Prezydent Bożek: „Ten rok jest rokiem deficytu”. Tarnobrzeg zaciągnie kredyt na prawie 19 mln zł

Radni Miasta Tarnobrzega wyrazili zgodę na zaciągnięcie przez miasto kredytu w wysokości niemal 19 mln zł. Rada była niejednomyślna.

Kredyt długoterminowy w wysokości 18.948.017,58 złotych ma zostać przeznaczony na sfinansowanie planowanego w 2023 roku deficytu budżetu Miasta Tarnobrzega w wysokości 15.487.572,90 zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i wykupu obligacji w wysokości 3.460.444,68 zł. Spłata kredytu ma nastąpić w latach 2024-2038.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie, część radnych wskazywała na niewłaściwą politykę finansową przy wykorzystaniu tzw. wolnych środków. Miała ona spowodować to,  że część pieniędzy z kredytu będzie przeznaczona na sfinansowanie zadań z Budżetu Obywatelskiego, które miasto musi zrealizować. Jak tłumaczyła radna Łagowska-Cebula, miasto mogłoby spróbować w ciągu roku zaoszczędzić, by w ten sposób zrealizować choć część tych zadań..

O niegospodarności, odnosząc się szybkiego wydawania tzw. wolnych środków, do dopłat do energii elektrycznej i obioru śmieci, mówił z kolei radny Kalinka. – Głosując za tym, musiałbym przyznać, że my nie mamy wyjścia, wiedząc o tym, że miliony przechodzą ot tak – tłumaczył.

– Doprowadzić do takiego stanu, że kredyt musimy brać na bieżącą działalność to chyba jeszcze nigdy takiej sytuacji nie było – mówił radny Nowak.

Na większość pytań prezydent Bożek nie odpowiedział, podkreślił za to, że kredyt na bieżące funkcjonowanie, zaciąga w tym roku nie tylko Tarnobrzeg. – Warto rzucić okiem na inne miasta, nie tylko na Podkarpaciu ale w całej Polsce, bo nie tylko takie miasta jak Mielec, Przemyśl czy Rzeszów biorą kredyt. Kredyt biorą też takie miasta jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław i ten rok jest dla większości miast rokiem deficytu. I tylko pod tym kontem miasta biorą kredyt na różne inwestycje – tłumaczył włodarz miasta.

Za przyjęciem uchwały było 13 radnych (Andrzej Biernat, Teresa Gołębiowska – Piś, Bożena Kapuściak, Artur Kiper, Alfred Martyniak, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Bogusław Potański, Waldemar Stępak, Damian Szwagierczak, Waldemar Szwedo, Włodzimierz Trybula i Marian Zioło). Przeciw zagłosowała radna Monika Łagowska – Cebula, od głosu wstrzymali się zaś Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Dominika Kliza, Cezary Mikrut, Łukasz Nowak, Anna Pekar i Adam Rębisz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pytanie
26 dni temu

mam pytanie do prezydenta i radnych
mam poczatek 23 roku a już jest brana popzyczak aile bedzie zaciaganych w ciagu nastepnych 10 miesiecy czy one beda czeste czy zadkie?
kto go spłaci i jaka jest frekwencja mieszaknców

obywatel
26 dni temu
Reply to  pytanie

Spłacisz go TY i RESZTa baranów, osłów i owiec z TBG , ba nawet ich dzieci a prawdopodobnie wnuki ( o ile stąd nie spierd???) ???

Obecna ekipa zrobiła SKOK na kasę ( przy współudziale postkomunistycznych BEZRADNYCH i teraz rżną głupa aby jeszcze przynajmniej JEDNĄ kadencję utrzymać się przy KORYCIE ???
Ci radni co zabrali głos ( o których tu piszą) to CO ? Idioci czy też spali przez prawie cztery lata i nagle ICH Olśniło ???

Janek
26 dni temu
Reply to  pytanie

To już będzie problem kolejnego prezydenta a nie obecnego.
Takie kukułcze jajo.

DJB
26 dni temu

To jest kredyt w pewnym sensie inwestycyjny, a inwestycją jest bieżące funkcjonowanie miasta w najbliższych latach, a więc utrzymanie obecnej wysokiej jakości usług dla mieszkańców i turystów. Tą drogą nie idzie tylko Tarnobrzeg, ale wiele miast w Polsce. Dlatego nie można na decyzję o zaciągnięciu kredytu patrzeć przez pryzmat „tu i teraz”. Należy spojrzeć na sprawę długookresowo i nieco „z kosmosu”, odkładając na bok negatywne emocje – tak jak Pan Prezydent, który jak widać potrafi podejmować odważne, choć niepopularne, aczkolwiek racjonalne decyzje.

Fin
26 dni temu
Reply to  DJB

Skończ …dolić.

tar.jpg
obywatel
26 dni temu
Reply to  Fin

To jest właśnie belfrowska i urzędnicza STABILIZACJA czyli SPIRALA Długów ???
Masz rację błazen z urzędu, zapewne kolega z klasy LO , koryciasz z komitetu KOZ , fałszywy propagandzista niby SUKCESU ???

fach
25 dni temu
Reply to  Fin

Jak widać stabilizacja zadłużenia nie polega na zmniejszaniu zobowiązań 😉 Z drugiej strony patrząc na to, że dostał Pan / Pani tylko 4 kciuki w górę przy 15 kciukach w dół DJB, czytelnicy raczej nie przywiązują wagi do tego, co napisano w programie wyborczym Pana Prezydenta. Tylko w takim razie dlaczego lud wybrał go w pierwszej turze na urząd, jeśli nie z racji jego programu dla miasta? 🙂

Opinia
25 dni temu
Reply to  fach

W głównej mierze dlatego, że był najmocniejszym konkurentem Kalinki. Tak czy inaczej stołki obsadzone i do następnych wyborów będziemy mieli to co mamy.

fach
25 dni temu
Reply to  Opinia

Racja, nie ma o czym gadać 😉 Jaki koń jest każdy widzi 🙂

obywatel
26 dni temu
Reply to  DJB

Jaki kurs??? INWESTYCYJNY ???
POPIER???? Cię urzędasie ??? Propagandzisto z komitetu KOZ ???
CZYTAĆ NIE UMIESZ cz zrozumieć tekstu ???
Kredyt na splatę kredytu i wykup obligacji wcześniej zaciągniętych – PROSTE JAK DRUT a ty tu jebie??? BREDNIE .

Mieszkaniec
25 dni temu
Reply to  DJB

DJB ujawnij się Chcemy otrzymać wiedzę na temat miejsca pracy waszych i waszych bliskich

obywatel
26 dni temu

CYGAN to cygan – ROK deficytu ???
Co roku ( chyba za tej kadencji Belfrów jest deficyt – jak nie kredyt to obligacje, sprzedaż działek aby zapchać KORYTO , najlepsze to sprzedaż udziałów wodociagów co dla niektórych jest tymczasowym zbyciem a już trzeba płacić odsetki ????

NA PODWYŻKI BYŁO i na PREMIE CO ROKU JEST a tu wychodzi SIWY DZIADZIA i PIERD ??? BREDNIE jak wybitny geniusz z wydziału propagandy z czasów komuny ???

Redakcja zapyta geniuszy belfrowskich o ile wzrosły odsetki związane ze ZBYCIEM udziałów w wodociągach I KTO JE SPŁACA i Z CZEGO ????

Dzikowiak
26 dni temu

A jakoś w Stalowej Woli da się robić wielkie inwestycje plus mieć 40 mln zł nadwyżki w budżecie. Bożek się powinien się udać na korepetycje w zarządzaniu miastem.

Tylko
25 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Głupi jesteś i naiwny jeśli twierdzisz ze to robota Lucjusza. Gdyby pis nie miało w nim interesu wielkie gratulacje by tam powstało. Nie bez powodu buduje pałac z dala od tego smierdzacego miasta.

Dzikowiak
26 dni temu

Huta Stalowa Wola z największym kontaktem w historii polskiego przemysłu 1400 wozów piechoty o wartości ponad 130 miliardów złotych.

Alf
26 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Minister Błaszczak powiedział ,że w tym roku Huta wyprodukuje całe cztery sztuki Borsuków. Takie są na razie zdolności produkcyjne naszego przemysłu. Budowa nowych fabryk zakup i montaż dodatkowych linii produkcyjnych , przeszkolenie personelu zajmie całe lata. Póki co rząd sprzedaje marzenia i chwali się podpisywanymi kontraktami nie mówiąc ani słowem kiedy nastąpi ich realizacja.

Dzikowiak
26 dni temu
Reply to  Alf

W tym roku będzie wykonawcza na więcej sztuk pod koniec w grudniu gdzieś. HSW przejdzie w następnym roku gigantyczną rozbudowę. Możliwe też że w Stalowej Woli powstanie fabryka pocisków do HIMARSÓW

Alf
26 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Jak zdążą …

Alf
26 dni temu

Ach ta hipokryzja władzy. Pamiętam zarzekanie się ,że miasto nie może dopłacać do śmieci bo ustawa na to nie pozwala. I co da się ?

obywatel
26 dni temu
Reply to  Alf

Do wody też może Waść , zwłaszcza jak publicznie się obiecało ????

Alf
26 dni temu

Jak widać wygodniej jest dalej się zadłużać niż zacisnąć pasa i restrukturyzować

Gruby na bramkę
26 dni temu

Dariusz z Krosna to jest gość !! Takiej miernoty na stanowisku prezydenta jeszcze nie było a biorąc pod uwagę historię to spory wyczyn

obywatel
26 dni temu

A pomaga mu Mirosław z Dymitrowa – też gość w Tbg !

As
25 dni temu
Reply to  obywatel

A ja myślę ,że jest dokładnie na odwrót.

ODYSEUSZ
26 dni temu

Bez nowych źródeł finansowania oraz reformy to miasto długo nie pociągnie na kredytach- to już zaczyna się spirala gdzie poprzedni kredyt spłaca się bieżącym ! Ale to jest tak jak głosuje się na ludzi bez najmniejszego pojęcia o funkcjonowaniu gospodarki !

świnie przy korycie.jpg
wrzos
26 dni temu

WCZESNIEJSI NA TYM STANOWISKU BYLI JESZCZE GORSI TO ONI PRZEDE WSZYSTKIM STWORZYLI TEN WIELKI DLUG MIASTA MLECZARZ , JAJECZNICA I INNI A DLA MIASTA GOWNO ZROBILI, ZADBALI TYLKO O SWOJE PRYWATNE INTERESY , TERAZ TO ONI POWINNI ZOSTAC POCIAGNIECI DO ODPOWIEDZIALNOSCI ZA SWOJE CZYNY SZKODZACE GOSPODARCE MIASTA!!!

obywatel
26 dni temu
Reply to  wrzos

Towarzyszu co ty opowiadacz ,???
Może trzeba policzyć za kadencji którego wzięto ile kredytów, pożyczek, wypuszczono obligacji i co sprzedano ???

Jeb??? belfrów potancówki, dożynki, morsowanie , ścianka i rozdawnictwo ( stowarzyszenia, fundację , spółki) we łbach ????

walt
26 dni temu
Reply to  wrzos

ja też uważam,że poprzednicy od Żwiruka po łapownika byli po prostu gorsi.co nie znaczy,że obecny jest idealny co niewielu chce zrozumieć.

Mieszkaniec
25 dni temu
Reply to  wrzos

Zgoda ale razem z Bożkiem
A tych radnych co byli za kredytem należy zapamiętać na zawsze.

walt
26 dni temu

kolejny ciężki rok… od zaorania Siarkopolu i upadku komuny każdy jest taki 🙂
człowiek umie się do wszystkiego przyzwyczaić 🙂

kredyt ? okey trudno ale czy dalej gmina Tarnobrzeg będzie darmo prywatnym spółkom darować korzystanie z obiektów MOSiRu i wysyłać jeszcze gotóweczkę na ruchy ? jeśli tak to pokazuje jak perfidnie to wszystko wygląda ale podatnik/obywatel zapłaci…

As
25 dni temu
Reply to  walt

Ale wice powiedział ,że sam kiedyś grał i to rozumie. Dojenie się nigdy chyba nie skończy

walt
25 dni temu
Reply to  As

a to ja wiem jak mocna jest stojąca za spółką grupa towarzyska.

Heniek
26 dni temu

Nie dotować biznesu niejakiego Dziedzica Dariusza i już będzie 1 mln zaoszczędzony. Do tego likwidacja wszystkich spółek miejskich i połączenie w 1 aby nie generować stanowisk kierowniczych. Tak jak to zrobiono w Stalowej Woli. Wszystko podpięto pod MZK. Po 3 urzędnicy i radni powinni pracować społecznie a nie za wynagrodzenie.

Tylko
25 dni temu
Reply to  Heniek

Stalowa Wola datuje biznes niejakiego prezesa Siembidy Wacława 2 kwocie 5 mln rocznie? Od kiedy stalowowolscy urzędnicy i radni pracują społecznie? Daruj sobie rowerze te żałosne rady dla swojego kudłatego guru

As
25 dni temu
Reply to  Heniek

Pomnóż razy dwa

WALDEMAR
25 dni temu

Biorą kredyt żeby sobie podwyżki pensji dać!!!! Trzeba się nazrec póki na stołku się jeszcze siedzi

ZIUTA
25 dni temu

Titanic tonie a elyta się bawi.Kąpiel w jeziorze , przemówienia i złożenie kwiatów, biegi, tańce itp Zdjęcia ,uśmiechy , pozdrowienia OBY POZEGNALNE !!!

Dzikowiak
25 dni temu

Skoro jest kryzys to prezydent Bożek powinien dać przykład i zrzec się swojego wynagrodzenia i nie przyjeżdżać do pracy autem. Może robić to hulajnogą jak robi to prezydent Stalowej Woli.

z Tbg-u
25 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Albo rowerem prezydent może dojeżdżać do pracy, dla sprawdzenia tych kostkowych dróg rowerowych w Tbg.

Obatelka
24 dni temu
Reply to  z Tbg-u

Ciekawe czy ma eko samochód czy dymiący smok

Mieszkaniec
25 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Jedna z pierwszych decyzji Bożka był.zakup samochodu służbowego,Takiego.na full wypas
A druga najważniejsza inwestycja to droga do.domku Bożka Nie z asfalciku tylko cała w kolorowe kostki

Nigdzie takiej.wypasionej ulicy nie ma w mieście. Brawo .

666
25 dni temu
Reply to  Dzikowiak

Lucyferiusz zrzekł się wynagrodzenia? A to dobre. Może fabrykę chulanjog postawi w hali po fabryce maseczek.

Obatelka
21 dni temu
Reply to  666

Na miejscu tysięcy ha lasu…

Mieszkaniec
25 dni temu

13 radnych za To pokazuje jak ta rada odleciała od rzeczywistości

też obywatel
24 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

W któryms z poprzednich tematów pisano o pozyskiwaniu inwestorów w mieście. Dla nas to sprawa kluczowa, życia i śmierci miasta, bez pracy Tarnobrzeg umrze. Apeluję do Przewodniczącego Rady Miasta o zorganizowanie sesji na ten temat. Niech człowiek odpowiedzialny za inwestorów i biznas przedstawi swoje działanie dla ich pozyskania.Jak nic nie robi to wyrzucić na zbity pysk i przyjąć kogoś kto potrafi i chce zająć się tymi sprawami. Ludzi szlag trafia jak mieszkańcy Stalowej Woli oglądają podpisywanie miliardowych kontraktów a my oglądamy białe gacie prezydenta.

Obatelka
21 dni temu
Reply to  też obywatel

Byle nie inwestowali ci na K.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
46
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content