Bank zablokował nasze konto – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdecydowana większość Polaków przechowuje środki pieniężne w bankach. Nic dziwnego, ponieważ jest to bezpieczny i nowoczesny sposób na zabezpieczenie swoich środków. Niestety, nieprzyjemnym zaskoczeniem dla użytkowników banku może okazać się blokada rachunku bankowego. Kiedy może dojść do blokady środków? Czy bank informuje o blokadzie konta? Jak odblokować konto bankowe? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie te pytania. 

Blokada rachunku bankowego – kiedy jest możliwa? 

Istnieje kilka sytuacji, w których może dojść do zablokowania środków na rachunku bankowym. Blokada konta bankowego jest możliwa w przypadku podejrzenia włamania na konto lub też innej formy nielegalnego dysponowania środkami na koncie bankowym właściciela. Blokada środków w tym przypadku ma ochronić właściciela konta przed staniem się ofiarą oszustwa. Blokady rachunku wielokrotnie przyczyniają się zminimalizowania ryzyka. Przed wyjazdem w atrakcyjną podróż pozakontynentalną, warto poinformować swoją placówkę banku. Zagraniczne transakcje, w przypadku stałego pobytu w Polsce, mogą stać się przesłanką do blokady środków na koncie bankowym. Do zablokowania środków może dojść również w przypadku podejrzenia przestępstwa, finansowania terroryzmu lub też w przypadku prania pieniędzy. Blokada środków na koncie nie powinna dziwić również dłużników. Decyzję o zajęciu części lub całości środków może podjąć: Urząd Skarbowy, Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Izba Celna bądź Urząd Miasta. Środki mogą zostać poddane egzekucji komorniczej, w przypadku nie spłacania należności wierzycielom. Więcej informacji na temat przesłanek do zablokowania środków znajdą Państwo na: http://lokatowy.pl/blokada-konta-bankowego/

Zablokowane konto bankowe – skąd o tym wiemy? 

Zablokowane konto bankowe może okazać się nie lada zaskoczeniem. Wydawać by się mogło, że rachunek bankowy jest w pełni kontrolowany przez nas, jednak nie w tym przypadku. W sytuacji zaistnienia wcześniej opisanych okoliczności, bank nie ma obowiązku poinformowania właściciela konta o blokadzie rachunku. Niestety z tego względu, brak możliwości wybrania środków lub też zapłacenia za produkty lub usługi bywa nieprzyjemną niespodzianką dla właściciela konta. Co ważne, o blokadzie środków na rachunku bankowym, zobligowany jest poinformować instytucja, na rzecz której dokonano zabezpieczenia. Właściciel konta powinien uzyskać listowne uzasadnienie blokady środków. 

Jak odblokować środki na rachunku bankowym?

W przypadku blokady konta bankowego w przypadku zaistnienia podejrzenia o kradzież lub oszustwo, wystarczy zadzwonić do banku, wyjaśnić sytuację i potwierdzić tożsamość. Zdecydowanie trudniejsze jest odblokowanie środków zabezpieczonych z ramienia organu egzekucyjnego. Prawo bankowe stanowi, że możliwe jest zajęcie niemalże wszystkich środków, oprócz 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy bank zablokował konto, warto udać się do organu, który jest za to odpowiedzialny. Można również wysłać stosowny wniosek, który w wielu przypadkach prowadzi do zawarcia ugody po uiszczeniu określonych przez obie strony należności. Jeśli dłużnik zdecyduje się na uregulowanie środków w całości, wówczas instytucja finansowa powinna odblokować środki niezwłocznie. 

Jak zabezpieczyć się przed blokadą konta? Dobrą praktyką jest rozdzielenie środków na kilka rachunków bankowych lub też utworzenie lokat. Więcej informacji na temat najbardziej korzystnych lokat bankowych znajdą Państwo pod adresem: http://lokatowy.pl/. Ważne zarówno w przypadku kont indywidualnych, jak i firmowych kont bankowych jest spłacanie należności w stosownym terminie. Wówczas eliminujemy ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji zadłużenia. 

materiał zewnętrzny l

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content