Referendum zablokuje budowę spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim? A może status uzdrowiska? Co na to prezydent Bożek?

W przyszłym tygodniu reprezentanci lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej planują rozpocząć zbiórkę podpisów poparcia za tym, by to mieszkańcy Tarnobrzega w drodze referendum wypowiedzieli się, czy chcą aby nad Jeziorem Tarnobrzeskim wybudowana została spalarnia śmieci.

Jak twierdzi Witold Zych ze Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim, prostszym i bardziej skutecznym sposobem na zablokowanie tej inwestycji, jest uzyskanie przez gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Listy z podpisami osób popierających tę inicjatywę, zostały złożone do Biura Rady Miasta.

Z kolei prezydent Tarnobrzega deklaruje, że z mieszkańcami walczyć nie będzie, podkreślając jednocześnie w swojej wypowiedzi, ewentualne korzyści płynące dla miasta z tytułu wybudowania spalarni.

Aby doszło do referendum pod listami popierającymi tego typu rozwiązanie, PO będzie musiało zebrać ok. 3,5 tys. osób. Czas na zbiórkę jest ograniczony, wynosi on bowiem 60 dni od momentu złożenia do prezydenta miasta pisma, informującego o podjęciu tego działania.

– Prezydent unikając konsultacji społecznych obiecuje rzeczy które są z założenia nierealne, jak tania energia cieplna (…) Będziemy zbierać podpisy, żeby mieszkańcy miasta mieli szansę w sposób odpowiedzialny i profesjonalny wypowiedzieć się na temat czy chcą spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim – mówił podczas konferencji, która obyła się w poniedziałek 24 kwietnia br. Norbert Mastalerz, szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. N Mastalerz dodał również, że podobnie jak Stowarzyszenie Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim uważa, że miasto jest w stanie stworzyć strefę uzdrowiskową w oparciu o wykorzystanie wód siarczkowych.

I właśnie o uzyskaniu przez gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej traktuje projekt uchwały obywatelskiej, przygotowywanej przez Witolda Zycha. Listy z podpisami osób popierających tę inicjatywę, były radny złożył do Biura Rady Miasta.

Jak się jednak okazuje, jest znacznie prostszy niż kosztowne referendum sposób na zamkniecie raz na zawsze tej sprawy, przegłosowanie odpowiedniej uchwały Rady Miasta o co w imieniu swoim i „Stowarzyszenia Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim” apeluję do przewodniczącego struktur PO w Tarnobrzegu Norberta Mastalerza, przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Potańskiego i radnych miejskich z PO (…) Naszą Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą poparło 984 osoby. Przekroczyliśmy ponad trzykrotnie wymagana liczbę podpisów tj. 300. Bardzo dziękuję za tak liczne wsparcie tej inicjatywy, za Wasze podpisy, a szczególnie tym z Was, którzy zaangażowaliście się w ich zbieranie. Osiągnęliśmy wspólnie cel, ale przed nami jeszcze długa droga. Teraz czeka nas najtrudniejszy etap, czyli głosowanie radnych miasta Tarnobrzega nad naszym projektem – informuje w mediach społecznościowych Witold Zych.

A co na to prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek? Przede wszystkim włodarz miasta podkreśla, że temat budowy spalarni nie jest kontrowersyjny a działka na której miałaby być wybudowana, nie leży nad jeziorem tylko w strefie przemysłowej ( ok. pół kilometra od linii brzegowej – przyp.red). W trakcie konferencji, która odbyła się w poniedziałek 24 kwietnia br. prezydent zapewniał, że z mieszkańcami walczyć nie będzie, przywołując jednocześnie argumenty o ewentualnych tańszych śmieciach i tańszym cieple.

Wola mieszkańców będzie dla mnie się liczyła, jeżeli mieszkańcy stwierdzą, że nie interesują ich tańsze śmieci, czy nie interesuje ich ewentualna możliwość tańszego ciepła,  ja na pewno nie będę tutaj absolutnie walczył z mieszkańcami (…) To jest pewna oferta, z której możemy skorzystać lub nie (…) Mając u siebie taką inwestycję możemy dyktować warunki, a pieniądze z dzierżawy i podatków idą do naszego systemu opłat śmieciowych, dzięki czemu mieszkańcy Tarnobrzega będą płacili mniej – mówił Dariusz Bożek

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
115 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fach
1 miesiąc temu

Tak gowno z tego i tak gowno z tego 😉 Jak ktoś słusznie napisał, w wyrobisku trzeba było zrobić wysypisko śmieci. Jezioro w jakiejkolwiek formie zysku na czysto chyba nigdy nie przyniesie. Ale ciekawe jakie jest stanowisko w tej sprawie Nowej Lewicy, z przedstawicielami której pokazał się ostatnio Pan Prezydent? 🙂

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Co za tłumok ręce opadają czytając takie wypociny! Myślę że nie jesteś mieszkańcem TBG a przybłędą i trollem komentującym nie swoje sprawy ! Poprostu ościennym wieśniakom żal dupę ściska że w tym mieście coś powstało na skalę krajową !!!

fach
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Gdybym nie był stąd, to raczej nie próbowałbym tutaj dotrzeć do świadomości Tarnobrzeżan, ale na potrzeby tego konentarza mogę być nawet ufoludkiem z Marsa 😉 Za to ty, mistrzu tarnobrzeżaństwa, napisz za ile dekad riwiera, tj. akwen wraz z asfaltem, betonem i budami towarzyszącymi, zacznie przynosić zysk na czysto oraz za ile kolejnych dekad zwrócą się koszty jego urządzenia? 🙂

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Gdybyś znał podstawy ekonomii wiedziałbyś, że wysypisko śmieci to dochód czasowy może na 10, 15 lat dopóki się nie zapełni albo zaśmierdzi całą okolice. Za to Jezioro to niekończący się dochód na lata, dekady być może i wieki wystarczy mądrze zarządzać. Są straty bo jakiś idiota w urzędzie TBG ustalił najpierw 10 zł, teraz 20 zł to kpina przy takiej inflacji są grosze nie pokrywające bieżącego utrzymania w momencie gdzie w Zakopanem za głupi parking trzeba zapłacić 50zł/h !

fach
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Odpowiesz na moje pytania, czy będziesz dalej uprawiał jeziorną demagogię? 😉

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Jezioro ma w tym momencie już potencjał i powinno generować zyski. Skoro tak się nie dzieje czyli jest źle zarządzane, a to pretensje i żale do władz. Co do betonozy no cóż jeden woli rybki drugi akwarium a trzeci komfort i wygodę. Po za tym jeszcze nikt się na tym Świecie nie urodził żeby wszystkim dogodził ..

fach
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Do trzech razy sztuka, żeby nikt mi potem nie zarzucał 😉 Ile dekad potrzeba na pierwsze co wymieniłem, a ile na drugie? 🙂

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Czytaj ze zrozumieniem masz w postach powyżej … Nie rozumie ludzi, którzy negują coś co jest dobre dla miasta i jej mieszkańców. To teraz pytanie w Twoją stronę gdyby nie Jezioro, to co w tym miejscu ?

fach
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Czyli zero konkretów kiedy zysk i kiedy zwrot, możekiedyśtam. Plan ekonomiczny mega 😉 A co do mnie, to jak zasugerowałem powyżej wysypisko śmieci. Zysk na czysto myślę że po maksymalnie kilku latach, po wypełnieniu wyrobiska rekultywacja, np. pole golfowe jak Zawarcie w Gorzowie Wielkopolskim. Wiem, i tak nie przyznasz mi racji, więc z mojej strony tyle w tym wątku 🙂

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Tutaj masz trafne spostrzeżenie- nie przyznam Ci racji. Już widzę tłumy turystów włącznie z tarnobrzeskimi emerytami ciągnącymi wózki z kijami golfowymi po zasypanym wysypisku śmieci. A co z ulatniającymi lub zbierającymi się wewnątrz wyrobiska gazami – będą wybuchać od czasu do czasu na powierzchnię niczym gejzery ?

Adim
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

A ja wolę spalarnie, bo ona będzie przynosić zyski w przeciwieństwie do bajora. Panie prezydencie niech Pan buduje i nie zeraca uwagi na nawiedzonych

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Adim

Ha, ha ha – sołtys ma budować ???
Co i za CO ???
Od kiedy to histeryk , belfer , przypadek i pomyłka ma decydować o prywatnej inwestycji ????
Jego rolą jest tylko zatwierdzenie zgodnie z prawem budowlanym i tyle ??
Niedawno nawet wieży telefonii komórkowej nie mógł zablokować a nagle będzie miał wpływ na prywatne inwestycje ???
Już był taki błazen w urzędzie co blokował inwestycje prywatne i za to zapłacili mieszkańcy a on znowu ryja pokazuje publicznie ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Kiedy miasto odzyska te miliony tam utopione ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Skoro przy 10 zł za wjazd było 1 milion straty. Wystarczyłoby podnieść opłatę do 50 zł za samochód to nie jest dużo i w ciągu roku mamy jakieś 4 -5 milionów zysku czyli koło 10 lat możemy wyjść na zero przy dobrym zarządzaniu. Oczywiście jeżeli chodzi o wkład miasta. Skoro mamy to co mamy w tym miejscu powinniśmy dołożyć starań aby to maksymalnie wykorzystać

Adim
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Opłaty należy podnieść tak wysoko, żeby nikomu nie opłacało się tam wjeżdżać. Natura 2000 czysto i zdrowo.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

No to waść kiedy będą zyski z tego zalewu ???
Bo na razie od kiedy helikopter z urzędasami to przejął to tylko koszty a wkłada się kasę na piersi??? WIZJE ( parkingi, sklepiki, grille, koncepcje
( podwodne miasto z tunelami, molo i CHU? wie jeszcze co)
KOSZTEM miasta i tam gdzie ludzie mieszkają !!
Ten zalew to ciągnie finanse miasto w bagno !!!
Nie zmieni tego chory pomysł z uzdrowiskiem ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Myślę że obecny stan nad jeziorem jest już w pełni satysfakcjonujący i kolejne inwestycje w tym rejonie zbędne i niepotrzebne. Czas skupić się na dobrym zarządzaniu i nowych inwestycjach w innych częściach miasta włącznie ze strefa w Machowie- bo jak chcą przyciągnąć inwestorów do działek nie uzbrojonych z dziurawymi drogami ?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Inwestorzy omija to miasto z daleka i jeszcze długo będą omijać a powstać tu mogą tylko firmy uduś co funkcjonują tylko dzięki płacy minimum ???

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Stawiaja budke ,beda szczepic drive thru,wreszcie kazdy bedzie mogł się zrelaksowac i zaszczepić

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

„Myślę że obecny stan nad jeziorem jest już w pełni satysfakcjonujący i kolejne inwestycje w tym rejonie zbędne i niepotrzebne.”

Nie do końca tak jest. Potrzeba jeszcze mnóstwa drzew, nie tylko od strony Wisłostrady, ale na całym terenie i zwyczajnie zielonej trawy. To jest tego, czego takie rekreacyjne miejsce potrzebuje by mieć charakter rejonu wypoczynkowego.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Tak se myśle:

Masz rację drzewa w tym miejscu to podstawa. Ale przecież sadzonka nie kosztuje nie wiadomo ile., aż dziwne że do tej pory nikt z UM nie wpadł na pomysł masowych nasadzeń

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

„…aż dziwne że do tej pory nikt z UM nie wpadł na pomysł masowych nasadzeń.”

Nie mają najwyraźniej z tego interesu. Za to mamy „las” lamp ulicznych na parkingach.

Polityk.
1 miesiąc temu

Mieszkańcy widocznie chcą płacić 50 zł za śmieci i nie chcą miejsc pracy w takiej spalarni.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Polityk.

Lemingu pomyśl zanim napiszesz głupoty. Po pierwsze nie to że mieszkańcy nie chcą – bo chodzi głównie o lokalizację , gdzie zamiast nad jeziorem mogłaby powrastać taka spalarnia w Jeziórku – idealnie co nie?. Po drugie jako mieszkańcy chcemy mieć prawo do czystego powietrza bez wyziewów ze spalani śmieci z całego Świata ! A teraz odpowiedz ile potencjalny mieszkaniec zapłaci za leczenie wszelkiego rodzaju nowotworów..? Wole parę groszy zapłacić więcej i mieć komfort życia w miarę ludzkim środowisku !

Polityk.
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Jeziórko kochany jest przeznaczone w całości pod farmę fotowoltaiczną dla strefy w Stalowej Woli

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Polityk.

Przypominam że Mastalerz przyjmując tereny pokopalniane w Machowie dzisiejsze Jezioro przyjął z dobrodziejstwem inwentarza na stan miasta tereny pokopalniane w Jeziórku i Piasecznie. Była to transakcja wiązana gdzie nie dało się wysupłać ze Skarbu Państwa jednej rzeczy tylko całość mienia po zakładach Siarkopol

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Gdzie Siarkopol a gdzie kopalnia machów ???
Siarkopol nie ma i nie miał nic z tym wspólnego ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

To niby według Ciebie jaki zakład zajmował się wydobyciem siarki w Machowie i Jeziórku ? I kto prowadził działalność wydobywczą na tych terenach ?;)

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Wydobyciem : kopalnia Machów ( odkrywka) kopalnie jeziórko ( otworowa) i tyle w OKOLICACH Tarnobrzega a przeróbka siarki to już inna bajka a całość to KiZPS Siarkopol to tylko historia ???

Miasto przejęło tylko Kopalnia Machów – zapamiętaj a część jak wynika z kontroli NIK z obrazą prawa ( dotyczy Piaseczna i terenów nie będących w gminie Tarnobrzeg )??

Tak na marginesie ciekawostka – kto i gdzie płaci podatek lokalny dotyczący Piaseczna i terenów w gminie Nowa dęba – WIESZ to napisz ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

A czy to na początku działalności nie była jedna firma ? Która z czasem jak to było modne w latach 90 zaczęła dzielić się na spółki córki ? Co do Piaseczna no cóż taki był warunek Skarbu Państwa z dobrodziejstwem inwentarza – kukułcze jajo które trzeba oddać prawowitym właścicielom z Koprzywnicy bądź samych Kielc czy też doSkarb Państwa!

Jużem witał się z gonską
1 miesiąc temu
Reply to  Polityk.

Ale do tej strefy nikt nie chce iść, firmy uciekają stamtąd jak tylko się dowiadują gdzie to jest. Tak więc zapomnij o strefie Stalowa Wola.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Jeziórko nie jest w gminie Tarnobrzeg ???
Nigdy nie będzie !!!

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ale miasto może mieć tam swoje tereny i chyba tam ma przynajmniej coś o tym bąkał Mastalerz. Ale to świetna lokalizacja na spalarnię śmieci choćby ponad podziałami w ramach 4-miasta

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ha ha ha – może mieć tam tereny ,
przestan waść już ZA CO jak partacze tarnobrzeskie na wkłady własne mają tylko z kredytów i pożyczek ???

Ireneusz
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Z tym Jeziórkiem to wtopa. Kopalnia Jeziórko znajduje się na terenie gminy Grębów. Całe zyski pójdą do Grębowa.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Ireneusz

Pewnie że tak , jeziorko ma własną gminę ale jak widać stare komunistyczne nawyki w Tbg dalej funkcjonują i chcieli by decydować co ma być w gminie grębów , nie pytając mieszkańców tej gminy ???

Zresztą pojeb????? z Tbg roszczą sobie prawa do nazewnictwa nawet w gminie grębów ” pojezierze jeziórkowskie ” – skąd kur???? tacy się wzięli w Tbg ???

Wiosna
1 miesiąc temu
Reply to  Polityk.

Napisz ile ta spalarnia miała by dać miejsc pracy mieszkańcom Tarnobrzega. I dopisz swoje wyliczenia o ile mniej by kasował mieszkańca miasta FCC niż np. mieszkańca Baranowa Sandomierskiego czy innego ościennego miasta. Tylko poprzyj to racjonalnymi danymi.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

Co do miejsc pracy to max 10-15 osób. Takie spalarnie są w pełni zautomatyzowane, co do opłat nikt o zdrowym rozsądku nie wierzy zapewnieniom FCC ile będą chcieli tyle będą żądać tak jak to ma miejsce z wywozem śmieci – 3 podwyżki cen w ciągu roku !!!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

Miejsc nie dużo ale za to przepał śmieci jak z całego województwa podkarpackiego co najmniej ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Eee dużo więcej ponoć śmieci z samego TBG to byłoby tylko raptem 3% zapotrzebowania wszystkich spalanych tam śmieci a skąd 97% ? – to więcej niż województwo zwłaszcza że już jest spalarnia w Rzeszowie

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

No właśnie WAŚĆ a dlaczego ma nie powstać spalarnia na potrzeby tego miasta , w innym miejscu ( proponuję zakrzów, ul sztygarów, ul gwarków – drogi wyremontowane na zicher) a inwestycja z udziałem dofinansowań z NFOŚ, budżetu państwa tak jak powstały w Krakowie, stalowej woli , w Warszawie na targówku i nawet o czym belfer mieszkaniec z Krosna nie wie w KROŚNIE ???

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Czemu nie ale nie nad jeziorem spalarnia. Po za tym w Rzeszowie jest państwowa tutaj mielibyśmy do czynienia z zagraniczna korporacja po za możliwościami wpływania na jej funkcjonowanie

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Żeby pomyśleć o spalarni nad zalewem to trzeba być wyjątkowym debilem , szkodnikiem i wyjątkowym skur????m.

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8483448,polska-fabryka-intela.html To jest różnica w ambicjach u nas cieszymy się ze spalarni a Stalowa Wola nawet walczyła o fabrykę Intela za 80 mld wcześniej też był chiński gigant CATL, który wolał Debreczyn na Węgrzech

STan
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Gdzie Tarnobrzeg? Dlaczego wykluczono przemysłowo Tarnobrzeg?

z dzikowa
1 miesiąc temu
Reply to  STan

bo to nie pepek swiata nie wszystko tutaj musi miec swoja siedzibe

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Gołym okiem widać że władze TBG ewidentnie przepychają sprawę kolanem i tym powinno jak najszybciej się zając ABW, CBA i inne państwowe instytucje. Parę złotych mniej na śmieciach – kto w to wierzy już ASA wygrała przetarg jako najtańsza, by w przeciągu roku ponieść ceny trzy razy to samo będzie ze spalarnią nad która nikt nie będzie miał kontroli. Ale jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o jedno – PIENIĄDZE ale z pewnością nie jako korzyść dla mieszkańców TBG..!

potulne barany.jpg
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8483448,polska-fabryka-intela.html my chcemy spalarnię a Stalowa Wola bije się o największe firmy na świecie jak Intel, który miał do zbudowania fabrykę za 80 mld jednak wybrał inną lokalizację

Szwejo
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Ja chcę w okolicy Tbg-u fabryki produkujące sprzęt wojskowy, amunicję

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Szwejo

Masz w okolicy w Stalowej Woli i Nowej Dębie. Bez szans patrząc na konkurencję w regionie. Jesteśmy potrzebni w STW jako siła robocza i takie jest nasze przeznaczenie. Nikt nie stworzy tu fabryki wiedząc że zabierze

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Stalowa Wola ma zatrudnić sporę liczbę ludzi i oczywiste będą też drenować tarnobrzeski rynek pracy.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Waść jaki rynek pracy w Tarnobrzegu , o czym ty piszesz ???
Gdzie ten rynek masz ???
Dla przypomnienia tereny Chmielowa należą do gminy Nowa dęba ( w tym słynna fabryka szyb )?

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Chodzi mi o ludzi. Zakłady w Stalowej Woli podbierają już ludzi z Sandomierza a dopiero teraz mają się bardzo rozrosnąć. Oznacza to zapotrzebowanie na kolejnych pracowników. Nie znajdą ich w Stalowej Woli gdzie miejsc pracy jest więcej niż mieszkańców. Znajdą ich w okolicy. Jak mówił ostatnio prezydent Stalowej Woli stworzą nawet powyżej 10 tyś nowych miejsc pracy. Skądś ludzi muszą skombinować. Stalowa Wola będzie podbierać ludzi z całego regionu jak kiedyś Rzeszów. Logiczne jest że będą podbierać także z Tarnobrzega bo najbliżej i jest w kim łowić.

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Do aluminium nie potrzeba wykształconych ,gimnazjum wystarczy

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  Tbg

„Siedem klas i kierownica wystarczy”, jak mawiał jeden ministerek edukacji narodowej w latach 1991-1992 (stary dziad), czyli wtedy gdy zaczął się V Rozbiór Polski.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Jako ośrodek wypoczynkowy ( zalew) i turystyczny ( zamek tzw) w ramach tzw czwórmiasta ???

z dzikowa
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

nie ma zadnego 4 miasta bo nie ma juz slynnego wojewodztwa dzikowskiego

wolt
1 miesiąc temu
Reply to  Szwejo

a co to koncert zyczen?

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

W Stalowej mają wizje i parcie na rozwój , za to w Tarnobrzegu odwrotnie stare leśne dziadki myślą tylko o swojej miesięcznej pensji wypłacanej z podatków coraz bardziej zubożałego miasta ! Ale to wina wyborców dalej głosujcie na leśne , śpiące na obradach dziadki a obudzimy się wszyscy w skansenie !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

W Tbg też mają wizję – ośrodek wypoczynkowo- turystyczny a niebawem nawet ( ha ha ha) uzdrowiskowy ???
Byli wizjonerzy co też we łbach mieli wizję ośrodka pielgrzymkowego ???

STan
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

a gdzie Tarnobrzeg? dlaczego TSSE nie działa na rzecz Tarnobrzega?

wolt
1 miesiąc temu
Reply to  STan

bo za 3 lata ma przestac istniec

wolt
1 miesiąc temu
Reply to  STan

biedne robi sie to miasteczko

obywatel
1 miesiąc temu

” DYKTOWAĆ WARUNKU ” ale jaja !!!

To może zacznie dyktować warunki w Lidlu, Biedronce, na stacjach paliw !??

Skąd on takie teksty wziął ??
Co za geniusz taki stek bzdur wymyślił ??

To może zacznie dyktować warunki Wodociągom i spełni swoje obietnice w sprawie dopłat mieszkańcom do wody ??

” Woda NIE podrożeje ” każdy wie że to było kłamstwo i oszustwo a teraz czekamy na odpowiedź belfra na pytania w tej sprawie bezradnego PISowca z rady ??
KUR???? Stary uśmiechnięty dziadzia będzie prywatnej firmie zagranicznej dyktował warunki ????
Ja pierd??? we łbie się poje!???, popierd???? na całego !!!

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tu masz rację ewidentnie pycha kroczy przed upadkiem , a myślenie i tezy papa smerfy można włożyć między bajki. Z czym on do zagranicznej korporacji nim się obejrzy to go dwa razy przeżują ii wyplują zanim się spostrzeże !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Pytanie waść a to ciepło do bloków w mieście to będzie przesyłane internetowo ???

Kto wybuduje sieć rurociągów przesyłowych ??? Kto za to zapłaci i z czego , kto poniesie koszty budowy ???
A co wtedy z ciepłowniami ECO ???

No właśnie firma ECO w Tbg a belfer jakoś nie DYKTUJE WARUNKÓW ???

A WAŚĆ wiesz kto będzie miał siedzibę w budynku nr 12 przy ul. Wyspiańskiego ( obok urzędu skarbowego ) a remont idzie pełną parą i ponoć mają mieć ekstra parking na własne potrzeby ( ogrodzony) ???

Wiosna
1 miesiąc temu

Nie pokazał PDB żadnych konkretów, wyliczeń, zobowiązań – o ile to ciepło i te śmieci miały by być tańsze dla mieszkańców naszego miasta niż w porównywalnych wielkościowo miastach. Nie pokazał drogi dostarczenia ciepła do miasta – w końcu taka inwestycja tez kosztuje i na pewno by była kredytowana.

Byłbym za spalarnią jakbym usłyszał, że za ciepło będę płacił rocznie mniej np. o 10% a za śmieci mniej o np. 10zł na osobę. I to nie przez pierwszy rok czy dwa, ale od tego powinno być uzależnione funkcjonowanie takiego obiektu.

A tak będzie chciał mieć argument – mieszkańcy skoro nie chcą spalarni to znaczy, że chcą drogo.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

Z tymi rabatami to różnie bywa , dobry przykład świąteczne wyprzedaże;)

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Wiosna

No właśnie – belfer w razie czego ma wytłumaczenie a tłumaczy tak jak że zbyciem udziałów wodociągów i kosztami wody dla mieszkanców ???

SDan
1 miesiąc temu

Jakie uzdrowisko? nie cofajcie miasta. Myślenie nie boli.

Krysia
1 miesiąc temu
Reply to  SDan

Spalarnia to świetlana przyszłość miasta?

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych
Administrator

Kolejną korzyścią finansową dla gminy uzdrowiskowej jest coroczna dotacja z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok bazowy w rozumieniu ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2267).
Dla zobrazowania uzdrowisko Kołobrzeg w 2019 r. miało wpływy z opłaty uzdrowiskowej w wysokości 16,2 ml zł, Ciechocinek w roku 2019 uzyskał wpływy w wysokości 4,6 mln zł, Busko-Zdrój w 2019 r. uzyskało wpływy z tej opłaty w wysokości 2,5 mln zł.
Jak widać, to kolejne miliony złotych, jakie mogłyby trafić do budżetu Tarnobrzega. Na uzdrowisku zarobi Tarnobrzeg, a na spalarni austriacka firma FCC.

Robert
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Zobaczysz te miliony jak z mostem przez Wisłę i obligacjami komunalnymi. Kto tą opłatę będzie wnosił jak tu turystów nie ma. Jedyne opłaty to za wjazd samochodów nad zalew są. Kierowcą doliczysz do opłaty ?

Krysia
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Obligacje dochodowe, a nie komunalne, uzupełnij wiedzę. Opłaty uzdrowiskową płacą osoby przebywające dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach, którym nadano status uzdrowiska za każdy rozpoczęty dzień pobytu.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Tak czy siak to i tak pożyczka którą trzeba spłacić ???
Teraz biorą kredyt ( około 20 mln) na spłatę kredytu i wykup OBLIGACJI ) ???

Krysia
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Obywatel dokształć się z obligacji dochodowych.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

przestań już – obligacje to nic innego jak pożyczka ???
bredzisz i tyle .
pozyskanie kasy którą trzeba później oddać ???

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Kierowcom,dziecko 3 klasa podstawówki się kłania.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Zatem uzdrowisko po to aby dobrać się do kasy podatników , ale argument ??

WIESLAWA
1 miesiąc temu

Najpierw robią jezioro a potem chcą na jego brzegu palić tony śmieci KTO TO OGARNIA????

Tak se myśle:
1 miesiąc temu
Reply to  WIESLAWA

Jak nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o kasę.

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych · Grono odbiorców: Publiczne Miło mi Was poinformować, że dzisiaj złożyłem w biurze Rady Miasta listy poparcia dla naszego projektu uchwały w sprawie przystąpienia do prac związanych z uzyskaniem przez Gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Naszą Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą poparło 984 osoby. Przekroczyliśmy ponad trzykrotnie wymagana liczbę podpisów tj. 300. Bardzo dziękuję za tak liczne wsparcie tej inicjatywy, za Wasze podpisy, a szczególnie tym z Was, którzy zaangażowaliście się w ich zbieranie. Osiągnęliśmy wspólnie cel, ale przed nami jeszcze długa droga. Teraz czeka nas najtrudniejszy etap, czyli głosowanie radnych miasta Tarnobrzega nad naszym projektem. Co zrobić, aby ich przekonać do poparcia naszej uchwały? Przychodzi mi na myśl teraz jeden argument. Obchodzimy w tym roku uroczyście 70. lecie powstania przemysłu siarkowego. Jednym z planowanych wydarzeń ma być konferencja naukowa „Była siarka i co dalej”, której tematyka obejmować ma takie zagadnienia jak: Rekultywacja i zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych, Dzień dzisiejszy górnictwa siarkowego, Jezioro Tarnobrzeskie – polski cud ekologii, inżynierii, rekreacji i architektury krajobrazu., Pojezierze Jeziórkowskie i nowe zagłębie fotowoltaiczne, Problemy rekultywacji wyrobiska w Piasecznie, Dzień dzisiejszy górnictwa siarkowego, Wody siarczkowe – skarb balneologiczny rejonu tarnobrzeskiego, Polska siarka – dorobek współpracy naukowo-technicznej. Po przeczytaniu programu tej konferencji nasunęła mi… Czytaj więcej »

Adim
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Myślę że radni zablokuja tą propozycję bo wtedy juz nic nie będzie można budować. Uzdrowisko? Śmiechu warte. Chyba takie jak w Sarajewie.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Adim

Chociaż raz mogliby pokazać że mają jaja a nie jak z głupawym parkiem w zwierzyńcu gdzie jak na razie wyszli na błaznów ( po WSA i czekamy na NSA )
Może w końcu i histeryk pokaże że nie ciota bo i tak na razie w sprawie spalarni nad zalewem tylko GRA ????????. bez konsultacji z mieszkańcami i nagle wola ludu ma się liczyć a dla niego liczą się tylko urojone wizję grona pedagogicznego w urzędzie ???

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych
Administrator
·
9 kwietnia o 17:09
·
„Gminy walczą o status uzdrowiska, bo to się opłaca. Zyskują w ten sposób prestiż, który znajduje odzwierciedlenie w wynikach finansowych. Jest naturalną promocją regionu” – wyjaśnia w rozmowie z gazetą Jerzy Szymańczyk, prezes Unii Uzdrowisk Polskich.
Korzyści w powstania Uzdrowiska Tarnobrzeg Miechocin wydają się być oczywiste, niestety nie dla prezydenta Tarnobrzega, który publicznie poddaje pod wątpliwość sens naszej inicjatywy.
https://businessinsider.com.pl/…/uzdr … ../cwg6rje

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Wymieniaj te korzyści po kolei (z podaniem kosztów po stronie miasta) i przychodów w kwotach ( konkretnie) ???

Brednie i podpieranie się bezwartościowymi opiniami a walczą by wprowadzić opłaty uzdrowiskowe ???

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych
Administrator

·
2 dni
·
Zobaczcie na jak różnorodne inwestycje może Tarnobrzeg otrzymać środki finansowe mając status uzdrowiska.
Wyniki naboru wniosków czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska.
Przykładowo:
Nałęczów – Budowa bazy zakładu gospodarki komunalnej w Nałęczowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz doposażenie – 4 999 900,00 zł
Połczyn Zdrój -Kompleks basenów letnich wraz z niezbędną infrastrukturą, jako uzdrowiskowa strefa wypoczynku -5 000 000,00 zł

Uzdrowisko.jpg
obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Brednie o uzdrowisku w Tbg !!
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.prawo.pl/samorzad/oplata-klimatyczna-a-smog,519768.html&ved=2ahUKEwj-l6fh4d3-AhUllosKHe06CpYQFnoECD4QAQ&usg=AOvVaw1-zVPbPdX3aKQzoPQDbggC

Jakie to warunki klimatyczne w tym uzdrowisku będą ?????
Przestańcie ogłupiać ludzi ???
Wam tylko o kasę chodzi ???

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych
Administrator
·
2 dni
·
Tarnobrzeg uzdrowiskiem, a nie śmieciowiskiem. Korzyści dla miasta z bycia uzdrowiskiem pod względem finansowym wielokrotnie przekraczają korzyści z budowy spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Skąd możemy pozyskiwać pieniądze na nasze uzdrowisko? Choćby nawet z takich programów:
https://www.gov.pl/…/ponad-240-mln-dla-polskich…
https://www.wfos.krakow.pl/250-mln-zlot … fosigw-dla…/

729x308.jpg
Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych · Tarnobrzeska Platforma Obywatelska ogłosiła zamiar przeprowadzenia referendum dotyczącego planów wybudowania spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Może bardzo cieszyć chęć zaangażowania w tę sprawę, tak ważnej partii politycznej, to także ogromne wsparcie dla działań naszego Stowarzyszenia, które już ponad rok nie szczędzi sił i środków, aby zablokować tę inwestycję. Prawda jest taka, że tyko nasza aktywność spowodowała, że cała sprawa się ciągle toczy i nie ma jeszcze kluczowych uzgodnień ze strony RDOŚ w Rzeszowie i Wód Polskich w Krakowie. Nasze działania skutkują coraz większą nerwowością i zniecierpliwieniem ze strony prezydenta Tarnobrzega, co można zaobserwować podczas jego publicznych wypowiedzi. Z przekazów medialnych wynika, że PO planuje zadać mieszkańcom pytanie referendalne odnoszące się wprost do spalarni. Jej lider Norbert Mastalerz użył w swoich wypowiedziach sformułowań: „Czy spalarnia w tym miejscu ma powstać?” „Czy mieszkańcy chcą spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim?”, więc możemy się spodziewać pytania brzmiącego np.: Czy jesteś przeciw budowie spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim? Pozwolę sobie z racji tego, że już tak długo zajmuję się tą sprawą i mam wiedzę w tym zakresie zwrócić uwagę PO, że nie należy zadawać tego typu pytania, bo referendum w przypadku zakończenia się sukcesem w żaden sposób nie zobliguje prezydenta do wykonania woli… Czytaj więcej »

wyborca
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Ciekaw jestem kto zacz minusuje?

Krysia
1 miesiąc temu

Witold Zych
Administrator
·
2 dni
·
Tarnobrzeg uzdrowiskiem, a nie śmieciowiskiem. Korzyści dla miasta z bycia uzdrowiskiem pod względem finansowym wielokrotnie przekraczają korzyści z budowy spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Skąd możemy pozyskiwać pieniądze na nasze uzdrowisko? Choćby nawet z takich programów:
https://www.gov.pl/…/ponad-240-mln-dla-polskich
https://www.wfos.krakow.pl/250-mln-zlot … fosigw-dla…/

729x308.jpg
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Uzdrowisko to drastyczny krok w wyludnianiu miasta, Miasto emerytów i babć chcą nam zafundować. A młodzi uciekną do Stalowej Woli za pracą.

Krysia
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Jedno miejsce pracy w uzdrowisku, to 5 miejsc pracy w usługach

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Dajcie już spokój z tymi baśniami .
Nawet porządnego hotelu nie ma w Tbg a tu sny o uzdrowisku.
Wam dni się małe miasteczko jak Busko, Solec itd

Tamte uzdrowiska na opinię pracowały kilkaset lat i mają walory jak Tbg nie ma, miał nie będzie .

Wystarczy jeden doktor w urzędzie , więcej ich w mieście niepotrzebna , zwłaszcza od parków, uzdrowisk, odwiertów i pomników .
Tu są potrzebne miejsca pracy , inwestycje w zakłady przemysłowe bo to dawało i daje rozwój miast a nie brednie o uzdrowiskach, parkach ???

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tak jest Jeden doktor wystarczy .

Machów
1 miesiąc temu

A czy państwo Zych myślą o młodych czy tylko o starych ?. Uzdrowiska to zazwyczaj małe pipidówki gdzie mieszkają same dziadki. Jaką oni przyszłość chcą zafundować temu miastu. Przecież to jest gotowy przepis na katastrofę i realizację planu pt. Tarnobrzeg nową dzielnicą Stalowej Woli za 50 lat. Nikt o zdrowych zmysłach się nie podpisze pod uzdrowiskiem bo to oznacza w dłuższej perspektywie masową emigrację ludzi. No chyba że Pan Witold planuje zostać pierwszym wójtem Tarnobrzega w historii.

Krysia
1 miesiąc temu
Reply to  Machów

Uzdrowisko Kraków Swoszowice-„pipidówka”, kolejne „pipidówki” Uzdrowisko Inowrocław, Uzdrowisko Kołobrzeg

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Daj już spokój , kto zna to to , jest bo jest i nic z tego ???

Serbinów
1 miesiąc temu
Reply to  Krysia

Same Swoszowice nic nie znaczyły bez Krakowa gdzie są miejsca pracy. Nie porównujmy tego do Tarnobrzegu bo po pierwsze trzeba dbać o środowisko a to się kłóci z przemysłem chemicznym.

Serbinów
1 miesiąc temu

Tarnobrzeg nie daje miejsc pracy wykształconym ludziom. W samej Hucie Stalowa Wola pracuje 160 osobowy zespół inżynierów.

Tak se myśle:
1 miesiąc temu

Wojtek Młynarski śpiewał:

„Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego, od przystojnego pana Waldka, pucio, pucio
Jesteśmy na wczasach na machowskich kwasach
w propieniach słonecznym opalamy się….”

Może przewidział, że w Machowie powstanie uzdrowisko 🙂

Jan
1 miesiąc temu

Szkoda,ze nie mozna przeniesc z Polanczyka potęznego pensjonatu niegdys zwanego Siarkopol.

Szczery
1 miesiąc temu

A co to za blazen, ktory pisze jako ,,odyseusz” I jako ,,obywatel”.Sam sobie zadaje pytania I sam sobie odpowiada.Ale prymityw.!!

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  Szczery

O co sapiesz lemingu ? Pisze tylko pod tym nickiem to co myślę i uważam, ale takie głąby jak ty widocznie nie ogarniają swoim małym rozumkiem istoty polemiki .. co do błazna to spójrz w lustro

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Po co się tłumaczysz urzędowemu pajacowi ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Szczery

Posraniec z urzędu i z komitetu KOZ
otwiera ryja ??
Napisz błaźnie jak tam film o kolekcji Tarnowskich robiony za kasę mieszkanców i na ich koszt ???

Ile te chore wizję belfrów będą kosztować biednych mieszkanców miasta ???

Z tego badziewia będzie HIT ja z z filmem o nasadzeniach bożkowych , czyli żaden !

Turystów zwiedzających te pojeb??? kolekcje tyle co kot na płakał ???

Minie epoka belfrów i po hicie- kicie o kolekcji będzie tak jak z tym o nasadzabiach ???

Chwast zapierd???? na bożkowych nasadzeniach a siwy uśmiechnięty dziadzia doznał chyba wizji – robi film o kolekcji ???

kalambury
1 miesiąc temu
Reply to  Szczery

po tych szczepionkach tak się zrobiło,a mówiłem nie brać!

fach
1 miesiąc temu

„Aby doszło do referendum pod listami popierającymi tego typu rozwiązanie, PO będzie musiało zebrać ok. 3,5 tys. osób.”
– skoro potrzeba aż tyle podpisów, to nie możnaby zamiast tego zbierać podpisów do referendum w sprawie odwołania prezydenta? 🙂 Tyle wysiłku dla jednej sprawy, kiedy przy podobnym wysiłku możnaby załatwić wiele spraw naraz 😉

bolo
1 miesiąc temu
Reply to  fach

A ruski trol na ruskim portalu za ruskie ruble nadaje non stop. Sam sobie odpowiada i obraża wszystkich.

Ciotka
1 miesiąc temu
Reply to  bolo

Bo to taki wspolczesny – STANCZYK.!!

Jan
1 miesiąc temu
Reply to  bolo

Dlaczego wyzywasz od ruskich ?,logiczne,ze zablokowanie idiotycznego pomyslu spalarni calkowicie dyskredytuje Bozka i powinno zakonczyc tę prezydencką farsę.

emilka
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

To co się tu pisze to jest ruskie działanie. Dlaczego nie ma merytorycznych wypowiedzi? dlaczego redakcja prowokuje troli do oczerniania, opluwania, nie ważne czy to są osoby prywatne czy pełnią jakąś funkcję, nie każda osob apracująca jest osobą publiczną?, dlaczego administrator portalu nie moderuje dyskusji?.
Odpowiedzi należy szukać w innym miejscu niż tu, a nie do troli kierowć, bo widomo o co tu chodzi.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Tak wyglądają rządy POpaprańców na przykładzie Warszawy, czy tego chcecie na nowo w Polsce –
gdzie rządzą mafie i złodzieje ?!https://fb.watch/kncIlnss0o/

wykrzyknik.jpg
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
115
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content