Za 200 tys. zł wyremontowano bibliotekę w zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu – Dzikowie (fotoreportaż oraz video)

Około 200 tys. zł kosztował remont biblioteki dzikowskiej, w Zamku Tarnowskich. Oficjalna prezentacja wnętrza, które po raz pierwszy od 200 lat poddano pracom renowacyjno-konserwatorskim odbyło się we wtorek 14 lutego.

W ramach prac odnowiono m.in. biblioteczne wyposażenie zaprojektowane przez włoskiego architekta Francesco Marie Lanciego. Dawny blask odzyskały między innymi drewniane szafy biblioteczne z 54 grafikami – jednym z najstarszym w Polsce pocztem królów i książąt polskich autorstwa wybitnego rytownika francuskiego Benoita Farjata. Odnowiono biurko bibliotekarza zamkowego, przy którym nad dzikowskimi zbiorami pracowali wielcy znawcy literatury, sławni naukowcy. Dawny blask odzyskał też neogotycki kominek z czarnego marmuru z herbem Leliwa. W pomieszczeniu wykonano także nową posadzkę i uzupełniono ubytki w murach.

Renowacja biblioteki dzikowskiej trwała dwa lata i kosztowała ok. 200 tysięcy złotych. Środki na ten cel muzeum pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, z budżetu Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, a także z budżetu Miasta Tarnobrzega.

– Jak widzimy, taka konstrukcja finansowania świetnie się sprawdziła. Dziś podziwiamy jej efekty. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie unijnej będziemy mogli takie współfinansowanie kontynuować, by móc finalizować kolejne renowacje i przywracać świetność kolejnym miejscom w zamku – podczas prezentacji odnowionej biblioteki dzikowskiej mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.  

O przeprowadzonych właśnie pracach, a także wielkim znaczeniu biblioteki dzikowskiej mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. – Dziś, gdy widzimy efekty tych prac w pełnej krasie, wiem, że zrobiliśmy rzecz ważną i wielką. Mam nadzieję, że będzie to służyło kolejne 200 lat – podkreślał dyrektor Zych. Jak zaznaczył, biblioteka jest nie tylko jednym z najładniejszych pomieszczeń dzikowskiego zamku, ale jest jedną z najładniejszych historycznych bibliotek w Polsce.

Na znakomite wykorzystanie pieniędzy przekazanych przez województwo Podkarpackie uwagę zwróciła Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech. W wydarzeniu udział wzięli również radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech i Jan Dziubiński oraz  były dyrektor tarnobrzeskiego muzeum Adam Wójcik – Łużycki.

Biblioteka dzikowska, ze swymi znamienitymi dziełami stanowiła niegdyś najważniejszą i największą część słynnej kolekcji rodu Tarnowskich, tzw. Kolekcji dzikowskiej. Początek dzikowskim zbiorom, wśród których znajdowały się między innymi Statuty Kazimierza Wielkiego, najstarszy odpis Kroniki Wincentego Kadłubka, Statuty Łaskiego, zbiór Biblii katolickich i protestanckich, dał Jan Feliks Tarnowski, XIX-wieczny polityk, kolekcjoner, znawca i miłośnik książek. Bibliotekę rozsławiły jej znakomite zbiory, będące najważniejszą częścią słynnej kolekcji dzikowskiej. To tu przechowywano między innymi Statuty Kazimierza Wielkiego, najstarszy odpis Kroniki Wincentego Kadłubka, Statuty Łaskiego, zbiór Biblii katolickich i protestanckich. Później zbiory wzbogaciły rękopisy, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

źródło: UM Tarnobrzeg

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jjjbrae
1 rok temu

Po co?

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Jjjbrae

Stać nas na miliony a nie stać na lodowisko w sezonie żeby dzieci i młodzież miały gdzie spędzać czas.

Obatel
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Przecież nie ma śniegu i mrozu to o cóż chodzi?

Gość
1 rok temu
Reply to  Jjjbrae

Jeśli miasto dalej ładuje pieniądze w remont domu Tarnowskich i jeszcze się tym szczyci to może mój by wyremontowali ?!

WERONIKA
1 rok temu
Reply to  Jjjbrae

Dla zdjęcia Zdjęcie wojta jest? Jest !

Gospodarz_domu
1 rok temu
Reply to  WERONIKA

Przemówienie i fotka dla mediów to podstawa

Alf
1 rok temu

Tylko komu te kolejne 200 lat będzie to służyło ? Miastu czy potomkom hrabiego ?. Uważam ,że wydawanie nawet złotówki bez wyroku lub chociażby porozumienia ze spadkobiercami na temat ewentualnych zwrotów kosztów w przypadku przegranego przez miasto procesu jest niegospodarnością jak dla mnie . Oby się nie okazało ,że wyremontowany pałac miasto będzie zmuszone zwrócić bez zwrotu poniesionych na te remonty kosztów.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Alf

Wydaje mi się że już wydano krocie na remonty zakupy obrazow i odszkodowania za działkę na szpital kiedyś przecież ufundowany (kto daje i odbiera.) ,ktoś kiedyś miał majątek,który był z pracy niewolniczej , został znacjonalizowany a teraz trzeba za to zapłacić jeszcze raz.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Alf

Jak widać lokaje ze służby dalej wszystko robią dla tego czegoś co traktowało lepiej psy od chłopów pańszczyźnianych .
Zresztą odkupili od Austriaków co ukradli dobra królewskie .

Obatelka
1 rok temu
Reply to  obywatel

Nawet nie wiesz jak jesteś blisko prawdy…

Alf
1 rok temu
Reply to  obywatel

Racja Waćpanie

Alf
1 rok temu

Widział ktoś to techniczne zboże kiedyś ?

Boys
1 rok temu

Wielkie brawa.Fajna sprawa.Zyczę dalszych sukcesów.Karawana jedzie hejterzy szaleją.Ot nasze miejscowe piekiełko

Gość
1 rok temu
Reply to  Boys

„Jesteś szalony mówię ci „

wrzos
1 rok temu

PIEKNA WIZYTOWKA MIASTA, SWIADCZACA O JEGO BOGATEJ I SZLACHECKIEJ HISTORII JAK NAJBARDZIEJ GODNA OBEJRZENIA NA ZYWO W DAWNEJ REZYDENCJI RODU TARNOWSKICH

Obatelka
1 rok temu
Reply to  wrzos

Gdyby nie siarka Tarnobrzeg już dawno by był malutka i biedna mieścina , bez względu nawet na historię . Nie mamy już dużego zakładu na naszym terenie i dlatego Tarnobrzeg stracił znaczenie i dochody.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Gdyby nie siarka tej mieściny by nie było .
Cała ta kolekcja powstała z niewolniczej pracy – z niewolnictwa .
A tu jeszcze histerycy chcą nową historię pisać ???

Gość
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Oczywiście nieudolni samorządowcy się do tego przyczynili. Chyba żadne z byłych miastach wojewódzkich nie zostało tak zniszczone jak Tarnobrzeg.

WOJTEK
1 rok temu
Reply to  Gość

miasteczko to zostalo wojewodztwem ze wzgledow politycznych o tym trzeba pamietac wstyd ze pominieto tak zasluzone historyczne dla Polski miasto jak Sandomierz

Gość
1 rok temu
Reply to  wrzos

Jakim kosztem ? I to jeszcze z budżetu biednego miasta. Jeśli Tarnowscy zostawili zwój dom i rozjechali się po świecie a teraz tak im zależy na jego odremontowaniu to niech powołają w tych bogatych krajach w których są fundację i zbierają środki na swoją dawną posiadłość. A nie wszystko znów na barkach biednych polaczków.

fach
1 rok temu

Kiedyś za monarchii lud musiał harować na drogie utrzymanie i zachcianki uprzywilejowanych 🙂 Dziś za demokracji… 😉

Fachura
1 rok temu
Reply to  fach

Dziś za demokracji politycy zajęli miejsce arystokracji. My na nich harujemy, a oni wydają nasze pieniądze na swoje zachcianki.

Alojzy
1 rok temu
Reply to  fach

To ja wolę już dziedzicznego księcia jak w Liechtensteinie, bo takiemu zależałoby, żeby zostawić dzieciom kraj w jak najlepszej kondycji. Jak ktoś przychodzi na 4 lata kadencji, to myśli o czym innym.

paź
1 rok temu
Reply to  Alojzy

Czyli cofnąć się do monarchii?

Alojzy
1 rok temu
Reply to  paź

Nie, rozwinąć się do monarchii konstytucyjnej, nie mylić z parlamentarną, która w praktyce niewiele różni się od republiki parlamentarnej. Książe mianowałby najważniejsze osoby w państwie jak premier, które dobierałyby bezpośrednio podległych pracowników jak ministrowie, którzy dobieraliby bezpośrednio podległych pracowników jak dyrektorzy departamentów itd., oczywiście przy spełnieniu wymogów kwalifikacji do pracy na danym stanowisku. Książe mógłby usunąć ze stanowiska każdego urzędnika, sędziego lub innego funkcjonariusza władzy publicznej niewybieranego w wyborach. Posłowie byliby wybierani w wyborach w pełni proporcjonalnych do sejmu stanowiącego jednoizbowy parlament, stanowiąc władzę ustawodawczą oraz kontrolując władzę wykonawczą. Książe miałby prawo kierowania ustaw przyjmowanych przez sejm do oceny dowolnego podmiotu, cofnięcia przyjętej ustawy do sejmu celem jej poprawy, a w przypadku ponownego przyjęcia prawo bezwzględnego weta. To tak z najważniejszych cech takiego ustroju.

Boys
1 rok temu
Reply to  Alojzy

A jak w tym systemie widzisz władze sądowniczą ?

Alojzy
1 rok temu
Reply to  Boys

Książe mianowałby sędziów sądu najwyższego, naczelnego sądu administracyjnego itp., przydzielając im jednocześnie funkcje jak prezes, kierownik danej izby itd., ci sędziowie mianowaliby kierownictwo swoich kancelarii oraz wybieraliby w naborach sędziów niższego rzędu, ci sędziowie mianowaliby kierownictwo swoich kancelarii oraz wybieraliby w naborach sędziów jeszcze niższego rzędu itd. Sędziowie danego rzędu nadzorowaliby pracę sędziów bezpośrednio im podległych, ponadto książe mógłby usunąć ze stanowiska każdego sędziego lub innego funkcjonariusza władzy publicznej niewybieranego w wyborach.

cycu
1 rok temu

Jak to ma wpłynać na rozwój miasta? przedsiębiorczość, praca dla młodych, nowe stanowiska pracy? wyremontowane parkingi?… ktos poda jeden powód jakie znaczenie ma remont biblioteki za 200 tys, gdzie pies z kulawa noga nie zagladnie…

Obatelka
1 rok temu
Reply to  cycu

Na pewno jest to w czyimś interesie ale nie mogę wyjawić….

Alf
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Hrabia będzie rad ?

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Alf

Nie tylko

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Alf

Starzy ludzie dużo wiedzą i mogliby rzucić światło na pewne zależności ale nikt tego nie docieka.

Gość
1 rok temu

Nawet była relacja w TVP3 Rzeszów. Był lans prezydenta Bożka i dyrektora Zycha. Tylko po co komu taki dyrektor skoro nie załatwia kasy z zewnątrz tylko wyciąga łapy po miejske środki. Na remont dworskiej kuchni też miasto stara się o dofinansowanie a nie dyrektor muzeum. Moim zdaniem wszystkimi jednostkami kultury w mieście powinna zajmować jedna osoba w UM. Zaoszczędzone pieniądze na pensjach dyrektorów muzeum i TDK można przeznaczyć na dofinansowanie mieszkań dla młodych lekarzy internistów którzy mogliby przywrócić działalność oddziału chorób wewnętrznych w naszym szpitalu.

Paweł
1 rok temu
Reply to  Gość

Widziałem. Tylko dlaczego dyrektor Zych zadbał aby przed jego nazwiskiem pojawił się wszystkie tytuły a po nazwisku chyba niewłaściwą nazwa muzeum. Nowa nazwa to Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu a nie Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. No chyba że się mylę. Albo o zgrozo ma dwa stanowiska i dwie pensję? 🙂

Alf
1 rok temu
Reply to  Gość

Młodzi lekarze to chyba na zesłanie by tu trafili. Ludzie chcą się rozwijać. Tu nie ma do tego warunków stworzonych wydaje mi się. Jak nic się nie zmieni to szpital umrze śmiercią naturalną wktódce

Obatel
1 rok temu

Hej, marudy, bez historii nie ma narodu.

Obatelka
1 rok temu
Reply to  Obatel

Powinno się wyciągać z niej wiedzę na przyszłość ,bo jest nauczycielką życia ,a nie popełniać ciągle te same błędy i powracać do tego co w przeszłości było złe.

Wizjoner
1 rok temu
Reply to  Obatelka

Droga parafianko! Tak myślę, że jesteś parafianka lokalnej parafii. Miastu jest potrzebne miejsce do odwiedzenia przez na ten przykład przyjezdnych turystów. Muzeum jest znakomitym miejscem na takie odwiedziny. Zważ, że Tarnobrzeg jest ulokowany między zabytkowym Sandomierzem i Baranowem Sandomierskim. Z tego względu powinien być wykonany turystyczny i rowerowy „szlak trójmiasta” Sandomierz -Tbg – B.Sandomierski. Wskazane jest wykonanie połączenia tych miejscowości ścieżką rowerową przyzwoicie wykonaną. Nie mam na myśli tej od Wielowsi do Tarnobrzega , bo to co ona reprezentuje woła o pomstę do nieba. Tak poza tym to ciężko się nią jedzie w zgiełku silników samochodowych i ich spalin. Wskazane by takie ścieżki rowerowe/ turystyczne przebiegały w pobliżu wału wiślanego, a dla urozmaicenia na wale z możliwością zjechania na ścieżkę usytuowaną przy wale .Wykonane z asfaltu, szutru, byle dobrze oznakowane, ze wskazaniem kierunku do miejsc godnych uwagi (zomecki, kościółki zabytkowe, jeziorka etc…) Zważ, że każde miejsce godne zwiedzenia przyciąga turystów. Jest promocją miasta. Turysta zostawia pieniądze bo kupi bilet do muzeum (bo zechce zwiedzić), jadło (bo głodny chodził/ jeździł nie będzie), zarezerwuje nocleg (bo gdzieś trzeba przenocować). Poda info dalej, że tu czy tam był, co zobaczył i przyjadą następni. Ruch musi w turystyce być bo to jest jego dźwignią.… Czytaj więcej »

gall on anonim
1 rok temu

ludy galicyjsko tarnobrzeski czy nie lepiej przeznaczac te pieniazki na bardziej szczytne cele?werona polnocy i tak nigdy nie bedziecie

Tbg
1 rok temu
Reply to  gall on anonim

Żal ci dupsko ściska ?

Senior
1 rok temu

A to Jan Dziubiński jeszcze żyje i jest radnym Sejmiku Wojewódzkiego?
TO DLACZEGO TAK ŹLE DZIEJE SIĘ W SZPITALU WOJEWÓDZKIM W TARNOBRZEGU ?!

Jan
1 rok temu
Reply to  Senior

Nie ośmieszaj się.

Jan
1 rok temu
Reply to  Jan

Miałem oczywiscie na myśli to co zrobił z miastem.

Ada
1 rok temu

Dziś w zamku we wtorek w zamku 🙂 po zamkach będą się łajdaczyć? 🙂
Może by tak przybyli do Tarnobrzeskiego szpitala zwiedzić trzy piętra które świecą pustkami a gdzie był i miał być nadal oddział chorób wewnętrznych. Podziękowaliby marszałkowi że tak znakomicie dba o nasz szpital.

Jan
1 rok temu

Co tam robi mleczny śmieć.?

Jan
1 rok temu

Tadziu byl vice u Janka i stąd mleczarz plątał się po kruźgankach. Ale to T.Zychowi splendoru nie przynosi,ale będzie zapisane w annałach.

woda jest dobra
1 rok temu

za komuny tarnobrzeg byl ludowy a teraz jest szlachecki coz za metamorfoza

Wicek
1 rok temu

Ten Zych to zawsze taki skrzywiony?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content