7 najlepszych atrakcji Sandomierza

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Nie bez powodu każdego roku przyjeżdżają tutaj setki tysięcy turystów z całego kraju, ale i z zagranicy. Warto jednak ruszyć również nieco dalej, poza granice miasta, którego najważniejsze atrakcje opisujemy w poniższym artykule.

Rynek

Niezaprzeczalnie najważniejszym i robiącym największe wrażenie miejscem w Sandomierzu jest rynek. Pochylony, naszpikowany średniowiecznymi i renesansowymi budynkami, doskonale utrzymany plac skonstruowany na planie prostokąta z pięknym ratuszem pośrodku pozwala przenieść się w czasie o kilkaset lat wstecz. Jedyna w swoim rodzaju architektura tego miejsca wraz z takimi zabytkami jak wspomniany renesansowy ratusz, zbudowana w tym samym stylu Kamienica Oleśnickich czy Kamienica pod Skrzydłami z renesansowym portalem to tylko niektóre z nich. Do tego należy dołożyć liczne wielowiekowe kościoły, Bramę Opatowską i cały średniowieczny układ rynku obsianego klimatycznymi restauracjami, kawiarniami i galerami, a otrzymamy niepowtarzalne miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Wybierając się tutaj w ramach zorganizowanego wypadu, warto pamiętać, z jakimi konsekwencjami wiąże się rezygnacja z wycieczki.

Podziemna Trasa Turystyczna

Inną popularną wśród turystów atrakcją Sandomierza jest Podziemna Trasa Turystyczna, która składa się z kompleksu dawnych obiektów piwnicznych i magazynowych zlokalizowanych pod rynkiem. Obejmuje ona obiekty podziemne znajdujące się od 4 do 12 m pod powierzchnią gruntu, a jej łączna długość wynosi prawie 500 m. Podczas przechadzki można oglądać ekspozycje dotyczące historii miasta. W 2023 r. cena wstępu wynosi 23 zł.

Zamek

Malowniczo położony nad skarpą opadającą ku Staremu Portowi zamek można zwiedzić w cenie 20 zł, jednak duże wrażenie robi sama jego bryła. Zbudowany w XVI w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, obecnie funkcjonuje jako Muzeum Zamkowe, w którym znajdują się ekspozycje i przedmioty dotyczące historii regionu. Doskonale utrzymany obiekt przylegający do Rynku harmonijnie wpisuje się w tutejszy krajobraz.

Bulwar Piłsudskiego

O ile dotychczas skupialiśmy się głównie na zabytkach i atrakcjach architektonicznych, o tyle w przypadku Bulwaru Piłsudskiego mówimy o miejscu typowo rekreacyjnym. Próżno tu szukać wielowiekowych budowli, można natomiast wybrać się na spacer i zrelaksować się nad Wisłą.

Winnica Sandomierska

W Polsce funkcjonuje stosunkowo niewiele winnic, dlatego warto odwiedzić te, które działają – szczególnie jeśli są tak interesujące jak w Sandomierzu. W tutejszej Winnicy Sandomierskiej można zapoznać się z procesem wytwarzania win, a także skorzystać z degustacji, a jeśli trunek zasmakuje – zakupić butelkę. Zalecamy jednak ostrożność w spożywaniu, ponieważ jeśli – odpukać w niemalowane – dojdzie do jakiegoś wypadku, ubezpieczenie w takiej sytuacji nie zawsze zadziała. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-z-klauzula-alkoholowa.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Tym razem coś dla miłośników aktywnej rekreacji na łonie przyrody. W Sandomierzu znajduje się jeden z niewielu w Polsce wąwozów, który ma pół kilometra długości, a w najwyższym punkcie osiąga 10 m. Zdecydowanie warto się nim przespacerować.

Góry Pieprzowe

Niewielkie, ale jedne z najstarszych pasm w Polsce – Góry Pieprzowe. Wyznaczone w ich obrębie szlaki pozwalają na bezpieczne wędrówki i podziwianie okolicznych, nadsańskich widoków. Przed wyruszeniem na trasę na wszelki wypadek polecamy zapatrzyć się w odpowiednie polisy turystyczne.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
turysta
1 rok temu

nalezy tu rowniez dolaczyc jezioro kolo sandomierza

walt
1 rok temu

Sandomierz piękne miasteczko i bardzo miło tam spędzać czas.
niestety gastronomicznie choć fajne to jednak czasami sporo droższe niż Tarnobrzeg.
no ale za te doznania estetyczne trzeba płacić 🙂

na randkę dobrze dziewczynę wziąć po prostu na Ucho Igielne i przejść się parkiem na Podwalu albo i całym wąwozem… kultowe też jest wzgórze Salve Regina gdzie pięknie widać zakręt Wisły z widokiem na południe i Tarnobrzeg.

Wiktor
1 rok temu
Reply to  walt

A na huj sandomierz lepiej od razu jechac na Tarnobrzeg

no nie?
1 rok temu
Reply to  Wiktor

do tej dziury? przecia tam nic nima i nik tu nie zaglada i nikt o tym nie sluszol

Postaw mi kawę na buycoffee.to
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content