Więcej spadków, niż wzrostów. Rok 2022 w Tarnobrzegu w statystykach

Tarnobrzeski magistrat podał statystki dotyczące ubiegłego roku w mieście. W porównaniu do roku 2021 ubyło 643 mieszkańców, urodziła się mniejsza liczba dzieci, mniej osób zdecydowało się na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Liczba mieszkańców Tarnobrzega na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 44 446 (43 641 pobyt stały, 805 pobyt czasowy). To mniej niż rok wcześniej, gdy statystyki mówiły o 45 089 mieszkańcach. Utrzymuje się więc tendencja spadkowa, w ostatni dzień 2020 roku liczba ta wynosiła 45 817.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów, to w 2022 roku odeszło 510 osób (266 mężczyzn, 244 kobiet), czyli o 110 osób mniej niż w roku 2021 (w 2020 r. – 545, w 2019 – 475).

W 2022 roku w Tarnobrzegu urodziło się 221 dzieci (125 chłopców, 96 dziewczynek), mniej w porównaniu do roku 2021, kiedy w mieście urodziło się 264 dzieci (128 chłopców i 136 dziewczynek). Dla swych pociech rodzice najczęściej wybierali imiona Hanna, Laura, Julia, Zuzanna dla dziewczynek oraz Jakub, Aleksander, Wiktor i Antoni, dla chłopców.

W minionym roku mniej osób postanowiło też wstąpić w związek małżeński. W 2022 roku na krok ten zdecydowało się 148 par (82 śluby konkordatowe, 66 cywilne) w tym z cudzoziemcami: 4 (obywatelstwo współmałżonków: greckie, ukraińskie, słowackie, południowokoreańskie). W roku 2021 liczba ta wynosiła 174.

Spadek nastąpił też w statystykach dotyczących działalności prowadzonej przez osoby fizyczne, rejestrowanej w CEIDG. Na koniec 2022 r. mieliśmy 160 nowe działalności zarejestrowane w Tarnobrzegu, o 41 mniej w stosunku do roku 2021. Wzrosła liczba wznowionych działalności, w 2022 roku na ten krok zdecydowało się 69 przedsiębiorców, o 13 więcej, niż w roku 2021. Więcej osób zawiesiło za to swoją działalność gospodarczą, w 2021 roku – 136, w 2022 – 212. Firmy zamknęło zaś 116 przedsiębiorców (w 2021 – 119).

Mniejszą liczbę w porównaniu z rokiem 2021, zarejestrowano w Tarnobrzegu pojazdów. Miniony rok to 3027 nowych tablic rejestracyjnych z początkiem RT – w tym pojazdów nowych 267, używanych kupionych w kraju 1681, sprowadzonych z zagranicy 1079 (w roku 2021 zarejestrowano 4056 pojazdów).

Znacznie wzrosła za to liczba dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, wydanymi w tarnobrzeskim magistracie. W 2021 roku wydano 1029 dokumentów praw jazdy, w minionym zaś roku – 2661, w tym międzynarodowych 25, o 9 więcej niż rok wcześniej.

Subskrybuj
Powiadom o
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fach
28 dni temu

Jak pokazują liczby gmina jest sprawnie zarządzana 😉 I wcześniej niż od następnej kadencji raczej się to nie zmieni, bo w praktyce jedynym skutecznym narzędziem obywateli do zmiany polityki są wybory. A my co? Wybieramy kandydatów promowanych przez system, narzekamy, znowu ich wybieramy i tak w kółko Ale możemy to zmienić – zachęcam wszystkich do poparcia a najlepiej uczestnictwa w Ruchu Dobrobytu i Pokoju reprezentowanym przez Pana Macieja Maciaka.
https://youtu.be/PpLWeiHiNro

Gość
26 dni temu
Reply to  fach

Czyli następna grupa będzie miała dobrobyt ? !
MI POZOSTAJE PODZIĘKOWAĆ SOŁTYSOM I BEZRADNYM ZE UŚMIERCAJĄ TO MIASTO I ZYCZYĆ IM ABY JESZCZE NA ZIEMI OTRZYMALI ZA TO ZAPŁATE.

walt
28 dni temu

82 śluby konkordatowe i 66 cywilnych.
no nieźle jak na taką czarną,pisowską,prowincję 🙂

marioangelomorelosanchez
28 dni temu
Reply to  walt

Do żeniaczki nikt już się nie pali jak kiedyś tak samo do posiadania bombelków – trzeba brać przykład z prezesa

walt
28 dni temu

słynny program pińcet miał dać impuls nowym urodzeniom ale widać nie każdy da się kupić za to osławione pińcet 🙂

Łysy
28 dni temu
Reply to  walt

Pincet miesięcznie to ja minimum na szlugi i alko wydaje więc dobrze że nie mam bąbelków a jak bym się jeszcze rozwiódł jak chłopaki naokoło to i alimenty by doszły a wtedy to już byłaby bida i koniec z alko i szlugami

walt
27 dni temu
Reply to  Łysy

niech każdy żyje jak chce i umie.
nie każdy swoje jestestwo definiuje przez posiadanie potomstwa.
a pić i palić to też można ale z umiarem,zwłaszcza już w moim wieku 🙂

Alf
28 dni temu

Ponad 500 zgonów i tylko ponad 200 urodzin. Do tego pewnie z 500 którzy rok rocznie wyjeżdźają na studia by nigdy tu nie wrócić. W takim tempie to za 20-30 lat zostanie tu ze 20 000 mieszkańców

obywatel
28 dni temu
Reply to  Alf

I takie też były przewidywania za mniej niż 20 lat .

walt
27 dni temu
Reply to  Alf

nieprzypadkowo przed odkryciem siarki było to małe miasteczko.
ale jaki wówczas będzie komfort i przestrzeni dla nas 😉

Norbert
27 dni temu
Reply to  walt

Jak by nie żydy co ich jakiś król tutaj sprowadził a potem kopalnia to byłby dalej Dzików z zamkiem i wioskami naokoło

walt
27 dni temu
Reply to  Norbert

żydostwo zdaje się napływało dosłownie wiele wieków i nie dziwi to nikogo wszak tradycja Rzeczpospolitej była dość tolerancyjna.
inna sprawa,że gdy Kazek zwany Wielkim próbował możnowładców tubylczych zmusić do większego wysiłku finansowego by pogonić zakon krzyżacki to niestety nie chcieli a wojnę mu finansowali żydzi.
takie to perfidne koleje losu.
oczywiście,że gdyby nie odkrycie siarki to Tarnobrzeg byłby miastem formatu Nowej Dęby -skądinąd fajnej,przyjaznej,przytulnej miejscowości gdzie nawet kino mają lepsze niż w Tarnobrzegu.
ja tam nie odczuwam kompleksu bycia prowicjuszem,mieszkałem w Warszawie czy Wrocławiu i o ile takie miasta oferują dużo więcej 20 latkowi o tyle mnie 40 latkowi lepiej żyje się w takiej sennej mieścinie jak Tbg.

hehe
26 dni temu
Reply to  walt

ty w warszawie? no niewierze wpuscili cie tam?

mowi ci to cos?
27 dni temu
Reply to  walt

siarke na ziemi sandomierskiej to odkryto w piasecznie i machowie a nie w tarnobrzegu medrcu

Gość
26 dni temu
Reply to  Alf

Ile z tych 500 zgonów było zbyt wcześnie?!
Tylko dlatego że w Tarnobrzeskim Szpitalu Wojewódzkim od ponad roku nie działa oddział chorób wnętrznych !!!

Moje miasto upada.
28 dni temu

Statystyka poraża, spadamy coraz niżej. Gdyby władze działały właściwie na rzecz miasta statystyka byłaby lepsza, tylko rozwój infrastruktury i budownictwa, i dość dotowania jeziora czytaj studni bez dna. Czas myśleć o mieście i mieszkańcach. Boże pomóż miastu Tarnobrzeg.

Oki
28 dni temu

Wracamy do swojego miejsca w szeregu.czyli miasteczka cichego i spokojnego.Im prędzej to zrozumiemy tym lepiej dla naszego zdrowia.Mocarstwowosc to mit i bajka

Tygrys północy
28 dni temu
Reply to  Oki

Pławo? Co ty wiesz…. Gówno wiesz próbujesz coś kreować, ale sam nie wiesz co trollu.

Oki
28 dni temu

Mądrego zawsze warto posłuchać a szczególnie tego którego wzrok sięga tam gdzie innych nie sięga

no nie?
26 dni temu

a co u was sie produkuje tygrysie gdyby nie to ze hute przeniesli tam z sandomierza to byla by zupelna kicha tygrysie hehe

PAWEŁ
26 dni temu
Reply to  Oki

Nie mocarstwowość tylko normalność.
A tu dzięki regionalnym klikom i nieudolnym samorządowcom jest dno I siedem metrów mułu. Jak powiadał jeden z belfrów z Górnika.

As
26 dni temu
Reply to  PAWEŁ

Ale tak właśnie wygląda i będzie wyglądać normalność. Co tu można zmienić? Nie ma zakładów pracy, miasto zadłużone pod korek. Wracamy niestety do okresu sprzed odkrycia siarki w mieście. Docelowo zostanie tu kilka tysięcy mieszkańców

hehe
26 dni temu
Reply to  Oki

a co bysta chcialy ?byc nev yorkiem?

Statystyka upadku miasta.
28 dni temu

Po co tablice rej. RT w statystyce, niech zaczną podawać ile firm zatrudniających +100 osób przyszło w 2023 r. do TBG lub inne ważne dane dla gospodarki miasta, a nie dodali jakieś pierdoły, które mają zminimalizować totalny upadek miasta. Miasto to mieszkańcy a ich coraz mniej, a tablice nie świadczą o niczym dobrym, poza jakąś głupotą tego co je dodał do statystyki, w Krośnie patrząc na nr RK jest ich ponad 20 tys wydanych więcej.

Bolo
28 dni temu

Zwłaszcza że już nie obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu z innego miasta i województwa

tuitam
28 dni temu

hahahahah 43 tys mieszkańców.I to z okolicznymi wioskami w granicach niby miasta.A toż to niczym nie różniące się miasteczko od Połańca,Niska czy Rudnika.Żenujące..I tu jeszcze jest prezydent.?Co za dowcipnisie.Wiocha jak sie patrzy.I galerii handlowej chcecie?Komu?Na wsiach raczej sie nie buduje.

El Don
28 dni temu
Reply to  tuitam

Oooo stalufka w natarciu.
Jak sytuacja za miedzą? Eldorado?

obywatel
28 dni temu
Reply to  tuitam

Czyli kur??? JAKI PREZYDENT ???

Papa
28 dni temu

Ta mieścina zginie śmiercią naturalna jest coraz gorzej szkoda ze ciemnota wybiera na włodarze miasta tych co wybiera i wszystko jest rozsprzedawane

fach
28 dni temu

Są 4 podstawowe kierunki rozwoju miasta: ośrodek (gospodarczy lub przemysłowy lub handlowy lub kulturalny itd.), sypialnia, kurort, albo nisza (np. miejsce urodzin kogoś sławnego). Tarnobrzeg nie jest rozwijany skutecznie w którymkolwiek z tych kierunków 🙂 Ośrodek tu żaden, trochę sypialnia ale droga i nudna, kurort jednodniowy na grilla nad zalewem, a nisza dla garstki historyków zachwyconych dzikowskimi klimatami. To tak jakby chcieć być brunetem, siwym, blondynem i rudym jednocześnie – niby można, ale efekt raczej nikogo nie zadowoli 😉

SOT
27 dni temu
Reply to  fach

No to teorię wyłożyłeś i dowiodłeś obiektywnej prawdy. Nic dodać, nic ująć. Brawo.

fach
27 dni temu
Reply to  SOT

Co jak widać ci nie w smak 🙂 Bądź lepszy i obdaruj nas swoją wiedzą, na forum jest miejsce i dla twojej mądrości 😉

walt
27 dni temu
Reply to  fach

On chyba bije ci brawo właśnie i podziela twą opinię 😉

fach
27 dni temu
Reply to  walt

A co tobie do tego? 🙂 Podpisujesz się czasem SOT? 😉

walt
27 dni temu
Reply to  fach

niosę kaganek oświaty,jak zwykle zresztą 🙂

widzę,że przez swój pryzmat oceniasz innych.
zupełnie niepotrzebnie.

fach
27 dni temu
Reply to  walt

Jakie oświecenie taka oświata 😉 Przy okazji, skoro komentujesz konwersacje innych, to ja też pozwolę sobie skomentować twoją z Wyborczynią 🙂 Nadzieję na lepsze jutro dla Tarnobrzega pokładam w Ruchu Dobrobytu i Pokoju reprezentowanym przez Pana Macieja Maciaka.
https://youtu.be/PpLWeiHiNro

walt
27 dni temu
Reply to  fach

jak to w życiu-jedni pokładają nadzieję w bogu,inni w tusku,inni w panu maciaku a jeszcze inni liczą już tylko na siebie.różnie ludzie mają po prostu.

wrzos
28 dni temu

DOPOKI NIE ZMIENIA SIE BEZNADZIEJNE OD LAT WLADZE ZARZADZAJACE TYM MIASTEM TO NIESTETY TAK BEDZIE GLUPI LUDZIE NIECH NARESZCIE ZWERYFIKUJA TO KOGO NA URZAD PREZYDENTA WYBIERAJA I KOMU LOS TEGO MIASTA POWIERZAJA BO JAK DO TEJ PORY TO SAMI NIEUDACZNICY RZADZILI TYM MIASTEM TYLKO OBIECYWAC CUDA POTRAFIA. JEDYNY KONKRETNY KANDYDAT NA PREZYDENTA MIASTA TO PAN KALINKA BO OBROTNY BO WYGADANY BO MOGACY COS DLA TEGO MIASTA UCZYNIC,RESZTA TO DNO. CHOC ANI PIS ANI PO TO NIE MOJA BAJKA, ALE LICZY SIE DOBRO TARNOBRZEGA

Oki
27 dni temu
Reply to  wrzos

Rządzili ludzie od lewicy do prawicy.Sukcedy ich przedstawiłeś.Mowisz że obrotny i wygadany coś może zmienić.Przypominam że Pan Mastalerz był wygadany i obrotny że ho ho i jak skończę każdy wie

wrzos
28 dni temu

DODAM TYLKO ZE PRZYJDZIE CZAS KIEDY ZLA PASSA MIASTA O 180 STOPNI ODMIENI SIE NA DOBRA MOZE JUZ NIEDLUGO , A WTEDY STRUTE ALUMINIOWYMI WYZIEWAMI PLAWO ZAMILKNIE !!!!

Oki
27 dni temu
Reply to  wrzos

Marzeniami nadzieja i wiarą można żyć bo to nic nie kosztuje a życie staje się dla wielu znośne zwłaszcza tu.

koleszka
27 dni temu
Reply to  wrzos

Gdyby nie jak to nazywasz Plawo to bys szczaw jadł baranie. Szykuj sie do roboty .Bus do Stalowej Woli juz niedługo.

walt
27 dni temu
Reply to  koleszka

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=25686

Jakbyś nie zauważył co się dzieje w miodem i mlekiem płynącej pisowskiej Stalowej :*

Gosia
27 dni temu
Reply to  walt

No to nadal jednak niespełna 60 tys.I myślę że za niedługo powroci na trend wzrostowy.Czego nie można powiedzieć o Tarnobrzegu.A tak na marginesie gdyby jak w Tarnobrzegu do Stalowej Woli dołączyć Turbie,Pysznice,i inne wioski to Stalowa Wola co nie jest wykluczone to Stalowa Wola liczyłaby ponad 70 tys.

walt
27 dni temu
Reply to  Gosia

trend jednak jest inny i do tego stały.
ja tam będąc Tarnobrzeżaninem życzę okolicznym miastom jak Stalowa czy Sandomierz jak najlepiej ale nie zakłamujmy rzeczywistości wcale nie mamy się czego względem nich wstydzić.
a Rzeszów drenuje skutecznie 3 dekadę wszystkie miasta Podkarpacia i ten trend raczej się prędko nie odwróci.

Hodak
27 dni temu
Reply to  walt

Co do Stalowej Woli zdecydowanie nie zgadzam się.Mimo spadku teraz ,sądzę że ten tręd się odwroci i zacznie przybywać mieszkańców.

walt
27 dni temu
Reply to  Hodak

stąd podaję nitkę i to prosto ze Stalowej Woli.
co więcej akurat ja rozumiem doskonale,że fajnie jest jeśli w sąsiedztwie dobrze się dzieje,bywam w Stalowej choć nie przesadnie i raczej okazjonalnie bo też tam nic takiego nie ma by tam jeździć non stopem.
bywam też w Rzeszowie i wiem,że razem z Mielcem wszystkie nasze 3 miasteczka startu nie mają.niestety ale też jest to dość naturalne i widać od 20 lat jak ów Rzeszów drenuje całe Podkarpacie i jak,trzeba im to oddać,wykorzystał szansę.
i fajnie.
nie każdy będzie miał kompleks albo ściskał kciuki by się źle działo w Stalowej,Nisku,Gorzycach,Sandomierzu czy Nowej Dębie.wręcz przeciwnie ja sąsiadom życzę dobrze.
możemy rywalizować ale nienawidzić się bo się urodziło 30 km na wschód czy południe to jednak jest trochę głupie.

polecam sprawdzić ten trend – https://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=52910

jak się odmieni to będziemy bajać,że zacznie przybywać mieszkańców,póki co liczba ich spada i jest to proces niestety złożony ale naturalny.
ogóle mamy ujemny przysrost naturalny i liczba mieszkańców Polski maleje.co nie dziwne wcale Polski znacznie częściej rodzą za granicą niż w Ojczyźnie ale to już pretensje do tych co im skutecznie utrudniają rodzicielstwo czy dostęp do profesjonalnej i niezadżumionej ideologią służby medycznej.

niestety
27 dni temu
Reply to  walt

ludu galicyjsko tarnobrzeski jechalem dzis wasza oslawiona obwodnica okolo godz 17 ruch prawie zerowy inwestujecie w zle przedsiwzecia dotyczy to rowniez waszego oslawionego parku technologicznego apropo drenowania was przez rzeszow dokladnie tak samo dzialo sie za slynnego i oslawionego wojewodztwa tarnobrzeskiego

niestety
26 dni temu
Reply to  niestety

z ta roznica ze to wy drenowaliscie wszystkich

obywatel
27 dni temu
Reply to  Gosia

Tylko, że ludzie wyprowadzają się z miasta S.W do okolicznych miejscowości ( tam się budują) a i tak są związani ze Stalową ( praca, zakupy, opieka lekarska, szpital itp)
jak to w powiecie ???
Szkoda , że różnicy nikt nie chce zobaczyć ???
A W Z TBG SPIER????Ą NA ZAWSZE
bo niby do czego i po co mają wracać ??
Dla kolekcji, tzw: zamku, zalewu, ścianki ???
Jeśli ktoś myśli , że dlatego wrócą to jest klamcą, oszustem i debilem !

Tygrys północy
27 dni temu
Reply to  Gosia

Zobacz jaką mają powierzchnię,

Wsiok ze wsi Tbg
27 dni temu

Pińćset dziesienć osób odejszło w zaświaty? A przecie godali, że w Tbgu sie długaśno zyje. Jakże to tak?

Maryjan
27 dni temu

Cały czas o tym wspominam, zacznijcie nasi włodarze interesować się naszą strefą, nie ma pracy w tym mieście, miasto umiera, za kilka lat Tarnobrzeg zostanie sypialnią okolicznych miast, po wymarciu emerytów mieszkańcy okolicznych miast gdzie jest masa pracy a za tym idzie i wysokie ceny mieszkań zaczną wykupywać mieszkania po emerytach i Tarnobrzeg stanie się sypialnią Podkarpacia…jak już nie jest.

BabciaBronia
27 dni temu
Reply to  Maryjan

Miasto emerytów?To fakt ktory juz jest .I to fajnie.Mile spokojne miasteczko starszych ludzi.Mlodzi niech się wyprowadzają.Chocby do Stalowej Woli.Beda mieć blisko do dziadków i w rodzinne strony.Co w tym złego.?

Tygrys północy
27 dni temu
Reply to  BabciaBronia

W aluminium długo nie pożyje

Mloda
27 dni temu

To mit.Zyja tak długo jak wszędzie. TYLKO LEPIEJ,WYGODNIEJ,NOWOCZESNIEJ.Wybieram Stalowa Wole

Tygrys północy
27 dni temu
Reply to  Mloda

Ja nie

Andrzej
26 dni temu
Reply to  Mloda

Nie wybierasz tylko dziadek pławiok z babko pławioczko wybrali i musisz w tym smrodzie żyć. LEPIEJ,WYGODNIEJ ,NOWOCZEŚNIEJ. kuń by się uśmiał 😀

Jest praca
27 dni temu
Reply to  Maryjan

Nie ma pracy w mieście?
To nieprawda. Jest praca. Chodniki i drogi rowerowe do poprawki, do naprawy. Zieleńce do zadbania. Drzewa do zasadzenia. Wskazane remonty elewacji bloków, klatek schodowych, budowa wiat śmietnikowych i przystankowych dla autobusów, sprzątanie zaśmieconego miasta.
Jest tylko jeden problem, kto to zorganizuje i kto ludziom zapłaci.

wrzos
27 dni temu

LUDZIE SPOJRZCIE TRZEZWO ZE STALOWKI KAZDY UCIEKA KTO MOZE. LUDZIE TAM MAJA DOSCC TRUJACEGO ALUMINIUM W POWIETRZU A JESZCZE JAK WYTNA IM TEN LAS WOKOL MIASTA TO PODUSZA SIE NICZYM KARALUCHY TYLKO WSPOLCZUC ! TARNOBRZEG TO PRZYNAJMNIEJ MIASTO EKOLOGICZNE CZYSTE MAJACE DUZO ZIELENI POSIADAJACE DUZE CZYSTE JEZIORO A WIEC MASE ATRAKCJI DO UPRAWIANIA SPORTOW RZEKA WISLA DOGODNE POLOZENIE I WIELE INNYCH. A COZ TAKIE MIASTECZKO JAK STALOWA WOLA MA DO ZAOFEROWANIA? TAM TO JUZ KOMPLETNIE NIC NIE MA. JEDYNE NAJBLIZSZE DUZE MIASTO W KTORYM COS SIE DZIEJE TO KRAKOW A TE WSZYSTKIE PODKARPACKIE MIASTECZKA JAK STALOWA WOLA MIELEC DEBICA I INNE TO SA DLA EMERYTOW KTORZY UCIEKAJA TU W CISZE Z DUZYCH MIAST TYPU KRAKOW WARSZAWA

Tomek
26 dni temu
Reply to  wrzos

Wkrótce ten zielony Tarnobrzeg przestanie być tym przyjaznym do życia miastem , jak prexydent z radnymi postawią spalarnię.

Widz
26 dni temu
Reply to  Tomek

I SPALARNIA STANIE SIĘ SYMBOLEM MIASTA TARNOBRZEG OBOK POMNIKA GŁOWACKIEGO

Fusy
26 dni temu
Reply to  Widz

Spalarni jeszcze nie ma a juz jest symbolem tego upadłego wielowiejskiego miasteczka.Zielony Tarnobrzeg? DOBRY ZART.

Woda
26 dni temu
Reply to  wrzos

To pisze wrzos, gorący zwolennik prezydenta, lepiej przemów mu do rozsądku, jak chcesz aby taki był Tarnobrzeg.

Fusy
26 dni temu
Reply to  wrzos

Ales ty glupi !!!!!!!!!!!

no nie?
26 dni temu
Reply to  wrzos

tak tak ze wszystkich maisteczkek uciekaja a do wielgiego tarnobrzegu przyjezdzaja

Olo
26 dni temu
Reply to  wrzos

Czyli co… emeryci przybywajcie, młodzi wy….. jeździjcie kierunek Kraków lub Warszawa ( chyba latorośle „wielkich” tego miasta już tam są)
Super plany dla miasta, super wizja na przyszłość.
Mniej majętnych zutylizować, a co mają zajmować miasto jak ich na nowy start nie stać, a co mają chodzić po chodnikach, za głośno śmiać się lub o zgrozo siąść na ławce i pogadać. Do pieca z nimi, mnie też.
No garstkę zostawić silnych, malowymagajacych, do usługiwania tym emerytom.
Po co kobietki macie wyjeżdżać za granicę aby zapewnić sobie i dzieciom byt, jak tu możecie myć, ubierać, karmić, sprzątać, wyprowadzać na spacer ojca, matkę tych co w wielkim mieście czasu dla nich nie mają.

Piękne miasto, z piękna przyszłością, nie chce tego nazwać dosadniej Tarnobrzeg – ostatnim miejscem na ziemi nabiera nowego znaczenia.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
67
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content