Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego (video)

Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego.

W tym roku przypada 70. rocznica odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, wydarzenia, które było kluczowym czynnikiem miastotwórczym, które przed laty uformowało gospodarczą pozycję Tarnobrzega, a także ukształtowało obecny profil północnej części Podkarpacia. Uchwałą Rady Miasta Tarnobrzega rok 2023 obchodzony jest „Rokiem Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”. Trwają działania rocznicowe i upamiętniające rolę przemysłu siarkowego w dziejach Tarnobrzega i regionu. W upamiętnienie tego kluczowego wydarzenia włączył się także sejmik wojewódzki.

Sejmik Województwa Podkarpackiego podczas posiedzenia w dn. 29 maja br. przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż polskiej siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego. W sali obrad sejmiku zagrała tarnobrzeska Miejska Orkiestra Dęta, kontynuatorka muzycznych tradycji Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”. Udział w sesji wziął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, a także członkowie komitetu ds. obchodów Roku Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, m.in. dyrektor dawnej tarnobrzeskiej kopalni siarki, Zbigniew Buczek, czy polityk, poseł na Sejm kilku kadencji, w przeszłości radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego i działacz związkowy Władysław Stępień.

– Dziękuję, że podjęliście państwo tę uchwałę. Dla tarnobrzeżan to niesamowicie ważna uchwała, tak jak ważne dla historii miasta było odkrycie przed 70. laty złóż siarki dokonane przez prof. Stanisława Pawłowskiego i jego żonę, Katarzynę Pawłowską. To odkrycie dało początek fantastycznej historii naszego miasta. Kombinat siarkowy zapoczątkował niesamowity rozkwit miasta, a obecnie ta siarkowa przeszłość pozwala Tarnobrzegowi na nowo mocno zaistnieć na mapie województwa – podczas sesji sejmiku mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Do spuścizny po siarkowym przemyśle nawiązał w swoim wystąpieniu także marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. – Tamta monokultura przemysłowa zostawiła po sobie olbrzymi potencjał. Dziś to Specjalna Strefa Ekonomiczna, piękne Jezioro Tarnobrzeskie. Te przykłady pokazują, że ten potencjał jest zagospodarowany – zaznaczył marszałek Ortyl. Głos zabrał również poseł Władysław Stępień. – Chciałem zameldować wysokiemu Sejmikowi, że Podkarpacie w dalszym ciągu ma około 100 mln ton siarki udokumentowanej geodezyjnie, którą można wydobywać. Być może jeszcze kiedyś do górnictwa siarki powrócimy. A dziś została nam tradycja i wspaniała orkiestra. Niech żyje nam górniczy stan! – mówił do zgromadzonych.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż polskiej siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego odczytała wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus. To prezentujemy w całości poniżej.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie upamiętnienia odkrywców złóż polskiej siarki i pracowników polskiego przemysłu siarkowego

„W roku 2023 przypada 70. rocznica odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, które dało podstawy dynamicznego rozwoju gospodarczego, w tym przemysłu, rozbudowy infrastruktury technicznej, a także wpłynęło na przemiany społeczne i cywilizacyjne, które ukształtowały obecny profil północnej części obecnego Województwa Podkarpackiego. Sejmik Województwa Podkarpackiego, doceniając trud i wiedzę odkrywców, budowniczych oraz wszystkich pracowników polskiego górnictwa i przemysłu siarkowego składa wyrazy szacunku i uznania za ich zaangażowanie i ofiarność w tworzenie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego.

Niezwykle dynamiczny rozwój górnictwa i przetwórstwa siarki, powodował wielopłaszczyznowe i głębokie zmiany społeczno-gospodarcze regionu tarnobrzeskiego. Przemysł siarkowy zatrudniał kilkanaście tysięcy pracowników i stworzono miejsca pracy dla trzech pokoleń pracowników. Dzięki ogromnemu wysiłkowi tych pokoleń, Polska była czołowym wytwórcą, eksporterem tego surowca, a także światowym centrum przetwarzania siarki. Powstanie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, było kluczowym czynnikiem miastotwórczym i uformowania pozycji gospodarczej miasta Tarnobrzega. Funkcjonowanie kopalni i zakładów przemysłu siarkowego, było podstawą rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej, a sam region stał się ważnym węzłem komunikacyjno – transportowym. Powstało dziesiątki bloków mieszkalnych, wiele przedszkoli, szkół, obiektów sportowych, administracyjnych, ośrodków kultury i zdrowia. Gigant siarkowy obejmował mecenatem kulturę, sztukę, ochronę zdrowia, wspierał polskie uczelnie wyższe, polskich sportowców i przyczynił się do rozwoju wielu gałęzi nauki. Przychody z wydobycia i przetwórstwa siarki zasilały gospodarkę całego kraju pozwalając na rozbudowę różnych rodzajów przemysłu daleko od Tarnobrzega.

Niestety w latach 90 XX w. drastycznie spadła dochodowość górnictwa siarkowego, a w 2001 r. zakończono pozyskiwanie siarki w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Skutecznie podejmowane działania samorządu lokalnego przy znaczącym wsparciu strony rządowej pozwoliły na przeprowadzenie prac rekultywacji i zagospodarowanie tych obszarów. Flagowym przedsięwzięciem jest powstanie Jeziora Tarnobrzeskiego, które jest modelowym przykładem wykreowania przestrzeni o nowej jakości i diametralnej zmiany funkcji obszaru z przemysłowego na turystyczną. Akwen stopniowo staje się rozpoznawalną marką turystyczną województwa w skali kraju. Obecnie tradycje przemysłowe są kontynuowane, a Tarnobrzeg jest rdzeniem miejskiego obszaru funkcjonalnego i stanowi ważny regionalny ośrodek wzrostu. Ponadto ze Stalową Wolą, Niskiem i Sandomierzem tworzy inicjatywę Czwórmiasta.

Złoża siarki rodzimej nadal pozostają wielkim bogactwem naszego regionu, będąc podstawą dla rozwoju kolejnych branż przemysłowych w tym przemysłu chemicznego, motoryzacyjnego, gumowego, farmaceutycznego czy kosmetycznego. Jest ona ważnym składnikiem produkcji nawozów, które wykorzystywane są w rolnictwie i sadownictwie. Wkład dziedzictwa przemysłu siarkowego, w rozwój gospodarczy tego regionu, dostrzegany jest również obecnie, w przemysłowym charakterze tej części województwa. Jesteśmy pewni, iż to dziedzictwo będzie nadal rozwijane poprzez wzrost przedsiębiorczości i innowacyjności przedsiębiorstw, czego efektem będzie wzrost dobrej jakości miejsc pracy. Aspekt gospodarczy wraz z rozwojem funkcji turystycznych w połączeniu z poprawą dostępności komunikacyjnej tego regionu, pozwolą wykorzystać wszystkie atuty i szanse.

Sejmik Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie podkreślając zasługi, prof. Stanisława Pawłowskiego w odkryciu złóż siarki w rejonie Tarnobrzega, wyraża wdzięczność i uznanie Wszystkim, których praca przyczyniła się do powstania Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, wszechstronnego rozwoju subregionu Tarnobrzeskiego oraz całego Województwa Podkarpackiego„.

foto&info: UM Tarnobrzeg

video: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ODYSEUSZ
3 miesięcy temu

Ortyl miastu potrzeba sprawnie działającego szpitala, a nie tablicy na budynku !! Kiedy wniosek o odebranie Ortylowi honorowego tytułu mieszkańca ?

Górnik
3 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Tak się zastanawiam z jakiego tytułu ta uchwala sejmiku województwa.
Czy tylko dlatego że kopalnie były na terenie województwa Chyba tak bo sejmiku i urząd wojewódzki nie sprawowały żadnego nadzoru nad Kopalniami
Taka kolejna hucpa polityczna Bożka
Fotka ,orkiestra i cały czas wiwaty.
A gdzie robota?

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Górnik

Wybitnie zasłużeni dla kopalń siarki ,
Buczek – LIKWIDATOR z prtg i kopalni machów oraz stępień – członek rady nadzorczej z powołania bożka w likwidowanej kopalni machów – wieczny związkowiec że związku PSiPG ( czy odwrotnie – czytaj związek zawodowy pana stępnia i Pana GAWLIKA).
Koń by się uśmiach – likwidatorzy się bawią – hucpa ?????

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Górnik

Jest okazja , będzie impreza .
Tak się bawią , tak się bawią urzędasy ???

Robin
3 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Bandyty i łotry. Na tej samej sesji (?) LIKWIDUJĄ KOLEJNY ODDZIAŁ W SZPITALU WOJEWODZKIM W TARNOBRZEGU i się odznaczają!!! W jakim świecie ja żyje? Nawet za komuny takich łajdactwa nie było. Dziś się ich powinno solidnie wypałować a nie trzymać na ważnych stanowiskach!!! Marszałek Ortyl jeszcze ma czelność mówić na antenie RL że „taki mamy klimat” i oddział trzeba zamknąć Marszałek zauważył że dzieci mamy mniej ale już nie widzi że społeczeństwo się starzeje i przybywa ludzi chorych. Oddziału chorób wewnętrznych oczywiście jak nie było tak nie ma dalej a miał być 25 kwietnia 2022r. Kogo to wina ? Oczywiście z winy marszałka bo tyle czasu trzymał nieudacznika Stasiaka na stołku dyrektora a potem mianował jeszcze gorszego Stolarskiego. Kiedy marszałek spełni swą obietnice przywrócenia oddziału chorób wewnętrznych?!
ZLIKWIDUJCIE TO CHORE WOJEWODZTWO PODKARPACKIE A NIE SZPITAL W TARNOBRZEGU.

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Mnie Waść zastanawia jedno – Ortyl pisowiec a brata się i świętuje z ludźmi SLD , PO, ZSL czyli kuma się z postkomunistami i jeden niby bezpartyjny z poparciem postkomuny, SLD, ZSL, po, ko, nowoczesnej i PZPR, UB, SB, ORMO, milicji ???

Jak pisowiec z Rzeszowa musi gardzić wyborcami PiSu z Tarnobrzega , chyba ich nie nawiedzi ???
A tym bardziej tarnobrzeskich , miejskich pisowców ( Kalinki, Nowaka, Pekar itd)???

Głosujecie dalej na PIZ ??? w Tarnobrzegu wyborcy – PiZ????ów
a tacy jak Ortyl, weber i inni będą w sejmie, senacie, samorządzie województwa ( bo liczą się głosy na partię i liste)

W szpitalu tarnobrzeskim oddziały zamykają i likwidują pisowcy , ochłapy na remonty za wyjątkiem zalewu ( dla swojego wypoczynku) za który mieszkańcy będą płacić ( koszty utrzymania)
A TU KUR???? BELFER z postkomunistami ŚWIĘTUJĄ i co jak co ale świętować to potrafią ????

Obatelka
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dużo by mówić o sytuacji w siarce. Dużo by mogły w szczególności mówić kobietki,które pewnie jeszcze pamiętają co się nieraz działo w biurowcu gdy pewien pan przesadził z używkami.

Tarnobrzeżanin z PRL
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Biurowiec tzw. Pentagon, był dla… samych swoich.

mariusz sando
3 miesięcy temu

pierwsza odkrywkowa kopalnia siarki na sandomierszczyznie p[wstala w piasecznie

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Bo cóż , jedni używek używają a inni kłamią, oszukują i okradają z prawdy wielu .
Kwestia gustu kto kogo woli ???

Obatelka
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Można i to i to

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

A tak na marginesie – czy widzisz różnicę między tym panem z biurowca a obecnym belfrem i jego ekipą ???
Tamten lubił się zabawić i histeryk też a reszta musiała zapierd zarówno tam jak i zwykle urzędasy za grosze ???

Obatelka
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Różnica jest ,bo przed obecnym kobietki nie uciekają i nie zamykają się w pokojach gdy nadchodzi.

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

A co ?? już nie może ???

Sztygar
3 miesięcy temu
Reply to  Obatelka

Bara bara bara riki tiki tak

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Spełni Ortyl wtedy kiedy bożek da dopłaty do wody mieszkańcom !!!

??????
Ten sam garniturek , nawyki, zwyczaje, postępowanie !!

mieczyslaw
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

i utworzcie wspaniale wojewodztwo gierkowskie

Gosc
3 miesięcy temu
Reply to  Robin

Za Stasiaka byl chociaz urolog na nfz chociaz nie na stałe , ale moglem sie dostac. Dzialala poradnia urologiczna i konsultacje na oddzialach.

fach
3 miesięcy temu

Przypomnę, że w ostatnich wyborach samorządowych kandydatem PiS-u na urząd prezydenta Tarnobrzega był Pan Kalinka. Ale alternatywa wyborcza zadziałała bardzo dobrze i na prezydenta został wybrany Pan Bożek, kandydujący z poparciem partii opozycyjnych 🙂 Chcieliście niepisowego prezydenta, to macie 😉

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  fach

Ha, ha ha – Kalineczką był kandydatem a Bożek ręka w rękę z PIsowcami : odkryłem, Weberem, warchołem ??? Tak w sumie to nie wiadomo który głupszy elektorat w Tarnobrzegu ??? Czy tan z z PO, PO, SLD, ZSL , Korwin, nowoczesnej bo wystawił Bożka ( i chyba dał kasę na wybory)A TERAZ belfer uściski z PIsowcami z Podkarpacia jak kumple z jednej klasy w LO ??? Czy ten tarnobrzesku pisowski który głosował na kalinkę ( i PiS) a teraz barony Podkarpacia traktują ich jak śmieci ( Ortyl, warchoł , weber( którzy oklaskują bożka i komitet KOZ ( plutek, mądrale, gosztyle Buczka, stępnia , pontona itd ) , witają się i imprezują podczas świat jak z kumplem z klasy LO ?? Jakby nie patrzeć kto skąd to i tak wychodzi że tarnobrzescy wyborcy bez względu na opcję to najgłupsi na Podkarpaciu bo nikt tak w konia nie dał się zrobić nawet w gminach wiejskich ??? Jeszcze zapraszają komuniści na MSZE z okazji rocznicy – to już profanacja perfidna i ciekawe który belzebub , z którego koścoła wziął kasę ??? Później się dziwią , że ludzi coraz mniej w kościele ?? PLUJĄ w twarz pisowskiej barony na Podkarpaciu wyborcom PiSu a… Czytaj więcej »

WOW
3 miesięcy temu
Reply to  fach

Bożek w opozycji do pisu.
Kon się śmieje i nie tylko.
Jest wystarczająco dużo dowodow na to że Bożek boi się określenia że jest anty pis.
To czekamy teraz pod jakim hasłem wystąpi w nadchodzących wyborach.

Myślę że już tarnobrzezanie nie dadzą się dalej nabrać

Twierdzenie że Kalinka byłby lepszy to tylko fraza pisowców.
Kalinka jest niewybieralny i tyle.

Jurek
3 miesięcy temu
Reply to  fach

Układy z pisowcami kończą się tak jak w Tarnobrzegu z Bożkiem
Bożek za to przymilanie udawanie i fotografowanie się z pisem spowodował.ze nikt go poważnie nie traktuje
Oficjalnie chwali i Odznacza pis pod niebiosa a nieoficjalnie twierdzi że jest apolityczny.
Należy przypomnieć jego kampanie wyborcza i to że kandyduje przeciw pis
Należy też przypomnieć w jakich okolicznościach odbywały się ostatnie wybory w Tarnobrzegu.
Na podstawie donosów i ustawki pozbawiony został tarnobrzeg kandydata na prezydenta który wyprowadził pis z urzedu i rady miasta na korytarz.
A tego się nie zapomina.
Należy też przypomnieć że beneficjentem afery był Bożek. Z poręki Kiełba został.przewodniczacym.rady.
Krótka jest niestety pamięć w narodzie

Tarnobrzeżanin z PRL
3 miesięcy temu

Ładniutka ta kobieta z foto3, pierwsza od lewej 🙂

Łysy
3 miesięcy temu

Mnie się podoba 2 od lewej

walt
3 miesięcy temu

sam knur jak sobolewski nas nawiedził ale to zaszczyt hehehe

mieczyslaw
3 miesięcy temu
Reply to  walt

czy oprocz obrazania ludzi pottrafisz cos jeszcze?

walt
3 miesięcy temu
Reply to  mieczyslaw

niekoniecznie mieciu 🙂 i jeszcze mi za to płacą 😀

mieczyslaw
3 miesięcy temu
Reply to  walt

a czy przypadkiem nie jestes posiadaczem zoltych papierow?

walt
3 miesięcy temu
Reply to  mieczyslaw

i okrągłego dowodu 😉
ale czego się nie robi za szekle i eurosrebrniki 😛

mieczyslaw
3 miesięcy temu
Reply to  walt

a jednak

walt
3 miesięcy temu
Reply to  mieczyslaw

a może miałeś jakieś wątpliwości ? poczekaj na komisję to wyjdą pewnie i radzieckie kopiejki jak u odyseusza 😀

ODYSEUSZ
3 miesięcy temu
Reply to  walt

Ta kopiejki to przeszłość, teraz to się kasuje całe cysterny ropy 🙂

walt
3 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

najlepiej przez indyjskich pośredników 😉

obywatel
3 miesięcy temu

Poczytajcie o Podkarpaciu , najbiedniejszym regionie Polski , gdzie mieszkańcy pod rządami PIS ( Ortyla, Lenart ) mają najmniej :

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/podlasie-wylamalo-sie-ze-sciany-wschodniej-maja-tam-niemal-najgrubsze-portfele-w/xx2vjne

Tyle zawdzięczamy śpiącemu DZIADkOWI z samorządu województwa z ekipą !!!!

Niedowiarek
3 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie wierz do końca co piszą w necie albo mówią w telewizji czy radiu.

obywatel
3 miesięcy temu
Reply to  Niedowiarek

Ciągle pierd???? o historii, bohaterach, zasłużonych – czyli cyrk dla idiotów a tymczasem młodzi w du??? mają i belfrów- historyków i ich kupli z PiS na Podkarpaciu ;

https://wiadomosci.wp.pl/gorzkie-slowa-licealisty-pod-adresem-pis-uciszacie-mlodziez-6904385618500480a

Od imprezy do imprezy i bawią się za podatników i na ich koszt !!?

Ppp
3 miesięcy temu

Żenada

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content