Tarnobrzeg: Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tarnobrzegu symbolicznie uczczono pamięć mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, a także wielu innych tarnobrzeżan – żołnierzy  antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Tarnobrzeskie uroczystości, w których udział wżęli m.in. przedstawiciele samorządu, rodziny H. Dekutowskiego, w tym jego siostrzenica Krystyna Frąszczak i jej mąż, Stanisław Frąszczak, prezes Fundacji im. H. Dekutowskiego „Zapory”, tarnobrzescy harcerze i strzelcy oraz przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej”,  rozpoczęły się na pl. A. Surowieckiego przed popiersiem majora, gdzie złożono kwiaty i oddano honory pochodzącemu z Tarnobrzega, jednemu z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki.

– Polską wolność krzyżami się mierzy. Ten krzyż Hieronim Dekutowski, tak jak wielu powstańców, żołnierzy podziemia, niósł ze sobą, gdy jako cichociemny walczył o polską niepodległość. Zginął jak tysiące innych. Tych ofiar by nie było, gdyby Polak stanął nie przeciwko Polakowi, ale obok Polaka. Walczylibyśmy wtedy z okupantem rosyjskim, bolszewickim, a nie jeden przeciw drugiemu. To jest nauka na dzisiaj, na jutro, na przyszłość. Dopóki nie będziemy jednym narodem, dopóty zawsze będziemy szukać wroga. Czy historia niezłomnych czegoś nas nauczy? Liczę, że tak, że młodzi ludzie zrozumieją tę lekcję historii, uwierzą, że wolna, bogata, piękna ojczyzna zależy tylko od nich samych – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Podobnie, głównie do młodego pokolenia,  reprezentowanego przez harcerzy i strzelców, zwrócił się Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum–Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.

– Niezłomni dzisiaj chcieliby nam prawdopodobnie powiedzieć: „Macie tę wolną Polskę! Szanujcie ją, pracujcie dla niej, uczcie się dla niej” – podkreślił w wystąpieniu dr Zych. Jego wykład „Tarnobrzescy żołnierze wyklęci”, wygłoszony wieczorem w zamkowych wnętrzach, zwieńczył tarnobrzeskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
As
1 rok temu

Kim jest na zdjęciu ten Pan pierwszy z lewej w kurtce Bundeswehry ? To jakiś kombatant bo często Go na różnych uroczystościach widać. Co do Dekutowskiego, to jesienią 1947 roku zostawił bez uprzedzenia swoich podkomendnych samych sobie i z grupą oficerów próbował się ratować i na Zachód dostać. Niestety dali się podejść i wyłapani zostali w Nysie w kotle UB

Łysy
1 rok temu
Reply to  As

Wygląda na byłego partyzanta

Filozofek
1 rok temu

Nie wszyscy wyklęci byli święci. Komuna miała swoich bohatirów, teraz inni mają swoich. Za dużo dorabia się do nich filozofii.

As
1 rok temu
Reply to  Filozofek

Jedno z większych świństw zrobił tym żołnierzom wyklętym nasz rząd w Londynie. Wysyłali kurierów mamiąc wybuchem nowego konfliktu na miarę III wojny światowej. Tymczasem znali już ustalenia jałtańskie.

Robin
1 rok temu

Kochani. Może mi ktoś to wytłumaczy.
Jak to jest że oni pamiętają o wszystkich takich rocznicach i imprezach? Kupiją za pieniądze podatnika jakieś kwiaty i nawet znicza zapalają. To wszystko żeby się tylko pokazać. Działa to tak od burmistrza po władze krajowe. A o interesach miasta zapominają. Prezydencie Bożek może w tym czasie warto by było siąść z przewodniczącym Potańskim i radną Kapuściak i pogłówkować jak zrobić aby koło nieczynnego dworca PKP powstało centrum komunikacyjne dla wszystkich przewoźników. Jak doprowadzić do tego aby PkP wyremontowało perony bo teraz mieszkańcy naszego miasta patrzą z zazdrością na te w okolicznych wioskach.
Może w tym czasie należało zadzwonić do marszałka Ortyla I zapytać na jakim etapie są poszukiwania nowego dyrektora I lekarzy do dalej nieczynnego oddziału wewnętrznego. Moim zdaniem różni bohaterowie z tych wszyscy pomników właśnie do takich działań by was zachęcali.
Wam do głowy nie przychodzi że oni najzwyczajniej w świecie nie chcą was oglądać?!
To moje skromne zdanie w temacie świętowania i lansu.
Ps. Prezydent Stalowej Woli ma co świętować a wy ?!

obywatel
1 rok temu
Reply to  Robin
Jan
1 rok temu
Reply to  Robin

po co,lepiej siadać do autobusu na srodku drogi przy stokrotce na ul. Mickiewicza

Z ostatniej chwili
1 rok temu

Podziękujcie tym współczesnym „bohaterom” z pod pomnika że Tarnobrzeg już na zawsze pożegnał się z galerią handlową. W centrum miasta powstanie kolejny klocek zwany PASAŻEM DOMINIKAŃSKIM.
JAKĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TEN FAKT PONIESIE PREZYDENT BOZEK ?!
Tak na marginesie dodam żeby nie było że się czepiam lokalnych bohaterów 🙂 inwestor starał się o wszystkie pozwolenia 11 lat !!!

Big
1 rok temu

Teren prywatny,kasa prywatna.Kaprys włascielea co chce robić na swojej działce.Podziękuj raczej za to że w ogole chce tam coś postawić bo jak mu się zmieni i zostanie obrońcą przyrody to świerszczy będziesz słuchał na łące w środku miasta co przyznam ma też swoje plusy

Gość
1 rok temu
Reply to  Big

A teraz my nazwijmy nową drogę obwodową OBWODNICĄ KLĘSK TARNOBRZESKIEGO SAMORZĄDU. A ronda które są na niej imieniem każdego z prezydentów Tarnobrzega. Należy się im jak mało komu za doprowadzenie miasta do ruiny.

Robin
1 rok temu
Reply to  Gość

A przy każdym rondzie szklane tablice z nazwiskami radnych za danego prezydenta.

Anioł
1 rok temu

Co się stało że dziennikarze nie umieścił z 200 zdjęć jak u tych aniołów co się ciapią w rozlewisku

Z Tbg-u
1 rok temu
Reply to  Anioł

Zapewne był „tłum” ludzi. Trudno wszystkich uchwycić w kadrze.

Gość
1 rok temu
Reply to  Z Tbg-u

O czym ty wogóle opowiadasz ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content