W Tarnobrzegu uczczono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (fotoreportaż oraz video)

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. W Tarnobrzegu hołd uczestnikom powstania oddano na cmentarzu wojennym.

Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie  w Warszawie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Umożliwiłoby to Delegaturze Rządu RP na Kraj, reprezentującej legalny polski rząd na wychodźstwie, objęcie Warszawy władzą cywilną i wystąpienie wobec Sowietów w roli wolnych gospodarzy swojego kraju. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski, zdradzonej skrycie przez naszych zachodnich sojuszników – Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Dysproporcja sił była skrajnie niekorzystna dla strony polskiej. Wśród 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej, jacy przewinęli się przez nasze oddziały, na 25 przystępujących do walki tylko jeden był uzbrojony, i to w broń krótką.  Tymczasem Niemcy rzucili do walki regularne formacje wojska, SS, policji, żandarmerii i oddziałów pomocniczych, wspomaganych przez ciężką artylerię i lotnictwo. Mimo to powstańcy odnieśli szereg znaczących sukcesów. Opanowali zwarte obszary Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa, Woli i Ochoty. Zdobyli wiele niemieckiego oporządzenia i uzbrojenia, nawet wozy bojowe i pancerne.

Wyzwolili również niemiecki obóz koncentracyjny w Warszawie – Konzentrazionslager Warschau, zwany przez warszawiaków „Gęsiówką”, w którym okupanci przetrzymywali w straszliwych warunkach Żydów z różnych krajów Europy.

Warunkiem ostatecznego powodzenia powstania było wkroczenie do miasta Armii Czerwonej. Tymczasem Józef Stalin rozkazał swoim wojskom zatrzymanie się na linii Wisły i powstrzymanie od aktywnych działań przeciwko Niemcom. Ci ostatni zatem bez przeszkód pacyfikowali miasto, dokonując wielu masowych zbrodni, zarówno na żołnierzach Powstania jak i na ludności cywilnej.

Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów (w tym polskich lotników) oraz sowieckie, było kroplą w morzu potrzeb i nie mogło zmienić sytuacji. Wobec braku żywności i wody, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. Powstańców, ok. 18 tys. poległo.

Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Przez następne miesiące Niemcy metodycznie rabowali, palili i wysadzali w powietrze kolejne części naszej stolicy. Wycofali się z niej ostatecznie 17 stycznia 1945 roku, umożliwiając wkroczenie do Warszawy oddziałom  podporządkowanego komunistom Wojska Polskiego.

Artur Kolęda/ Biuro Edukacji Narodowej IPN

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dekutowskiego
1 miesiąc temu

Dariusz, Kamil. Boguś. Małgosia na jednej uroczystości razem ?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Dekutowskiego

Jak u Mazurka WAŚĆ!

walt
1 miesiąc temu

julia przybłęda z pisowskiego trybunału kulinarnego,prywatnie odkrycie towarzyskie wyzwoliciela na kaczych łapach : Powstanie Warszawskie to zwycięstwo dobra ze złem.

tłumaczcie sobie to zdanie jak tylko chcecie 😀

no nie?
1 miesiąc temu
Reply to  walt

staroobrzedowiec?

walt
1 miesiąc temu
Reply to  no nie?

a co to za różnica w której wersji czcisz Mojżesza ? bo zdaje się jest prorokiem w trzech religiach.
to była łamigłówka dla inteligentnych byku więc dziwnym nie jest,że nie załapałeś.

Kobe
1 miesiąc temu

Wspaniałe towarzystwo patriotów. W szczególności Bogusław „Ameba” Potański. Człowiek z ogromną pustką w oczach jak i umyśle. Pytam jak to możliwe że takie osoby reprezentują i decydują o losach miasta????

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Kobe

Błyskotliwy to był n.m. , r.n.,d.k. i jeszcze paru innych.

Mietek pocięgło
1 miesiąc temu

na zdjeciu 102 znów ta baba, ona nie pracuje nigdzie? jest rentierką? nie przepuści żadnej okazji, żeby sie nie polansować…..

Mieczysław
1 miesiąc temu

Rzeczywiście to kobitka na 102.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mieczysław

Co ty chcesz od tej Pani ( nieżle się małolata trzyma i figura też niczego sobie )
Czyżby kolor stroju ci się nie spodobał ???

W przeciwieństwie od babci imprezki ( niebieskiej ) świetnie się trzyma !

A babcia imprezka ( emerytka) czasami nie zabłądziła , toż to nie impreza zabawowa ???

Teresa
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zazwyczaj bezdzietne mają całe życie figurę modelki

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Teresa

Bzdury opowiadasz , znam co mają dzieci i super figurę a po za tym ładne a nie wytapetowane jak tzw modelki na zdjęciach po retuszu .

Z obserwacji ... mimo woli
1 miesiąc temu

Super babka.

Robin
1 miesiąc temu

PREZYDENCIE BOŻEK JAK MOŻE BYĆ PAN MOIM BRATEM ? Może przy tych obchodach trochę refleksji? Swoją nieumiejętnością, bezczynnością, bezradnością niszczy Pan moje miasto. Marnotrawi Pan miejskie i unijne środki na głupie pomysły. Młodych mieszkańców od urodzenia władze miasta skazują na emigrację bo w Tarnobrzegu nie ma godnej pracy a nawet czym do niej dojechać! Najstarszych natomiast u kresu ich dni skazujecie na tułaczkę po ościennych szpitalach bo w naszym nie ma juz kilka lat oddziału chorób wewnętrznych i chyba nie będzie bo NIKOGO TO NIE OBCHODZI. Gdy Pani Zych publicznie podniosła temat szpitala to przebudzony Potański przewodniczący RM zorganizował spotkanie na którym miały paść pomysły na jego ratowanie. Skończyło się na biciu piany a obrażone radne Kapuściak i Pekar opuściły sale ! Dlaczego? Pewnie miały tyle pomysłów na ratowanie szpitala a tu nie chciano ich dopuścić do głosu w pierwszej kolejności ?! Dziś kolejna nadzwyczajna sesja RM i kolejne pieniądze do kieszeni radnych ? Czy słusznie skoro w miejskiej kasie pustki ? Ile ta dzisiejsza nadzwyczajna tragifarsa ma kosztować każdego mieszkańca naszego miasta? Ile kosztowało to upamiętnienie? Dbajcie BARDZIEJ o żywe pokolenia . To i kolejne . PRZY DBANIU TYLKOB O WŁASNE INTERESY I KIESZENIE BO O SPRWY MIASTA I… Czytaj więcej »

Z obserwacji ... mimo woli
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Pieprznąłeś im jak z armatohaubicy Krab.

szer.Kowalski
1 miesiąc temu

Ciekawe co tym razem zrobią jankesi jak wagnery wejdą do Polski

Feliks
1 miesiąc temu
Reply to  szer.Kowalski

Zlikwidują wagnerowców. Amerykanie się nie cackają jak nasi

szer.Kowalski
1 miesiąc temu
Reply to  Feliks

Dobre. Już widzę jak komboje walczą za Polaków z ruskimi.
Oni są mocno ale w knajpianych awanturach z cywilami i policją. W razie W musimy liczyć tylko na siebie jak w 39

Z obserwacji ... mimo woli
1 miesiąc temu
Reply to  szer.Kowalski

otóż to. Ruskie zniszczyły im dwa drony i… cisza. A powinni przynajmniej zrekompensować sobie stratę z ich kasy. Jest na to wiele sposobów.

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  szer.Kowalski

Czyli jak mamy liczyć tylko na siebie to jesteśmy zgubieni.

Komandor
1 miesiąc temu
Reply to  szer.Kowalski

co ci zrobi lekka piechota? Wystrzelać jak kaczki.

Łza
1 miesiąc temu

Powstańcy przewracają się w grobach wiedząc, że po wyzwoleniu kraju od okupantów z zewnątrz okupantami stały się wewnętrzne kliki.

fach
1 miesiąc temu
Reply to  Łza

Wyzwolenie jest tylko pozorne, obcy kapitał cały czas nad nami czuwa 😉 Mamy polską, z własności a nie z nazwy, sieć super- lub hipermarketów? Polską markę samochodów cywilnych, czy to osobowych czy ciężarowych? Polskie media? Przy czym nie chodzi mi o firmy ani media rządowe lub zależne od rządu, bo np. szycie mundurów na zamówienie monu może skończyć się tuż po jesiennych wyborach 🙂

Łza
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Ale nie ma egzekucji na ulicach, łapanek i wywożenia ludzi do niewolniczej pracy i obozów śmierci, narzucania cudzej kultury i języka itd. Niestety ofiara Powstańców i innych obrońców Ojczyzny jest bezczeszczona i marnotrawiona przez wewnętrzne kliki.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Łza

Powstańcy gdyby wygrali to może inaczej by to wszystko zrobili….pech polega na tym,że nie wygrali…

Zwycięzców tej wojny było ledwie dwóch generalnie -USA i ZSRR mimo,że okupili to dziesiątkami milionów ofiar.

Polska zgodnie z tradycją ostatnich 300 lat jest tylko przedmiotem a nie podmiotem polityki zagranicznej.
Nie ma też potencjału by się stać owym podmiotem niezależnym od kogoś z wielkich i dziś i żadne zaklęcia o wstawaniu z kolan tego nie zmienią czego najlepszym przykładem były poprawki długopisa do ustawy które proponował bezpośrednio po tym gdy jankeski ambasador tupał nóżką…zresztą nawet będący pod ścianą Ukraińcy jawnie się nabijają z tych ciołków patrz długo wyczekiwane przeprosiny do których nie doszło.
Pisowców to instrumentalnie traktuje nawet nie kanclerz potężnych Niemiec ale i premier zupełnie nic nie znaczących Węgier.
Jest Orban bydlakiem ale rozmiarem przerasta kaczyńskich pięć razy.

fach
1 miesiąc temu
Reply to  Łza

Po dwóch wojnach światowych oraz w dobie Internetu i kamer w telefonach eliminacja i zniewolenie potencjału narodowego musiały przybrać inne formy 🙂 Choć w niektórych zakątkach świata w Afryce czy w Azji, gdzie tubylcy nie mają takiej elektroniki i łączności ze światem, nadal bywa jak dawniej u nas. Na nasze szczęście kapitały nie są jeszcze skonsolidowane, dzięki czemu np. markety kapitału portugalskiego konkurują z marketami kapitału niemieckiego. Kiedy różne kapitały zaczną łączyć się monopolizując poszczególne branże, nie będzie już tak wesoło 😉

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Zdjęcie nr 3 bezcenne Obok Bożka Klos Janusz
Cudny mariaż.

Zosia
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

I Uchański się pojawił.
Sama elita

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zosia

HM – przecież to człowiek belfra i SIWEGO DZIADkA .

Nikt jak wielkie tarnobrzeskie bóstwo belfrowskie wsadziło go ponoć do klubu kopaczy ( siarki) i kasa mieszkańców płynie – chyba już 1,3 mln w tym roku .

Coś za coś , była impreza ,( jubileusz klubu) medale, odznaczenia, wyróżnienia sobie podawali a później był BAL za który trzeba płacić z kieszeni mieszkańców BO TO wszystko BYŁO i JEST na KOSZT mieszkanców miasta !!!?

Z obserwacji ... mimo woli
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Hans Kloss?

Z obserwacji ... mimo woli
1 miesiąc temu

Janek?

As
1 miesiąc temu

Swoją drogą jeżeli to prawda ,że co 25 powstaniec przystępujący miał broń jakimi idiotami lub zrobili to celowo dowódcy mający wiedzę i wydający rozkaz do walki.

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  As

Wysłali dzieci na śmierć, co do tej pory wzbudza żal i smutek jak się o tym pomyśli. Niepotrzebne cierpienie i śmierć, nie dziwi zryw młodych którzy chcieli walczyć i zrobić coś wielkiego i ważnego, wyzwolić stolicę,ale dowódcy nie powinni na to pozwolić.

Magister
1 miesiąc temu
Reply to  As

W Krakowie też miało wybuchnąć powstanie w tym samym czasie co warszawskie ale mieszkańcy odmówili właśnie z powodu braku broni i amunicji dzięki temu Kraków ocalał i jego mieszkańcy

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Zabrakło konia i Kołka na uroczystościach.

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Może nie ma śmiałości po tym co się kiedyś wydarzyło,ale pewnie działa tylko dyskretniej

konfa
1 miesiąc temu
Reply to  Obatelka

Pewnie że powstańcy w grobach się przewracają, na cmentarzu pojawili się :
1.Dariusz B. który wraz ze swoją siostrą zwalcza każdego kto chce ujawnić prawdę o ich ojcu ktory zakapował na UB oddział Młodzieżowego Ruchu Oporu
2.Tadeusz S starych komuch, jeżeli z kimś walczył to najwyżej strzelał do strajkujących w stanie wojennym
3.”pulkownik” P – mistrz teleportacji w tym samym czasie był na robotach w Niemczech, brał udział w Powstaniu Warszawskim i podobno był w jeszcze innych miejscach.
Hańba i plugawienie pamięci o naszych bohaterach !!!!!!!!!!!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  konfa

Ale dokumenty w aktach są ajeżeli są to trudno im zaprzeczyć .
Też slyszałem o kapowaniu i to od tarnobrzeżanki ???

Marek
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Wśród starych mieszkańców Mickiewicza, tych jeszcze pozostałych i tych wysiedlonych nie było tajemnicą to, że to był komuch. Są zresztą na to dokumenty w IPN. Ojciec prezydenta mial pseudonim operacyjny Nowak i podpisał w urzędzie bezpieczeństwa zobowiązanie do współpracy w pomocnicteie do ujęcia Warchoła, co się stało.

Historyk amator
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Ale to nie jest żadna tajemnica. Informacje ogólnodostępne w dokumentach, czy w Tarnobrzeskim Zeszycie Historycznym prawiącym o Młodzieżowym Ruchu Oporu.
To piszemy o faktach. Ale jaki wpływ na działalność ojca miał parę nastoletni potomek?
Historia tak, ale nie manipulacja.

Marek
1 miesiąc temu

Osobiście w żaden sposób nie manipuluję, napisałem o fakcie o którym pomimo jego dostępności w dokumentach wie mało osób, a to jak to wpłynęło na obecnego prezydenta, syna donosiciela mnie nie interesuje.

Mój Tarnobrzeg
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

Fakt jest bezsprzeczny. Nie jest to tajna wiedza. Dla osób zaintersowanych historią Tarnbrzega, dramatem czasów wojennych i powojenych, gdzie kolega strzelał do kolegi, zapraszam do poszukania w lokalnych bibliotekach. Wiele poczytacie ciekwaych, acz dramatycznych historii.

obywatel
1 miesiąc temu

Geny to geny i tyle ??
Ciekawe czy publicznie by o tym mówione , nie ukrywając tych faktów to czy by wygrał ???
Chociaż w mieście komuchów , ub- ków, sb- ków, milicjantów, ormowców, zomowców , gdzie potomstwo na stołkach, w urzędach , mediach lokalnych to wszystko możliwe ???

Jak tacy wstydu nie mają , bo honoru na pewno – nawet kandydując na stołek w samorządzie ????

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Niektórzy potomkowie nawet nie mają pojęcia co robili ich przodkowie, dużo gadają i udają patriotów, często z niewiedzy że ci których teraz potępiają to byli m..in.ich dziadkowie czy ojcowie.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obatelka

Wiedzą, wiedzą i to dobrze , starają się ukryć przed innymi za wszelką cenę i podają się za partiotów
– przykład to tu na zdjęciach ???

Wstydu za grosz , honoru żadnego , bezczelniść to sama obecnocność i jeszcze ryja otwiera ???

Obatelka
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Niektórzy nie wiedzą , bo w rodzinach się o tym nie mówiło,była to tajemnica bo rodziny się wstydziły i w związku z tym młodzi nigdy nie słyszeli rozmów na ten temat ,więc są pewni że wszędzie tylko nie u nich. Swoją drogą to powinni sami się dowiadywać historii lokalnej i swojej rodziny zanim zaczną patriotyzowac i krytykować innych , ale teraz nauka poszła w las i nikt nie wstydzi się niewiedzy.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

No popatrz – a w Tbg wybrali takie coś na sołtysa – jakby nie patrzeć to wychodzi, że miastem jednak rządzą komuchy i ich potomstwo (o czym piszę od dawna) !

Gdzie nie popatrzysz – gdzie stołek płatny ( dobrze) tam komuch ( z PZPR, UB, SB, Orno, ZOMO, ZSL lub TW – czyli kapuś o krórych podczas wojny mówiono ” szmalcownik”).

Ciekawe WAŚĆ czy z tym tekstem nie będzie pozwu SKUR????A belfra a reprezentował go będzie warchoł prawny niczym rodzina , kojarzony z PIS ( solidarnie Z Polski) – takim kasa im nie śmierdzi nawet jak reprezentuje się komucha ???

Serbinów
1 miesiąc temu
Reply to  konfa

Ad1 Do sprawdzenia w IPN

Adim
1 miesiąc temu

I Janusz też tam był i Małgosia była. Wszędzie ich pełno

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Adim

Był też TW ” widok” z Tarnobrzega ???

Ciekawe też jest w Tbg nazwisko ” żmuda”???

Egzekutywa tarnobrzeska ( ten co ponoć sztandar PZPR w Tbg wyprowadzał) to prawdopodobnie były działacz spółdzielczy z rady nadzorczej z SM Siarkowiec???

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
50
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content