Tarnobrzeg: Było 26 zł, będzie 28 zł. Uchwała „śmieciowa” przyjęta z prezydencką poprawką

O dwa złote od osoby, wzrośnie w Tarnobrzegu opłata za odbiór odpadów posegregowanych. W pierwotnej wersji podwyżka ta miała wynieść 4 zł, autopoprawkę do uchwały wniósł prezydent Dariusz Bożek.

Zgodnie z treścią uchwały, podwyżka o 4 zł od osoby za odbiór śmieci posegregowanych, podyktowana była wzrostem kosztów po stronie miasta i nowymi wyliczeniami, jakie przedstawiła firma FCC. Część radnych domagała się szczegółowych informacji na temat wyliczeń przedstawionych przez FCC i stosownych dokumentów na ich poparcie.

Po autopoprawce wprowadzonej przez prezydenta Tarnobrzega, opłaty za odbiór śmieci posegregowanych, wzrosną na razie o 2 zł od osoby. Uzyskane w ten sposób pieniądze, mają zostać przeznaczone na funkcjonowanie PSZOK-u, odbiór odpadów wielkogabarytowych, pokrycie kosztów administracyjnych oraz zakup koszy. O szczegółach mówił podczas sesji, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Piotr Pawlik.

– 2 zł przekłada się na mniej więcej 700 tys. zł wpływu (…) Wniosek o podwyżkę uzasadniony jest tym, że przy szacowaniu kosztów na rok 2023 stwierdziliśmy, że do systemu brakuje 500 tys. zł na elementy bieżącego funkcjonowania, związanego z gospodarką odpadami – mówi naczelnik.

– Na te 500 tys. zł składa się kwota, którą już znamy z przetargu na PSZOK czyli 160 tys. zł brutto, kwota którą już znamy z postępowania, bo to nie były przetargi tylko zapytania do trzech wykonawców, czyli kwota odbioru odpadów wielkogabarytowych 140 tys. zł – kontynuuje. 

I dalej, kwota niestety niedoszacowana, bo w poprzednich latach szacowaliśmy 250 tys. zł kosztów administracyjnych. To już w 2022 roku było kwotą niewystarczającą, bo same wynagrodzenia były wyższe. Więc tutaj dodatkowo 100 tys. zł do kosztów administracyjnych, związanych z wynagrodzeniami, które będzie wydatkowane na brakującą kwotę plus na dodatkowy etat (…) Etat ten będzie przeznaczony między innymi do weryfikacji deklaracji odpadowych, bo wszyscy mamy świadomość, że w naszym systemie, zgłoszonych jest na moment wyliczenia stawki i podwyżki 34 tys.444 osoby i jest to wielkość niedoszacowana o 4,5-5 tysięcy osób. Jest to więc bardzo istotny element, mający wpływ na potencjalną wysokość stawki i dlatego ten kolejny etat jest po to, aby zmienić ten stan i móc te osoby odszukać. Dwa lata temu nie udało się wprowadzić systemu elektronicznego, który by nam pozwalał zbierać informacje i je porównywać w sposób automatyczny, tak więc teraz będziemy musieli na podstawie danych, które posiada urząd, „na piechotę” porównywać dane, czyli deklaracje, dane z urodzeń, dane z zameldowania oraz dane z wniosków o dodatek węglowy – to jest jeden z tych czynników, gdzie bardzo wyraźnie widać, jakie są różnice pomiędzy deklaracjami odpadowymi a rzeczywistym stanem – tłumaczy Piotr Pawlik.

Dodatkowo w ramach środków pozyskiwanych od mieszkańców za opłaty, za 100 tys zł zakupujemy również kosze uliczne. W ubiegłym roku w związku z tym, że tych środków nie było, to tych koszów nie kupiliśmy, natomiast w tym roku przewidujemy, że o ile będzie taka możliwość, to te kosze kupimy (…) w tej chwili zwykły kosz niebiesko – żółty kosztuje 1,5 tys. zł. , w momencie kiedy powinniśmy stawiać kosze segregowane, „czterofrakcyjne”, to taki jeden kosz kosztuje 6 tysięcy zł. (…) Suma 500 tysięcy zł, przekłada się na liczbę mieszkańców na teoretyczny wzrost o 1,5 zł natomiast przyjętą zasadą przy uchwałach za gospodarowanie odpadami jest fakt, że nie daje się tych stawek połówek – dodaje naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, w tarnobrzeskim magistracie.

Przeciwny uchwale był m.n. Kamil Kalinka, który mówił o tym, że pieniądze uzyskane z podwyżki cyt: nie trafią bezpośrednio na zaangażowanie ich w te cele o których pan naczelnik mówił

– Jeżeli zobowiązania z FCC zostaną podpisane (…) to w tym momencie pan prezydent i tak będzie musiał zapłacić firmie FCC. Co to oznacza, jeżeli podniesiemy stawkę o 2 złote, to później z tych pieniędzy pan prezydent będzie musiał zapłacić firmie FCC,  według mnie niezgodnie z umową, a później, żeby skompensować te koszty, o których mówił pan naczelnik, będziemy mieli zmianę w budżecie – tłumaczy K. Kalinka.

– Zapewniam, że 500 tys. zł, które przedstawiłem w pierwotnej wypowiedzi, w żadnym wypadku nie jest przewidziane dla FCC z tytułu potencjalnego aneksu – odpowiada radnemu naczelnik Pawlik.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciw byli: Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Monika Łagowska-Cebula, Łukasz Nowak i Anna Pekar.

 

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dzikowiak
1 rok temu

Może prezydent by zrezygnował z pensji skoro podobno jest kryzys a nie stary dziad żeruje na podatnikach. Gospodarz to jest w Stalowej Woli a ty to mu nawet butów pastować.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Dzikowiak

Ale dobrodziej ?? Jak się patrzy !
Wielkie panisko odpuściło biedakom z Tbg DWA złote ( miało być poprzednio 30 złote) a swoim po 480 podwyżki w urzędzie tylko ciekawe czy netto ( do stawki) czy brutto ( z dodatkami ) ???

To miasto chyba jest przeklęte ????

Alf
1 rok temu

Ręce normalnie opadają. Jak zrozumiałem w XXI wieku zamiast programu komputerowego , zatrudni się pracownika do ręcznego porównywania deklaracji i szukania tam ewentualnych uchybień. Niestety ale przepaść o której pisałem z takim podejściem będzie się jedynie pogłębiać. O doganianiu innych możemy zapomnieć. Deklaracji jest ponad 34 tysiące . Osób unikających płacenia ponad 4 . Daje nam to max 39 tysięcy osób , które w tym mieście mieszkają

Zoska
1 rok temu

Urzednik musi być zatrudniony do weryfikacji deklaracji śmieciowej
A można zapytać kto to będzie.
Dotychczas wybór na wolnevcstanoeisko był znany w przestrzeni publicznej przed rostrzygnieciem
A może tym razem będzie inaczej do zobowiazania wy borcze spelnione.

odp
1 rok temu
Reply to  Zoska

to jak jest urzednik zatrudniony do smieci wiec kto to śie zajmuje drogami w miescie bo jak chce sie zatankować i za chwile dostajesz mandat to mnie ciekawi gdzie jest teraz haczyk i kto je projektowa i spie…… bo teraz juz nie wiem do kogo skargi składać …. reka reke myje

stary tatuś
1 rok temu

Dajcie już spokój tej skarbniczce ona nie warta aby jej tyle czasu poświęcać po ca ją ten Bożek tyle trzyma po co niech ktoś mi powie. Pani Ulu czas na zasłużoną emeryturę w psychiatryku w Nowej Dębie. Napij się pani Ulu gorzołki i piwka. Dobry trunek na frasunek, hej, ho.

Zeszokowany
1 rok temu

„Na te 500 tys. zł składa się kwota, którą już znamy z przetargu na PSZOK”

To dla mnie jest SZOK, że w Tarnobrzegu majom PSZOK.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content