Jaki alkomat kupić?

Jaki alkomat kupić? Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego dla siebie alkomatu? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

  1. Jakie są rodzaje alkomatów?
  2. Czym wyróżnia się dobry alkomat?
  3. Jak prawidłowo używać alkomatów?

Chcesz kupić alkomat, ale nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiedni dla siebie alkomat, sprawdź, jakie rodzaje urządzeń można znaleźć na rynku i na jakie cechy zwrócić uwagę. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy również, jak prawidłowo używać alkomatów.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Interesują Cię alkomaty, ale nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? W pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajami alkomatów, jakie można aktualnie znaleźć na rynku. Na przykład w ofercie na stronie https://alkopatrol.pl/ dostępne są między innymi alkomaty elektrochemiczne, policyjne, osobiste, dowodowe, półprzewodnikowe czy przesiewowe. Do użytku prywatnego najczęściej wybiera się alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Która opcja jest najlepsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić, czym różnią się oba modele alkomatów.

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym alkomatem było urządzenie półprzewodnikowe. To produkt służący do pomiaru zawartości alkoholu w powietrzu wydychanym. Popularność swą alkomat półprzewodnikowy zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie. Do wad urządzeń tego rodzaju zalicza się prosty mechanizm, który wykorzystuje się w sensorze. Wpływa on nieco ograniczająco na jakość pomiarów. Jeśli szukasz alkomatu do sporadycznego używania, możesz wybrać alkomat półprzewodnikowy, gdyż mimo wszystko wyniki badań przeprowadzanych za jego pomocą są w miarę satysfakcjonujące. Należy pamiętać jednak o tym, że alkomat półprzewodnikowy jest bardzo wrażliwy na substancje poboczne – a mianowicie na mentol, dym papierosowy czy cytrynowy kwasek. To oznacza, że wyniki mogą być w niektórych sytuacjach zaburzone lub w ogóle będzie problem, aby go uzyskać. Ponadto sensor można z łatwością przepalić, jeśli przeprowadza się badania zaraz po spożyciu alkoholu.

Alkomat elektrochemiczny to urządzenie, na które warto w dzisiejszych czasach postawić. Tego rodzaju rozwiązanie wykorzystują nie tylko służby mundurowe, ale także pracownicy w firmach transportowych czy zakładach produkcyjnych. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że alkomat elektrochemiczny gwarantuje dużo lepszą jakość pomiaru – margines błędu wynosi jedynie 0,02 mg/l. To bardzo dobry wynik, gdyż – na przykład – w alkomatach półprzewodnikowych margines błędu może mieć nawet 20% czy 0,1 promila.

Czym wyróżnia się dobry alkomat?

Zależy Ci na tym, aby kupić dobry alkomat, który będzie służyć Ci stosunkowo długo? Są pewne cechy, którymi powinno wyróżniać się urządzenie tego rodzaju. Dobry alkomat to taki, który gwarantuje dokładność pomiarów do tysięcznych wartości. Taką opcję zapewnia przede wszystkim alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny. Ponadto warto decydować się na urządzenia z dużym zakresem pomiaru – do nawet 4 czy 5 promili.

Dobry alkomat charakteryzuje się odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki meteorologiczne obudową. Ponadto ma ergonomiczny kształt i tym samym wygodnie leży w dłoni. Świetną opcją będzie także ten alkomat, który ma obrotowy ustnik i ładowarkę samochodową w zestawie, dzięki której będziesz mógł przeprowadzić badanie w każdej sytuacji.

Jeśli sporo używasz alkomatów, na pewno przyda Ci się takie urządzenie, które wyposażono w czytelny wyświetlacz. Dobrze, gdyby był podświetlany – dzięki temu będzie możliwe odczytywanie pomiarów także po zmroku. Z dodatkowych opcji przyda się na pewno funkcja pozwalająca zapisywać pomiary. Przyda się szczególnie wtedy, gdy jednym alkomatem planujemy zbadać większą ilość osób w krótkim czasie – na przykład pracowników zakładu.

Jak prawidłowo używać alkomatów?

Jak prawidłowo używać alkomatów? Na samym początku warto wspomnieć o tym, że ważna jest kalibracja alkomatu, od której zależy okres użytkowania urządzenia oraz dokładność pomiarów. Kalibrację należy przeprowadzić w serwisie – nie samodzielnie. Jeśli masz już alkomat i zauważyłeś, że nie działa do końca prawidłowo, koniecznie znajdź serwis i wyślij swoje urządzenie do kalibracji.

Ponadto, aby mieć pewność, że alkomat będzie wskazywać prawidłowe wartości,  musisz przestrzegać pewne zasady. Po pierwsze, nie powinno się przeprowadzać badań wcześniej niż pół godziny po spożyciu alkoholu. Po wypiciu piwa czy kieliszka innego trunku i użyciu alkomatu pomiar nie będzie prawidłowy. Ponadto taka sytuacja może doprowadzić do rozkalibrowania urządzenia lub – nawet – trwałej awarii sensora.

Po drugie nie powinno się przeprowadzać pomiaru zaraz po spaleniu papierosa czy spożyciu jakiegoś posiłku. Wielu specjalistów zaleca także, aby nie dmuchać w ustnik niepotrzebnie. Dlaczego? Ponieważ każde badanie skraca okres pozostały do kalibracji i tym samym żywotność urządzenia.

Po trzecie alkomat należy prawidłowo przechowywać. To znaczy, urządzenie warto trzymać w temperaturze pokojowej, dlatego nie zaleca się zostawiać go zimą czy latem w samochodzie. Dodatkowo nie powinno się kłaść alkomatu blisko pojemników pełnych benzyny czy butelek z alkoholem.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content