„Uzdrowisko Tarnobrzeg Miechocin”? Zbierają podpisy pod uchwałą obywatelską

Na stronie BIP Tarnobrzeg opublikowany został projekt uchwały obywatelskiej, w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez Gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. (link tutaj)

Musimy do 30 kwietnia zebrać minimum 300 podpisów. Jeśli, ktoś z Was chciałby włączyć się w zbiórkę podpisów wśród rodziny i znajomych to uprzejmie proszę o kontakt przez Facebook lub Messenger. Warunkiem złożenia podpisu popierającego projekt jest zameldowanie w Tarnobrzegu. Bardzo Was proszę o wsparcie tej inicjatywy – informuje w mediach społecznościowych pomysłodawca, Witold Zych.

FRAGMENTY UZASADNIENIA UCHWAŁY

„Głównym warunkiem nadania gminie statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej jest posiadanie złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Tarnobrzeg w pełni spełnia ten warunek, bo dysponuje złożami leczniczych wód siarczkowych w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego.
 
Państwowy Instytut Geologiczny, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie w swoim opracowaniu z 2016 roku: „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Tarnobrzegu wraz z określeniem uwarunkowań formalno-prawnych poszukiwania i eksploatacji oraz możliwości finansowania podziemnej części inwestycji (otworu wiertniczego)” potwierdził występowanie wód siarczkowych w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego cyt.: „Wody siarczkowe okolic Tarnobrzega są zbliżone właściwościami fizyko-chemicznymi do wód występujących w uzdrowisku Busko Zdrój i mogą znaleźć zastosowanie w balneoterapii do leczenia wielu schorzeń”.Studium PIG wskazuje także, że rejon Jeziora Tarnobrzeskiego posiada bardzo korzystne warunki do budowy kompleksu rekreacyjno-alneoterapeutycznego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
 
Fakt ten został również potwierdzony szczegółowymi badaniami przeprowadzonymi w 2021 roku przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Raport końcowy z tych badań: „Ocena stanu chemicznego wód podziemnych z otworu O-22 (rejon Jeziora Tarnobrzeskiego). Analiza statystyczna wyników badań z roku 2021 i określenie stabilności składu chemicznego” zalicza te wody do „wód mineralnych swoistych o charakterze chlorkowo-sodowym; siarczkowych, jodkowych”.
 
Warto podkreślić, że także Ministerstwo Zdrowia dostrzegło wielki potencjał, jakim są wody siarczkowe zlokalizowane w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Potwierdza to fragment listu Ministerstwa Zdrowia do Ministerstwa Środowiska z dnia 9.06.2017 roku, cyt.: „Minister Zdrowia przychylnie odnosi się do przedstawionej koncepcji powstania na terenie miasta Tarnobrzeg kompleksu rekreacyjno-balneoterapeutycznego w oparciu o wody siarczkowe, mogące znaleźć zastosowanie w balneoterapii. Realizacja opisanych działań pozytywnie wpłynęłaby na udzielanie, w skali kraju, świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego, zapewniając pacjentom większe możliwości leczenia”.
 
Opracowany został w 2022 roku również: „Projekt robót geologicznych na wykonanie otworu hydrogeologicznego w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych w utworach neogeńskich nad Jeziorem Tarnobrzeskim”, niezbędny do wykonania odwiertu eksploatacyjnego ujęcia leczniczych wód siarczkowych, którego lokalizacja planowana jest na działce 972/1, obręb 011 Machów.
 
Jezioro Tarnobrzeskie w sąsiedztwie, którego może powstać uzdrowisko określane jest, jako „cud inżynierski i ekologiczny”. Według publicystów zajmujących się ekologią nikt na świecie wcześniej nie doprowadził do tego, by tak wielkie wyrobisko po kopalni siarki w Machowie zmieniono w rekreacyjny zbiornik wodny (455 ha wody, 42 m głębokości). Była to najkosztowniejsza (1,54 miliarda zł.) i najdłużej prowadzona inwestycja ekologiczna w Polsce, która zakończyła się tak wielkim sukcesem. Jeden z najbardziej zdegradowanych przez przemysł obszarów kraju zmienił się w nową krainę przyrodniczą zwaną Pojezierzem Tarnobrzeskim (łącznie z terenami po Kopalni w Jeziórku) ulokowaną w widłach Wisły i Łęgu na obrzeżach Puszczy Sandomierskiej i Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Specyficzny mikroklimat tego miejsca z dużą ilością zieleni nad Jeziorem Tarnobrzeskim pozwala przypuszczać, że także drugi warunek niezbędny do uzyskania statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej dotyczący klimatu zostanie spełniony. Tym bardziej, że krystalicznie czyste, bogate w faunę i florę Jezioro Tarnobrzeskie wraz z terenami do niego przyległymi stały się ostoją dla wielu rozmaitych gatunków ptaków, zwierząt i ryb. Można nad nim zaobserwować np.: łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, powszechnie występujące stada łabędzi i kaczek, czy też przelatujące i zimujące ptactwo wodne np.: uhla zwyczajna, bielaczek, perkoz dwuczuby, wodnik, białorzytka, sieweczka, rybitwy białoczelne i czarne a nawet orła bielika.
 
Przykładem, na którym moglibyśmy się wzorować w naszych staraniach jest „Uzdrowisko Kraków Swoszowice” zlokalizowane na terenie dużej aglomeracji miejskiej, jaką jest miasto Kraków. Nasze uzdrowisko mogłoby przyjąć nazwę „Uzdrowisko Tarnobrzeg Miechocin”.
 
Równie ważną dla naszego miasta sprawą związaną z eksploatacją ujęcia wód siarczkowych będzie powstanie zakładu górniczego, który wprost nawiąże do tarnobrzeskich tradycji górniczych związanych ze złożami siarki rodzimej. Teraz, kiedy wydawało się, że to już koniec siarki w Tarnobrzegu, która przez wiele lat była wizytówką naszego miasta pojawiła się realna szansa na to, aby zlikwidowany przemysł związany z wydobyciem siarki mógł odrodzić się w całkiem innym wymiarze. To właśnie wykorzystanie naszego wspólnego naturalnego bogactwa, jakim są lecznicze wody siarczkowe może stać się impulsem dla rozwoju Tarnobrzega. Stworzenie w tym miejscu uzdrowiska pozwoli na napisanie kolejnego rozdziału w historii tej ziemi.”

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
130 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
1 miesiąc temu

Spalanie przemysłowe jest najczystszą formą pozbywania się śmieci, w niczym to nie koliduje z ideą uzdrowiska.

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Tyle, że to antyreklama dla tego niby „uzdrowiska”.

Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Jestes głupi czy zaangazowany w projekt spalarni?

stat
1 miesiąc temu

Co Tarnobrzeg będzie miał z uzdrowiska ? Chyba jeszcze więcej ludzi wyprowadzi się do innych miast. Potrzeba miejsc pracy w ciężkim przemyśle. Tutaj macie przykład miasta myślącego przyszłościowo https://www.carpatiabiznes.pl/lotnisko-w-turbi-bedzie-rozbudowane-ma-miec-charakter-biznesowy/ Ponad 50 mln zł na rozbudowę lotniska Stalowa Wola- Turbia.

Wiosna
1 miesiąc temu
Reply to  stat

Ciężki przemysł to już mieliśmy i lata prosperity pamiętają juz tylko ci nieliczni, którzy tam pracowali i jeszcze żyją, ewentualnie ich dzieci. Środowisko i uzdrowisko to natomiast inwestycja o chyba nieograniczonym horyzoncie czasowym. Tarnobrzeg przespał skutecznie czas na przemysł i teraz były kulawe próby budowy megaspalarni śmieci. Nigdy nie uważałem, żeby właściwa ścieżką rozwoju był przemysł. Bardziej juz logistyka, np próba zaoferowania podmiotom transportowym bazy przeładunkowej korzystając z torowisk i bliskości węzła do DK9 a także samej Wisłostrady i jej przedłużenia do drogi obwodowej. Np magazyny dla sieci typu Biedronka, firm kurierskich. Też po części uciążliwość dla miasta, ale jeszcze uważam do przeżycia. Można by też powrócić do stworzenia warunków dla firm budowlanych czy wynajmujących maszyny. W ostatniej dekadzie co najmniej 2 podmioty wyprowadziły się z Tarnobrzega poza granice miasta m.in. ze względu na ograniczenia tak powierzchniowe jak i koszty związane z podatkami transportowymi. Lotniska chyba nie proponujesz budować? 🙂

Tarnobrzezanin
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

W punkt

stat
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

jak to tarnobrzeg zasluguje na otnisko

Tarnobrzezanin
1 miesiąc temu
Reply to  stat

A co ma do tej pory od władz miasta.Moze mieszkańcy będą mieć wpływ na to co się dzieje w tym mieście
To tylko początek drogi.

As
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzezanin

To również test na to jak poważnie mieszkańcy potraktują tą inicjatywę jej pomysłodawców. Zobaczymy czy tą niewielką liczbę podpisów zdobędą dla tego postrzelonego pomysłu

Walet
1 miesiąc temu
Reply to  As

Bez najmniejszego problemu zdobędą te podpisy.

Tarnobrzeg to stan umysłu
1 miesiąc temu
Reply to  Uzdrowisko-tak

I dlatego nie należy do tzw. uzdrowisk wyjeżdżać zimą.

Obatelka
1 miesiąc temu

Święta prawda.

Tak dla uzdrowiska
1 miesiąc temu

Jedno wiejące pracy w uzdrowisku generuje pięć miejsc pracy w usługach pokrewnych..
https://www.rp.pl/finanse/art12900611-jakie-korzysci-dla-gmin-uzdrowiskowych

obywatel
1 miesiąc temu

Pomarzyć każdy może ???

Uzdrowisko uzdrowisku nie równe ???

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Uzdrowisko Syfisko

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obatelka

Nawozy, Piotrowice , Feniks a być może spalarnia i UZDROWISKO ???
Trza mieć ???? POD SUFITEM ???
Brud na chodnikach , gówna psie wszędzie a tu takie pomysły ???

obywatel
1 miesiąc temu

Zanim napiszesz o korzyściach to napisz o kosztach ???
Podaj skąd miasto ( mieszkańcy) wezmą kasę na sfinansowanie urojeń bo wiadomo wszem że Tbg bierze kredyt na splatę kredytu i wykup obligacji ( pożyczek ) ????
Takich fałszywych proroków to w Tbg jest za dużo ???

Tak przy okazji podaj ile zysku wypracowała ścianka wspinaczkowa, zamek i ten jeb??? WRZÓD – ZALEW ???

Co tym razem chcecie sprzedać ???
Bo jest już nie wiele ( reszta udziałów w wodociągach )???
Wyssaliście już prawie wszystko z miasta na urojenia ( Pec, MKS, PKS, działki nad zalewem i gdzie tylko się da ) , acha zostały jeszcze szkoły i urząd ???

PODAJCIE geniusze ŹRÓDŁO FINANSOWANIA ??? ŚRODKI WŁASNE skąd i z czego wizjonerzy ???

Chyba nie liczycie na to że wszystko dostaniecie z budżetu państwa ???

Obywatel Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

O czym ty piszesz? Czy nie wiesz, że za tą inicjatywa stoi Witold Zych, a nie obecne władze?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Może czas aby rada już głupot nie uchwalała – wystarczy że w sprawie parku uchwalili ???

Obywatel Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

To obywatelska inicjatywa, jako obywatel mógłbyś popierać.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Co popierać ??? Głupoty ???

Tylko dlatego że obywatelska inicjatywa ???

Jak będzie coś rozsądnego to może ???

Kazimierz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Może ty coś rozsądnego wymyślisz?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kazimierz

A ja zarabiam 20 koła co miesiąc ???
Mi płacą mieszkańcy ???
Mi by takie głupoty do głowy nie wpadły !!!!

Ludzie co wy macie z głowami ???
W sąsiednich miastach, gminach wiedzą a tu tylko w popierd??? głowach zalew, ścianka, muzeum a teraz uzdrowisko ???
Słowem KURORT , nawet kasyno ma być i tylko burdelu brakuje jeszcze i będzie GIT – LAS BAGNAS ???

Kazimierz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Z sobą z takimi poglądami dyskusja jest niemożliwa.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kazimierz

No tak ???
To może waść konkretnie , co z tego będą mieli mieszkańcy ???
Co z tego będzie miał przeciętny, zwykły mieszkaniec miasta ??
Co z tego będą mieć młodzi ludzie, którzy potrzebują zarobić i pracować ( a nie wegetować ) ???

Czy mieszkańcy mają bulić podatki aby tym razem kuracjuszom fundować uzdrowisko ( tak jak dla turystów zalew) ???

Ile miejsc pracy jest nad ZALEWEM ???
Ilu mieszkanców miasta tam ma pracę ???
WIESZ to napisz WAŚĆ ???

Jakbyś nie wiedział to inwestor kalkuluje i bierze pod uwagę opłaty : podatek lokalny , koszty śmieci, koszty wody – to jest podstawa ???

Z czym do ludzi jak Tbg jest droższe od wszystkich okolicznych miast i miasteczek a nawet gmin ???

Kazimierz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Gdzie ty się uchowałeś marudo?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kazimierz

W Tarnobrzegu a co a nie w Krośnie , dymitrowie ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kazimierz

Sprzedajmy doktorów z Tbg , fachowców z urzędu ( na czele z histerykiem) a że to wybitni
fachowcy – doktorzy
to miasto zarobi , powinno wystarczyć na splatę kredytów, pożyczek, wykup obligacji i akcji ( udziałów wodociagów) a resztę wydawać tylko na wkłady własne ???

Z takimi wizjami i fachowością chętni się znajdą ? Kolejka z biznesu stoi w kolejce i niechaj się licytują ???

Tarnobrzezanin
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Pomyśl .Jak władza nie ma pomysłu to muszą mieć tarnobrzezanie Tyle w temacie

Aaa
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Każdy obywatel, a w szczególności ten który ma działki nad jeziorem.

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ktos liczy na niezly zarobek i udzialy moze nawet z innych miast i gmin?

Generał Tarnobrzeg
1 miesiąc temu

Bzdura niskich lotów. Nie chcemy sprzedawać wisiorków i magnesów z Chin. Dość tych bzdur. Tarnobrzeg krwawi i umiera a oni wymyślają jakieś głupoty. Zostawcie Tarnobrzeg w spokoju.

Mirka
1 miesiąc temu

To dopiero bzdura ” Tarnobrzeg krwawi i umiera” więc zostawcie Tarnobrzeg w spokoju, czyli niech dalej krwawi i umiera.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mirka

Zatem uzdrowisko uzdrowi miasto i da rozwój miastu ???
Z zalewem nie wyszło ( same koszty na lata), podobnie że ścianką a także z zamkiem ( utrzymanie) to teraz ma być LEK cudowny na rozwój miasta ” uzdrowisko” ????

Mirka
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

A czemu nie? Masz jakieś rzeczywiste argumenty, że to nie jest możliwe.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mirka

Uzdrowisko u nas ci mnogo a o niektórych to chyba nikt nie słyszał oprócz tych co uchwalili ???
Przykłady nawet tu są podane ???
Oprócz wód to jeszcze jakie właściwości ???

Mira
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Idź już spać, bo sam nie wiesz o czym piszesz.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mira

To nie wyjaśnij dlaczego akurat Miechocina a nie Ocice czy np Borów
lub Mokrzyszów ???

Co takiego unikatowego jest w Miechocinie ( oprócz kościoła ) ???

Mira
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

1000 lat historii

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Patrz Waść do jakich czasów doczekaliśmy. chcą nam uzdrowisko robić. Obyśmy tylko nie ośmieszyli się jak z parkiem . Ale poczekajmy na wyrok sądu. Trochę długo już czekamy

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Jeszcze WAŚĆ skansenu tu brakuje , przecież w Kolbuszowej jest a co tam ?
Skąd tacy się biorą , z takimi wizjami na rozwój ??

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tak działają populiści. Niestety ale od lat głupi naród daje się nabierać na te same numery. Liczy się robić szum , z którego nic nie wynika. Potem można się pochwalić aktywnością i pomysłami. To trwa w najlepsze kampania wyborcza brachu

Zosia
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Populista jest obecny prezydent, a nie ci których krytykujesz. Co zrealizował z swoich szumnych zapowiedzi? Gdzie jest ten hotel nad jeziorem zapowiadany w spocie? Mam pisać dalej.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zosia

Już nie pisz bo wiadomo kto to ten wódź z komitetu KOZ ???
Jak to bezradny jeden powiedział ” prawdę powie jak dię pomyli ” ??

Zofia
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Przestali ciąć las, to najważniejsze. Poczekamy, oby jak najdłużej. Zespół się obroni.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zofia

Hm – przejdź się na remontowane ulice na przywiślu ( np Moniuszki )
– wam przestali w parku wycinać a tu tną jak leci ???

Debile tego nie widzą ????

JezioranTarnobrzeganu
1 miesiąc temu

UZDROWISKO W MIECHOCINKU

Robin
1 miesiąc temu

Co tam robi słowo Miechocin? Kolejni bedą dzielić Tarnobrzeg? Juz jedni z uporem maniaka publicznie twierdzą ze Zamek Tarnowskich jest w Dzikowie. Moze i był ale 100 lat temu. O zgrozo do tych maniakow zalicza sie dyrektor tego obiektu. Tarnobrzeg i tyle !!! Po co te udziwnienia?! Wystarczy ze mamy nadal przystanek kolejowy w Sobowie i linie kolejową z Rzeszowa do Ocic. Ktorych to Ocic już dawno nie ma na mapach naszego kraju.Są jednak maniacy ktorzy tak twierdzą i im to nie przeszkadza. Maniacy z urzedu ktorzy nic nie robią aby to zmienić. JUZ DAWNO POWONNA NYĆ LINIA KOLEJOWA Z RZESZOWA DO TARNOBRZEGA I PRZYSTANEK KOLEJOWY TARNOBRZEG/SOBOW. Bo TARNOBRZEG TO TARNOBRZEG i tyle !!!

R. Hood
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Miechocin, ponieważ tylko część miasta będzie uzdrowiskiem, a nie całe, wzorem Uzdrowiska Kraków Swoszwice. Co do Ocic i Sobowa pełna zgoda, powinny być nazwy przystanków odpowiednio Tarnobrzeg Sobów, Tarnobrzeg Ocice ( np. Kraków Płaszów, Kraków Balice itp), to zwykłe zaniedbanie władz miasta.

Ciekaw
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Prosta odpowiedź: Dzików to dzielnica Tarnobrzega, który do XIX wieku często nazywany był Dzikowem. Ot, podciągali Nasze Miasteczko pod wieś i rezydencję. Poza tym wyobraź sobie nazwę: „Kolekcja Tarnobrzeska” – przecież to się kupy nie trzyma, kiedy zwana jest od dawna dzikowską. Z resztą Tarnowscy mieszkali w Dzikowie, a nie w Tarnobrzegu, czyli mieścinie z rynkiem i kilkoma uliczkami – z całym szacunkiem, ale tak wyglądała w XVIII, XIX i XX wieku. Myślano: Tarnowscy – mówiono: Dzików. I nie jestem mieszkańcem tego osiedla. Swoją drogą Jan Słomka w swoich „Pamiętnikach” pisał o zabawnej granicy między Tarnobrzegiem i Dzikowem przebiegającej przez mieszkanie jednego z mieszkańców. Granica Miechocina była o wiele bardziej wyraźna – Borek Miechociński.

Robin
1 miesiąc temu
Reply to  Ciekaw

Ale to juz było. Świat oczywiście poza Tarnobrzegiem biegnie do przodu.
Gdzie przeczytałeś że chciałem zmienić nazwę kolekcji dzikowskiej ? Nie zmieniaj sensu mojej wypowiedzi. Co do tych zbiorów to można się tylko przyczepić że to nie jest kolekcja dzikowska tylko CZĘŚĆ kolekcji dzikowskiej. Bo to co cenniejsze Tarnowscy już dawno sprzedali. Jeśli mielibyśmy w Tarnobrzegu rękopis Pana Tadeusza to mielibyśmy się czym szczycić. A tak to tylko Zych I Bożek mogą się w Dzikowie puszyć przed TVLŻ. Reszta tam nawet nie trafi jeśli z uprem maniaka dalej będą gadać że nocnik po hrabinie znajduje się w Dzikowie 🙂 A jeśli nawet jakiś zabłąkany turysta znajdzie się na skrzyżowaniu Sienkiewicza z Sikorskiego to nie trafi do waszego Dzikowa bo genialni urzędnicy wycięli tablice informujące którędy do Warszawy jak do Rzeszowa I centrum . No ale co się dziwić w XIX wieku nie było tablic informacyjnych 🙂

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Co cenniejsze to zabrali ze sobą do Niemiec !!! uciekając przed bolszewikami spod czerwonej gwiazdy ???

Ciekaw
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Do Niemiec? Pierwsze słyszę.

Ciekaw
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Wybacz że nie w czas. „Lisowczyka” oczywiście żal, ale była to suwerenna decyzja właścicieli w 1912 roku. Wielka szkoda, szczególnie że widziałem go na Wawelu.
Przepraszam, jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako przekręcanie.
Oczywiście, że jest to część Kolekcji. Akurat rękopis „Pana Tadeusza” lepiej się ma i lepiej służy społeczeństwu w Ossolineum wrocławskim. Tarnowscy postąpili uczciwie dostarczając go w 1939 roku do Lwowa, nieświadomi że Kacapy wkroczą siedemnastego września. A że rękopis nie wrócił? Szkoda, ale „sorry taką mamy historię”, parafrazując klasyka. Jest dostępny dla badaczy. Poza tym mamy się czym szczycić, bo kolekcja malarstwa jest imponująca. Trzeba tylko rozpocząć badania, a następnie pokazać obrazy, rzeźbę. Popularyzować i badać. Lub na odwrót. Polecam wybrać się do Dzikowa, malarstwo wybitne, często genialne jak „Chusta św. Weroniki” z kręgu Guercina. Albo rzeźba „Jezus i Jan Chrzciciel”, przecież to wspaniałość baroku rzymskiego. Ludzie niestety patrzą nazwiskami twórców, a tutaj należy badać. Czy van Dyck to van Dyck, nawet jeśli obraz okaże się dziełem ucznia, to nic nie odejmuje wspaniałości portretowi kobiecemu z Kolekcji. Kolekcja to temat-rzeka, niezbadany jeszcze gruntowanie. Ale rewelacyjny zbiór dzieł sztuki.

obywatel
1 miesiąc temu

A jak tam PARK w zwierzyńcu ????

Znowu kolejny poroniony pomysł – uzdrowisko im się śni ???
Wszędzie szujają inwestorów dających miejsca pracy a w Tbg NAWiEDZENI ( inteligentni inaczej ) mamią mieszkanców urojeniami o uzdrowisku ???

Jak nie park, to odwiert a teraz uzdrowisko ????
Chore miasto !!!!

R. Hood
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zespół Przyrodniczo-Parkowy ciągle istnieje. Miasto jest piękne i zdrowe, szkoda tylko, że niektórzy mieszkańcy są takimi marudami.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  R. Hood

Gdzie istnieje ???
W waszych głowach chyba a jak tam wyrok SA w Rzeszowie – kiedy będzie ???

R. Hood
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zamiast siedzieć przed komputerem to przejdź się do lasu to zobaczysz tablice z nazwą ZPK Zwierzyniec Jasień. Nie WSA a NSA, może za rok, dwa?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  R. Hood

Czyli WSA już stwierdził , że to ch??? a nie park – CO ???

Wacek
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zbyt lotny, to ty nie jesteś.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wacek

No tak – lotny to może być tylko doktor w tym mieście ???
Doktorów to już za dużo w tym mieście ( urzędzie, zamku) a na kolejnego to już mieszkanców nie STAĆ , wystarcza belfry w urzędzie i radzie ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wacek

Sędziowie z Rzeszowa też niezbyt lotni – CO ????
Teraz liczycie na lotność tych z NSA ??

Wacek
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Dokładnie, na wyrok prawomocny. Poczekaj spokojnie, może będziesz musiał odszczekiwać swoje słowa.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wacek

No to LOTNY wyjaśnij nam tu dlaczego Miechocin a nie Ocice czy mokrzyszów ???

Obywatel Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Uzdrowisko to przecież miejsca pracy, co tak narzekasz. Lepiej nic nie robić?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Hm ???
Od samego uzdrowiska miejsc pracy
nie przybędzie ???
To ile jest miejsc pracy dla mieszkanców Tbg na ściance ???
Kto ich opłaca ??? Z czego ???

Zwykła propagandą to tylko ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Jakie miejsca pracy ???
Wskaż je , gdzie, kiedy za ile, dla kogo ???

Kasyno ma być i też będą miejsca pracy ??

To może BURDEL i też miejsca pracy będą ???

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Niech rozwala zapadla kamienice w rynku , bo grozi niebezpieczenstwo oraz dom naprzeciwko um bo to wstyd a nie tylko remonty kapliczek i nowe budowle dla chciwych inwestorow.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gosc
obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

Uzdrowisko to miejsca pracy – no popatrz wystarczy że uchwałą że to uzdrowisko i PYK jak czarodziejską różdżką – przybędzie 200 miejsc pracy ????
Miejsca pracy dają inwestycje ( hotele, ośrodki wypoczynkowe, sanatoria , restauracje, bary itp
A NIE NAZWA czy UCHWAŁA ??

Inwestorzy SĄ JUŻ ???

Obywatel Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Nudny już jesteś z tym swoim marudzeniem.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obywatel Tbg

No tak ” nudny” bo tu tylko oklaski potrzebne ???
Niczym się nie różnicie od obecnej ekipy z komitetu KOZ z belframi na czele – tylko to zasługuje na uznanie co w waszych głowach wymyślono a reszta tylko się czepia – bezzasadnie ???

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Mozna sie domyślić.

WALDEMAR
1 miesiąc temu

NOOOOO !!!!
ten w tbg smród spalanych śmieci zima jest w tym mieście bardzo zdrowy i ożywczy

Jan
1 miesiąc temu

Jezioro jedyny jasniejszy punkt w tym miescie. Lepsze uzdrowisko niz spalarnia.

Tbg PO PIS LEWICA 2050 PSL KONFA
1 miesiąc temu

Miasto Maruderów !!! Wszystko Wam nie pasuje, wszystko krytykujecie, opluwacie się w nawzajem internecie, szczujecie itp. Prezydentów, radnych wybieracie a po miesiącu od wyborów już psy na nich wieszacie a miasto stacza się z roku na rok i czyja to wina ? Jacy wyborcy takie miasto czyż nie prawda ?

Kat
1 miesiąc temu

No właśnie czyja to wina? Wybierających czy wybranych?

Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Kat

Mieszkańców bo takich ludzi sobie wybierają. Zresztą kogo by nie wybrali to i tak dziadostwo dalej będzie. Coraz większe zadupie się robi. Już nawet lekarze nie chcą tu pracować

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Z tego wybierają co mają, a co mają to wiadomo …

Obatelka
1 miesiąc temu

Czego to ludzie nie wymyśla i nie zmyślą…….

Generał Mi
1 miesiąc temu

Kto wymyśla takie bzury? Niektórzy to już odlecieli, co wy ćpacie? Jeszcze ludziom w Tarnobrzegu mieszacie w głowach. Działania na miarę V kolumny. Miastu potrzebne są zakłady pracy i w tym kierunku róbcie swoje akcje, miasto umiera a wy rozmywanie tematy ważne dla ludzi. Chcemy pracy w Tarnobrzegu, chcemy przemysłu, a nie uzdrowiska zrozumcie to!

Stasia
1 miesiąc temu
Reply to  Generał Mi

Przez tyle lat przemysł nie przyszedł, to może uzdrowisko jest właściwą drogą rozwoju miasta.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Stasia
Stasia
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Doucz się trochę, bo nie masz pojęcia w temacie- Uzdrowisko Kraków Swoszowice albo Uzdrowisko Inowrocław- to są mieściny? Dużo piszesz i szukasz dziury w całym, ale pojęcia nie masz żadnego. Tarnobrzeg jest duży obszarowo, wbij sobie do głowy, że tylko część miasta będzie uzdrowiskiem.

hehe
1 miesiąc temu
Reply to  Stasia

stasia tarnobrzeg jet bardzo duzy

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Stasia

Ale mi przywaliłaś OHO ???
O tych uzdrowiskach e dużych miastach to tylko hobbyści wiedzą , smród spalin i uzdrowiska ???

Co takiego unikatowego ma TBG ???
Zalew pokopalniany – koło Konina są większe ( tam chcą elektrowni atom.) ,
WODY – takie są podobne w miejscach gdzie są złoża siarki ???

Właśnie dlatego tak jest w Tbg bo są tacy jak ty i tobie podobni – odrealnieni ???

Zamiast chodzić po ziemi to BUJACIE w chmurach i MAMICIE mieszkańców UROJENIAMi !!
Czas zapierd??? do przodu a WY chcecie go zatrzymać ????

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Geotermia w Toruniu zaprasza wszystkich emerytow i w ogole chetnych na wczasy więc niech to wystarczy na razie.

Olo
1 miesiąc temu

Myślałem że wariacje pana Zycha minęły . Ten „konfederata” uczepił się tego i miesza ludziom w głowach . Nie będzie Tarnobrzeg uzdrowiskiem . Tu nie ma „cudownego” miejsca z wodami siarczkowymi czy innymi Zychowymi „cudami” . Swoją drogą Zych uzdrowisko chce , a problemu ze śmieciami miejskimi nie widzi . Walczą wszyscy ze spalarnią – „Bo to szkodzi potencjalnemu uzdrowisku” . A nikt nie myśli że to rozwiązałoby problem śmieci miejskich . Spalarnia nie „dymi” ,”nie smrodzi” ,” nie zatruwa ” tak jak np kotłownie węglowe . Ale ważniejsze jest „uzdrowisko” . Bo to uzdrowisko jest jak Yeti . Wszyscy (u)słyszeli ,ale nikt nie zobaczy …. Oprócz szaleńczych pomysłów trzeba mieć odrobinę racjonalizmu w kiepełce . U pana Zycha z tym kiepsko .
I nie zrozumiem dlaczego w centrum Wiednia ,Amsterdamu,czy innych miast Europy mogą być spalarnie ; z przeprowadzonymi badaniami dotyczącymi długofalowego wpływu tychże spalarni na środowisko i ludzi tam żyjących ; bez skutków negatywnych ,a u nas się pierd……. głupoty dla poklasku i kariery

Bolo
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

Jeszcze coś napiszesz, czy już się wystrzelałeś z tych tępych wypocin? Tłumaczysz ludziom jak „chłop krowie na miedzy”.

Wiosna
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

Napisz na którym osiedlu mieszkasz. Miejsce na spalarnię pewnie się znajdzie i jeszcze w gratisie dołożą Ci ze 2 maszty GSM.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

Spalarnia powinna być w ZAKRZOWIE lub na ul gwarków ???

sandomierz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

tarnobrzegu byly wojewodzki grodzie stworzony przez pzpr nie troj nas wiece ani siarka ani spalarniami

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

U nas Polak potrafi więc przyjmowali by syfy z całego świata ,żeby tylko zarobić. Jeden drugiego by otruł dla kasy,stąd sól drogowa w wędlinach.,randap w owocach i warzywach ,niby olej rzepakowy zdrowy ale z tanim odpryskiem w składzie Olej przemysłowy w paszach dla drobiu itp jak słyszę że coś polskie to włącza mi się czerwona lampka.

Robin
1 miesiąc temu
Reply to  Olo

Olo czy pluto?

Obiektywny
1 miesiąc temu

Mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na to co się w mieście zadzieje
Od projektu uchwały jeszcze uzdrowiska nie będzie.
Do tej pory mieliśmy realny wpływ na powstanie tylko ścianki wspinaczkowej na którą wspinają się elity władzy
Zagłosujmy bo w tym mieście oprócz chodników nic się nie dzieje.
Dla prawdy zapomniałem duzo mamy potancowek na rynku morsowania fotek że spotkań w sprawie miasta

Gosc
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

Tyle, że jak ktos rzeczywiscie szuka zabawy i rozrywki to nic nie ma . Za komuny bylo weselej niz teraz. Na cmentarz chodzilo sie okolo Wszystkich Świętych a teraz to miejsce codziennych spacerow i spotkań.Nic dziwnego że tyle ludzi ma depresję.

Gosc
1 miesiąc temu

Ktoś chce wziąć dotację , szybko coś wybudować ,zgarnąć kasę a potem niech się dzieje co chce. I czy to uzdrowisko czy syfisko juz go to nie obchodzi, niech się inni mordują.

Ciekaw
1 miesiąc temu

Zasadnicze pytanie musi się pojawić. Jeśli już Miechocin będzie uzdrowskiem, to jakie pamiątki będzie oferował wczasowiczom? Jakaś wersja kubka z Ciechocinka lub Kudowej? Najlepiej z wymalowanym Bartoszem Głowackim. A może coś z pluszaków made in China?

fach
1 miesiąc temu

Pomijając tłumaczenie, że uzdrowisko i akwen „rekreacyjny” z lekka się wykluczają, to napiszę, że tak gowno z tego i tak gowno z tego. Szkoda że wysokie ośrodki decyzyjne nie przewidziały dla samorządowego Tarnobrzega jakiejś huty czy rafinerii, tylko jezioro 🙂 Swoją drogą ciekawy zbieg okoliczności, że wszystkie lokalne stronnictwa polityczne pokładają nadzieje w tymże jeziorze 😉

Irka
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Co tu się wyklucza, tak rozumując to uzdrowiska Ustka, Kołobrzeg, Świnoujście, Sopot i Morze Bałtyckie się wykluczają.

fach
1 miesiąc temu
Reply to  Irka

Nie wiedziałem, że w wymienionych miastach sanatoria itp. znajdują się między plażą i skrawkiem trawy, a ulicą / deptakiem i połaciami parkingów 🙂 Chyba że w Tarnobrzegu powstałoby pierwsze na świecie uzdrowisko podwodne 😉

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

To już wiem po co wizję miał belfer ” miasto podwodne z tunelami ” – chodziło chyba o uzdrowisko ???
Kasyno ma być i kuracjusze będą mieć ATRAKCJE ????
Jeszcze im burdel postawcie aby było wszystko na miejscu ???

no nie?
1 miesiąc temu
Reply to  fach

przecie mocie hute zabrana sandomierzowi

fach
1 miesiąc temu
Reply to  no nie?

Gdzie i jak ta huta się niby nazywa?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

On nawet nie wie że ta hutę przenieśli do gminy Nowa Dęba ???

Tarnobrzezanin
1 miesiąc temu

Taka mizerią jak u naszych władz to pomysł najlepszy
Trzeba spróbować i podjąć ostateczna decyzje po utworzeniu możliwości
A tak mamy co mamy Czyli nic nie można
Podpisujmy i weźmy sprawę w swoje ręce.

Mieszczuch
1 miesiąc temu

Zmartwię wielu, ale nie ma szans aby Tarnobrzeg dostał uzdrowisko. Mamy strefę przemysłową i koniec tematu. Są miasta w Polsce, które latami zabiegają o uzdrowisko, a nie mają obciążenia środowiska przemysłem, i nic.
Nie pojmuję jak poprzedni prezydenci mogli się pod tym podpisać, tzn. pojmuję … biznes i PR w tym tylko.

Wieśniak
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszczuch

Nikogo nie zmartwiłeś swoimi głębokimi przemyśleniami.

Bob Marlej
1 miesiąc temu

I to mi się podoba! Gasicie lampy na osiedlach bo was nie stać na prąd, coraz więcej bulicie za śmieci (również te zwożone przez obcych na bajoro) , miasto się praktycznie nie rozwija, roboty w nim jak nie było tak nie ma, ale chcecie jeszcze więcej wydać z waszych podatków na kałuże. I to mi imponuje. Cieszę się że utrzymujecie ze swoich podatków infrastrukturę rozrywkową dla mieszkańców Nowej Dęby.

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu
Reply to  Bob Marlej

A ja myślę, że uzdrowisko nie jest potrzebne, mamy jezioro cud ekologii, jak dobrze go rozreklamujemy to od turystów zagranicznych się nie opędzimy. Ma tylko jedną wadę – żaden cudzoziemiec nie wymówi Jezioro Tarnobrzeskie i dlatego proponuję nazwę Las Lampas, brzmi po hiszpańsku i kojarzy się ze slońcem i wakacjami. Autorstwo nazwy zastrzegam !

Albin
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Proponuję WONDERFUL WATER – brzmi po amerykańsku a że ponoć hotelowy gigant che tu kasę umoczyć nazwa będzie w sam raz.Autorstwo nazwy nie zastrzegam

S16
1 miesiąc temu
Reply to  Albin

Tarnobrzeg Sulfur Resort

Teresa
1 miesiąc temu
Reply to  S16

Eternit Eden jeżeli pamietacie początki

Propozycja:
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Las Palmas, ja proponuję 🙂

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

LAS BAGNAS lub BEZLAS BURDELOS
.

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

że cudzoziemiec jak przyjedzie nad jezioro to szybko z tej betonozy ucieknie.

Skala wycinki drzew:
1 miesiąc temu

Popatrzcie na fotografie dotyczące wycinki drzew w Tarnobrzegu.
https://tyna.info.pl/pl/15_fotorelacje/97_wydarzenia/4102_w-tarnobrzegu-wycinaja-na-potege-drzewa.html
Tak w uzdrowisku nie może być, by drzew nie było. Wszak do życia ludzkiego potrzebna jest zieleń filtrująca spaliny samochodowe.

obywatel
1 miesiąc temu

Ha, ha, ha – TO JEST WINA PROJEKTANTA i tzw ŁADU ( tablice stoją i informują kto za tym stoi )???

Paru cwaniaków chce parku w zwierzyńcu a w mieście urzędasy wycinają na masową skalę ( przyczyną i powód jak zawsze – inwestycja czyli remonty) .
We labach urojone uzdrowisko a w mieście coraz więcej kostki, betonu i nad zalewem też i tym samym drzew i zieleni ???
Nadadzą póżniej tępe urzędasy jakichś karłowych co osiągają wysokość dwóch belfrów obecnych – takie liliputki ????

To uzdrowisko powinno mieć nazwę
” betonoza”???

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zasadzą znow takie mechecie co je wiatr wywraca i łamie a potem usychają i będą nasadzenia że niby sztuka za sztukę.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obatelka

Takie będą potężnie i wysokie jak słynne NASADZENIA Bożkowe na Wisłostradzie, Sikorskiego i dalej ??

Już zarośnięte , czas plewić aby prezio TTBS miał na koryto po podwyżce ???
Ciekawe ile w tym roku uschnie ????
bo podlewają tylko bratki na rondach !!

budowlaniec
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

U nas w firmie jak ktoś sp…robote to szef mówwi żeby nie robić po „bożkowemu”

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  budowlaniec

No to wychodzi , że macie szefa fachowca !
Zapewne nie z RDM czy też TTBS ??

Zapytaj szefa czy jest z klasy z LO ani z komitetu KOZ ( bo mi wychodzi że nie) ale zapytaj dla pewności ????

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

i kwiatki pod Urzędem Miejskim.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
130
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content