Etapy gięcia blach i metod formowania blachy przy wykorzystaniu najwyższej klasy giętarek sterowanych numerycznie

Dowiedz się, do czego służy gięcie blach, jakie są poszczególne etapy tego procesu i metody formowania blach przy wykorzystywaniu wysokiej jakości technologii. Przeczytaj ten artykuł, a zdobędziesz sporą dawkę wiedzy.
 

Czym jest gięcie blach?

Gięcie to specjalna forma obróbki blach. Podczas tego procesu wykonuje się profesjonalną plastykę metalu, która zmusza materiał do zmiany kształtu, przy jednoczesnym zachowaniu jego wszystkich właściwości fizycznych. Do tego celu wykorzystuje się m.in. wysokiej jakości prasy krawędziowe, które nie uszkadzają materiału, a jednocześnie są w stanie stworzyć wygięcia zgodne z założeniami konkretnego kształtu. Dzięki tej metodzie wykonuje się precyzyjne i trwałe formowanie, które nie wpływa na naruszenie spójności i właściwości materiału.

Jaki jest zakres materiału do gięcia blach?

Procesowi gięcia blach poddaje się głównie blachy do grubości 50 mm. Mogą być one stworzone z m.in. z mosiądzu, miedzi, cynku, aluminium, stali czarnej lub nierdzewnej. Gięcie blach można wykonać również na blachach żeberkowych, ryflowanych oraz trudnościeralnych typu Hardox, Weldox czy Sidur. W zależności od materiału i jego kształtu, wykorzystuje się różnego typu maszyny. Mogą do tej pracy zostać użyte prasy krawędziowe hydrauliczne, elektryczne czy też najwyższej klasy zgniatarki sterowane numerycznie.

Jakie są etapy gięcia blach?

Proces gięcia blach dzieli się na kilka etapów. Głównie wyróżnia się trzy fazy, które regulują pracę całości. Dzieli się ten proces na: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i gięcie dotłaczanie. Pierwsza z faz odpowiada za wstępny proces kształtowania metalu. Podczas niej nie uzyskuje się ostatecznych zmian powierzchni, a jedynie przygotowuje się blachę do odpowiedniej obróbki i dalszej pracy nad nią. Drugi etap modyfikuje już trwale blachę. To w jego trakcie ustala się ostateczny kształt i nadaje się go materiałowi. Ostatnia faza, czyli dotłaczanie, to wykonanie wszystkich czynności, które mają za zadanie sprawić, że blacha w pełni nabierze określonych kształtów. W trakcie wykonywania poszczególnych etapów blacha poddawana jest różnych czynnością, do nich zalicza się:

  • wyginanie, 
  • zgniatanie,
  • zwijanie,
  • prostowanie,
  • skręcanie,
  • profilowanie.

Sposoby gięcia blachy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych metod, które wykorzystuje się, aby sprawnie i bezpiecznie giąć blachy różnego typu oraz je giąć. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu prasę krawędziową, która pozwala na wykonanie trwałej zmiany krzywizny przedmiotu obrabianego. Wielu specjalistów stawia jednak na zgniatarki sterowane numeryczne. Te pozwalają na uzyskanie precyzyjnych efektów, na których nie widać działania maszyn. Takie blach sprawdzają się dobrze do prac dekarskich, w których wymagana jest dokładność i szybkość działania. Prasy sterowane numerycznie pozwalają kształtować blach o różnych rozmiarach, dzięki czemu nadają się do obróbki nietypowych i niestandardowych materiałów.

Inne metody odpowiedniego kształcenia blach

Nie zawsze jest potrzeba gięcia blach. Czasami wystarczy jedynie odpowiednio przyciąć materiał, aby uzyskać potrzebny produkt albo nadać mu konkretny kształt i wygląd. Do tego zadania sprawdza się laserowe cięcie blach. Dzięki niemu można uzyskać precyzyjne i powtarzalne kształty. Laser jest szybki i dokładny, przez co stał się najpopularniejszą metodą cięcia blach. Laserowe cięcie blach charakteryzuje się wysoką jakością bez potrzeby dalszej obróbki oraz oszczędnością materiału i energii. Laserem można potraktować różnorodne materiały, np. blachy ryflowane czy też stale nierdzewne.

materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content