Tarnobrzeg: Magistrat ogłasza konsultacje Budżetu Obywatelskiego

Magistrat ogłasza konsultacje społeczne dotyczące zmian w regulaminie przeprowadzania budżetu obywatelskiego Miasta Tarnobrzega. Konsultacje rozpoczęły się 15 lutego br. i potrwają do 3 marca br.

INFORMACJA Z URZĘDU MIASTA

Budżet obywatelski mocno zaznaczył się w życiu Tarnobrzega. W ostatnich latach ponad 3 tysiące mieszkańców głosuje każdego roku na pomysły, które potem pojawiają się w przestrzeni naszego miasta. Od 2013 roku, gdy po raz pierwszy wybieraliśmy projekty mieszkańców, zrealizowano już ponad 100 pomysłów mieszkańców i wciąż realizowane są kolejne. Przestrzeń Tarnobrzega zmienia się dzięki Waszej aktywności i Waszym pomysłom. Dziś chcemy z Państwem porozmawiać o tym, jak zmienić budżet obywatelski, żeby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych!
Na podstawie doświadczeń z ostatnich edycji zaproponowaliśmy zmienioną procedurę.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych!

Konsultacje społeczne trwają od dnia 15 lutego 2023 r. do dnia 3 marca 2023 r. Ich celem jest:

 1. zebranie opinii i uwag Mieszkańców w sprawie projektu zmian w Regulaminie;
 2. zebrania opinii i uwag na temat dotychczas obowiązującego Regulaminu;
 3. zebrania uwag na temat harmonogramu przeprowadzania budżetu obywatelskiego;
 4. zebrania propozycji odnośnie spraw nie ujętych w projekcie zmian regulaminu oraz dotychczas obowiązującym regulaminie.

Opinie, uwagi, propozycje zmian dotyczące przedmiotu konsultacji, wraz z uzasadnieniem, można składać w formie pisemnej:

 1. elektronicznie, za pomocą formularza zamieszczonego na urzędowej stronie internetowej: https://um.tarnobrzeg.pl/budzet-obywatelski;
 2. za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając na adres: konsultacje@um.tarnobrzeg.pl
 3. na formularzu papierowym do pobrania w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Tarnobrzega, przy ul. Adama Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg;
 4. osobiście w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Tarnobrzega, ul. Adama Mickiewicza 7, 39-400 Tarnobrzeg;
 5. za pośrednictwem poczty tradycyjnej, wysyłając na adres: Urząd Miasta Tarnobrzega, ul. Tadeusza Kościuszki 32, 39-400 Tarnobrzeg.

W trakcie konsultacji chcemy rozmawiać o wprowadzonych zmianach, ale także o tym, jak można definiować kategorie, w których można będzie zgłaszać projekty oraz jak konstruować harmonogram przeprowadzania budżetu obywatelskiego. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z dokumentami i przesłanie odpowiedzi o tym, co Państwo myślicie o zaproponowanych zmianach lub o procedurze. Od 2019 roku budżet obywatelski jest obligatoryjny dla miast na prawach powiatu. Z tego powodu w Tarnobrzegu obowiązkowo należy przeznaczyć minimum 0,5% wydatków budżetowych z roku poprzedzającego przeprowadzanie kolejnej z jego edycji (obecnie 0,55%). Spośród projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców Tarnobrzega wybierane są te, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym. Wybór następuje w głosowaniu powszechnym, do którego uprawnieni są wszyscy tarnobrzeżanie, niezależnie od wieku i zameldowania. Głosowanie odbywa się tradycyjnie (papierowo) oraz elektronicznie, poprzez platformę internetową.

Do budżetu obywatelskiego można zgłaszać różne pomysły, których przedmiot mieści się w katalogu zadań własnych Miasta, które przyczyniają się do rozwoju Miasta, w szczególności do budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury miejskiej oraz działania mające na celu poprawę warunków życia mieszkańców.

Najważniejsze elementy Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego to:

 1. Zdefiniowane dwie kategorie projektów:
 • duży – dla którego koszt wykonania przekracza kwotę 40 tys. zł, przy czym jego górna granicę kosztów stanowi pula środków przeznaczona na realizacje tej kategorii projektów. Aby zgłosić projekt należy mieć poparcie 15 mieszkańców, nie licząc wnioskodawcy.
 • małego – dla którego koszt wykonania nie przekracza 40 tys. zł. Aby zgłosić projekt należy mieć poparcie jednego mieszkańca, nie licząc wnioskodawcy.
 1. Przyjęcie zasady, że do realizacji wybieramy w każdej kategorii tyle projektów, aby wyczerpać pulę środków przeznaczonych na ich realizację. W przypadku kategorii projektów małych każde osiedle Tarnobrzega ma zagwarantowaną realizację przynajmniej jednego projektu (pod warunkiem, że zostanie taki projekt, zlokalizowany na terenie osiedla, zgłoszony i przynajmniej jedna osoba na niego zagłosuje). Proponowana pula środków na małe projekty wynosi 680 tys. zł, co oznacza, że do realizacji może zostać wybranych 17 projektów (przy 16 osiedlach) o maksymalnych kosztach ich realizacji. Gdy zgłoszone projekty będą miały szacunkowy koszt realizacji niższy niż dopuszczalny maksymalny pułap, to do realizacji wybranych może być nawet więcej projektów niż 17.
 2. Możliwość łączenia projektów podobnych lub komplementarnych za zgodą wnioskodawcy. Projekty identyczne są łączone w jeden projekt, a wnioskodawcy są o tym tylko informowani.

Do budżetu obywatelskiego natomiast nie można zgłaszać projektów, które:

1) naruszają prawa osób trzecich, w szczególności prawo własności lub prawa autorskie;

2) wymagają ponoszenia nakładów na nieruchomość, do której osoba trzecia posiada tytuł prawny;

3) są niezgodne z planami, strategiami lub programami przyjętymi przez Miasto Tarnobrzeg;

4) zakładają wytworzenie infrastruktury poza obszarem Miasta Tarnobrzega;

5) zakładają wytworzenie infrastruktury na nieruchomości, co do której Miasto Tarnobrzeg nie ma możliwości złożenia oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane;

6) generują koszty eksploatacji niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości danego projektu, powyżej 50% wartości projektu w jednym roku;

7) nie spełniają kryterium ogólnodostępności, w szczególności zadanie dotyczące obiektów szkół lub placówek oświatowych, chyba że przewiduje się jego realizację na terenie ogólnodostępnym dla mieszkańców;

8) szacunkowy koszt realizacji przekracza maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów;

9) jednoznacznie wskazują wykonawcę zadania;

10) zadanie polegają wyłącznie na wykonaniu dokumentacji technicznej, w szczególności projektu zagospodarowania terenu, projektu budowlanego lub kosztorysu;

11) niemożliwe są do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.

Projekt uchwały wraz z załącznikami, znajduje się tutaj: Więcej informacji: https://um.tarnobrzeg.pl/budzet-obywatelski

O czym warto pamiętać: Ostatni budżet obywatelski przeprowadzany był na podstawie następujących dokumentów:

Więcej informacji: https://um.tarnobrzeg.pl/budzet-obywatelski

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obatelka
1 miesiąc temu

Ja proponuję monitoring czystości powietrza,skoro nic nie ma niech chociaż nie zabierają nam tlenu do oddychania.

Boys
1 miesiąc temu
Reply to  Obatelka

Od kiedy to monitoring powoduje nie zabieranie tlenu.Od monitoringu czystości tlenu nie przybywa ani nie ubywa.Monitoring taki już u nas istnieje tylko coś nie halo u koleżanki z wiedzą w tym temacie

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Boys

Powietrze jest sprawdzane w miejscu gdzie nie ma budynków z dymiącymi kominami. Jest kilka miejsc w Tarnobrzegu gdzie na okrągło dymią kominy nawet latem i w upał. Nikt nie reaguje i nikt nie ponosi konsekwencji gdy spala miał mokre drewno czy plastik. Straży to nie obchodzi,a ludzie przekonali się że są bezradni i skazani na smród.

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Boys

Samo badanie lekarskie nie leczy ,tylko odpowiednią kuracja . Monitoring nie czyści powietrza tylko wskazuje gdzie jest złe i że należy podjąć odpowiednie kroki.

Nostradamus
1 miesiąc temu

Glownym celem na ten rok jest odbudowa i rozbudowa lazienki dla murgrabiego Tadeusza w Zamku Dzikowskim oraz remont kuchni aby murgrabia nie jadal na ulicy Skarbka !!!! Lazienka ta musi miec wanne z alabastru,lustro i zyrandol Svarowskiego ,bidet dla ksieznej ze zlota armatura gdyz jej organizm toleruje tylko metale szlachetne oraz kuchnia wyposazona w naczynia Zeptera z !!!!!!!!! Koszty pokryje ciemny lud poddany !!!!!

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Nostradamus

Pewien sołtys przed wojna bardzo przyjaźnił się z hrabią , podobno robił to co hrabia chciał. Teraz potomek tego sołtysa zgadnijcie kim jest… Lokalni badacze historii powinni wiedzieć,bo starzy ludzie o tym opowiadali.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content