TTBS na „wakacjach kredytowych”

Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego korzysta z zawieszenia spłat rat kredytu, w ramach tzw. „wakacji kredytowych”. Podmioty, które zaciągnęły w BGK kredyty na budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, mogły zawiesić w drugim półroczu 2022 r. cztery raty, trzy raty w pierwszym półroczu 2023 r. oraz dwie raty w drugim półroczu 2023 r. Jednocześnie łącznie okres zawieszenia nie może to być dłuższy niż osiem miesięcy.

O to, czy TTBS korzysta z tzw. „wakacji kredytowych”, zapytała w ramach interpelacji radna Monika Łagowska – Cebula. 23.33-2.

W odpowiedzi udzielonej radnej czytamy cyt:  W odpowiedzi na Pani interpelację w sprawie informacji czy w okresie od 01.01.2021 r. do 03.03.2023 r. Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. korzystało z tzw. „wakacji kredytowych” informuję, że w okresie od 01.01.2021 do dnia dzisiejszego Spółka korzysta z „wakacji kredytowych”.
Dla kredytów zaciągniętych w latach 2002, 2003, 2004, 2006 oraz 2012 z Banku Gospodarstwa Krajowego Spółka korzystała z zawieszenia spłat kredytu w miesiącach sierpień, wrzesień, październik, grudzień 2022 roku oraz styczeń, luty, marzec 2023 roku. 23.33(1)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
62 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
2 miesięcy temu

Normalnie działalność TBS polegającą na oszukiwaniu najemców i wyciskaniu z nich pieniędzy. Ten oszukańczy i bezprawny proceder powinien zostać wyjaśniony.
Jak spółka miejska gdzie prezydent jest organem włascicielskim może tak żerować i oszukiwać mieszkańców ?
I nie dziwię się mieszkańcom Ttbs że się zbuntowali przeciwko temu wszystkiemu. To nieprawdopodobne co tam się dzieje.

Blokowy
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Muszę przyznać, że TTBS był najlepszym administratorem bloków wspólnot mieszkaniowych. Wszystko na czas było zrobione, na ten przykład pełna informacja na piśmie o podejmowanych uchwałach i po nich o oddanych głosach. Jeśli ktoś zapyta czy mam w tym interes to nie mam. Jestem tylko mieszkańcem bloku.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Blokowy

To popatrz na bloki TSM a później na TTBS – porównaj i nie wciskaj bzdetów a i jeszcze tam płacą mniej niż w TTBS ???

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Przeczytaj co Blokowy napisał, jak zrozumiesz tekst to się dopiero wtedy wypowiadaj.

obywatel
2 miesięcy temu

Zanim coś napiszesz to pomyśl ???
TTBS jak każdy zarządca wspólnot , którymi zarządza ma OBOWIĄZKi i tyle , żadnej łaski nie robi informując właścicieli lokali wspólnoty i uchwałach które sami podejmują a ciekawe czy daje im roczne rozliczenia .
We wspólnocie decyzję podejmują sami właściciele ( w tym o opłatach) i tyle a zarządca działa na podstawie umowy z właścicielami – uowl.
To, że na czas to żadna łaska bo takie jest prawo a czym innym jest zarządzanie budynkami TTBS ( inne przepisy i prawo a tylko niektóre jest to samo – ustawa o lokatorach ???

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Jesteś w tej materii teoretykiem.

Cutuję ” żadnej łaski nie robi informując właścicieli lokali wspólnoty i uchwałach które sami podejmują „

Nie wszyscy administratorzy tak czynią. Jeśli im zwrócisz uwagę, że to niezgodne z przepisami to nie reagują, dalej czynią to samo i co im zrobisz? Zmienisz administratora? Nie takie proste, tym bardziej jak niedouczeni mieszkańcy nie znają przepisu i akceptują taki stan rzeczy.Im więcej mieszkańców w bloku tym trudniej ich przekonać.

Cytuję „To, że na czas to żadna łaska bo takie jest prawo.
Prawo to na papierku zapisane a administratorzy (nieliczni) robią jak im się podoba.

Jeden z administratorów w Tarnobrzegu, to z kasy wspólnoty pospłacał swoje długi. Biznismen zakichany. Były jakieś procesy sądowe w tej sprawie.Tacy |uczciwi| są czasem administratorzy.

obywatel
2 miesięcy temu

To tak jak w SM Siarkowiec – jeden wyklepany wzór pisma a swoich wynagrodzeniach ani słówka a później okradanie mieszkanców wbrew art 6 ust 1 usm – warto poczytać ich uchwały WZC za lata 2008-2012 – złodziejstwo, bezprawie a niektórzy się pazerni cieszą bo nie ponieśli kosztów tylko za CUDZE i na CUDZY koszt .
Zwłaszcza jeden cwaniak co był w radzie z listopada – jak takie coś po ulicach może chodzić ????
Tam też klika a kiełbika za 20 koła zamknęli ale ścierwo za ponad 2 mln chodzi, jeździ po ulicach i się jeszcze ŚMIEJE bo w radach milicja zasiadała i zasiada nie wspominając o komunistach z PZPR ( nawet jeden z tarnobrzeskiej egzekutywy ).

Ja tam o wspólnotach mogę tylko ze swojego doświadczenie dobrze myśleć a wszystko zależy od mieszkanców wspólnoty czy się interesują czy nie SWOIM , ???

Ireneusz
2 miesięcy temu
Reply to  Blokowy

To ciekawe bo najwyraźniej oszukiwali cały czas jedną grupę lokatorów. I to oni najbardziej cierpią i są zwyczajnie w świecie oszukiwani. Finansowo to najemcy budują kapitał spółki miejskiej bo płacą czynsz: gdzie nie spłaca się kredytów, gdzie nie ma funduszu remontowego, gdzie bieżącą eksploatacja jest minimum. Więc pytanie na co Ttbs przeznaczał pieniądze ?
A że przy okazji Ttbs zarządza wspólnotami i jeszcze komunalką to inna sprawa.

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
2 miesięcy temu
Reply to  Ireneusz

Ty też przeczytaj co Blokowy napisał, jak zrozumiesz tekst to się dopiero wtedy wypowiadaj.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Bardzo ciekawa teoria ???
A kiedy oddacie mieszkańców 3 mln ???

obywatel
2 miesięcy temu

A to kur??? dobre ???
Najemcy płacą zapewne raty tak jak mają w umowie a prezio Mądrala pod czujnym okiem belfra ( jako właściciel) WAKACJE SOBIE ZROBILI !!!
Ciekawe czy preziowi belfer też wakacje zrobił i nią płaci ???

Asterix
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

A w którym miejscu umowy wskazane jest, że najemca płaci raty kredytu ?

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Asterix

A w umowach jest mowa o ponoszeniu KOSZTÓW ??

Mieszczuch
2 miesięcy temu

Czyli przez 7 miesięcy mieszkańcy ttbs powinni mieć pomniejszone czynsze o kwotę spłaty kredytu. A to są już duże pieniądze. Lekko rzucę po 3 – 4 tysiące od mieszkania. Robią co chcą nie patrząc do czego został stworzony tbs, a do czego nie.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszczuch
Asterix
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszczuch

Żaden z mieszkańców nie spłaca za pośrednictwem TTBS kredytu. Owszem kredyt jest spłacany z czynszu ale to nie jest kredyt najemcy. To ogromna różnica i choć nie popieram obecnego systemu TTBS bo to do czego został stworzony nijak się ma do rzeczywistości to owszem wakacje kredytowe należą się TTBS ale nie jego mieszkańcom.
Bo mieszkaniec nie ma kredytu ani go nie spłaca.
Prawdą jednak jest, że TTBS zastosował podwyżki czynszów i podał jako argument wzrost rat kredytowych – i tu w sumie się też nie mijają się z prawdą bo raty wzrosły, ale …… hehhe

Prawda
2 miesięcy temu
Reply to  Asterix

Rozumiem że zlecenie na pisanie takich rzeczy wyszło z Ttbs …
W czynszu mieszkańcy spłacają kredyt na budowę konkretnego bloku. TBS powinien spłacać kredyt jeśli pobiera pieniądze od najemców . Niestety nie robi tego….kredyty nie są spłacane….wydłużają się w czasie a teraz mają wakacje kredytowe ….
Więc konkretnie wprowadza mieszkańców w błąd, świadomie, celowo i z premedytacją biorąc od nich pieniądze, nie spłacając kredytów i nie remontując bloków itd. podwyżki czynszów z tamtego roku miały być spowodowane wzrostem kredytów. Kredytów których nie spłacają.
Więc pytanie na co tbs przeznaczał pieniądze przez tyle lat i obecnie. Odpowiedź; na przegrane sprawy, milionowe odszkodowania, wypłaty dla pracowników Ttbs, w tym prezesa ;), sponsoring …ukryty,, i nikt nie wie jeszcze na co ….
To jest oszustwo, mieszkaniow- finansowe oszustwo …
Warto nazywać sprawy po imieniu.
Czy mieszkańcy TBS są oszukiwani …
Tak.

Asterix
2 miesięcy temu
Reply to  Prawda

Kolego poszukaj w komentarzach jak mocno krytykuję działalność TTBS. A więc rzucanie oszczerstw typu „pisanie na zlecenie TTBS” totalnie nie trafiona. Byłem mieszkańcem TTBS od pierwszego dnia powstania. Mieszkałem kilkanaście lat i wiem o czym mówię. Nie podoba mi się ich kierunek i rozwiązałem z nimi umowę. Po temacie – zamiast narzekać wybierz się do Banku weź kredyt i kup swoje mieszkanie lub wybuduj dom. Każda spółka działająca na podstawie ustawu o Spółdzielniach czy TTBS może z czynszu pokrywać koszty w tym spłacać zaciągane kredyty ale nie są to kredyty mieszkańców.

Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszczuch

kup mieszkanie na wolnym rynku,ot cały problem

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Wątek tyczy się tbs nie wolnego rynku i o tym pisz jak już piszesz.

Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszczuch

Wszyscy by chcieli mieszkać za darmo,w spółdzielniach też są wysokie czynsze mimo,że mieszkańcy są włascicielami ,i co?

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Mental z Januszexu. A może pokibicuj współobywatelowi, a nie stosujesz symetrym. Tak to każdą dyskusję można spłycić.

Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszczuch

wszyscy mieszkańcy na was łożą i jeszcze zle?

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Mieszkańcy łożą? Oświeć. Mieszkamy za darmo? Oświeć.

Gospodarz
2 miesięcy temu

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=27243 Mieszkańcy gmin Brandwica, Jastkowice i Pysznica chcą zostać wcieleni do Stalowej Woli. Przełomem ma być 3 most na rzece San.

Bartek
2 miesięcy temu
Reply to  Gospodarz

Po to były budowy mostów, aby wciągnąć sąsiednie miejscowości, dawno o tym było wiadomo.

Alf
2 miesięcy temu

Myślę ,że TBS dobijają raty kredytów, które pewnie podobnie jak wszystkim wzrosły prawie dwukrotnie. Niestety ale te wakacje przedłużą okres spłaty. Chyba sytuacja robi się coraz mniej ciekawa. Ciekawe czy już udało im się sprzedać te działki i choć trochę zasypać dziurę. Niestety ale grunty inwestycyjne , które miały iść pod nowe bloki , zostaną przejedzone.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Prezio, radni , analityk z komitetu KOZ KOSZTUJĄ – sobie od RYJA odejmą a od innych chcą aby kredyty płacili a ŚCIERWO SOBIE WAKACJE ZROBIŁO bo de facto lokatorzy płacą kredyty ( z ich kieszeni) i to oni będą spłacać dłużej a nie jeb???? cwaniak co publicznie w kampanii łgał , że ” nie idą dla pieniędzy” ???

Alf
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

A ja myślę ,że się obsrali po tym spotkaniu i kombinują ja tu ograniczyć skalę podwyżek dla lokatorów, którzy zdaje się i tak pozwali TBS do sądu. Raczej nic nie wygrają po mojemu ale zobaczymy. Szkoda ,że ta pomoc warta kilka milionów pewnie w sumie trafia jedynie do wybranej grupy mieszkańców. Inni płaczą i płacą

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Ja też myślę , że nic nie ugrają bo tu jest mafia i kasta i trzyma się razem – jedno ścierwo , tym bardziej że tu są pisowscy nominaci a ci Boga się nie boją , ludźmi gardzą i prawo mają w dupie ( ale frajerzy o tym nie wiedzą) chyba że kasta też tam mieszka to wtedy też dla siebie rozstrzygnie .

Miasto kiedyś pomogło ( czyli mieszkańcy) – 3 mln, dofinansowania z urzędu były, dostali pod zarząd zalew, sprzedali działki bez przetargu a tak naprawdę to tylko prezio , hieny adwokackie, kolesie z komitetu KOZ, analityk Czyszczą KORYTO a reszta ma placić aby świnie, wieprze, knury i maciory miały chlew i żarły bez opamiętania – to jest mentalność taka sama jak w mafii spółdzielczej ( siarkowcu).
RODZINA NA SWOIM !!!

Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Po wyborach spłaca mieszkańcy Tarnobrzega

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Jak poprzednio ( 3 mln) z kieszeni wszystkich mieszkańców i na koszt ???

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu

Jaki pan taki kram ! Kolejna osoba na niewłaściwym stanowisku prezesa ale to są właśnie skutki nepotyzmu i korupcji stanowiskami w administracji !

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Tak to jest Waść jak prezia się robi kogoś z ulicy bez doświadczenie, kompetencji ( mierny ale wierny) , przygotowania w zarządzaniu ???

Jak widać szkołe ( dyplom) tą swoją to może sobie do dupy schować ???
Jaki sołtys taka wieś !!

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Miasto niczym titanic idzie na dno ale orkiestra dalej gra póki w sejfie kasa dla swoich !

ok.png
Mieszkaniec
2 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Prezio dostał stołek jak uzyskał tytuł magistra

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

No i co z tego wynika że uzyskał tytuł ” magistra” ???
Przrcież do wiedzy, kwalifikacji, rozumu , doświadczenia i kompetencji nie daje ???

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Większość magistrów jakich znam osobiście, zachowuje się tak, jakby mieli wycięte przysadki mózgowe. Przerost ambicji nad możliwościami intelektualnymi.

Tomasz
2 miesięcy temu

Jedyne co uratuje lokatorów i uchroni upadłość TBS to natychmiastowe pozbycie się pseudo prezesa, który nie wie po co stworzono TBS-y i jak należy zarządzać.

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

A w zamian Belfer sołtys przyśle następnego ” geniusza” z komitetu KOZ a jak y co to już jest następca – analityk przygotowany !!!

Mieszkaniec
2 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

W punkt

Alf
2 miesięcy temu

Jak tam budowa nowych bloków , która miała ruszyć niebawem bez względu na sytuację gospodarczą ?

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Reklamy jeżdżą po mieście , reklamy są nawet na słynnej komunikacji miejskiej z Tbg ???

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu
Reply to  Alf

Będzie taki sam przekręt jak z gruntami na Sikorskiego przy wieżowcach na terenach tzw galerii tarnobrzeskiej;)

walt
2 miesięcy temu

https://www.facebook.com/watch/?v=818849905792149

zobaczcie sobie stand up Glapy 🙂

jaka inflacja ludzie ? miód i mleko w Polskich rzekach !
niemce nam zazdroszczą i przyjeżdżają i wykupują żywność 😉

Andrzej
2 miesięcy temu

Jestem włascicielem mieszkania 44 m,czynsz prawie tysiąc zł,nic nieporobione ,śmierdzi,klatka malowana była jak wałęsa był prezydentem,tragedia

Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Dodam,ze to nie TBS,A spółdzielnia mieszkaniowa gdzie jestem włascicielem,co miesiąc czynsz w góre

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Zawalczcie o siebie jest Was wielu.

Jan
2 miesięcy temu

Dlaczego nie zrezygnujecie,jak tak drogo?

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  Jan

Bo chcą mieszkać w tbs na jasnych zasadach, gdzie spółka działa zgodnie z prawem na jasnych zasadach, polegając na porządnej ustawie. Bądź człowiekiem i kibicuj współmieszkańcom.

Pytajnik
2 miesięcy temu
Reply to  Jan

Musk w porządku? Zamiana mieszkania wiąże się z wieloma problemami, w tym finansowymi.

Andrzej
2 miesięcy temu
Reply to  Pytajnik

trzeba mysleć z wyprzedzeniem

Obserwator
2 miesięcy temu

Never never! Nawet jakby mi z losowania dawali bym nie brał.Sumy za czynsz nie wiem skąd współczuję lokatorom .

Skąd?
2 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Sumy za czynsz z … powietrza, tj. wg. własnego widzimisię (?). Tak też jest w usługach budowlanych lekarskich, stomatologicznych etc…

fach
2 miesięcy temu

Zabawy na kredyt w miasto na prawach powiatu ciąg dalszy 🙂 No ale skoro priorytetami są dwór, riwiera i obwodnica, to nie może być inaczej 😉

Komisarz
2 miesięcy temu

Wyyebac tego Madralinskiego z TBS-u ,na zbity pysk dyscyplinarnie !!!!! Kto takiego parcha i zlodzieja tam usadowil….????!!!! Bostwo odwolaj smiecia natychmiast razem z bezradnym Slawkiem Praktyka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MAT
2 miesięcy temu

Do wszystkich niezadowolonych przymusu mieszkania w blokach TTBS nie ma jesteście nie zadowoleni to opuście lokale i tyle, a nie bijecie piany na daremno i dalej jesteście lokatorami głupota totalna.

Mieszczuch
2 miesięcy temu
Reply to  MAT

Niezrozumienie tematu zagościło u Pana.

Olo
2 miesięcy temu
Reply to  MAT

Przymusu nie ma. Pewnie, że nie ma, ale to nie oznacza, że trzeba się na wszystko godzić i schylać głowę, bo ……. zarządca tak chcę.
Bez przesady, takie gadanie, że ktoś się może wyprowadzić. To ja głupio powiem, że można im dopłacić, już raz miasto tak robiło.
Kto zaczął spory, które kosztowały TTBS, przecież nie mieszkańcy. Jak idziesz na wojnę, to trzeba się zbroić i mieć strategie, liczyć siły na zamiary, kalkulować, a nie przed dziennikarzami machać szabelką ( przykład z bloku przy sw. Barbary ).

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
62
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content