Zgłoszenia wymagane przy rejestracji firmy

Rejestracja firmy to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Przedsiębiorca, w zależności od miejsca, zakresu i rodzaju swojej działalności, ma obowiązek poinformować o tym Sanepid i PIP. Poniżej przedstawione zostały okoliczności w których zgłoszenie jest konieczne!

Kiedy i gdzie należy zgłosić działalność do PIP?

PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) jest organem administracji publicznej. Odpowiada za różnorodne przepisy prawa pracy. Dotyczy go również BHP przedsiębiorstw, które zatrudniają pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne oraz umowy o pracę. Przed udaniem się do PIP należy najpierw zarejestrować swoją firmę. Rejestracja firmy jest równoznaczna z wpisem do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) bądź do KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Obecnie zgłoszenia do PIP dokonuje się podczas procesu rejestracji działalności, poprzez złożenie wniosku do CEIDG lub KRS. Wyjątkiem od tej reguły są jednak sytuacje, w których przedsiębiorca zdecydował się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. W takim przypadku masz prawo wystąpić o to, by Twój zakład otrzymał status zakładu pracy chronionej. Daje to możliwość dofinansowania do kredytów, zwolnienie z niektórych zobowiązań podatkowych czy też zwrot kosztów np. za odnowę miejsca pracy. Otrzymanie tego statusu to jednak również liczne obowiązki. Wiąże się to bowiem z przygotowaniem odpowiedniej przestrzeni do pracy, szatni, a nawet toalet. Wszystko ma być zgodne z zasadami BHP i odpowiednie dla osób niepełnosprawnych. Taki wniosek może jednak zgłosić tylko osoba, która prowadzi swoją działalność dłużej niż rok, posiada co najmniej 25 pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin oraz wykazuje odpowiednie wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub przez Internet. W ciągu 30 dni w Twoim zakładzie pracy pojawi się inspektor który będzie miał za zadanie sprawdzić, czy spełniasz wymagania.

Zgłoszenie działalności do PIP muszą również dokonać agencje pracy tymczasowej oraz zagraniczni pracodawcy, którzy oddelegowują pracownika do pracy na terenie Polski. Należy to zrobić niezwłocznie. Najpóźniej pierwszego dnia pracy pracownika. 

Złoszczenie do PIP jest bezpłatne, z ominięcia terminu grozi jednak grzywna w wysokości 1000 – 30 000zł

Jeżeli zależy Ci na tym, abyś przeszedł wszelkie procedury sprawnie, wystarczy skorzystać w profesjonalnej pomocy. IFIRMA.PL zrobi to za Ciebie: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Zgłoszenie firmy do Sanepidu

Państwowa Inspekcja Sanitarna to instytucja zajmująca się bezpieczeństwem i higieną w miejscu pracy. Wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających inspekcji sanitarnej, jak również wniosek wraz z zatwierdzeniem, powinny złożyć osoby, których firmy zajmują się gastronomią albo wyżywieniem. Rejestracja firmy zajmującej się kontaktem z żywnością, w Sanepidzie to gwarancja jej legalnej działalności. By móc rozpocząć działalność niezbędna jest wizyta inspektora. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu działalności obejmuje:

  • Cukiernie i piekarnie (producenci żywności)
  • Sklepy z żywnością
  • Restauracje i kawiarnie (punkty gastronomiczne)

 Jakie firmy nie muszą zgłaszać się do Sanepidu?

Informacja o tym jakie firmy nie muszą rejestrować się w Sanepidzie znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zaliczają się do nich np.:

  1. Gospodarstwa agroturystyczne
  2. Małe przedsiębiorstwa
  3. Firmy które sprzedają żywność z długą datą ważności
  4. Sklepy zielarskie
  5. Zakłady korzystające z automatów do dystrybucji żywności

Dopóki nie otrzyma się odpowiedzi Sanepidu, nie można prowadzić działalności. Zgłoszenie do Sanepidu o rozpoczęciu prowadzenia firmy nadal wymaga decyzji organu!

Rejestracja firmy – kiedy i gdzie zgłosić się do Sanepidu?

Zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej można dokonać osobiście, drogą elektroniczną lub listownie. Organ ocenia wniosek i sprawdza czy nie występują w nim braki formalne. Jeżeli tak jest, właściciel firmy ma 7 dni na korektę. 

Wniosek składa się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Drugą możliwością jest złożenie go w Granicznej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Dotyczy terenów w portach morskich, terenów lotnisk oraz przejść granicznych. 

Jako przedsiębiorca każdy jest zobowiązany do tego, by dowiedzieć się w jakich sytuacjach jego firma powinna być zgłoszona do PIP i Sanepidu. Musi bezwzględnie przestrzegać terminów i odpowiednich dokumentów. Tylko w takim przypadku firma będzie działała legalnie.

Najlepsze biura rachunkowe online sprawdzisz pod adresem: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content