„Lipny” wniosek o podwyżkę za odbiór śmieci w Tarnobrzegu?

Początkiem roku konsorcjum firm FCC Tarnobrzeg i FCC Polska wystąpiło do miasta o podwyżkę, w ramach umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów w Tarnobrzegu. Opinię prawną na temat wniosku złożonego przez konsorcjum przedstawił podczas ostatniej sesji RM radny Kamil Kalinka. Konkluzja prawnika brzmi następująco: Finalnie uważam, że wniosek spółki w obecnym kształcie nie daje podstaw do zmiany umowy odnośnie wynagrodzenia należnego spółce za realizację ww. umowy.

Przypomnijmy, w piśmie informującym o zamiarze podwyżki cen FCC wskazała na rosnące koszty operacyjne związane z inflacją, min. wzrost kosztów paliwa, wynagrodzenia, energii i kosztów zagospodarowania odpadów. W ramach podwyżki miasto musiałoby dopłacić spółce ok.900 tys.zł.

W oparciu o złożony przez FCC wniosek, prezydent przygotował uchwałę, na lutową sesję RM. W myśl tej uchwały, mieszkańcy mieliby zapłacić o 4 zł więcej za odbiór śmieci segregowanych, w związku ze wzrostem kosztów po stronie miasta i nowymi wyliczeniami, jakie przedstawiła firma FCC. Ostatecznie prezydent wprowadził do uchwały poprawkę, w myśl której za śmieci zapłacimy o 2 zł więcej, a kwota w ten sposób uzyskana, na zostać przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów po stronie miasta, o czym zapewnił naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Piotr Pawlik.

„Wniosek spółki w obecnym kształcie nie daje podstaw do zmiany umowy odnośnie wynagrodzenia należnego spółce za realizację ww. umowy”

Do złożonego przez FCC wniosku, na podstawie którego prezydent przygotował uchwałę o podwyżkach powrócił radny Kamil Kalinka, prezentując opinię prawną na jego temat.

– We wniosku tym spółka zwróciła się do nas podając cztery powody. Jeżeli chodzi o pierwszy powód, czyli wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę (…) zgodnie z umową, spółka powinna złożyć pisemne zestawienie wynagrodzeń, zarówno przed jak i po zmianie pracowników świadczących usługę, wraz z określeniem zakresu etatu w jakim wykonują oni pracę bezpośrednio związaną z realizacją przedmiotu umowy oraz części wynagrodzenia odpowiadającego temu zakresowi (…) Tymczasem spółka złożyła tylko wykaz pracowników, z określeniem stanowisk i wymiaru zatrudnienia. W mojej ocenie nie uzasadnione jest oczekiwanie spółki partycypowania miasta w kosztach związanych z wypłacaniem premii pracownikom i wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – cytował opinię prawną radny Kalinka.

– Następna kwestia związana jest z tym, że chcieli żebyśmy im sprzęt i raty kredytowe sfinansowali (…) Jeżeli mamy cokolwiek ująć, to musi być wykaz sprzętów, które FCC wzięło i które obsługuje nasz kontrakt w Tarnobrzegu. I jeszcze zadłużenie na moment podpisania umowy, jak wzrosło i jak będzie wyglądać do końca. Żebyśmy jeżeli mamy płacić, to zapłaćmy za to, za co jesteśmy winni. I to jest w tej opinii prawnej, FCC nie udokumentowało nic w złożonym wniosku – tłumaczył radny.

– Trzecia kwestia to brak jakichkolwiek konkretnych danych i potwierdzających na to dokumentów, co do kosztów paliwa w zakresie transportu frakcji odpadów oraz bezpośredniego kosztu zagospodarowania danej frakcji odpadów. Zaprezentowane we wniosku wykresy i tabele nie są poparte żadnymi dokumentami i nie sposób zweryfikować ich rzetelności i realnego wpływu na wzrost wykonania umowy (…) Odnośnie czwartego elementu czyli wzrostu kosztów paliwa wykorzystywanego na instalacji, to argumentacja jest analogiczna jak powyżej, bowiem wniosek ogranicza się tu w zasadzie do ogólników, bez podania konkretnego wyliczenia – dodał radny, odczytując na koniec konkluzję prawnika, która brzmi następująco: Finalnie uważam, że wniosek spółki w obecnym kształcie nie daje podstaw do zmiany umowy odnośnie wynagrodzenia należnego spółce za realizację ww. umowy

Retransmisja sesji – tutaj

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marysia
26 dni temu

Panie Kalinka – czy Pan wie kto wycina las na Kamionce i przy działkach ROD w Miechocinie? Tam już mało pozostało drzew od strony zabudowań nie od działek.
Jak to możliwe że na osiedlu w rejonie miasta, takie spustoszenia robią złodzieje. Chyba że to prywatny las?

z Tbg
26 dni temu
Reply to  Marysia

Trwa proces niszczenia ziemi.
Wycięli też wiele drzew w Zwierzyńcu. To szabrownictwo to w ramach gospodarki zasobami leśnymi. Tak się to zwie? Co w zamian? Ile drzew posadzono? Wiadomo to niechaj ktoś poda info.
Wycina się drzewa, nie sadzi nowych.Na ten przykład w miastach. Betonozy teraz w modzie w centrach/ rynkach miast.Po wycięciu drzew nikt nie myśli o zasadzeniu nowych.
Ile w Tarnobrzegu w ostatnich latach wycięto drzew? Ile posadzono? Np. na miejsce wyciętych drzew pod obwodnicę?

W ramach rzekomej dbałości o klimat jakaś grupa oszołomów z C 40 nakazuje spożywanie robali. Jeden wiodący w Polsce to niejaki Czaskoski z Warsiawki. Najpierw będzie eksperymentował na Warszawiakach, później na całym narodzie polskim.

Ziemia staje się miejscem chorych pomysłów. Ktoś ma w tym cel.

As
26 dni temu
Reply to  Marysia

To robota Polskiego Ładu

Mefon
23 dni temu
Reply to  Marysia

Wy naprawdę ludzie myślicie, że Radny Kalinka tu wejdzie i to przeczyta? I do tego jeszcze odpowie?

As
26 dni temu

Opinia anonimowego prawnika. Wiadomo, że większość prawników napisze to pod zleceniodawcę , który za nią płaci. Ciekawe kto zapłacił za tą konkretną anonimową dla mieszkańców opinię prawną ?

obywatel
25 dni temu
Reply to  As

To tak jak ci w sprawie rdm – wygląda, że napisali to co chciał prezio i sołtys !!!

obywatel
25 dni temu
Reply to  As

Skoro się podpisał to już nie anonimowy ??
Byłyby jaja jakby to urzędowy z urzędu ( lub warchoł prawny z Rzeszowa ale obstawiam taka o podwójnym nazwisku która wypłynęła za czasów Pełniących Obowiązki sołtysa ) ???

obserwator
25 dni temu
Reply to  obywatel

Masz rację to prawnik ,któremu marzy się powrót do urzędu miasta jak będzie rządził Kalinka,
Ale dali po nosie prezydenckim prawnikom.

obywatel
25 dni temu
Reply to  obserwator

A czy przypadkiem TA ( ten ) prawnik nie świadczy usługi dla jednej z tarnobrzeskiej mafii spółdzielczej) ???

Zdziwiony
25 dni temu
Reply to  obywatel

Jak najbardziej .

obywatel
25 dni temu
Reply to  Zdziwiony

Czyli znajoma pisowca, kobieta ( lub wiedźma ale pleć żeńska) , wysoka, siwa ( albo blondyna) , ekspert od wszystkiego , tam gdzie układy ( mafię lub grupy przestępcze) – tam TO TO , dwojga nazwisko ( czyli przeorana) , lubi paradować w MINI , ładna z zewnątrz ( a w środku ??????), często mówi prawdę( lub pisze) ale jeszcze częściej ( notorycznie)wręcz przeciwnie – dla kasy stać ją na wiele ( albo wszystko) ????

As
25 dni temu
Reply to  obywatel

Skoro nie anonimowy to dodaj jak się nazywa ?

Wiosna
26 dni temu

Zna ktoś trzecią drogę? Bo pierwsza to płakać i płacić ileż to sobie nie zażyczy obecny wykonawca. Druga to nie płacić i tylko czekać na rozwiązanie umowy co zaskutkuje kolejnym przetargiem. Jakie są konsekwencje pójścia tą drugą drogą to wszyscy wiemy.

Obawiam się, że KK może liczyć na wspomożenie firmy ze Stalowej Woli.

Dzikowiak.
26 dni temu

Jak są nieprawidłowości to zawiadomić CBA.

obywatel
25 dni temu
Reply to  Dzikowiak.

Jak by miał jaja to Kalineczką już powinien zawiadomić CBA, prokuraturę i milicję ( aby zabezpieczyć dokumenty .
Zresztą na taki obowiązek prawny ( art 304 kpk i 231 kk ) zresztą jak również pozostali radni ????

Gość
26 dni temu

Dlaczego tak pod publiczkę?! Nie wystarczy zgłosić do prokuratury?
Pan może a zabiera głos innym osobom. Pani Zych też miała prawo wyczyścić komuś żołądki!!!
Moralność Kalego ? !
Jeśli Platformiarze robią źle to wielkie publiczne halo już od kilku miesięcy
Jesli Pisiory robią źle i akceptują niszczenie szpita przez Stasiaka I Stolarskiego to jest ok. A MY MAMY SIEDZIEĆ CICHO ?!

obywatel
25 dni temu
Reply to  Gość

Kalineczką ma taki obowiązek prawny ???

ODYSEUSZ
25 dni temu

 Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska oraz osoby Mu sprzyjające z UM w sprawie FCC chyba postradały zmysły albo skrycie pracują na rzecz zagranicznej koorporacji, zapominając, że to My tarnobrzeżanie jesteśmy Waszymi pracodawcami ! I Waszym obowiązkiem jest dbanie o dobro ludzi i Naszego wspólnego domu jakim Nasza mała Ojczyzna Tarnobrzeg..!

świnie przy korycie.jpg
obywatel
25 dni temu

Z tego co Kalineczką powiedział ( i przedstawił dowody
TO sołtys dobrał się do portfeli mieszkanców , miesięcznie każdej osobie uszczuplił dwóch dy o 2 złote ???

Wyobrażam sobie jak przychodzi złodziej, oszust i kłamca i mówi, że mam doplacić mu i już ???

obywatel
25 dni temu

A co na to radny Nowak ( premie) ???
Jako pracuś spółdzielni Siarkowiec wie jak to się robi ( kwartalne dla zarządu i ponoć jeszcze raz w roku reszta bandy zatrudnionej w siatkówce , ponoć po przyjęciu sprawozdań zarządu i rady )???
Jakim cudem te premie cwaniactwo wlicza do kosztów o których mowa w art 4 ustawy o sp. Mieszkaniowych ???

Niech powie kiedy jego wujek poinformował czlonków tej spółdzielni o podwyżkach w tej mafii ???

obserwator
25 dni temu

Ciekawe który prezydencki prawnik wydał taką opinie.

Jan
24 dni temu

Kalinka zostanie prezydentem. Rozliczy szczególnie zastępcę z kucykiem.

Janina
23 dni temu
Reply to  Jan

Nikogo nie rozliczy bo prezydentem nie zostanie.

wasyl
22 dni temu

FCC potrzebuje kasy na podwyżki dla zarządu Anię pracowników, którzy mają się nijak do wykonywanej pracy , widać ich zwłaszcza jak pracują przy śmietnikach zpapierosami w ręku,zajęci rozmowami lub siedzący wzaroslach przy stawie przy ścieżce do parku od spichlerza. Zabrać samochody, niech zbierają ręcznie i na nogach worki z koszy . Za co im płacić , jaka segregacja jak lądują wszystko razem na śmieciarkę, płacę za segregację ,za taki wywóz to im obciąć z dofinansowania . Niech ci uczeni prezesi myślą o DOBRYM ZARZĄDZANIU a nie dotacjach , nauczeni doszukiwać i okradać klientów.

Szczepan
22 dni temu

Niemożliwe że wniosek był lipny, na pewno na pewno jakieś złe dali serio jakie schizy co ty gadasz lipny wniosek. zle jakieś dali, inne wnioski spróbuj, prezydent albo rada ci załatwi inne, nie da się lipnego wniosku, co ty gadasz inne musisz spróbować bo różne są

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content