Tarnobrzeg: Uczczono 80. rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia” (fotoreportaż oraz video)

Kolejny raz w rocznicę śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, pod pomnikiem w Tarnobrzegu odbyła się patriotyczna uroczystość podczas której przyrzeczenie złożyło 11 rekrutów, którzy wstąpili do Jednostki Strzeleckiej imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”. Dowódca Łukasz Kacprzak odczytał Apel Poległych.

Po okolicznościowych przemówieniach, apelu poległych oraz ślubowaniu nowych członków jednostki im. Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie”, pod pomnikiem złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

OKOLICZNOŚCI ŚMIERCI WŁADYSŁAWA JASIŃSKIEGO

Od pierwszych dni stycznia 1943 roku Władysław Jasiński był stale w terenie, zarządził on również zbiórkę oddziału wieczorem 9 stycznia w Trzciance. Pech chciał, że do wsi Tursko Wielkie przybył gestapowiec Andrzej Resler wraz z dwoma żandarmami, aby wykonać wyrok śmierci za nielegalny ubój świni na chłopu o nazwisku Wołoszyn.

Postawiony pod ścianą załamał się i poprowadził żandarmów do Trzcianki, do kwatery „Jędrusia”. Niemcy zaczęli ostrzeliwać chatę, a z powodu braku uzbrojenia Władysław Jasiński wraz z Antonim Tosiem ps. „Antek” i Marianem Goryckim ps. „Polikier” rozpoczęli ucieczkę. Niemieckie kule dosięgły ich na wzgórzu. „Jędruś” zanim poległ zdążył jeszcze podrzeć dokumenty, tak aby nie wpadły w ręce okupanta.

Tak oto zginął legendarny „Jędruś”, twórca pierwszego po „Hubalczykach” oddziału partyzanckiego na ziemiach okupowanej Polski. Jego oddział walczył z wrogiem nadal, do ostatnich dni okupacji. Władysław Jasiński został pochowany 11 stycznia 1943 roku w zbiorowej mogile „Jędrusiów” w Sulisławicach.

KIM BYLI „JĘDRUSIE”?

Założycielem i pierwszym dowódcą „Jędrusiów” był Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś”, twórca organizacji konspiracyjnej „Odwet” w Tarnobrzegu. W okresie od marca do czerwca 1941 roku Niemcy dokonali licznych aresztowań wśród jej członków, powodując duże trudności w działalności struktur podziemnych. Zmusiło to Władysława Jasińskiego do podjęcia decyzji o utworzeniu leśnego oddziału dywersyjno-bojowego. Jego nazwa pochodziła od pseudonimu Jasińskiego, a ten od zdrobniałego imienia jego pięcioletniego synka.

W początkowym okresie oddział prowadził przede wszystkim rekwizycje w majątkach zarządzanych przez Niemców oraz kolportaż podziemnego pisma „Odwet”. „Jędrusie” przywrócili też porządek na swoim obszarze, likwidując bandy rabunkowe i leśne bimbrownie. Po pewnym czasie rozwinęli działalność: wykonywali kary śmierci na niemieckich agentach i konfidentach oraz najbardziej szkodliwych granatowych policjantach, wymierzali chłostę osobom szczególnie wysługującym się okupantowi, prowadzili szkolenie wojskowe.

Prowadzili również działania charytatywne, polegające na niesieniu pomocy aresztowanym i ich rodzinom oraz organizowanie sieci punktów wysyłkowych paczek żywnościowych dla polskich jeńców osadzonych w obozach niemieckich. W tym czasie oddział liczył około 60 ludzi.

Po śmierci Władysława Jasińskiego nowym dowódcą „Jędrusiów” został Józef Wiącek pseudonim „Sowa”. Nawiązano współpracę z Armią Krajową i Batalionami Chłopskimi, a jej owocem były dwie najsłynniejsze akcje zbrojne „Jędrusiów”. Rozbito dwa niemieckie więzienia w Opatowie i w Mielcu.

W okresie realizacji planu „Burza” „Jędrusie” stali się czwartą kompanią 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej Ziemi Sandomierskiej. W owym czasie ich oddział liczył ponad 250 ludzi. Wraz z całym Pułkiem podjęli marsz na pomoc walczącej Warszawie, dochodząc do Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie 24 sierpnia cała 2 Dywizja Piechoty Legionów AK otrzymała rozkaz powrotu na Kielecczyznę. Tam nawiązano kontakt z sowiecką czołówką pancerną współdziałano ściśle w walkach toczących się o przyczółek Sandomiersko-Baranowski.

Po rozczłonkowaniu „Jędrusie” przedostali się w Góry Świętokrzyskie, gdzie pozostali do stycznia 1945 roku, czyli do wkroczenia na te tereny Sowietów. Wówczas oddział został rozwiązany. Nastąpiły represje i aresztowania przez NKWD i UB. Wielu „Jędrusiów” zostało zesłanych na Syberię do łagrów, część otrzymała długoletnie wyroki więzienia. Taką cenę za wolność przyszło zapłacić żołnierzom AK.

foto&video: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Historyk
21 dni temu

Tu też był Bożek I za to chwalą.
Niekoniecznie musi się prezydent fotografować jak wchodzi do lodowatego jeziora Morsowanie w świetle reflektorów psuje ewidentnie powagę urzędu prezydenta.
Źle ktoś doradza prezydentowi.
Natomiast powaga z okazji rocznicy Jędrusiów zachowana.

obywatel
21 dni temu
Reply to  Historyk

Każdy ma swoją historię ??
Tylko ile można żyć historią a nie teraźniejszością ??
Za komuny była inna i teraz jest inna ,
każdy czas ma swoich bohaterów .
dla jednych bohaterzy dla innych bandyci ???

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ksiazki.wp.pl/niektorym-zolnierzom-z-ak-nalezy-sie-krzyz-walecznych-i-kula-w-leb-6273006253807233a&ved=2ahUKEwiW0MDLz7z8AhVKEncKHedKBNoQFnoECA4QAQ&usg=AOvVaw3oRKp_OTR9zTLbUb-L382P

Kolorowski
21 dni temu
Reply to  obywatel

Jak i teraz. Są ideowcy, ludzie szlachetni, i ci, którzy mają inny system wartości.
Jednak zdecydowana rzesza Tych ludzi to byli ludzie idei i czynu.
Próżno szukać teraz takich wzorców wśród obecnych „elit”.

Kolorowski
21 dni temu
Reply to  obywatel

Chyba słabo znasz historię. Może kiedyś przejrzysz na oczy.
Twoje szkalunki niczemu nie służą.
Obywatelu, jakich masz bohaterów?!

obywatel
21 dni temu
Reply to  Kolorowski

Żadnych bohaterów nie mam , bo wszyscy leżą w grobach ???

No właśnie Historia ??? Tylko kto tą historię pisze a to jest ważne ???

Jestem z pokolenia któremu przedstawiana inną historię , która też niewiele miała z prawdą .

Zamiast zająć się problemami ŻYWYCH – tu i teraz obecnych to ciągle wracamy do historii ???

Są ludzie dla których jedno są bohaterami a dla innych ci sami bandytami , wszystko zależy od okoliczności ???

To tak jak w alei zasłużonych ( np na powązkach) pochowani jedni obok drugich .

Svarowski
21 dni temu
Reply to  obywatel

Owszem trzeba, nawet koniecznie jest zajęcie się problemami „żywych”, ale bez pamięci nie ma tożsamości.
Chyba, że się chce żyć jak pantofelek czy ameba, byle tylko się najeść i pożyć.
Brakuje nam ludzi szlachetnych, myślących o ogóle, a nie o swojej kieszeni.
Smutne. Największa porażka III RP.

obywatel
21 dni temu
Reply to  Svarowski

No to waść ludzie szlachetni kierują się HONOREM ???
To wytłumacz mi waść taką rzecz :
ktoś publicznie obiecuje mieszkańcom , że ” woda nie podrożeje” a jak podrożeje to ” miasto dopłaci a mieszkańcy nie odczują podwyżki wody” ??
A później się wycofuje z obietnic !!!

A taki gostek składa wieniec na pomniku którzy ponoć kierowali się honorem ???
Czy to nie hipokryzja ???

Svarowski
21 dni temu
Reply to  obywatel

Ludzie honoru to byli właśnie ludzie z pokolenia wojny. O Nich piszę.
Co do teraźniejszych. Sam sobie odpowiedz.

Nie bohatir
21 dni temu
Reply to  obywatel

Komuniści mieli „swoich” bohatirów, a PiS-owcy „swoich”. Tylko PO nie miało bohatirów, nie przywiązywali wagi do historii bo ich rolą było zniszczenie Polski i Polaków.
Słowa niejakiego Sienkiewicza, Ministerka Spraw Wewnętrznych za PO+PSL, jeśli mnie pod kopuła nie myli: „Polski już nie ma”.

Łobywatel
21 dni temu
Reply to  obywatel

Ja wiem od kogo wy są…
To któryś tam artykuł, i kolejny twój komentarz gdzie plujesz na bohaterów.
Za krótki jesteś. Pozostaje tylko internet.

Czytelnik
20 dni temu
Reply to  obywatel

„Skazy na pancerzach”. Poczytajcie sobie tę książkę. Zobaczycie jacy to bohaterowie Ak-owcy.

GOŚĆ
21 dni temu

Wy się lepiej zajmujcie żywymi a nie zmarłymi !!! Szkoda ze ten JĘDRUŚ nie może wyjść z grobu bo by was po dupach wykopał. A za co ? Za waszą nieudolność i bezczelne zajmowanie tak ważnych stanowisk w mieście. Dobrze ze Zychowi były dyrektor Pan Wójcik oraz tarnobrzeski podatnik zamek wyremontowali to obecny ma się gdzie puszyć i zżynać dyrektora. Ile jest już na tym stołku bo chyba nic dalej nie remontuje ? Czeka aż pozostałe dworskie budynki same się pozawalają?! O drugim to już nawet szkoda pisać. Od lat udaje prezydenta wbijając z radnymi ostatni gwoźdz do tarnobrzeskiej trumny. I to nawet dosłownie bo ma w dupie to że już ponad rok nie działa podstawowy oddział w naszym szpitalu czyli oddział wewnętrzny. Marszałek Ortyl coś wam na sesji RM obiecywał. Wystarczyło tylko tego dopilnować! W okresie świątecznym nie działała też Poradnia Nocnej I Świątecznej Opieki Zdrowotnej Szpitala Wojewodzkiego w Tarnobrzegu bo kolejny nieudacznik nie potrafił zapewnić dyżurów lekarskich. Prezydent zamiast interweniować u ministra zdrowia aby wywalił takiego „specjalistę” ze szpitala to on zajmuje się nową pasją czyli morsowaniem z Moniczką. STOŁKARZE OPAMIĘTAJCIE SIĘ WRESZCIE BO JESZCZE CHYBA ROK MACIE ZAMIAR SIEDZIEĆ PRZY TYCH KORYTKACH. To moje skromne zdanie w… Czytaj więcej »

Gontarski
21 dni temu
Reply to  GOŚĆ

Więcej taktu, nie piszemy Capslockiem.
Fakt, Tarnobrzeg nie ma szczęścia do włodarzy miasta. Sytuacji upatruje w nieudolności i lenistwie po likwidacji województwa. Stalowa Wola czy Mielec jakoś wybroniły się. A u nas? Każdy widzi.
Temat jest o uroczystościach. Te wypadły dużo lepiej niż rok temu l. Począwszy od wykładu w zamku po płac 1000-lecia.
Wieczna pamięć o Odweciarzach, Władysławie Jasińskim i Jędrusiach.

Klawiatura
21 dni temu
Reply to  Gontarski

Capslem się nie pisze tylko klawiaturą. Capslock się używa. I każdy użyje, jeśli uzna za stosowne. Powyższy autor „Gość” użył, bo tak uznał za stosowne. Amen

Dzikowiak
21 dni temu
Reply to  GOŚĆ

Pisz o dyrektorze muzeum Tadeusz Zych, bo wielu myśli, że to Witold Zych ( ten od spalarni), który jest jego przeciwieństwem.

Tarnobrzeski
21 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Właśnie sam się zastanawiam czy kolega GOŚĆ nie myli osób 😉

GOŚĆ
21 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Jezeli pisze o Zychu dyrektorze muzeum to właśmie o nim. Dla mnie ta osoba nic szczególnego nie zrobiła na zajmowanym obecnie stanowisku. To jego poprzednik pan Adam Wójcik utworzył w Tarnobrzegu muzeum, doprowadził do remontu zamku i go wyremontował. Jakim by był nauczycielem tego nie wiem ale myśle ze też lepszym od Tadeusza Zycha
obecnego dyrektora zamku. Bo z tego co pamietam to on cały czas z prądem i pewnie dlatego te tytuły naukowe. Jak zdobedzie ZEWNĘTRZNE ŚRODKI i wyremontuje pozostałe dworskie budynki, nalezycie zadba o park i pomysli np. o pojazdach wożących ludzi z placu Bartosza do Zamku i Muzeum Siarki to moze docenie jego prace na stanowisku dyrektora zamku. A już tak na marginesie zeby pisać historyczne broszurki to chyba nie koniecznie trzeba zajmować stołek dyrektora muzeum. Moze się myle ale jak zwykle to moje skromne zdanie w tym temacie.

Vive
21 dni temu
Reply to  GOŚĆ

Większego pasjonata i znawcy lokalnej historii nie znam od Pana Dyrektora.
Świetne wykłady, dobra literatura.
Pracowity i oddany pasji człowiek.
Poczytaj, przyjdź na wykład. Wtedy oceniaj.

PS Dzięki Niemu muzeum żyje. Bylem parę razy i jestem pod wrażeniem. Tak dalej!

Pasjonat
21 dni temu
Reply to  Vive

Muzeum i inne instytucje żyją dzięki pracownikom.

Dzików
21 dni temu
Reply to  Vive

Ja znam-Adam Wójcik.

Vice
21 dni temu
Reply to  Dzików

Fakt, także pozytywnie zakręcony człowiek na punkcie historii.

Mieszczanin
20 dni temu
Reply to  GOŚĆ

Racja. Adamowi należy się ogromny szacunek za ten kapitalny remont zamku tylko szkoda że nie został dyrektorem kolejną kadencję bo znając jego charyzmę to na pewno pozyskał by środki na remont budynku kuchni dworskiej który niszczeje w oczach.

Alf
21 dni temu

Tragiczne to były czasy, gdzie bandyty nie można czasami było odróżnić od partyzanta. Zresztą tuż po wojnie było podobnie. Teraz IPN na siłę z bandytów niejednokrotnie próbuje robić bohaterów i wyklętych . Takie jest widać zapotrzebowanie polityczne.

obywatel
21 dni temu
Reply to  Alf

A Waść zauważyłeś, że teraz ani słówka o batalionach chłopskich ???
NIE ISTNIELI ???

Pomijam AL i GL bo to formacje ideologiczne !!

Don
21 dni temu
Reply to  obywatel

Jakbyś był na placu 1000-lecia wczoraj, to mógłbyś posłuchać na apelu poległych właśnie o Batalionach Chłopskich.

walt
21 dni temu
Reply to  Don

on przecież uprawia tu antybożkowe hejterstwo .
gdyby Bożek oddał krew w szpitalu dla chorego to też by znalazł coś niegodnego w tym 😉

obywatel
21 dni temu
Reply to  walt

Mnie nie wolno ale tobie antypisowskie hejterstwo już wolno , nie wspominając o twoich antyZychowskim hejcie ???

Te twoje lewacko- bolszewickie zapatrywania to dopiero pijar .

obywatel
21 dni temu
Reply to  Don

A niby kogo miałbym posłuchać ??
Znałem wielu , którzy przeżyli wojnę
i w oczach ludzi z okolicznych wsi
AK- cy nie zawsze są bohaterami ,
a wręcz przeciwnie opowiadały kobiety ( już zmarłe) jak przystawianie lufy karabinów do glów ludzi co opowiadali się np: za reformą rolną ???

Spalarnia odpadów
21 dni temu
Reply to  obywatel

Taki dziwny z ciebie koleżka. Tu Konfederatami, a tu ciśnie po AK.

obywatel
21 dni temu

Ha, ha, ha – a co ma wspólnego konfederacja że mną ???
Jeśli chodzi o AK to nic nie cisnę tylko stwierdzam fakty , że historia jest zagmatwana w tym temacie .
Po jednej i drugiej stronie byli ludzie uczciwi , porządni jak i po obu stronach bandyci – i tyle , bez podtekstów Waść ???
Za komuny robiono na siłę bohaterów ( np Świerczewski) a teraz jest na siłę z drugiej strony ???

Ale jedno się nie zmienia ( tak jak za komuny tak i obecnie) imprezy obchodzone przez urzędników, lokalnych politykierów( oraz ich przybudówki ) kombatantów ( i ich rodzin) .

JEDNO jest jasne – TŁUMÓW zwykłych ludzi , mieszkanców NIE MA ??
Większość ludzi żyje problemami dnia codziennego i ma w du??? waszą historie o bohaterach ??

Przestańcie żyć historią ???

Spalarnia odpadów
21 dni temu
Reply to  obywatel

Kłopoty mamy jak każdy. Ale zamiast żłopać piwo w mieszkaniu w bloku i przelewać wypociny w sieci, wolę zrobić coś dla ducha, coś co mnie pasjonuje i ekscytuje – czasy lokalnych bohaterów, świadków tamtych okrutnych czasów. I duma z dokonań przodków.

Siarkowy
21 dni temu
Reply to  obywatel

Towarzyszu, a jakie to wsie macie na myśli?
Jako amator historii lokalnej, chętnie skonfrontuję fakty.

obywatel
21 dni temu
Reply to  Siarkowy

Po pierwsze nie towarzyszu , popatrz na tych np w radzie miasta ???
Skonfrontować fakty ??? Ciekawe teorie ???

Z kim ?? Z tarnobrzeskim histerykami ??
Pisze tylko , że wojna miała różne oblicza i różnie ludzie na to patrzą i odbierają ( dla jednych bo bohaterowie a dla innych zwykli bandyci) .

Teraz nadszedł czas na bohaterów z AK a prawda jest złożona a teraz ( najprostszym językiem) :
TYLE LAT po wojnie a SKURW!??Y nawet w tym temacie podzielili ludzi.

Siarkowy
21 dni temu
Reply to  obywatel

Czy ktoś to neguje?
Zobacz sobie jak zachowała się część oddziału Czernika z dowódcą na czele, gdy do Tarnobrzega weszli czerwonoarmiści…
Kto siedział w więzieniu, był mordowany, a kto brylował w mundurze MO.

Alf
21 dni temu
Reply to  obywatel

Teraz wychodzi na to ,że w AL u nie było żadnego przyzwoitego człowieka ?

Krupczatek
21 dni temu
Reply to  Alf

A był? Może był. Ale życiorys znanych w PRLu bojców pokazują innego etosy.

Alf
21 dni temu
Reply to  Krupczatek

Czy według ciebie młody człowiek patrzył zawsze do jakiej organizacji wstępuje? Decydowali przeważnie koledzy zaprzysiężeni i organizacja , która miała najsilniejszą pozycję na danym terenie. Bardzo ważny był też dostęp do broni , której był deficyt. Inna sprawa ,że AK raczej czekała na Burzę a AL i BCH podejmowały więcej akcji zbrojnych. Dopiero jak AK zorientowałą się ,że w terenie rośnie presja spalonych na powstawanie oddziałów , to w 43 zaczęli je tworzyć po Stalingradzie. Nawet opisane okoliczności śmierci Jędrusia pokazują ,że uciekali , bo broni nie mieli . To o jakim oddziale partyzanckim w tym przypadku może być mowa ?

Krupczatek
21 dni temu
Reply to  Alf

Myślę, że tak. Zwłaszcza jeżeli chodzi o pochodzenie czy wykształcenie. Bez dzielenia na gorszych i lepszych.
Sporo czytałem tak o BCh, jaki i AK z tarnobrzeskiego. Ale to dyskurs nie na to forum.

obywatel
21 dni temu
Reply to  Krupczatek

Czasy się zmieniły to i bohaterowie inni – ot tyle ???

obywatel
21 dni temu
Reply to  Alf

A gdzie tak dosłownie napisałem ???
Prawda jest taka że różnie to bywało
i każdy walczył o swoje i swoją przyszłość ( władzę).

DRAMAT
21 dni temu

Podwyżkę za śmieci już omówiliśmy i pogodziliśmy się z nią. Teraz przechodzimy do tematu obchodów, a właściwie oddania hołdu przy pomniku…

GOŚĆ
21 dni temu
Reply to  DRAMAT

Podwyzki nie mamy co omawiać bo przy tak nieudolnej władzy i bezradnych bedzie uchwalana jak tylko w korytku zacznie dla nich brakować. A brakuje bo apanaże dali sobie na maksa.

DRAMAT
21 dni temu
Reply to  GOŚĆ

Aha, czyli to normalne. W takim razie rozumiem, że dalej gnieciemy czapki. Chyba że od razu schylamy się po mydło?

Kosynier
21 dni temu

I znowu w blasku fleszy Hrabia Tadeusz Tarnowski herbu ZYCH wladca Dzikowa oraz Dariusz BOSTWO ,soltys PLUTO z Dymitrowa ,pudrowana Kapusciakowa .w sombrero ,i wielu innych bezmozgow sie tam pokazalo !!!!

Bartosz
21 dni temu
Reply to  Kosynier

Tak? Ja ich nie widziałem…

Sizzer
20 dni temu

Chwała Bohaterom!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content