Odzież rowerowa, ubrania na rower – co tak właściwie potrzebuję?

Zbliża się sezon rowerowy, a to czas na przejrzenie wyposażenia fana jazdy kolarskiej – niezależnie od tego czy stawiasz na szosowy czy górski tryb. Poza sprawdzeniem stanu swojego jednośladu, konieczne będzie także przeanalizowanie czy posiadasz wszystko to, co niezbędne jest do komfortowej i bezpiecznej jazdy. Dlaczego odzież rowerowa, ubrania na rower są w tym przypadku tak istotne? Na co najlepiej zwrócić uwagę?

Czym jest odzież rowerowa? Ubrania na rower to kompletny strój będący obowiązkową częścią podczas jazdy. Zawsze powinien go mieć rowerzysta odpowiedzialny, dbający o swoją wygodę i bezpieczeństwo.

Dlaczego odzież rowerowa jest tak ważna?

Przede wszystkim dedykowane ubrania na rower mogą zabezpieczyć Twoje ciało przed uszkodzeniem. Nawet niewielki upadek czy delikatne obtarcie jest groźne, jeżeli na skórze nie ma materiału trwałego i dobrze osłaniającego ją przed skutkami zdarzenia. Wysokiej jakości odzież rowerowa ochroni przed wieloma bolesnymi kontuzjami. Sprawia też, że lepiej funkcjonują mięśnie nóg, a pośladki nie są znacznie obciążone, co przekłada się na szybszą regenerację.

Poza tym odzież rowerowa, ubrania na rower są bardzo praktyczne – dedykowane kieszenie ułatwiają transport batoników lub żeli energetycznych. Dedykowany strój dla rowerzysty daje też skórze możliwość oddychania, chroni przed wiatrem, a w odpowiedniej wersji – także przed deszczem.

Jakie ubrania na rower stanowią konieczność?

Istnieje kilka różnych elementów, które należy mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. O jakich mówimy?

  • Kask rowerowy – chociaż nie jest on stricte częścią ubioru, to on właśnie chroni głowę – najbardziej newralgiczny punkt naszego ciała. Kask wpływa też na komfort jazdy, bo może mieć np. blendę przeciwsłoneczną, co z kolei umożliwia ochronę oczu przed promieniami słonecznymi.

  • Koszulka i spodenki rowerowe z szelkami – powinny być wykonane z tkaniny oddychającej, odpowiednio układającej się na ciele użytkownika. Dobrze, jeżeli mają zamek błyskawiczny i specjalną poduszkę pod pośladki. Warto zwrócić uwagę też na specjalne kieszenie.

  • Skarpety kolarskie – dzięki nim noga lepiej funkcjonuje. Uciskają one stopę i łydkę pod odpowiednią siłą, co z kolei poprawia krążenie i daje większą siłę w nogach, przyspieszając jednocześnie proces regeneracji.

  • Bielizna termoaktywna – to część ważna w chłodniejsze dni lub bardzo upalne pory. Umożliwia prawidłową termoregulację ciała, utrzymując lub pozbywając się nadmiaru ciepła.

  • Buty – koniecznie powinny być dostosowane do potrzeb jazdy na rowerze. Istotne jest prawidłowe usztywnienie kostki czy podeszwa ułatwiająca nacisk na pedał. Mogą być w wersji SPD czyli zintegrowanej z pedałem.

Na koniec pamiętaj, że warto mieć jeszcze takie elementy jak przeciwdeszczowa kurtka rowerowa albo specjalna torba, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać klucze lub telefon. Wszystko to jest istotną częścią wyposażenia każdego fana jazdy na rowerze!

Zobacz pełną ofertę odzieży w sklepie Fabryka Rowerów

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
widzuncy inaczej
1 rok temu

Reklama odzieży?
Do jazdy rekreacyjnej rowerem nie taki strój jest potrzebny. Wystarczą latem spodenki sportowe i koszulka. Może być z poliestrem jako dodatek, ale nie 100%. Poliester poliestrowi nierówny. Jeden wygląda jak bawełna inny jak… plastik zapakowany w koszulkę. Poliestrowe koszulki bywają czasem ściśle przylegające do ciała, ale nie każdy tak chce.Te gatki na foto powyżej to dla wyczynowców. Spróbujcie mając je na sobie skorzystać z WC lub za krzaczkiem. Nie dajcie się zwariować. Kupujcie to co dla was w użyciu wygodne.

rowerowy
1 rok temu

Odzież może i jest ważna, ale przy jeździe wyczynowej. Do normalnej codziennej jazdy nie potrzeba specjalnych strojów, tylko porządnych tras rowerowych.
comment image

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content