Jakie filtry samochodowe są dostępne i do czego służą

Nowoczesny samochód składa się z wielu różnych urządzeń, z których każde wpływa na pełną wydajność pojazdu. Filtry są jednym z tych urządzeń. Urządzenia te mają bezpośredni wpływ na pracę silnika spalinowego i skrzyni biegów, a także na zdrowie kierowcy i pasażerów.

Filtry pojazdów mechanicznych usuwają zanieczyszczenia z płynów hydraulicznych, olejów silnikowych, przekładniowych i smarowych oraz z powietrza dostającego się do silnika spalinowego i wnętrza pojazdu.

W nowoczesnych pojazdach stosuje się pięć różnych rodzajów filtrów: filtr oleju, filtr powietrza, filtr paliwa, filtr cząstek stałych i filtr kabinowy. 

Każdy z nich pełni określoną rolę, filtrując i wychwytując zanieczyszczenia z powietrza oraz zanieczyszczenia z oleju silnikowego lub paliwa, zapewniając tym samym stabilną i niezawodną pracę całego układu pojazdu.

Wszystkie filtry mają określoną żywotność, po zakończeniu której zawsze należy je wymienić.

Filtr oleju

Filtr oleju oczyszcza olej silnikowy i zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia, które gromadzą się w nim podczas eksploatacji pojazdu. W przypadku nowoczesnych pojazdów, które posiadają silniki o bardzo małych prześwitach, filtr oleju odgrywa bardzo ważną rolę. Przecież jeśli olej nie zostanie oczyszczony, to te zanieczyszczenia dostaną się w strefy tarcia: na powierzchnię ścianek cylindrów, tłoków, wału korbowego, łożysk głównych i innych ważnych części silnika pojazdu i będą tam działać jako masa ścierna, prowadząc do szybkiego zużycia ruchomych części silnika.

Większość filtrów oleju wykorzystuje jako materiał filtracyjny specjalny papier o wysokim stopniu porowatości. Aby papier ten był odporny na działanie wody, impregnuje się go żywicą fenolowo-formaldehydową. Aby olej pozostał w filtrze po wyłączeniu silnika, wbudowany jest zawór zwrotny. Dodatkowo filtry oleju wyposażone są w zawór obejściowy, który otwiera się w przypadku zbytniego zapchania filtra lub nieprawidłowej lepkości oleju i wtłacza do silnika nieprzetworzony olej. Może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika

według informacji o filtrach oleju z euautoczesci.pl.

Filtr oleju powinien być zwykle wymieniany. jednocześnie z wymianą oleju, jeśli przebieg wynosi ponad 15 000 km lub jeśli jakość oleju silnikowego ulega pogorszeniu. W samochodzie są też inne filtry które omówimy w dalszej części artykułu.

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczać powietrze atmosferyczne, które dostaje się do silnika spalinowego. Zanieczyszczenie lub nieprawidłowe działanie tego filtra może prowadzić nie tylko do zmniejszenia osiągów silnika i zużycia paliwa, ale także do uszkodzenia grupy cylindrów tłoków silnika i elementów układu paliwowego.

Termin wymiany filtra powietrza może być różny i zależy w dużej mierze od warunków, w jakich porusza się pojazd. Z reguły filtr powietrza wymienia się przy przebiegu przekraczającym 60 000 km.

Filtr paliwa

Filtr paliwa ma za zadanie dodatkowo oczyścić paliwo z zanieczyszczeń zanim trafi do przewodu paliwowego silnika spalinowego. Zanieczyszczony filtr paliwa może spowodować zatkanie dysz wtrysku paliwa i układu zasilania, co nieuchronnie zmniejszy kilkakrotnie wydajność silnika lub nawet w ogóle uniemożliwi jego uruchomienie. Filtr paliwa powinien być zwykle wymieniany co 20 000 km.

Filtry cząstek stałych

Filtry cząstek stałych są montowane w pojazdach wyposażonych w silniki Diesla. Wyłapują one sadzę i cząstki stałe w spalinach pojazdu. Filtry nie muszą być wymieniane, ponieważ są zaprojektowane przez producenta na cały okres eksploatacji pojazdu. Filtry cząstek stałych są czyszczone niezależnie na polecenie komputera pokładowego w procesie post-injection.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy zatrzymuje szkodliwe zanieczyszczenia i mikroskopijne cząsteczki kurzu, filtrując powietrze, które dostaje się do pojazdu przez układ klimatyzacji lub ogrzewania. Jego zadaniem jest zapewnienie czystego powietrza dla kierowcy i pasażerów, a także ochrona parownika klimatyzacji przed zatkaniem się zanieczyszczeniami. 

W miastach o wysokim poziomie zanieczyszczeń filtr kabinowy wymienia się zwykle zimą lub wiosną. 

Złe filtry mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodu, dlatego każdy właściciel samochodu musi na bieżąco kontrolować filtry w swoim samochodzie.

Materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content