Chcą wyciąć 1 mln 300 m³ lasu. Trwają konsultacje ws. planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Nowa Dęba

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie prowadzi konsultacje w sprawie planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Nowa Dęba. PUL dotyczy całego nadleśnictwa, w tym lasu Zwierzynieckiego. Uwagi do PUL-u mogą składać zarówno samorządy, gminy itp. jak i osoby prywatne.

Zgodnie z zapisami, w ciągu najbliższych dziesięciu lat nadleśnictwo Nowa Dęba chce wyciąć 1 mln 300 m³ lasu. Dla porównania w poprzednim dziesięcioleciu było to 1 mln 100 m³, we wcześniejszym zaś „zaledwie” ok. 600 m³.

Z planem urządzenia lasu może zapoznać się każdy, każdy może również wnieść do niego swoje uwagi i wnioski. Konsultacje trwają przez 21 dni a rozpoczęły się w miniony poniedziałek. Czasu pozostało więc niewiele…

Z dokumentem można zapoznać się w siedzibie Nadleśnictwa Nowa Dęba, jest on również dostępny tutaj

Uwagi można składać w formie papierowej ( Nadleśnictwo Nowa Dęba, ul. Wł.Sikorskiego 2, Nowa Dęba), lub drogą elektroniczną, na adres: nowadeba@lublin.lasy.gov.pl

foto: archiwum

 

Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oli
1 rok temu

Proszę składać uwagi,zastrzerzenia, propozycje czy protesty bo przez 10 lat będziecie mogli tylko lamentować

Cześć
1 rok temu
Reply to  Oli

Cześć

578964_zielono-mi.jpg
wasyl
1 rok temu
Reply to  Oli

Tam nie ma nic szczególnego w tych założeniach o poszczególnych terenach leśnych , więc co można zastrzegać w tym temacie . To protokół z ogólnego posiedzenia . pisany pod leśników a nie laików , którzy to mają oceniać . LP to największy niszczyciel kraju . Tną te drzewa co najwięcej pobierają zanieczyszczeń z powietrza a sadzą sosnę- relikt komunizmu bo szybko im rośnie . Wystarczy popatrzeć na jakość wykonanych przecinek , ich wysokość bo tną jak ruski na wysokości 1 m od ziemi .

Odezwa:
1 rok temu

Ciąć, ciąć, i jeszcze raz ciąć drzewa. Zostawić samą ziemię. Zabetonować okolice, zabetonować ziemię. Taki jest plan wyniszczenia ludzkości. Jest szansa na jego realizację. Plan jest sukcesywnie realizowany w każdym zakątku świata.

Tarnobrzeg nie jest wyjątkiem. Betonoza nad jeziorem, betonoza na pl.Czerwonym, planowana betonoza między ulicami Sikorskiego i Zwierzyniecką.

Głupota ludzka nie zna granic. Do życia organizmu ludzkiego potrzebny jest tlen i filtrowanie powietrza przez zieleń. Inaczej to będzie kaput. Coraz więcej samochodów i spalin, coraz mniej zieleni.

Nie ma zieleni w centrach miast w Polsce i nie tylko. Jest za to betonoza. Bywa, że nie ma ani jednego skrawka zieleni, ani jednego drzewa. Łatwiej zadbać o betonowy plac bo wystarczy tylko deszcz do zmycia brudów, niż o zieleń czy drzewa bo to wymaga pielęgnacji choćby strzyżenia trawy.

Ziemianie róbcie tak dalej, a kiedy zatrybicie , że nie ma zieleni i nie ma czym oddychać, że nie ma świeżego powietrza, to będzie za późno. Wtedy będziecie mogli powiedzieć: amen i zamknąć wieko od trumny..

Oli
1 rok temu
Reply to  Odezwa:

Proszę nie histeryzować- lasy w Polsce zajmują 31 % powierzchni lądowej w 2050 ma być 33%.przy czym 30 lat temu wskaźnik ten wynosił.29%.Ogromna zasługa w tym leśników którzy prowadzą rozsądną gospodarkę leśną dbając o to by przybywało drzew i jednocześnie by gospodarka miała surowiec na nasze potrzeby

Mój Boże
1 rok temu
Reply to  Oli

My tu mówimy o Tarnobrzegu a gostek podaję analizy ogólnokrajowe.

Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Oli

Po drugiej wojnie światowej Polskę pokrywało zaledwie 20.8%

Wodnik
1 rok temu
Reply to  Odezwa:

To dlaczego my jako mieszkańcy pozwoliliśmy na
1 beton nad jeziorem z tysiącami lamp które nie będą świecić bo miast nie ma kasy
2 na spalarnię przy jeziorze
3 na wycinanie drzew w Zwierzyńcu
Jako władza nie wytłumaczyła się z tej bezsilnosci
Ale nie wykazała też mieszkańcom co zrobiła dla jego fora.
Bezkarność władzy to porażka wyborców

walt
1 rok temu
Reply to  Wodnik

raczej to konsekwencja bierności i miałkości wyborców 😉

stan w ogóle miasta Tarnobrzeg to konsekwencja tego kogo sobie Tarnobrzeżanie wcześniej na gospodarzy wybierali.

jak sobie pościelisz-tak się wyśpisz.

marzy im się pis a nie pamiętają,że przecież pis i prawica rządziły Tarnobrzegiem ponad 20 lat z ostatnich 30 🙂

Cóż
1 rok temu
Reply to  walt

Jak będziemy wybierać przeciw temu, co ma większość na wiejskiej to wuj nam z tych popisów 🙂 Stalowa umie się wstrzelić z władzą. My nie 🙂

walt
1 rok temu
Reply to  Cóż

o rządził pan jajecznica i peo gdy rządziła platforma i niewiele z tego było,rządził pis gdy rządził nami mleczny i też niewiele z tego wynikało.
rządził aws i mleczny i co ? zlikwidowali województwo a Siarkopol zaorali wraz z pracującymi tam ludźmi.
mrzonki pan opowiadasz.

43% mieszkańców gminy Tarnobrzeg i ponad 60% powiatu głosuje na pis a pis gdy dzieli kasę w województwie daje Tarnobrzegowi czyli swoim wyborcom okrągłe ZIOBRO znaczy ZERO a Stalowej setki milionów czy Mielcowi dziesiątki milionów i po co mają to zmieniać jak te baranki dalej tak będą się łudzić i głosować ? 🙂

uważny
1 rok temu
Reply to  walt

Mielec dostaje kasę a prezydent wstąpił do ruchu Fijołka.
A u nas prezydent brata się z pisem (zostawił wszystkie stołki po Kalince ),lubi posła Warchoła , marszałka Ortyla odznacza i jeździ do premiera Morawieckiego i stoi w pierwszym rzędzie na uroczystościach pis. Tym sposobem pokazuje, że bliżej mu do pisu niż do byłych wyborców. Wolno mu .
Tylko czemu ma to służyć.
Zapomniał nasz prezydent ,że wygrał w opozycji do Kalinki.
I tu mamy problem.
Kalinka nie jest z bajki wielu mieszkańców, ale na pewno jest przewidywalny.

Też uważny
1 rok temu
Reply to  uważny

Jednym słowem człowiek chorągiewka.

walt
1 rok temu
Reply to  uważny

Przewidywalny w rzeczy samej.
Ma taki sam szalik partyjny jak ortyl i nie potrafi wydębić choć kilkunastu baniek czy powstrzymać zamykanie oddziałów w szpitalu.
Gdyby był skuteczny właśnie to ludzie nie głosujący za smoleńską sektą może by z orzykrością ale zagłosowali nań mając choć złudzenie,że się na gospodarza nadaje.
A tak jest sobie z nadania partyjnego dyrektorem i wcale nie gwałtuje gdy partyjni koledzy ładują setki czy dziesiątki milionów w miasta w sąsiedztwie.

Masz złudzenie,że będąc prezydentem miasta będzie skuteczniejszy ?
Śmiało głosuj na pana Kalinkę ale mnie do tego nie namówisz bo się pisuarem,konfederacją czy platformą dosłownie brzydzę.

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  walt

Przekonałeś mnie Nie zagłosuje na Kalinkę

Oli
1 rok temu
Reply to  walt

Uchyl rąbka tajemnicy kto poza wykluczonymi przez Ciebie będzie godzien bycia pierwszym obywatelem Tbg bo chyba nie obywatel tego forum 😉

walt
1 rok temu
Reply to  Oli

Ten kogo wybiorą Tarnobrzeżanie 😉

Oli
1 rok temu
Reply to  walt

Czyli ten który jest teraz jest pierwszym obywatelom bo przecież wybrali go Tarnobrzeżanie a lud przecież nie może się mylić jak mniemam.Wiec skąd te narzekania,agresja,zawiść.Widziały gały na kogo głosowały jak mawia mój znajomy z pod budki z piwem.;);)

walt
1 rok temu
Reply to  Oli

dlatego napisałem powyżej,że jako mieszkańcy sami sobie jesteśmy winni,że trzecią dekadę nie potrafimy sobie wybrać odpowiedniego gospodarza.
dlatego godnymi urzędu byli i poprzednicy obecnie rządzącego miastem.
patrząc zresztą z jego perspektywy to uważam,że będzie miał duże szanse wygrać jeśli kontrkandydatami będą dalej z pisu Kalinka lub inny za którego plecami się schowa,Zych lub Zychowa,a z peo ktoś z szykowanych do tej roli Potańskich 🙂
ale to moja perspektywa i być może będzie właśnie na odwrót…
moi kandydaci bardzo rzadko tu wygrywają jakiekolwiek wybory bo raczej mam dość niestandardowe poglądy jak na prowincję 🙂

a agitować za nikim absolutnie nie chciałem bo po 1 wszystko mi już jedno kto będzie tym zarządzał po 2 nikt nie urzeka mnie swą ofertą aż tak by za nim właśnie gardłować.
tu jest natomiast kilku agitatorów pisu i należy im przypominać,że pisowska ekipa Tarnobrzegiem rządziła i wyrządziła moim zdaniem szereg niewybaczalnych wręcz błędów i kompromitacji Tarnobrzegowi właśnie i są tu nadal ludzie,którzy o tym pamiętają i rozumieją czym jest pisuar dlatego gładkie buzie w radzie miasta niczego tu nie zmienią.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  walt

Pam Mastalerz też cofnął Tarnobrzeg, zlikwidował basen ,przeniósł sanepid w dużej części do Rzeszowa a Pec sprzedał firmie która powrocila do palenia miałem węglowym,no i MKS jak sprzed wojny.

walt
1 rok temu
Reply to  Obatelka

pam ? trudno mi bronić pana mastalerza bo kompletnie nie szanuję jego wyczynów jako prezydenta.
ale zarówno MKS,PGKiM,PEC sprzedawano już za poprzednika a za pana mastalerza tylko tę wyprzedaż sreber rodowych dokończono więc wina tu rozkłada się na kilka ekip.

luk
1 rok temu
Reply to  Odezwa:

zapoznałeś sie tym planem czy tylko tak po nagłówku beczysz?

mario
1 rok temu

„Do mario
 4 dni temu

 Reply to  mario
Zwierzyniec jest cały czas chroniony (sprawa w NSA), a dworzec będzie remontowany. Spytaj lepiej swojego idola dlaczego nic nie robi w sprawie Centrum Komunikacyjnego, woli budować Bałon nad boiskiem.”.

Ta ochrona to chyba przed zagęszczeniem drzewostanu 😀

Norbert
1 rok temu

Las Zwierzyniecki przetrwał rządy Niemca, komunistów ale nie przetrwał rządów pis

walt
1 rok temu

lasy państwowe to państwo w państwie.
nie ma na nich mocnych.
nieprzypadkowo nawet brat oligarchy nafciarza obajtka robi tam karierę.
będą ciąć ile wlezie a surowiec wyprzedadzą za granicę jak to mają w zwyczaju.

Gejowy
1 rok temu
Reply to  walt

Tam jest najlepsza fucha bo nie orobisz sie a zarobisz

Gość
1 rok temu

Co zrobić socjal kosztuje

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  Gość

Raczej pomoc dla ukraińców!

Gość
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Fobie masz jakąś czy co ? Ciągle to samo jak zdarta płyta

ODYSEUSZ
1 rok temu

Tyle mówi się o ekologii, szumne hasła i slogany. A życie pokazuje jak jest naprawdę – dowalić przeciętnemu obywatelowi bo nie może wyciąć ze swojej nieruchomości drzewa które sam zasadził i pielęgnował i z drugiej strony Lasy Państwowe rzeźników polskiej natury. I co jest najlepsze praktycznie większość pozyskanego drewna sprzedawana jest za granice włącznie z Chinami !!!

odp
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

człowiek niszczy wsztystko co go otacza
jak mam być betonowa ruina niech tak bedzie bo cegła nie umie oddac
jak chca wycinac to 1 za 10
ale czy nowa deba na to stać nie sadze
pisać każdy umie ale czy sie każdy postawi
doja z nas jak mleko z dojnej krowy
wiec dajmy ale czy wystarczy na trumny bo nie bedzie ich z czego wyprudokowac a nie powiem czego jeszcze moze braknac wiec ……. trawa ,,,,,, jak bedzie dostępna a głupota rośnie czy maleje to jest pytanie do ludzi?

wrzos
1 rok temu

JEZELI TA WYCINKA PRZYCZTNI SIE DO STWORZENIA NOWYCH TERENOW POD NOWE ZAKLADY PRACY W MIESCIE LUB ROZWOJ BUDOWNICTWA TO JAK NAJBARDZIEJ CIAC ,BO KAZDE MIASTO MUSI MIEC TERENY REZERWOWE POD SWOJ ROZWOJ I TARNOBRZEG TEZ, A KRZACZOROW PRZECIEZ W POLSCE NIE BRAKUJE KTO ICH AZ TAK POTRZEBUJE TO W BIESZCZADY TAM DZICZ AZ KRZYCZY !!! A STARYM I MARUDNYM TO ANI DIABEL NIE DOSGODZI BO ZARAZ ALARMY Z NUDOW PODNOSZA O BYLE CO !

Młody
1 rok temu
Reply to  wrzos

„JEZELI TA WYCINKA PRZYCZTNI SIE DO STWORZENIA NOWYCH TERENOW POD NOWE ZAKLADY PRACY W MIESCIE LUB ROZWOJ BUDOWNICTWA TO JAK NAJBARDZIEJ CIAC,… „
Odp: chcesz mieć zakłady z kominami w miastach? Chcesz mieć pod domem drogi z TIR-ami jeżdżącymi w te i w tamte strone?

„…BO KAZDE MIASTO MUSI MIEC TERENY REZERWOWE POD SWOJ ROZWOJ I TARNOBRZEG TEZ,…”
Odp: a nie można inaczej, np. pozostawić to co już jest (drzewa, zieleń, budynki) i budować gdzieś dalej?

„A  STARYM I MARUDNYM TO ANI DIABEL NIE DOSGODZI BO ZARAZ ALARMY Z NUDOW PODNOSZA O BYLE CO!.”
Odp: też będziesz stary, jeśli w ogóle wieku takiego dożyjesz biorąc pod uwagę co się z zielenią wyprawia. 

ODYSEUSZ
1 rok temu
Reply to  wrzos

Gdybyś nie wiedział, to tereny rezerwowe dla rozwoju miast znajdują się w ROD – rodzinne ogrody działkowe. Można bardzo łatwo wywłaszczyć bez większych strat dla środowiska, a działki przenieść w inne bardziej ustronne i klimatyczne miejsce. Za to lasy nie dość że oczyszczają powietrze, produkują powietrze, są miejscem relaksu i domem dla zwierząt rosną całe pokolenia !!!

Pawel
1 rok temu

Przeraża mnie totalna nie wiedza społeczeństwa. Artykuł napisany totalnie propagandowo i z błędami typu 1 mln 600 m3 lasu… ja się pytam co to za określenie??????? Zadam wręcz autora o napisanie poprawnie tych wielkości i zaprzestanie wprowadzania opinii publicznej w błąd. Wasza cholerna rola jest chyba informowanie ludzi o faktach i edukacja a nie pisanie głupot żeby ludzie dodatkowo pisali te swoje komentarze. Może powinno być 1 mln 600 tys m3(metrów sześciennych drewna) a nie lasu!!!!!! Ludzie to czytają i sobie myślą ze ktoś wytnie mln hektarów nie próbując sobie nawet wyobrazić sobie jak ogromna to jest powierzchnia co jest jednoznaczne z tym ze jest to totalnie nie możliwe do uzyskania….ale nikt logicznie nie pomyśli tylko wierzy w te dyrdymały bez nawet chęci zastanowienia się nad tym czy czyta prawdę. Brak słów….internet miał być kopalnia wiedzy a stał się tuba propagandowa dla tumanów….

Oli
1 rok temu
Reply to  Pawel

Wjątkowo trafna diagnoza tyle tylko że nie chodzi o rzetelność na tym forum tylko o wzbudzanie jak największych emocji a tam gdzie emocje rozum idzie spać

wasyl
1 rok temu

Pozwolili im na wycinkę , robili co chcieli , cięli co im pasowało , jest jeszcze kupa drzew poznaczonych do wycinki – czemu spacerowicze nie usuwają oznaczeń , walczyć w ten sposób , oni tną wtedy jak urzędy , prasa jest nieczynna i jeszcze przy cięciu stoi cieć pilnujący czy ktoś nie idzie lub jedzie z urzędu . Leży tyle powalonych drzew na tym podmokłym terenie Zwierzyńca , nikt tego nie tnie – brak dojazdu ciągnika , który niszczy podszyt , nikt nie będzie nosił do wywózki . W ubiegłym roku kupę drzew wycięto to UM dostał nową drogę w Zwierzyńcu , testują ją quadowcy , kierowcy samochodów bo szlabany nie istnieją , usunięte specjalnie lub połamane , już testują drifty / ślady z 21. 01 23/ – gdzie Straż Miejska ? . Tam po Zwierzyńcu spaceruje kupa ludzi ,jadą niektórzy prze las na cmentarz, zniszczenia są ogromne , nie wiem co robią przy wycince niszcząc tyle młodych drzewek . Czy tak ma wyglądać niszczenie a nie wycinka ? Tnie się na metry drzewo 1 klasy , dobrze ukorzenione , zdrowe a syf suchy i łamiący się pod naporem wiatru zostaje i potem przewraca się i gnije , bo tego… Czytaj więcej »

Oli
1 rok temu
Reply to  wasyl

A niby- czego ma być porządny parkecik,boazeria więźby dachowe, piękne meble czy ekologiczne zabawki jak nie z drzew I klasy czy z syfu suchego i łamiącego się.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
38
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content