Zapalenie spojówek – diagnostyka, przyczyny i leczenie

Schorzenia oczu są dość powszechne, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym. Są jednak i takie, które w równym stopniu dotyczą osób młodych, jak i starszych. Mowa tu między innymi o stanie zapalnym spojówek, którego przyczyny wbrew pozorom wcale nie są tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.

Stan zapalny spojówek – jak się objawia?

Zapalenie spojówek stanowi jedną z częstszych dolegliwości narządu wzroku, która co do zasady nie jest poważnym zagrożeniem dla oczu. Niemniej jednak, objawy powodowane przez zapalenie oka do przyjemnych nie należą. Osobom doświadczającym tej choroby oczu dokuczają najczęściej łzawienie, świąd, a także przekrwienie błony śluzowej oczu. Niekiedy, z kącików wydobywa się wydzielina, czemu towarzyszyć może pewien dyskomfort. 

Jakie są przyczyny stanu zapalnego spojówek?

Zapalenie spojówek, określane czasem jako alergia oczu, posiada ściśle określone przyczyny. Jedną z nich jest zakażenie, które może być wirusowe bądź też bakteryjne. Niekiedy jednak, problemem jest tak naprawdę alergia oczu. Wówczas zapalenie spojówek pojawia się jako skutek kontaktu z jakimś alergenem. Aby można było określić, czym spowodowany jest stan zapalny, trzeba będzie najprawdopodobniej skontaktować się z lekarzem. Doświadczony okulista oceni, czy problemem jest alergia oczu, czy też może jakieś zakażenie.

Jak przebiega diagnostyka stanu zapalnego spojówek?

Aby odkryć, czym spowodowane jest zapalenie spojówek, należy udać się do gabinetu okulistycznego. Doświadczony lekarz zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie. Warto powiedzieć specjaliście o wszystkich kosmetykach oraz o potencjalnych alergenach, z którymi miało się kontakt w ostatnim czasie. Być może winowajcą jest któryś z tych produktów. Na tej podstawie możliwe będzie określenie tego, czy stan zapalny wynika z zakażenia o etiologii bakteryjnej bądź wirusowej. Możliwa będzie także ocena tego, czy nie jest to przypadkiem alergia oczu.

Stan zapalny spojówek – leczenie

To, jak leczone będzie zapalenie spojówek zależy w dużej mierze od tego, czym jest ono spowodowane. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków, nawet pomimo braku leczenia, stan zapalny spojówek minie samoistnie. Dzieje się tak najczęściej po upływie mniej więcej dwóch tygodni. W niektórych przypadkach, niezbędna staje się kuracja antybiotykami. W zdecydowanej większości przypadków mają one postać wygodnych do stosowania kropli. Jest to możliwe jednak jedynie wówczas, gdy przyczynę stanu zapalnego stanowi kontakt z bakteriami. Jeśli zapalenie to tak naprawdę alergia oczu, trzeba będzie za wszelką cenę ograniczyć kontakt z alergenami. Nie zawsze można jednak łatwo odkryć, co powoduje alergię. Mogą być to kurz, jak również sierść zwierząt czy pyłki. Jeśli zostanie zdiagnozowana alergia, być może konieczne będzie też przyjmowanie lekarstw. Nie zawsze można bowiem w stu procentach wyeliminować kontakt z alergenami, zwłaszcza jeżeli są nimi pyłki drzew. Na szczęście, leczenie w zdecydowanej większości przypadków przynosi upragniony skutek.

Zdjęcie autorstwa Freepik

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content