Wyjazd na kajaki lub pontony – idealny sposób na spędzenie weekendu

Sudety są jednym z najważniejszych górskich regionów turystycznych w Polsce. Jest to region wyjątkowo atrakcyjny dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu, obfitości lasów i licznym gospodarstwom agroturystycznym. W Sudetach można wypoczywać zarówno zimą, jak i latem. Jedną z możliwości jest spędzenie letniego weekendu na spływie kajakowym lub pontonowym. Lato zbliża się wielkimi krokami, zatem co trzeba wiedzieć na ten temat?

Co warto zwiedzić w Sudetach?

Atrakcje turystyczne Sudetów są bardzo liczne, choć nie wszystkie są powszechnie znane, jak np. zamek w Książu czy Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika. Nieco mniej popularne, choć z pewnością bardzo interesujące, nie tylko pod względem krajobrazu, są doliny rzek. Do takich należą: przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, dolina Bobru i dolina Kwisy. Równie malownicze są przełomy mniejszych rzek i strumieni, np. Piekielna Dolina (Bystrzyca Dusznicka), Ziemska Brama (Dzika Orlica), itp.

Oprócz najbardziej znanego i zachowanego w doskonałym stanie zamku w Książu warto zwiedzić pozostałości zamków Bolków i Chojnów oraz Twierdzę Srebrna Góra. Spośród wielu innych obiektów na uwagę zasługuje kopalnia złota w Złotym Stoku, w której wprawdzie złota już dawno się nie wydobywa, ale stała się ona ostoją zimową dla wielu gatunków nietoperzy. W złotostockich sztolniach zimują między innymi: podkowiec mały, nocek duży, nocek orzęsiony, mopek oraz nocki: wąsatki, rude i Nattera, a także mroczki pozłociste i późne. Bywają także gacki brunatne. Jest ich więc sporo, a niektóre z nich upodobały sobie to miejsce nie tylko do zimowania, ale również do godów jesienią i zimą. Wszystkie nietoperze w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a Złoty Stok jest kopalnią… wiedzy na ich temat. Nietoperze można spotkać również w znanej i popularnej Jaskini Niedźwiedziej.

W Kowarach godny polecenia jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska z obiektami, odwzorowanymi szczegółowo w skali 1:25. Do obejrzenia są m.in. miniatury Bazyliki Mniejszej w Krzeszowie, zamku Frýdlant, zamku Książ, pałacu i Domu Modlitwy w Łomnicy i wielu innych budowli.

Spośród tworów natury warto obejrzeć Wodospad Wilczki, Wielki i Mały Staw, Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, na który wchodzi się po 665 kamiennych stopniach, a także rezerwat przyrody ze skałami o kształtach, przywodzących na myśl zwierzęta, postacie bajkowe, itp., zwanymi Głazami Krasnoludków.

Kajakiem czy pontonem?

Spływy kajakowe to wspaniała atrakcja weekendowa dla wszystkich, którzy lubią sporty wodne. Spływy rzekami górskimi są znacznie trudniejsze, niż nizinnymi, ze względu na ich wartki nurt, stosunkowo niewielką głębokość i kamieniste dno. Można wybrać się na spływ kajakowy Nysą Kłodzką i innymi, mniejszymi rzekami. Do wypożyczenia na miejscu są kajaki jedno- i dwuosobowe, wykonane z wytrzymałego, odpornego na uderzenia polietylenu.

Górskie spływy kajakowe mają różny stopień trudności. Dla stawiających pierwsze kroki najlepszy będzie spływ Przełomem Bardzkim, odpowiednim dla osób, posiadających podstawowe umiejętności kajakarskie. Dla bardziej zaawansowanych i dla amatorów mocnych wrażeń przeznaczone są spływy np. Dziką Orlicą lub Białą Lądecką. W każdym wypadku warto skorzystać na miejscu ze szkolenia z podstaw kajakarstwa górskiego.

Inną formą spływów są spływy pontonowe Bardo. Organizowane są na Nysie Kłodzkiej trasą, która przebiega przez Przełom Bardzki. Do dyspozycji są pontony na Przystani Pontonowej Ski-Raft. Przełom Bardzki to wyjątkowo piękne miejsce, rokrocznie odwiedzane przez dziesiątki tysięcy turystów, nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich Czech i Niemiec.

Szlak pontonowy prowadzi przez dolinę Nysy Kłodzkiej z jej pięcioma meandrami, bogatą w roślinność i faunę, wśród której można spotkać czaple i perkozy, sarny i dziki, a niekiedy również muflona – jedyną polską dziką owcę, kojarzoną z Sudetami tak, jak kozica z Tatrami.

Oczywiście nie da się zwiedzić wszystkiego i skorzystać ze spływów w jeden weekend. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić w Sudetach urlop. Na miejscu jest do dyspozycji bogata oferta noclegowa i gastronomiczna, a obfitość atrakcji turystycznych, w tym wodnych, gwarantuje, że nie będzie nudno ani przez chwilę.

materiał partnera

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content