10.05 (środa) Spotkanie autorskie i promocja książki dr. Adama Wójcika – Łużyckiego „Dzików mój Wawel”

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zaprasza, 10 maja o godz. 18.00, na spotkanie autorskie z dr. Adamem Wójcikiem – Łużyckim i promocję książki „Dzików mój Wawel”. Adam Wójcik – Łużycki, wiele lat temu, zainspirowany odbudową Wawelu opracował koncepcję rewaloryzacji zamku w Dzikowie, którą opublikował w albumie „Zamek w Dzikowie”, w 2000 roku.

Jako dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega wcielił ją w życie, jednocześnie nadzorując jej przebieg, by w odrestaurowanej rezydencji urządzić Muzeum Tarnowskich. „Dzików mój Wawel” to swoista kronika działań, okraszonych anegdotami, z przebiegu prac remontowych.

Opisując starania, przygotowania i realizację rewaloryzacji zamku Tarnowskich w Dzikowie relacjonuję to, co odbyło się z moim udziałem, tak jak to zapamiętałem. Rewaloryzacja zabytków o wielowiekowej przeszłości nie jest działaniem matematycznym. Polega nie tylko na technicznym remoncie zgodnym z prawidłami sztuki budowlanej i konserwatorskiej, ale jest też wyborem pewnej wizji tego, co chcemy osiągnąć, do jakiej funkcji dany obiekt przygotować. Wizja ta powinna brać pod uwagę historię obiektu, tradycje tego miejsca i być w zgodzie z jego charakterem – pisze autor w jednym z rozdziałów swojej nowej publikacji.

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pan Tadeusz
1 rok temu

Pamiętam główne drzwi wejsciowe do zamku,piękne,dębowe z okuciami. Mam pytanie ,gdzie się te drzwi znajdują,moze pan dr odpowie?

muza
1 rok temu
Reply to  Pan Tadeusz

Drzwi zostały odnowione i są zamontowane w niszy przy Aneksie Antycznym na piętrze. Proszę tylko zwrócić uwagę podczas zwiedzania zamku

Pan Tadeusz
1 rok temu
Reply to  muza

Dziękuję,tylko dlaczego nie zostały zamontowane na swoim miejscu?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content