Budżet Tarnobrzega na 2023 rok przyjęty. Pięcioro radnych głosowało przeciw

W minioną środę Rada Miasta Tarnobrzega przyjęła budżet miasta na rok 2023. Radni którzy głosowali przeciw tej uchwale, zwracali uwagę przede wszystkim na plan zaciągnięcia przez miasto ponad 25 mln kredytu, na pokrycie deficytu, którego wartość przekracza 22 mln zł.

– To chyba jeden z najsłabszych najgorszych budżetów w tej kadencji Rady Miasta. To z tego względu, że to budżet w którym przychody są niższe niż wydatki, o ponad 20 mln zł. Dziura budżetowa ma być pokryta z kredytu bankowego – mówił radny Marian Cąpała.

– Ta decyzja jest odważną decyzją, (…) bo rok 2023 będzie rokiem recesji (…) i w takiej sytuacji zaciąganie kredytu jest bardzo ryzykowne, bo trudno przewidzieć, jakie będą koszty tego kredytu, czym się to skończy a w sytuacji obecnego zadłużenia miasta, jest to tym bardziej ryzykowna decyzja – kontynuował dodając, iż w projekcie budżetu brakuje „wydatków proinwestycyjnych”, czyli takich, które zwiększyłyby przychody miasta.

O brak myślenia długofalowego, w związku z planowanym kredytem, oskarżył władze miasta radny Kamil Kalinka. – Ja panie prezydencie nie jestem w stanie w żadnym wypadku poprzeć tego planu , jeśli ten plan zostanie zrealizowany, to za rok jego konsekwencje będą opłakane – tłumaczył radny.

– Wzięcie takiego kredytu na dzień dzisiejszy to będzie utopienie miasta – powiedział z kolei radny Łukasz Nowak.

Dzięki kredytowi mają zostać sfinansowane między innymi zadania inwestycyjne, które znalazły się w projekcie budżetu Tarnobrzega na rok 2023. Do części tych zadań radni mieli również sporo zastrzeżeń, podkreślając, że nie są „inwestycjami pierwszej potrzeby”. Co więcej, zadania takie jak remont parkingów przy szaletach miejskich za 700 tys.zł,  przy przychodni na ul. Sienkiewicza za 1 mln 300 tys. zł, czy wykonanie oświetlenia ścieżki rowerowej przy Wisłostradzie za 600 tys. zł., mają być w całości finansowane z budżetu miasta.

– Czym innym jest inwestycja a czym innym remont, inwestycja powinna wprowadzać coś nowego – mówiła radna Monika Łagowska – Cebula. – Musimy oszczędzać (…) Skąd weźmiemy pieniądze na wkłady własne skoro z kredytu mamy sfinansować nawet budżet obywatelski – pytała radna.

-To że dzisiaj będzie przyjęty taki plan budżetu, nie znaczy, że po raz kolejny nie spotkamy się przy właśnie uchwale kredytowej, jeżeli takowy będzie do wzięcia- odpowiedział radnym prezydent Dariusz Bożek.

Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw byli Marian Cąpała, Monika Łagowska-Cebula, Kamil Kalinka, Łukasz Nowak i Anna Pekar, od głosu wstrzymał się zaś radny Cezary Mikrut.

Cała dyskusja dostępna jest tutaj

 

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
42 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Budzet
1 rok temu

Na całe szczęście wykonanie tego budżetu przypada Bożkowi.
Przełóżmy to się na wybory.
Na szczęście Bo ten budżet nie może się udać. Taka prognoza wynika z dotychczasowej oceny tej prezydentury w zakresie finansowej

obywatel
1 rok temu
Reply to  Budzet

Przecie ten budżet tylko po to aby belfry dwa ( z Krosna i dymitrowa) mogły się wykazać przed końcem kadencji osiągnięciami a koszty tu dla nich nie grają roli ( kredyty, pożyczki, obligacje)
– wszystko po to aby pozostać przy KORYCIE przez następne pięć lat.

ODYSEUSZ
1 rok temu

Czas pomyśleć o wchłonięciu w granice miasta takich miejscowości jak Stale i Chmielów – dlaczego Grębów i Nowa Dęba ma spijać śmietankę, skoro mieszkańcy tych miejscowości korzystają głównie z dobrodziejstw jakie im oferuje miasto TBG (oświata, służba zdrowia, kultura, handel-usługi itd). Za dużo tego sponsoringu ze strony mieszkańców włącznie z turystami nad jeziorem – ile pieniędzy zostało tam zainwestowane, po to żeby do dnia dzisiejszego dopłacać ponad 1 milion złotych roczne na jego funkcjonowanie. Ale to dobitnie obrazuje nieudolność władzy i pracowników UM jezioro w tym momencie powinno przynosić dochód na plus ,a skoro tak się nie dzieje to znaczy że jest źle zarządzana jak i całe miasto! Trzy główne podstawy poprawy finansów to 1. włączenie ościennych miejscowości, 2. Lepsze zarządzanie zasobami miasta włącznie z jeziorem, 3. Intensywne poszukiwanie inwestorów handlowych, usługowych, przemysłowych i przede wszystkim likwidacji jednostki UM jaką jest DZIAŁ PROMOCJI I INWESTYCJI – siedzą darmozjady i do dnia dzisiejszego nie widać żadnych efektów ich pracy !!!

Mieszaniec
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

I po co wchłonąć Chmielów czy Stale? Żeby też swoją „ambitną” polityką utopić i obciążyć te miejscowości? W normalnej sytuacji przy normalnym zarządzaniu miastem byłby to dla obu stron korzystne, ale przy obecnym zarządzaniu miastem lepiej niech się odwalą od Chmielowa. Obecnie przynajmniej chociaż jakoś gmina ND powoli te tereny uzbraja, przygotowuje i z ARP i inwestorami współpracuje dzięki czemu mają gdzie mieszkańcy TBG chciaż pracować… A jezioro to szkoda nawet gadać, bo ładuje się miliony zadłużając mieszkańców głównie po to aby ludzie z okolicy mieli co robić w niedzielę i paru lokalnych „biznesmenów” mogło postawić swoje altanki..okolice już zaczynają wyglądać tragicznie, bo z jeden strony hektary asfaltu, a z drugiej strony budują się od kanału rzędy domków niczym brazylijskie faweli. Nie mówię, że jezioro to nie mogła by być żyła złota dla miasta, ale to w jakim kierunku jest „rozwijane” to zwykłe topienie kasy mieszkańców. A co do ściągnięcia handlu i usług? Od prawie 20 lat skutecznie niektórzy z tym w mieście walczą, a są mieszkańcy, którzy ich popierają więc tak łatwo tego nie zmieni się. Takie myślenie, że jak obok mojego „biznesu” nie powstanie konkurencja to ja sobie będę robił jak chciał i tak ludzie u mnie kupią.… Czytaj więcej »

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

O czym Waść prawisz ???

Chmielów ma tyle wspólnego z Tbg co pies z kotem i podziękować tylko , że ludzie z Tbg tam pracują .
Podobnie że Stalami – Panie tam większość mieszkańców pracuje w Stalowej Woli , Gorzycach i firmach w Stalach .

Znowu chcecie okradać jak złodzieje innych aby koryto zapchać tarnobrzeskim świniom, wieprzom, knurom i maciorom ,
przecież co ten Tbg może im zaoferować , podatki niższe , niższe opłaty za śmieci czy wodę ???
Może czas aby przestać takie gebellsowskim propagandy
.

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Waść jaka kultura ??
Jaki handel i usługi ???
Jaka oświata ???
Jaka służba zdrowia ??

CO KU???A PODATKÓW CI LUDZIE NIE PŁACĄ ???
Jaka kur??a w tym zasługa Tbg ???

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Ocho widzę że uderzyłem w czuły punkt czyli pan obywatel mieszka w tych miejscowościach. To powiedz gdzie mieszkańcy Stalów czy Chmielowa jeżdżą na zakupy? Gdzie chodzą do szkół? Gdzie leczą siebie i swoje rodziny? Po jakich drogach i chodnikach poruszają się – czy aby w zimie nie snują swoich żali jakie to w TBG nie odśnieżone ulice – chcielibyście korzystać nic nie dając w zamian ? Mówisz o podatkach sam napisałaś że macie najniższe w okolicy , a no dlatego że nie musicie utrzymywać całej tej i okalającej infrastruktury. Ile zakładów uciekło z TBG do waszych miejscowości tylko dlatego żeby płacić niższe podatki ?

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Do biedronki w Grębowie, galerii w Stalowej i przy okazji powrotu z pracy w Stalowej, Gorzycach, Nowej Dębie i Sandomierzu ( giełdzie ).
.

Mieszkam waść w Tbg , jakbym nie mieszkał to bym głosu nie zabierał bo i po co.

Widzę WAŚĆ , że wychodzą małomiasteczkowe fochy ??
Za tymi ludźmi idą podatki , robiąc zakupy w sklepach też dokładają do tbg.
Niby CO – mają się dokładać do jeba???o muzeum , utrzymania kolekcji , zalewu ????

Pojeba????o cię waść ???

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Po pierwsze trochę kultury , skoro ja odnoszę się do ciebie grzecznie tego samego oczekuje w drugą stronę. Zrozum że miasto bez przychodów nie będzie się rozwijała tylko zwijało to podstawowe prawidła ekonomii. Fakt miastem zarządzają nieudacznicy ale to nie wina mieszkańców i nie oszukuj ludzi że wszyscy z okolicy jeżdżą na lewo i prawo tylko nie Tarnobrzeg.ps każdy płaci podatki nie tylko okolica !!!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

A co do tego mają mieszkańcy Chmielowa czy Stalów ???
Niby dlaczego mają spłacać nie swoje długi ???
Oni nie wybierali nieudaczników jak sam Waść twierdzisz ??

No właśnie ” miasto bez przychodów nie będzie się rozwijało ” – w tym rzecz gdzie są nieudacznicy z urzędu i bezrady ???

Popatrz waść ile jest samochodów z rejestracją TSA w mieście – niby po co przyjeżdżają do Tbg ???
Może też przyłączmy powiat sandomierski do Tbg albo jego część ???- przecież też korzystają jak wasć twierdzisz z: kultury, szkół, służby zdrowia itd ???

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ty Waść się nie obrażaj , piszę tylko to co myślę i nie wyciagaj pochopnych wniosków a kultura ma różne oblicza .

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Zrozum że jeżeli TBG pójdzie na dno, to pociągnie za sobą również okoliczne miejscowości. Bez dużego ośrodka miejskiego będziecie skazani na łaskę i nie łaskę stalowej, a oni nie mają większego interesu niż do granic Jamnicy !

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

No tak ??
Waść powiadasz, że przyłączenie zdrowych organizmów ( stałe i Chmielów) do chorego organizmu w którym panuje Zaraza ( Tbg) uzdrowi ten organizm i wyjdzie na dobre zdrowym organizmom ( na zdrowie) ???

To taka bezczelna hipokryzja – doprowadzili do stanu agonii ( finansowej) miasto i jedynym lekarstwem jest przerzucenie zarazy na innych ???

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Spójrz jak rozwija się Rzeszów poprzez wchłonie okolicznych miejscowości, nawet Krosno chce tego samego. Hmm określenie zdrowe organizmy to chyba gruba przesada!

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Waść tu nie ma co porównywać !!!
Obszarowe Tbg to chyba tylko Rzeszowowi ustępuje a o różnicy inwestycji w miejsca pracy, zakłady nawet nie ma co wspominać !

WAŚĆ co Tarnobrzeg jest w stanie zaoferować mieszkańcom Chmielowa czy Stalów ????
Co takiego czego nie mają ????

Odpowiem nic poza większymi opłatami i przejęciem podatków od firm tam istniejących dla poprawienia EGO urzędasów i ratowania budżetu miasta .
CO czyżby nie było co już sprzedawać , zbywać w tej mieścinie ???
Zresztą

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Miasto jest zarządzane przez nieudaczników z UM to fakt. Ale bez nowych przychodów nie będzie w stanie rozwijać się, a co za tym idzie oddziaływać pozytywnie na okoliczne miejscowości. Mówisz że miasto TBG nic nie daje okolicznym mieszkańcom ze Stalów czy Chmielowa – to odpowiedz Mi zatem co w zamian dostają te miejscowości od Grębowa czy Nowej Dęby skoro tam płaca podatki ???

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Drogi, chodniki, wodociągi, kanalizację, place zabaw, orliki, inwestycje w miejsca pracy , niższe podatki, opłaty za śmieci ????
Jedź , zobacz Waść jakie drogi asfaltowej np w Stalach ???
Aby tylko wójt Grębowa czy burmistrz Nowej Dęby nie wprowadził tarnobrzeżanom opłat za wjazd do lasu na grzyby, jagody ???

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

No to waść pomysł i odpowiedż ??
Po kiego ch??? wielkie czwórmiasto jak nic z tego Tbg nie ma ???
Jak to jest , że ościenne gminy ( Grębów, Baranów , miasta Nowa Dęba, Gorzyce) to wielkie czwórmiasto mają w du???e ????

Sandomierz jeszcze można zrozumieć bo sąsiad ale reszta ???

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

Przecież czwór miasto to fikcja na potrzeby Stalowej, aby ta miała przydupasów do lepszego pozyskiwania funduszy na swoje cele. Czy w Chmielowe drogi i chodniki powstają dzięki miastu Nowa Dęba -wątpię w to, raczej takie inwestycje są udziałem Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Gminy Nowa Dęba – Waść ???
Co ma do tego powiat ziemski – tarnobrzeski ???
Bez przesady powiat zajmuje się drogami powiatowymi a nie gminnymi (podział dróg),
Tam gdzie jest droga powiatowa to powiatowa a gdzie gminna tam gminna . Podobnie w stalach .
Waść każdy ma obowiązki swoje i tyle ??? to nie tbg???

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

O którą Ci dokładnie chodzi drogę – rzekomo tak super wyremontowaną ? Sprawdzimy kto jest jej zarządcą i pod czyje kompetencje podlega …

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  obywatel

A skoro mowa o tych Twoich super inwestycjach w drogi i chodniki wskaż chociaż jeden przykład inwestycji Nowej Dęby w Chmielowie ? Chcesz wiedzieć jak wygląda inwestowanie Nowej Dęby w Chmielów spójrz na strefę przemysłową w Machowie . Tam 3/4 terenów należy pod Nową Dębę i co widać obraz nędzy i rozpaczy obraz niczym z Czrnobyla !

Oli
1 rok temu

Cóż,kredyt kredytem kredyt pogania.Umcyk umcyk bum tarara bum.Ole

fach
1 rok temu

Realizacja na kredyt wyczekiwanych modernizacji drogowych w ostatnim pełnym roku kadencji to zupełny przypadek. Kolejne miliony na budowę obwodnicy (już otwartej) i parkingi nad jeziorem (liczone w hektarach) bronią się same, w końcu to nasze najbardziej dochodowe obiekty. A już za kilka lat zbawienny tercet zwieńczy spalarnia przy riwierze 😉 Bo Tarnobrzeg to jednak Tarnobrzeg 🙂

Krysia
1 rok temu
Reply to  fach

Ze spalarnią się im nie uda. Mają poważnego przeciwnika, który nie odpuści. Nie po to od lat walczy o wody siarczkowe, aby teraz pozwolił im wybudować spalarnię.

Tomek
1 rok temu
Reply to  Krysia

To prawda oni blokują mu wody siarczkowe, aby mieć ułatwione zadanie ze spalarnią. W budżecie nie ma ani złotówki na wody siarczkowe.

odp
1 rok temu
Reply to  Tomek

tak ale skoro panstwo ma zamiar to zrobic ale nie ma za co to co co sie oismieszac nie wiem czy maja poparcje kto im pomoze ale nie liczy sie tylko swoje ego tylko ze to miasto utrzymua starsi ludzie

Tomek
1 rok temu
Reply to  odp

Prawdziwe ego to podwodne miasto, na to są pieniądze, ale na wody siarczkowe i rozwój miasta, to już nie ma.

odp
1 rok temu
Reply to  Tomek

ale to jest pomysł panstwa zych ze miasto nie ma z czego dać to oni też sobie z tym nie poradza dlatego z tego jest wielka klapa i taki sposob mieszkanców albo sami zacznijcie kombinowac albo liczcie dni kiedy do miasto upadnie

? ? ? ? ?
1 rok temu
Reply to  Tomek

Podwodne miasto? A do kiedy będzie czysta woda w tzw. jeziorze? Drogi rowerowej z prawdziwego zdarzenia nie potrafią zrobić a podwodne miasta im się marzą.

fach
1 rok temu
Reply to  Krysia

Ale tak ochroni jezioro, jak ochroniono Zwierzyniec, czy lepiej? 🙂 Czy gorzej? 😉

Paweł
1 rok temu
Reply to  fach

Obwodnica 79 milionów, jezioro chyba ze 20 milionów. I rośnie. Co te „inwestycje” dały miastu pod względem finansów? Straty. To już ścianka lepsza, bo kosztowała rząd wielkości milionów mniej, a ma realną szansę na przynoszenie dochodów.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Paweł

Dały straty i KOSZTY na lata , tyle co i ścianka bożkową !!!

odp
1 rok temu
Reply to  Paweł

obwodnica sie przydaje jak sie spieszy komuś do sandomierza
ale reszta to jest wielka poraszka ale papa smerf nie ma do tego głowy a by coś zrobić dobrego dla miasta nie ma za co ale nie widze już dla niego lepszej przyszłości juz nie wróca czasy 1957 roku i pozniej i wczesniej

obywatel
1 rok temu
Reply to  odp

Jakoś nie widać zmniejszenia ruchu w mieście ( Sikorskiego, warszawska) w kierunku Sandomierza czy Mielca , Rzeszowa ???
Jak były korki w godzinach szczytu tak i dalej są !
Nawet od strony S.Woli w Mokrzyszowie ???
Jaka obwodnica takie zmniejszenie ruchu na ulicach miasta ( Sikorskiego, warszawska )???

odp
1 rok temu
Reply to  obywatel

jak jade w strone mielca to jest wielka ciemnica
jak jade do rzeszowa to same fotoradary stoją i na tym prywaciaz zarabia bo juz nie mam panstwowych dróg
a w strone stalowej czy nowej deby nie mam się zamiaru osmieszcać wiec niech przyłaczaja nowe osiedla pod miasto moze cos z tego wyhdzie ale nie zgłową bozka i radnych którzy przez długie lata nic dobrego nie zrobili

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  Paweł

W coś trzeba inwestować przede wszystkim w infrastrukturę i drogi , bo to otwiera nowe tereny przed potencjalnymi inwestorami to powinieneś wiedzieć,. Co do ścianki tutaj powinien wejść prokurator !

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nie tylko w temacie ścianki ??
A TTBS, MOPR to co ???
Ciekawe co w temacie osir-u ???

fach
1 rok temu
Reply to  Paweł

Fakt, koszty budowy ścianki są nieporównywalnie mniejsze niż riwiery i obwodnicy 🙂 Ale nie sądzę, aby ścianka po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z jej utrzymaniem w danym okresie wygenerowała kiedykolwiek zysk dla budżetu miasta 😉

wrzos
1 rok temu

JAKIE INWESTYCJE ? GDZIE JE WIDAC? TO W TAKICH MALUTKICH GORZYCACH CZY NOWEJ DEBIE WIECEJ INWESTYCJI POWSTAJE JAK W ZNACZNIE WIEKSZYM TARNOBRZEGU. ONI WSZYSCY Z URZEDU MIASTA TYLKO CUDA OBIECUJA I MYDLA OCZY BO WYBORY CORAZ TO BLIZEJ. ILU INWESTOROW PRZEZ OSTATNIE KILKA LAT SPROWADZONO DO TARNOBRZEGA? ILE NOWYCH MIEJSC PRACY W MIESCIE POWSTALO? OBECNE WLADZE MIASTA SA TAK SAMO BEZNADZIEJNE JAK WSZYSTKIE POPRZEDNIE TYLKO PUSTE OBIETNICE BEZ POKRYCIA. GDZIE TE NOWE ZAKLADY PRACY NA STREFIE PRZEMYSLOWEJ MIASTA? JAK OBIECANO, GDZIE TE DUZE GALERIE HANDLOWE W MIESCIE? GDZIE TE NOWE TANIE MIESZKANIA I WIELE INNYCH OBIECANYCH MIESZKANCOM RZECZY, GDZIE?

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  wrzos

O rozwoju i sukcesie ta władza tylko mówi.
Same mrzonki ja np tunele podwodne jeziora .
Najwyższy czas to zrozumieć że jesteśmy kasowani w rozwoju a stagnacja jest zagrozona

walt
1 rok temu

niemożliwe – partyjniaki i aparatczycy z pisu nawet widzą do czego prowadzi polityka centralna robiona przez ich wodza na kaczych nogach i partię smoleńskiej sekty –  bo rok 2023 będzie rokiem recesji (

Postaw mi kawę na buycoffee.to
42
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content