STOI za swoimi w pierwszej kolejności , swoimi nominatami „” ???

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://natemat.pl/455842,janusz-kowalski-stanal-w-obronie-zbigniwa-ziobry-jest-mezem-stanu&ved=2ahUKEwiTqMeOs_b7AhWV_7sIHQY8DT8QFnoECA8QAQ&usg=AOvVaw1SPDalZ1q_4vViM0c6_lMz

Bełkot, bełkot, bełkot ???

obywatel
1 miesiąc temu

Zastanówcie się organizatorzy czy to profanacja a nie uczczenie – WSTYD bo to wygłada jakbyście się świetnie bawili na grobach ???

Uśmiechnięci, zadowoleni i tyle bo tyle można o tym spędzie napisać ???

Jak nie wiecie jak ” prawdziwy górnicy” i inni ludzie normalni czczą pacyfikację w kopalni ” wójek” to mendy poczytajcie :

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://umtychy.pl/artykul/8083/41-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-polsce-i-pacyfikacji-kopalni-wujek&ved=2ahUKEwi5tOqd9_b7AhVk_CoKHU9WBRcQFnoECAQQAQ&usg=AOvVaw01Co-CNb3X1JxPtyONHFer

Wam rozum odebrało i tylko dziwię się PANI MADZI ????

jan
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

szlachta sie bawi !!! niech zyje biurokratyczna kasta !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  jan

Słowem ” TANCZĄCY w WODZIE na tragedii”
– kur???a do czego to doszło ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Jak łatwo w dzisiejszych czasach błysnąć w blaskach fleszy pomimo iż jest się intelektualną amebą….konic Świata

zofia
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Niedlugo zaczną tańczyć na cmentarzach w strojach kąpielowych. Zupełny brak wyczucia i chęć lansu za wszelką cenę.

Propozycja
1 miesiąc temu

Morsy, dzisiaj wejdźcie do wody. Na termometrze jest -15 stopni Celsjusza.

Szczepan
1 miesiąc temu
Reply to  Propozycja

Dzięki za podpowiedź Idziesz ze mną?

Zenek
1 miesiąc temu
Reply to  Szczepan

Dlaczego ma iść z tobą, może nie jest morsem.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
46
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content