OC samochodowe w Tarnobrzegu drożeje. Jak obniżyć składkę?

Tanio już było – to zdanie dotyczy obecnie zdecydowanej większości produktów i usług i choć ubezpieczenia komunikacyjne długo się opierały naporowi inflacji, wygląda na to, że również one zaczynają drożeć. W tej sytuacji jeszcze bardziej zasadne staje się poszukiwanie oszczędności. Gdzie i jak je znaleźć?

Od wielu lat kierowcy z Tarnobrzega i innych miejscowości w kraju byli przyzwyczajeni do niskich cen OC. Mniej więcej od 2016 r. stawki powoli, lecz sukcesywnie spadały, jednak wszystko wskazuje na to, że w 2023 r. niestety będziemy mieli do czynienia z odwróceniem trendu. Najnowsze dane obejmujące styczeń pokazują, że kierowcy płacili za obowiązkową polisę średnio o ok. 5% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. W sytuacji, gdy w tym samym czasie oficjalna inflacja podawana przez GUS wynosi ponad 17%, podwyżki cen OC są ostatnim, na co kierowcy mają ochotę. Jak im zaradzić? Oto kilka praktycznych, bezpiecznych i skutecznych porad, które na to pozwalają.

Buduj bezszkodową historię ubezpieczeniową

Zależy Ci na taniej polisie? Z pewnością tak, dlatego miej świadomość, że największy wpływ na wysokość składki, jaką zapłacisz niezależnie od wartości auta, a więc zarówno za samochód do 10 tysięcy, jak i za 100 tysięcy zł, jest Twoja historia ubezpieczeniowa. Znaczenie ma to, od ilu lat wykupujesz OC i ile zostało przez Ciebie wyrządzonych szkód, z których wypłacono odszkodowanie. Osoby, które od wielu lat kontynuują polisę i nie mają żadnych szkód na koncie, mogą liczyć nawet na kilkukrotnie tańsze ubezpieczenie niż szkodowi kierowcy z małym doświadczeniem.

Znajdź najtańszą ofertę

Czy wiesz, że wszystkie towarzystwa sprzedają to samo OC, lecz w innych cenach? Normalna jest sytuacja, w której za identyczną polisę w firmie A zapłacisz nawet 5 razy więcej niż za ten sam produkt w firmie B. Co to oznacza z Twojego punktu widzenia? Przede wszystkim powinno skłaniać do wniosku, żeby podczas poszukiwania najlepszej oferty kierować się wyłącznie ceną. Dlatego warto znaleźć dla siebie najtańsze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub u lokalnego agenta ubezpieczeniowego w Tarnobrzegu.

Unikaj punktów karnych

Nieprzestrzeganie przepisów drogowych może się skończyć nie tylko mandatem i punktami karnymi, ale również droższym OC. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem wgląd w kartotekę każdego kierowcy i mogą brać ją pod uwagę przy wyliczaniu składki. Nie trzeba dodawać, że oznacza to wyższe polisy dla kierowców często łamiących prawo drogowe. Nie wszystkie towarzystwa uwzględniają jednak tę zmienną w swoich wyliczeniach, więc jeśli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć pojazd, a masz sporo punktów na koncie, wybierz firmę, która nie bierze ich pod uwagę w kalkulacji składki.

Opłać składkę w jednej racie

Rozłożenie kosztu OC na dwie czy cztery raty może się wydawać kuszące, lecz pod względem finansowym nie jest dobrą decyzją. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają z tego powodu dodatkowe opłaty. Ogromna większość ofert okazuje się droższa po rozłożeniu na raty niż wcześniej – różnice wynoszą zwykle 5-15%.

Skorzystaj ze zniżek innego kierowcy

Jeżeli masz mniej niż 26-28 lat, istnieje ryzyko, że wyliczona dla Ciebie składka będzie bardzo wysoka. Na szczęście da się ją obniżyć, a wymaga to dopisania jako kolejnego właściciela osoby, która posiada duże zniżki ubezpieczeniowe. Jej partycypacja w polisie przełoży się na niższą składkę dla Ciebie.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content