Układ kierowniczy pojazdu to zespół elementów i mechanizmów sterujących kierunkiem jazdy pojazdu. Gdy jest sprawny, gwarantuje kierowcy bezpieczeństwo i precyzyjne manewrowanie pojazdem w każdych warunkach. Elementy układu kierowniczego składają się z różnych zespołów. W układzie zastosowano zespoły układu kierowniczego, z których każdy spełnia inną funkcję:
- Kierownica – przekazuje czynności sterujące kierowcy do pozostałych zespołów. Składa się z metalowej ramy pokrytej skórą lub innym materiałem i zawiera szprychy, do których przymocowana jest obręcz koła.
- Kolumna kierownicy – łączy kierownicę i przekładnie kierownicze. Składa się z rur teleskopowych, które regulują wysokość i nachylenie kierownicy. Przekazuje moment skrętu kierownicy do pozostałych elementów układu. Mieści się w nim wyłącznik zapłonu i pilot zdalnego sterowania kierownicą.
- Przekładnia – przekształca ruch obrotowy koła kierownicy w ruch liniowy kół pojazdu. Składa się z samej przekładni, kół zębatych, wałka zębatego i wałka wielowypustowego.
- Siłownik – to mechanizm SRU, który przenosi działanie kierownicze z koła kierownicy na zwrotnice kół. W jego skład wchodzą drążki, wahacze, widełki i przeguby.
- Czujnik momentu obrotowego – mierzy siłę wywieraną przez kierowcę na kierownicę. Zbudowany jest z żyroskopu, akcelerometru i układu elektronicznego.
- Booster – element opcjonalny, zwiększa siłę, jaką kierowca wywiera na kierownicę. W skład konstrukcji wchodzi pompa sterująca, siłownik hydrauliczny oraz elektroniczny układ sterujący.
- Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby zapewnić precyzyjne i bezpieczne kierowanie pojazdem.
Kiedy części układu kierowniczego wymagają wymiany
Podzespoły z czasem ulegają awarii z wielu powodów:
- Zużycie części składowych. Wibracje i oscylacje występujące podczas jazdy powodują stopniowe zużywanie się części takich jak łożyska kulkowe, łożyska, paski itp.
- Niewłaściwa lub nieregularna konserwacja pojazdu.
- Uszkodzenia mechaniczne spowodowane uderzeniami w wyboje i wypadkami również wymagają naprawy części.
- Narażenie na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz, brud i wilgoć, powoduje powstawanie rdzy.
Gdzie można kupić zestawy naprawcze układu kierowniczego?
Wybierając części zamienne należy pamiętać, że ich jakość i niezawodność bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i osiągi całego pojazdu. Dlatego lepiej jest zwrócić się do sklepu internetowego STS.Parts w celu sprzedaży certyfikowanych zestawów naprawczych i poszczególnych części zamiennych. Jest to wygodne, gdy pracownicy punktu sprzedaży w Polsce doradzają w wyborze najlepszej opcji. Współpracuj ze sklepami, które wysyłają zamówienia przez UPS Polska, Pocztę Polską, DPD Polska na terenie całego kraju dla wygody klientów z gwarancją jakości markowej produkcji.
artykuł reklamowy