Elektryczne wózki paletowe – rodzaje, funkcje, zastosowania

Pod hasłem „elektryczne wózki paletowe” kryje się kilka typów urządzeń jednej kategorii. Jakich? Jakie pełnią funkcje i czego można się po nich spodziewać? Jaka przyszłość czeka wózki paletowe i czy mogą one na wyłączność odpowiadać za obsługę magazynów? Tego (i wiele więcej) dowiecie się z naszego artykułu!

Czym są wózki paletowe?

Wózki paletowe to urządzenia przeznaczone do transportu palet w składowaniu poziomym. Istnieją dwa typy wózków paletowych:

  • bez napędu,
  • z napędem elektrycznym.

Pierwsze z nich są niezwykle użyteczne ze względu na swoją niską cenę oraz dużą dostępność na rynku, a także wygodną, niewielką konstrukcję, która umożliwia dotarcie w każdy zakamarek pomieszczenia. Wózki paletowe ręczne to prototypy elektrycznych paleciaków. Wykorzystywane były już na długo przed nimi.

Pomimo, że do ich wykorzystania wymagane jest użycie siły, to paleciaki wykorzystywane są z powodzeniem od lat, zapewniając łatwy transport w magazynach, przedsiębiorstwach produkcyjnych czy nawet sklepach.

Drugi typ – czyli elektryczny paleciak to prosty w obsłudze, ale nieco bardziej zaawansowany i wydajny sprzęt. Zamontowany akumulator ułatwia mu nie tylko transport, ale w tym przypadku także unoszenie ładunków. Dla paleciaków elektrycznych siła fizyczna nie jest już konieczna do wprawienia mechanizmu unoszenia czy jazdy w ruch, dlatego też wykorzystywanie tego typu paleciaków jest łatwe i lekkie, nawet jeśli przy obsłudze pracują kobiety.

Rodzaje wózków paletowych elektrycznych

Poza rozróżnieniem na ręczne wózki paletowe i elektryczne wózki paletowe, istnieje jeszcze podział w drugiej spośród tych kategorii. Wśród wózków paletowych z napędem wyszczególnić można:

  • wózki paletowe elektryczne prowadzone,
  • wózki elektryczne paletowe z mini podestem rozkładanym dla operatora,
  • paleciaki z miejscem dla operatora na konstrukcji,
  • najbardziej zaawansowane spośród wszystkich paleciaków – czyli elektryczne wózki paletowe z masztem.

Każdy kolejno wymieniony sprzęt jest nieco bardziej zaawansowany od poprzedniego. Ale to nie wszystko, wózki paletowe elektryczne mogą różnić się między sobą także zarówno pod względem konstrukcji (przed zakupem koniecznie należy porównać wymiary jakie ma wózek paletowy z tym, jaka jest szerokość korytarza roboczego), jak i długości wideł.

Jakie funkcje pełnią wózki paletowe elektryczne

Wózki paletowe elektryczne prowadzone są najmniej zaawansowane spośród wszystkich wymienionych sprzętów. Jako, że zazwyczaj dysponują maksymalną wysokością unoszenia niewiele większą od wózków ręcznych bez napędu, zajmują się przede wszystkim transportowaniem ładunków i palet z miejsca na miejsce.

Wózki elektryczne paletowe z rozkładanym podestem czy miejscem dla operatora dysponują zazwyczaj większą mocą, a także większą prędkością jazdy i maksymalną wysokością unoszenia. Dzięki temu wykorzystuje się je przede wszystkim w magazynach niskiego składowania czy wielopowierzchniowych halach.

Najbardziej zaawansowane i wydajne to ostatnie spośród wymienionych typów wózków czyli elektryczne wózki paletowe z masztem. Stanowią one połączenie

  • niewielkiej konstrukcji, z której słyną idealnie pasujące do wąskich korytarzy – paleciaki
  • z zamontowanym masztem umożliwiającym unoszenie ładunków na wysokość kilku metrów wzwyż – jak w wózkach widłowych.

Jak widać, każdy wózek paletowy elektryczny ma inne zastosowanie oraz możliwości, dlatego każdy z nich jest równie przydatnym na rynku urządzeniem.

Zastosowanie paleciaków z napędem elektrycznym

Większość elektrycznych wózków paletowych przeznaczona jest do pracy hurtowniach i marketach podczas rozładunku zamówień, dowożenia ich na miejsce składowania oraz rozmieszczania towaru. Dla wózków paletowych obsługujących magazyny czy przedsiębiorstwa produkcyjne dodatkowe zadanie stanowi załadunek palet do dalszej wysyłki.

Niewielki rozmiar pozwala paleciakom elektrycznym na łatwe pobieranie ładunków nawet z naczep ciężarówek. Wykorzystując te kompaktowe urządzenia w łatwy i szybki sposób można poradzić sobie z rozładunkiem palet, następnie rozmieszczeniem towarów, a w razie potrzeb także doskonale sprawdzają się podczas kompletowania zamówień i wydawania palet do dalszego transportu.

Ile kosztują elektryczne paleciaki?

Koszt zakupu konkretnego wózka paletowego elektrycznego zależy od tego jaki model, markę oraz rodzaj urządzenia się wybierze. Najtańsze wózki paletowe wyposażone w napęd elektryczny można kupić już od około 20 tysięcy złotych. Im bardziej zaawansowany pojazd, tym wyższa będzie jego cena.

Przed zakupem wózka paletowego elektrycznego warto także sprawdzić jak długi jest okres gwarancji na wózek. Nie można zapominać o tym, że w przypadku paleciaków elektrycznych konieczne jest posiadanie uprawnień UDT przez operatorów. Wynika to z mechanicznego napędu w jaki wyposażone są urządzenia.

Podsumowanie

Dzięki elektrycznemu prowadzeniu i wydajnemu silnikowi ciągnięcie wózka paletowego w przypadku, gdy chodzi o paleciak elektryczny, nie jest już konieczne. Wózki paletowe elektryczne doskonale wpasowują się nawet w niewielką szerokość korytarza roboczego, z łatwością poruszają się także po halach czy na placach zewnętrznych. Ich obsługa zapewnia proste, intuicyjne podnoszenie i manewrowanie towarem. Dzięki swojej uniwersalności, paleciaki elektryczne mają liczne zastosowania w wielu branżach.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content