Co wchodzi w skład systemu kierowania: Części składowe i ich przeznaczenie

Układ kierowniczy pojazdu to zespół elementów i mechanizmów sterujących kierunkiem jazdy pojazdu. Gdy jest sprawny, gwarantuje kierowcy bezpieczeństwo i precyzyjne manewrowanie pojazdem w każdych warunkach. Elementy układu kierowniczego składają się z różnych zespołów. W układzie zastosowano zespoły układu kierowniczego, z których każdy spełnia inną funkcję:

 • Kierownica – przekazuje czynności sterujące kierowcy do pozostałych zespołów. Składa się z metalowej ramy pokrytej skórą lub innym materiałem i zawiera szprychy, do których przymocowana jest obręcz koła.
 • Kolumna kierownicy – łączy kierownicę i przekładnie kierownicze. Składa się z rur teleskopowych, które regulują wysokość i nachylenie kierownicy. Przekazuje moment skrętu kierownicy do pozostałych elementów układu. Mieści się w nim wyłącznik zapłonu i pilot zdalnego sterowania kierownicą.
 • Przekładnia – przekształca ruch obrotowy koła kierownicy w ruch liniowy kół pojazdu. Składa się z samej przekładni, kół zębatych, wałka zębatego i wałka wielowypustowego.
 • Siłownik – to mechanizm SRU, który przenosi działanie kierownicze z koła kierownicy na zwrotnice kół. W jego skład wchodzą drążki, wahacze, widełki i przeguby.
 • Czujnik momentu obrotowego – mierzy siłę wywieraną przez kierowcę na kierownicę. Zbudowany jest z żyroskopu, akcelerometru i układu elektronicznego.
 • Booster – element opcjonalny, zwiększa siłę, jaką kierowca wywiera na kierownicę. W skład konstrukcji wchodzi pompa sterująca, siłownik hydrauliczny oraz elektroniczny układ sterujący.
 • Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby zapewnić precyzyjne i bezpieczne kierowanie pojazdem.

Kiedy części układu kierowniczego wymagają wymiany

Podzespoły z czasem ulegają awarii z wielu powodów:

 1. Zużycie części składowych. Wibracje i oscylacje występujące podczas jazdy powodują stopniowe zużywanie się części takich jak łożyska kulkowe, łożyska, paski itp.
 2. Niewłaściwa lub nieregularna konserwacja pojazdu.
 3. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane uderzeniami w wyboje i wypadkami również wymagają naprawy części.
 4. Narażenie na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz, brud i wilgoć, powoduje powstawanie rdzy.

Gdzie można kupić zestawy naprawcze układu kierowniczego?

Wybierając części zamienne należy pamiętać, że ich jakość i niezawodność bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i osiągi całego pojazdu. Dlatego lepiej jest zwrócić się do sklepu internetowego STS.Parts w celu sprzedaży certyfikowanych zestawów naprawczych i poszczególnych części zamiennych. Jest to wygodne, gdy pracownicy punktu sprzedaży w Polsce doradzają w wyborze najlepszej opcji. Współpracuj ze sklepami, które wysyłają zamówienia przez UPS Polska, Pocztę Polską, DPD Polska na terenie całego kraju dla wygody klientów z gwarancją jakości markowej produkcji.

artykuł reklamowy

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content