Prezydent Bożek: „Ten rok jest rokiem deficytu”. Tarnobrzeg zaciągnie kredyt na prawie 19 mln zł

Radni Miasta Tarnobrzega wyrazili zgodę na zaciągnięcie przez miasto kredytu w wysokości niemal 19 mln zł. Rada była niejednomyślna.

Kredyt długoterminowy w wysokości 18.948.017,58 złotych ma zostać przeznaczony na sfinansowanie planowanego w 2023 roku deficytu budżetu Miasta Tarnobrzega w wysokości 15.487.572,90 zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i wykupu obligacji w wysokości 3.460.444,68 zł. Spłata kredytu ma nastąpić w latach 2024-2038.

W dyskusji poprzedzającej głosowanie, część radnych wskazywała na niewłaściwą politykę finansową przy wykorzystaniu tzw. wolnych środków. Miała ona spowodować to,  że część pieniędzy z kredytu będzie przeznaczona na sfinansowanie zadań z Budżetu Obywatelskiego, które miasto musi zrealizować. Jak tłumaczyła radna Łagowska-Cebula, miasto mogłoby spróbować w ciągu roku zaoszczędzić, by w ten sposób zrealizować choć część tych zadań..

O niegospodarności, odnosząc się szybkiego wydawania tzw. wolnych środków, do dopłat do energii elektrycznej i obioru śmieci, mówił z kolei radny Kalinka. – Głosując za tym, musiałbym przyznać, że my nie mamy wyjścia, wiedząc o tym, że miliony przechodzą ot tak – tłumaczył.

– Doprowadzić do takiego stanu, że kredyt musimy brać na bieżącą działalność to chyba jeszcze nigdy takiej sytuacji nie było – mówił radny Nowak.

Na większość pytań prezydent Bożek nie odpowiedział, podkreślił za to, że kredyt na bieżące funkcjonowanie, zaciąga w tym roku nie tylko Tarnobrzeg. – Warto rzucić okiem na inne miasta, nie tylko na Podkarpaciu ale w całej Polsce, bo nie tylko takie miasta jak Mielec, Przemyśl czy Rzeszów biorą kredyt. Kredyt biorą też takie miasta jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław i ten rok jest dla większości miast rokiem deficytu. I tylko pod tym kontem miasta biorą kredyt na różne inwestycje – tłumaczył włodarz miasta.

Za przyjęciem uchwały było 13 radnych (Andrzej Biernat, Teresa Gołębiowska – Piś, Bożena Kapuściak, Artur Kiper, Alfred Martyniak, Leszek Ogorzałek, Sławomir Partyka, Bogusław Potański, Waldemar Stępak, Damian Szwagierczak, Waldemar Szwedo, Włodzimierz Trybula i Marian Zioło). Przeciw zagłosowała radna Monika Łagowska – Cebula, od głosu wstrzymali się zaś Marian Cąpała, Kamil Kalinka, Dominika Kliza, Cezary Mikrut, Łukasz Nowak, Anna Pekar i Adam Rębisz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
46 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pytanie
9 miesięcy temu

mam pytanie do prezydenta i radnych
mam poczatek 23 roku a już jest brana popzyczak aile bedzie zaciaganych w ciagu nastepnych 10 miesiecy czy one beda czeste czy zadkie?
kto go spłaci i jaka jest frekwencja mieszaknców

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  pytanie

Spłacisz go TY i RESZTa baranów, osłów i owiec z TBG , ba nawet ich dzieci a prawdopodobnie wnuki ( o ile stąd nie spierd???) ???

Obecna ekipa zrobiła SKOK na kasę ( przy współudziale postkomunistycznych BEZRADNYCH i teraz rżną głupa aby jeszcze przynajmniej JEDNĄ kadencję utrzymać się przy KORYCIE ???
Ci radni co zabrali głos ( o których tu piszą) to CO ? Idioci czy też spali przez prawie cztery lata i nagle ICH Olśniło ???

Janek
9 miesięcy temu
Reply to  pytanie

To już będzie problem kolejnego prezydenta a nie obecnego.
Takie kukułcze jajo.

DJB
9 miesięcy temu

To jest kredyt w pewnym sensie inwestycyjny, a inwestycją jest bieżące funkcjonowanie miasta w najbliższych latach, a więc utrzymanie obecnej wysokiej jakości usług dla mieszkańców i turystów. Tą drogą nie idzie tylko Tarnobrzeg, ale wiele miast w Polsce. Dlatego nie można na decyzję o zaciągnięciu kredytu patrzeć przez pryzmat „tu i teraz”. Należy spojrzeć na sprawę długookresowo i nieco „z kosmosu”, odkładając na bok negatywne emocje – tak jak Pan Prezydent, który jak widać potrafi podejmować odważne, choć niepopularne, aczkolwiek racjonalne decyzje.

Fin
9 miesięcy temu
Reply to  DJB

Skończ …dolić.

tar.jpg
obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Fin

To jest właśnie belfrowska i urzędnicza STABILIZACJA czyli SPIRALA Długów ???
Masz rację błazen z urzędu, zapewne kolega z klasy LO , koryciasz z komitetu KOZ , fałszywy propagandzista niby SUKCESU ???

fach
9 miesięcy temu
Reply to  Fin

Jak widać stabilizacja zadłużenia nie polega na zmniejszaniu zobowiązań 😉 Z drugiej strony patrząc na to, że dostał Pan / Pani tylko 4 kciuki w górę przy 15 kciukach w dół DJB, czytelnicy raczej nie przywiązują wagi do tego, co napisano w programie wyborczym Pana Prezydenta. Tylko w takim razie dlaczego lud wybrał go w pierwszej turze na urząd, jeśli nie z racji jego programu dla miasta? 🙂

Opinia
9 miesięcy temu
Reply to  fach

W głównej mierze dlatego, że był najmocniejszym konkurentem Kalinki. Tak czy inaczej stołki obsadzone i do następnych wyborów będziemy mieli to co mamy.

fach
9 miesięcy temu
Reply to  Opinia

Racja, nie ma o czym gadać 😉 Jaki koń jest każdy widzi 🙂

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  DJB

Jaki kurs??? INWESTYCYJNY ???
POPIER???? Cię urzędasie ??? Propagandzisto z komitetu KOZ ???
CZYTAĆ NIE UMIESZ cz zrozumieć tekstu ???
Kredyt na splatę kredytu i wykup obligacji wcześniej zaciągniętych – PROSTE JAK DRUT a ty tu jebie??? BREDNIE .

Mieszkaniec
9 miesięcy temu
Reply to  DJB

DJB ujawnij się Chcemy otrzymać wiedzę na temat miejsca pracy waszych i waszych bliskich

obywatel
9 miesięcy temu

CYGAN to cygan – ROK deficytu ???
Co roku ( chyba za tej kadencji Belfrów jest deficyt – jak nie kredyt to obligacje, sprzedaż działek aby zapchać KORYTO , najlepsze to sprzedaż udziałów wodociagów co dla niektórych jest tymczasowym zbyciem a już trzeba płacić odsetki ????

NA PODWYŻKI BYŁO i na PREMIE CO ROKU JEST a tu wychodzi SIWY DZIADZIA i PIERD ??? BREDNIE jak wybitny geniusz z wydziału propagandy z czasów komuny ???

Redakcja zapyta geniuszy belfrowskich o ile wzrosły odsetki związane ze ZBYCIEM udziałów w wodociągach I KTO JE SPŁACA i Z CZEGO ????

Dzikowiak
9 miesięcy temu

A jakoś w Stalowej Woli da się robić wielkie inwestycje plus mieć 40 mln zł nadwyżki w budżecie. Bożek się powinien się udać na korepetycje w zarządzaniu miastem.

Tylko
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Głupi jesteś i naiwny jeśli twierdzisz ze to robota Lucjusza. Gdyby pis nie miało w nim interesu wielkie gratulacje by tam powstało. Nie bez powodu buduje pałac z dala od tego smierdzacego miasta.

Dzikowiak
9 miesięcy temu

Huta Stalowa Wola z największym kontaktem w historii polskiego przemysłu 1400 wozów piechoty o wartości ponad 130 miliardów złotych.

Alf
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Minister Błaszczak powiedział ,że w tym roku Huta wyprodukuje całe cztery sztuki Borsuków. Takie są na razie zdolności produkcyjne naszego przemysłu. Budowa nowych fabryk zakup i montaż dodatkowych linii produkcyjnych , przeszkolenie personelu zajmie całe lata. Póki co rząd sprzedaje marzenia i chwali się podpisywanymi kontraktami nie mówiąc ani słowem kiedy nastąpi ich realizacja.

Dzikowiak
9 miesięcy temu
Reply to  Alf

W tym roku będzie wykonawcza na więcej sztuk pod koniec w grudniu gdzieś. HSW przejdzie w następnym roku gigantyczną rozbudowę. Możliwe też że w Stalowej Woli powstanie fabryka pocisków do HIMARSÓW

Alf
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Jak zdążą …

Alf
9 miesięcy temu

Ach ta hipokryzja władzy. Pamiętam zarzekanie się ,że miasto nie może dopłacać do śmieci bo ustawa na to nie pozwala. I co da się ?

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Alf

Do wody też może Waść , zwłaszcza jak publicznie się obiecało ????

Alf
9 miesięcy temu

Jak widać wygodniej jest dalej się zadłużać niż zacisnąć pasa i restrukturyzować

Gruby na bramkę
9 miesięcy temu

Dariusz z Krosna to jest gość !! Takiej miernoty na stanowisku prezydenta jeszcze nie było a biorąc pod uwagę historię to spory wyczyn

obywatel
9 miesięcy temu

A pomaga mu Mirosław z Dymitrowa – też gość w Tbg !

As
9 miesięcy temu
Reply to  obywatel

A ja myślę ,że jest dokładnie na odwrót.

ODYSEUSZ
9 miesięcy temu

Bez nowych źródeł finansowania oraz reformy to miasto długo nie pociągnie na kredytach- to już zaczyna się spirala gdzie poprzedni kredyt spłaca się bieżącym ! Ale to jest tak jak głosuje się na ludzi bez najmniejszego pojęcia o funkcjonowaniu gospodarki !

świnie przy korycie.jpg
wrzos
9 miesięcy temu

WCZESNIEJSI NA TYM STANOWISKU BYLI JESZCZE GORSI TO ONI PRZEDE WSZYSTKIM STWORZYLI TEN WIELKI DLUG MIASTA MLECZARZ , JAJECZNICA I INNI A DLA MIASTA GOWNO ZROBILI, ZADBALI TYLKO O SWOJE PRYWATNE INTERESY , TERAZ TO ONI POWINNI ZOSTAC POCIAGNIECI DO ODPOWIEDZIALNOSCI ZA SWOJE CZYNY SZKODZACE GOSPODARCE MIASTA!!!

obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Towarzyszu co ty opowiadacz ,???
Może trzeba policzyć za kadencji którego wzięto ile kredytów, pożyczek, wypuszczono obligacji i co sprzedano ???

Jeb??? belfrów potancówki, dożynki, morsowanie , ścianka i rozdawnictwo ( stowarzyszenia, fundację , spółki) we łbach ????

walt
9 miesięcy temu
Reply to  wrzos

ja też uważam,że poprzednicy od Żwiruka po łapownika byli po prostu gorsi.co nie znaczy,że obecny jest idealny co niewielu chce zrozumieć.

Mieszkaniec
9 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Zgoda ale razem z Bożkiem
A tych radnych co byli za kredytem należy zapamiętać na zawsze.

walt
9 miesięcy temu

kolejny ciężki rok… od zaorania Siarkopolu i upadku komuny każdy jest taki 🙂
człowiek umie się do wszystkiego przyzwyczaić 🙂

kredyt ? okey trudno ale czy dalej gmina Tarnobrzeg będzie darmo prywatnym spółkom darować korzystanie z obiektów MOSiRu i wysyłać jeszcze gotóweczkę na ruchy ? jeśli tak to pokazuje jak perfidnie to wszystko wygląda ale podatnik/obywatel zapłaci…

As
9 miesięcy temu
Reply to  walt

Ale wice powiedział ,że sam kiedyś grał i to rozumie. Dojenie się nigdy chyba nie skończy

walt
9 miesięcy temu
Reply to  As

a to ja wiem jak mocna jest stojąca za spółką grupa towarzyska.

Heniek
9 miesięcy temu

Nie dotować biznesu niejakiego Dziedzica Dariusza i już będzie 1 mln zaoszczędzony. Do tego likwidacja wszystkich spółek miejskich i połączenie w 1 aby nie generować stanowisk kierowniczych. Tak jak to zrobiono w Stalowej Woli. Wszystko podpięto pod MZK. Po 3 urzędnicy i radni powinni pracować społecznie a nie za wynagrodzenie.

Tylko
9 miesięcy temu
Reply to  Heniek

Stalowa Wola datuje biznes niejakiego prezesa Siembidy Wacława 2 kwocie 5 mln rocznie? Od kiedy stalowowolscy urzędnicy i radni pracują społecznie? Daruj sobie rowerze te żałosne rady dla swojego kudłatego guru

As
9 miesięcy temu
Reply to  Heniek

Pomnóż razy dwa

WALDEMAR
9 miesięcy temu

Biorą kredyt żeby sobie podwyżki pensji dać!!!! Trzeba się nazrec póki na stołku się jeszcze siedzi

ZIUTA
9 miesięcy temu

Titanic tonie a elyta się bawi.Kąpiel w jeziorze , przemówienia i złożenie kwiatów, biegi, tańce itp Zdjęcia ,uśmiechy , pozdrowienia OBY POZEGNALNE !!!

Dzikowiak
9 miesięcy temu

Skoro jest kryzys to prezydent Bożek powinien dać przykład i zrzec się swojego wynagrodzenia i nie przyjeżdżać do pracy autem. Może robić to hulajnogą jak robi to prezydent Stalowej Woli.

z Tbg-u
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Albo rowerem prezydent może dojeżdżać do pracy, dla sprawdzenia tych kostkowych dróg rowerowych w Tbg.

Obatelka
9 miesięcy temu
Reply to  z Tbg-u

Ciekawe czy ma eko samochód czy dymiący smok

Mieszkaniec
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Jedna z pierwszych decyzji Bożka był.zakup samochodu służbowego,Takiego.na full wypas
A druga najważniejsza inwestycja to droga do.domku Bożka Nie z asfalciku tylko cała w kolorowe kostki

Nigdzie takiej.wypasionej ulicy nie ma w mieście. Brawo .

666
9 miesięcy temu
Reply to  Dzikowiak

Lucyferiusz zrzekł się wynagrodzenia? A to dobre. Może fabrykę chulanjog postawi w hali po fabryce maseczek.

Obatelka
9 miesięcy temu
Reply to  666

Na miejscu tysięcy ha lasu…

Mieszkaniec
9 miesięcy temu

13 radnych za To pokazuje jak ta rada odleciała od rzeczywistości

też obywatel
9 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

W któryms z poprzednich tematów pisano o pozyskiwaniu inwestorów w mieście. Dla nas to sprawa kluczowa, życia i śmierci miasta, bez pracy Tarnobrzeg umrze. Apeluję do Przewodniczącego Rady Miasta o zorganizowanie sesji na ten temat. Niech człowiek odpowiedzialny za inwestorów i biznas przedstawi swoje działanie dla ich pozyskania.Jak nic nie robi to wyrzucić na zbity pysk i przyjąć kogoś kto potrafi i chce zająć się tymi sprawami. Ludzi szlag trafia jak mieszkańcy Stalowej Woli oglądają podpisywanie miliardowych kontraktów a my oglądamy białe gacie prezydenta.

Obatelka
9 miesięcy temu
Reply to  też obywatel

Byle nie inwestowali ci na K.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
46
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content