Alergia na cytrusy – występuje częściej niż myślisz

Alergie pokarmowe mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie do końca zdajemy sobie sprawę, co jest alergenem. Jakie są objawy alergii na cytrusy? Czy możliwe jest leczenie?

Alergia na cytrusy – przyczyny reakcji organizmu

Alergia na białka owoców cytrusowych wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Reakcję alergiczną powodują występujące w cytrusach alergeny roślinne, między innymi białka profiliny, niespecyficzne białka wiążące lipidy (nsLTP), zależne od czynnika wzrostu gibereliny oraz germino podobne białka obronne. Warto wiedzieć, że u osób uczulonych na cytrusy nie występuje reakcja alergiczna na kwas cytrynowy. Podrażnienia wywołane kwasem cytrynowym są spowodowane wyłącznie jego właściwościami żrącymi.

Objawy alergii pokarmowej na owoce cytrusowe

Objawy uczulenia na cytrusy mogą dotyczyć różnych organów i układów. Często spotyka się dolegliwości ze strony układu pokarmowego –  w postaci nudności i wymiotów, biegunki lub zaparć, zgagi, bólów brzucha, a nawet zaburzeń połykania. Zazwyczaj uczulonych dotyka również zespół alergii jamy ustnej. Objawia się on świądem, pieczeniem i obrzękiem warg, języka oraz podniebienia, a czasem także chrypką. Jak przy wielu alergiach, można się również spodziewać objawów ze strony układu oddechowego – zazwyczaj jest to alergiczny nieżyt nosa lub astma.

Reakcje alergiczne mogą także dotyczyć skóry. Na ciele zaobserwować można wtedy obrzęk, rumień oraz wysypkę czy pokrzywkę. W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu, który wymaga interwencji lekarza. Anafilaksji towarzyszy znaczny spadek ciśnienia tętniczego, słabo wyczuwalny puls, omdlenia i utrata przytomności.

Leczenie i diagnostyka alergii na cytrusy

Uczulenie na cytrusy może dać objawy zarówno po kilku minutach, jak i godzinach czy nawet dnia od zjedzenia owocu cytrusowego. Nieważna jest w tym wypadku forma podania – relacja wystąpi bez względu na to, czy zjemy surowy owoc, czy też przecier czy mus. Diagnostyka zaczyna się od wywiadu i badania stężenia całkowitego przeciwciał IgE swoistych. Wykorzystuje się także punktowe testy skórne na alergeny cytrusów.

Leczenie obejmuje zastosowanie diety eliminacyjnej oraz w razie konieczności także wdrożenie leków przeciwhistaminowych. W nagłym przypadku znajdziesz je też na https://e-recepta.net. Należy przede wszystkim wykluczyć z menu: cytryny, pomarańcze, mandarynki, limonki, a także grejpfruty, pomelo i cytrony w każdej postaci.

źródło: https://e-recepta.net/blog/uczulenie-na-cytrusy-jakie-sa-objawy-alergii-na-owoce-cytrusowe/

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content