„Miechocin przez wieki do teraźniejszości” – nowa wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Tarnobrzegu

Miechocin przez wieki do teraźniejszości” to ekspozycja ukazująca historię najstarszego osiedla Tarnobrzega. To też przypomnienie mieszkańców, nauczycieli, kapłanów, legionistów i artystów urodzonych w Miechocinie, bądź z nim przez lata związanych. Poprzez prezentowane archiwalne zdjęcia, oryginalne dokumenty, przedmioty oraz literaturę zwiedzający może poznać dzieje ”kolebki Tarnobrzega” od czasów prehistorycznych, aż po lata 70. ubiegłego wieku.

Biblioteka, korzystając z uprzejmości osób prywatnych, instytucji oraz domen publicznych, takich jak Polona czy Narodowe Archiwum w Krakowie zgromadziła wiele ciekawych i unikatowych obiektów. W historyczną wędrówkę wprowadza artykuł dr. Jachno dotyczący XIX-wiecznych badań miechocińskich skamielin. Następnie przenosimy się w czasy ceramiki miechocińskiej. W tej części wystawy prezentowane są nie tylko fragmenty naczyń, ale również efekty badań archeologicznych z lat 60 tych.

Nierozerwalną i niezwykle ważną częścią historii Miechocina jest kościół i parafia. Wśród prezentowanych tu eksponatów oprócz archiwalnych zdjęć kościoła z lat 30. ubiegłego wieku, na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne ornaty, naczynie liturgiczne z 1853 roku oraz haftowana bursa z herbem Leliwa. Ponadto zobaczyć można oryginalne dokumenty świadczące o życiu parafialnym, takie jak upoważnienie do zbierania składek na odnowienie kościoła miechocińskiego z dnia 2 lutego 1929 r., czy projekt bramy cmentarnej. Osobną część stanowią księgi z parafialnej biblioteki, a wśród nich Mszał Missale Romanum z 1750 roku.

Wśród dokumentów dotyczących historii oświaty na szczególną uwagę zasługują dzienniki szkolne z lat 1899/900 oraz pisma – prośby o wydanie duplikatów świadectw, czy same świadectwa.

Całość ekspozycji uzupełnia literatura regionalna, wśród której dominują publikacje Józefa i Wojciecha Rawskich.

Otwarcie wystawy prezentowanej w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu odbędzie się we wtorek 18 kwietnia br. o godz. 17. Wystawę otworzy Pani Maria Pałkus, wnuczka Wojciecha Rawskiego, syna Adama i Tekli.

info: MBP

 

Skuteczna ochrona czworonogów – środki przeciwko kleszczom i pchłom dla psa

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
brawo
1 rok temu

brawo miechocin stara osada utworzona przez ksiecia Henryka Tarnobrzeskiego

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content