PLAY tłumaczy weekendową awarię sieci w Tarnobrzegu i roztacza wizję problemów z dostępnością

W ostatnich dniach użytkownicy sieci PLAY w Tarnobrzegu mieli problemy z dostępnością niektórych usług, jak choćby z niedziałającym internetem mobilnym. Poprosiliśmy biuro prasowe sieci o wyjaśnienia w tej sprawie. Otrzymaliśmy dwie odpowiedzi.

W pierwszym e-mailu pracownik biura wyjaśnia, że za problemy odpowiedzialne były warunki pogodowe oraz że wszelkie usterki są na bieżąco monitorowane i usuwane.

W drugiej odpowiedzi Martin Stysiak ekspert ds. Public Affairs tłumaczy, że wynikły problemy z zasilaniem węzłowym stacji bazowej oraz mówi o konieczności rozwoju infrastruktury. Odpowiadając na nasze pytanie o przyczyny awarii Stysiak nawiązuje również (nie bezpośrednio) do sytuacji na osiedlu Zakrzów, gdzie część mieszkańców wciąż walczy o zmianę lokalizacji masztu, roztaczając równocześnie niewesołą perspektywę na przyszłość dla użytkowników tej sieci cyt:

Bez zrozumienia władz oraz lokalnej społeczności, że rozwój sieci mobilnej jest koniecznością, mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą coraz częściej napotykali na problemy z zasięgiem mobilnym”.

Ponieważ Martin Stysiak prosił o uwzględnienie jego odpowiedzi jako wiążącej, pierwszego e-maila nie publikujemy.

Tzw. odpowiedź wiążąca poniżej:

W ostatnich dniach klienci sieci Play mogą odczuwać przejściowe nieudogodnienia w korzystaniu z usług mobilnych. Sytuacja ta wynika z czynników zewnętrznych, niezależnych od operatora, a są nimi występujące problemy z zasilaniem węzłowej stacji bazowej w Tarnobrzegu, która dostarcza sygnał radiowy dla okolicznych stacji bazowych operatora w Tarnobrzegu. W konsekwencji powoduje to zwiększony ruch użytkowników stacji, które nie są dotknięte tym problemem, a tym samym m.in. problemy z dostępem do internetu mobilnego.
Operator sieci Play by zapobiec tego rodzaju niezależnym od niego incydentom oraz sprostać lawinowo rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi mobilne nieustannie planuje rozwój i budowę swoich sieci także w Tarnobrzegu. Obecnie operator planuje, bądź też jest na etapie uzyskiwania zgód administracyjnych, kilka stacji bazowych, jednakże tempo rozwoju tego rodzaju infrastruktury zależy od terminów administracyjnych oraz akceptacji rozwoju technologicznego przez lokalne społeczności.
Bez zrozumienia władz oraz lokalnej społeczności, że rozwój sieci mobilnej jest koniecznością, mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą coraz częściej napotykali na problemy z zasięgiem mobilnym, a to negatywnie wpłynie na wiele aspektów życia codziennego – jak m.in. pracę zdalną, dostęp do lekarzy czy nawet płatności kartą czy wypłaty z bankomatów.
Przypominamy jednocześnie, że celem prowadzonych inwestycji przez operatora sieci Play, jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.
Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

NIEAKCEPTOWALNA LOKALIZACJA

W Zakrzowie rozpoczęła się budowa stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play, na prywatnej działce, bezpośrednio sąsiadującej z domami. Na lokalizację tę nie zgadza się część mieszkańców osiedla, w sprawie odbyły się spotkania z władzami miasta i przedstawicielami spółki. Wydawało się, że w tej kwestii  osiągnięty został kompromis i maszt powstanie w niedalekiej odległości, na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego. Tak się jednak nie stało, spółka P4 rozpoczęła budowę na pierwotnie zaplanowanej działce.

W miniony piątek na adres redakcji otrzymaliśmy e-maila pt: Mieszkańcy osiedla Zakrzów chcą przekazać do wiadomości opinii publicznej kroki jakie zostały poczynione w ważnej sprawie aby bronić interesów naszej lokalnej społeczności. Jego treść prezentujemy poniżej.

„Od czasu spotkania z Prezydentem i Jego służbami na osiedlu Zakrzów, które odbyło się w dniu 17 lipca br. mieszkańcy skierowali wniosek do Wojewody Podkarpackiego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie o stwierdzenie nieważności decyzji-pozwolenia na budowę wydanej przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega w dniu 28 października 2022 r.

Podobne pisma zostały wysłane do wiadomości do szeregu instytucji państwowych i publicznych m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Instytutu Spraw Obywatelskich, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Zdrowia, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Najwyższej Izby Kontroli, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ponadto mieszkańcy zwrócili się także z prośbą o podjęcie działań interwencyjnych w sprawie planowanej budowy stacji bazowej telefonii komórkowej oraz niezwłoczne i skuteczne zatrzymanie czynności budowlanych na działce wskazanej pod inwestycję do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

W międzyczasie odbyły się jeszcze 2 spotkania robocze (w dniach 27 lipca i 3 sierpnia br.) przedstawicieli mieszkańców Zakrzowa z Prezydentem i Jego służbami. Do Prezydenta Miasta Tarnobrzega w dniu 27 lipca br. skierowaliśmy prośbę o poparcie stanowiska, które wysłaliśmy do Wojewody Podkarpackiego. Na kolejnym spotkaniu Prezydent poinformował nas, że 3 sierpnia (po 7 dniach od otrzymania prośby) przesłał do Wojewody Podkarpackiego pismo popierające stanowisko mieszkańców Zakrzowa. Dodatkowo w dniu 3 sierpnia zwróciliśmy się do Prezydenta Dariusza Bożka z prośbą o wewnętrzną weryfikację dokumentacji złożonej przez Spółkę P4 z o.o. w zakresie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na działce nr ewid. 409/1, obręb Zakrzów, albowiem zachodzi podejrzenie, że wniosek zawiera nieprawidłowości, które powodują, że decyzja jest nieważna.

Na pierwszym spotkaniu mieszkańcy zwrócili się z prośbą o sporządzanie i przekazywanie protokołów ze spotkań, do chwili obecnej żaden protokół nie został mieszkańcom przekazany.

Dotarła do nas informacja, że Urząd Miasta w Tarnobrzegu zamierza wydać inwestorowi – firmie PLAY dziennik budowy co oznacza możliwość rozpoczęcia prac budowlanych. Prezydent poinformował mieszkańców, że dziennik budowy zostanie przekazany inwestorowi w poniedziałek – 7 sierpnia br. a prace budowlane niestety zaczęły się już w dniu dzisiejszym czyli 4 sierpnia w godzinach popołudniowych.

W związku z powyżej opisanymi działaniami i naszymi obawami oraz bazując na słowach Prezydenta Miasta Tarnobrzega, że „jest razem z mieszkańcami” uważamy, że ruch jest teraz należy do Prezydenta Dariusza Bożka ponieważ jest organem, który wydał decyzję w I instancji. Skierowaliśmy zatem do naszego Włodarza w dniu dzisiejszym tj. 4 sierpnia 2023 r. wniosek o wstrzymanie – na wniosek skarżących – wykonania w całości Decyzji Prezydenta Miasta Tarnobrzega z dnia 28 października 2022 r. której proces odwoławczy został umorzony decyzją Wojewody Podkarpackiego z dnia 5 kwietnia 2023 r., zaskarżonej wnioskiem o stwierdzenie nieważności do Wojewody Podkarpackiego i do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dnia 24.07.2023r.”

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mario
1 miesiąc temu

W tym mieście każdy dzień przynosi nowy problem…

odp
1 miesiąc temu
Reply to  mario

tylko kto go naj wiecej robi ….. ten co jest na kazdym zdjeciu
ale inne nazwiska sa mile widziane

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Maszt telefonii pod nosem to niezbyt zdrowa sytuacja, wcale nie dziwię się ludziom że obawiają się o swoje zdrowie i życie !

Z telefonem
1 miesiąc temu

Zawsze można zmienić operatora sieci komórkowej.

Tymoteusz
1 miesiąc temu

Czy u nas można coś zrobić by lud nie protestował ?

Też mam PLAYa
1 miesiąc temu
Reply to  Tymoteusz

Można, pod warunkiem, że robią zgodnie z wola ludu, lokalsów.

janwdupowkręt
1 miesiąc temu

https://www.facebook.com/profile.php?id=100093413148056
polecam
skuteczne otwiera oczki na pewne kwestie..

walt
1 miesiąc temu

jak zwykle – masztu nikt nie chce ale wifi i zasięg chciałby mieć każdy 🙂

sto lat temu z okładem przestrzegali,że słuchając radia zniszczysz całą ludzkość… a ta jak na złość Matce Ziemi trwa i dalej niszczy tę planetę.

Też mam PLAYa
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Wi-Fi to stałe promieniowanie i jest szkodliwe. Kto ma je w domu, naraża się na problemy zdrowotne.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Też mam PLAYa

tylko co dziś jest zdrowe ? 🙂

Pasażer dorożki
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Żywność zakonserwowana. Też będziemy dobrze zakonserwowani kiedy ja spożyjemy 🙂

Propozycja
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Postaw maszt na swoim podwórku.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Propozycja

chętnie jeśli tylko play będzie mi płacił za dzierżawę terenu !
wiesz do kogo napisać stosownego maila ?

Się zastanawiam
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Do jakiegoś operatora: Play, Plus, T-mobile, Orange

walt
1 miesiąc temu

to była dobra rada bo odnalazłem dział inwestycyjny i rzeczywiście play szuka takich kontrahentów.
jak się uda to jestem gotów nawet coś odpalić temu co podsunął mi ten pomysł.

Też mam PLAYa
1 miesiąc temu

W weekend miłem problem z internetem w smartfonie. Jeszcze ze dwa takie przypadki i rozejrzę się za innym operatorem. Którego polecacie?

janwdupowkręt
1 miesiąc temu
Reply to  Też mam PLAYa

OTVARTA na Plusie robiona
cennik świetny

Kadusz
1 miesiąc temu
Reply to  Też mam PLAYa

T-Mobile

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Też mam PLAYa

Tylko pomarańczowi

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Łysy

A do domu i biura światłowód

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

A jaki problem operatora zmienić a Play niech dalej celowo blokują, że to ten maszt tak potrzebny co by problemu nie było

Miki
1 miesiąc temu

Play to jest najgorszy operator jeżeli chodzi o neta a po tej aferze z Kurdejową wielu klientów rozwiązało z nimi umowy raz nawet miałam przypadek że zabrali mi 30 zł z konta a reklamacji oczywiście nie uwzględnili

Obserwator
1 miesiąc temu

Ja mam tel stacjonarny bez wyświetlacza i zasięg miałem cały czas .Teściowa się dodzwoniła w czasie burzy ,szef z pracy też .Nie widzę problemu .A z Play nie miałem styczności .

Adehade
1 miesiąc temu

W tym mieście każdy dzień kolejnych rządów lokalnych władz i rady miasta przynosi wstyd i hańbę temu miastu i jego mieszkańcom, którzy sami są sobie winni za tak „trafne” wybory.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content