„Kochaj bliźniaka swego…” Niebawem Dni Dawcy Szpiku w Tarnobrzegu

Ruszają spotkania w szkołach średnich w Tarnobrzegu poprzedzające organizowane przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową Dni Dawcy Szpiku w Tarnobrzegu.
– Spotkania mają na celu przybliżyć młodzieży ideę dawstwa szpiku kostnego – mówi Piotr Błaszkiewicz, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, koordynator tarnobrzeskich Dni Dawcy Szpiku.
Efektem dotychczasowych organizowanych w Tarnobrzegu Dni Dawcy Szpiku jest około 3 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku z czego 14 osób to dawcy rzeczywiści, czyli osoby, które już uratowały czyjeś życie.

W najbliższy poniedziałek, 9 stycznia, o przeszczepach szpiku będących często jedynym ratunkiem dla chorujących na choroby krwi dowiedzą się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, popularnego tarnobrzeskiego „Kopernika” oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 3, tzw. „Budowlanki”. Kolejne spotkania odbędą się po feriach. Podczas spotkań w szkołach o dawstwie szpiku mówił będzie oraz na wszystkie pytania młodych odpowiadał, dr Jarosław Grzyb, hematolog z Kliniki Hematologii w Rzeszowie a jednocześnie Prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Hematologii i Przeszczepienia Szpiku Kostnego. Dr Jarosław Grzyb wspiera tę inicjatywę pro bono i non-profit.

Spotkania poprzedzą organizowane w ramach akcji #komórkomania Dni Dawcy Szpiku w Tarnobrzegu, które odbędą się pod hasłem „Kochaj bliźniaka swego…” Dni Dawcy Szpiku w Tarnobrzegu są kontynuacją podobnych dni organizowanych wielokrotnie przed pandemią we współpracy z DKMS Polska, Ogólnokrajowym Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową i Zespołem Szkół nr 3 w Tarnobrzegu. Patronat honorowy nad Dniami Dawcy Szpiku objął Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.

– W ramach Dni Dawcy Szpiku zaplanowaliśmy dwie akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Te odbędą się kolejno, 7 lutego w ZS nr 3 w Tarnobrzegu i 8 lutego w Liceum Ogólnokształcącym, każda w godzinach od 10.00 do 16.00. Akcje skierowane są głównie do młodzieży, ale zapraszamy wszystkich zdecydowanych do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku mieszkańców Tarnobrzega w wieku od 18 do 55 lat – zachęca Piotr Błaszkiewicz, prezes SPBS.

Efektem dotychczasowych organizowanych w Tarnobrzegu Dni Dawcy Szpiku jest około 3 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku z czego 14 osób to dawcy rzeczywiści, czyli osoby, które już uratowały czyjeś życie.

info: UM Tarnobrzeg

 

Dobierz lustro do konkretnego pomieszczenia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content