Korzystacie ze ścianki wspinaczkowej w Tarnobrzegu? Sprawdziliśmy ile biletów zostało sprzedanych

Budowa ścianki wspinaczkowej w Tarnobrzegu trwała z przerwami ponad pięć lat i kosztowała prawie 3 mln zł. Od końca kwietnia ubiegłego roku do 1 lipca br. odnotowanych zostało 6 816 wejść na obiekt.

Ścianka wspinaczkowa w Tarnobrzegu została oficjalnie otwarta końcem kwietnia 2022 roku. Z obiektu można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 21.30, oraz w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 21.30.

Od kwietnia do grudnia 2022 roku odnotowanych zostało 3852 wejść na obiekt, z kolei w okresie od stycznia do lipca bieżącego roku – 2964.

Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy zaś 15. Wprowadzono również bilety grupowe oraz możliwość rezerwacji całej ścianki maksymalnie dla 24 osób. Od otwarcia do końca grudnia 2022 wpływy z biletów wyniosły 103 905 zł, zaś od stycznia do lipca 2023 roku – 82 438 zł.

Od kwietnia do grudnia 2022r. przy obsłudze ścianki pracowało 17 osób – umowa zlecenie (dodatkowo 1 osoba oddelegowana z istniejących etatów), w 2023r. – 13 osób umowa zlecenie, 1 osoba 1/2 etatu, 1 osoba – grupa robót publicznych.

Częściowy koszt utrzymania obiektu od momentu otwarcia do 1 lipca br. wyniósł prawie 105 tys. zł.

– Nie ma możliwości rozbicia kwoty szczegółowo (media), ponieważ ścianka wspinaczkowa jest integralną częścią hali sportowej. Pozostałe koszty utrzymania obiektu to: 2022r – 45 767,04 zł, 2023r. – 59 110 zł – wyjaśnia NW24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis.

Od otwarcia obiekt został doposażony w nowy sprzęt do wspinaczki, o łącznej wartości 11 021 zł.

Z informacji które uzyskaliśmy od rzecznika wynika, że do tej pory na ściance nie zanotowano żadnych aktów wandalizmu. W. Lisa zapytaliśmy również o prognozowany zwrot kosztów, które miasto musiało ponieść w związku z budową ścianki wspinaczkowej.

– Nie jest możliwe wskazanie okresu czasowego, gdy inwestycja się zwróci. Środowisko wspinaczkowe w mieście dopiero się tworzy, a to jest proces długotrwały. Prowadzimy jednak działania, które cały czas mają na celu reklamę i promocję tarnobrzeskiej ścianki wspinaczkowej – wyjaśnia rzecznik UM Tarnobrzeg.

*************************

Ścianka wspinaczkowa była jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2016 roku. Twarzą tego projektu był obecny prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, pełniący wówczas funkcję przewodniczącego Rady Miasta. W grudniu 2017 r odbył się odbiór techniczny budowli o wysokości 18 metrów i wymiarów podstawy 10×10 m. Wstępnie koszty szacowano na około pół miliona zł, jednak ostatecznie ścianka wybudowana została za kwotę 669 tysięcy zł.

Jak zaznaczał podczas odbioru technicznego ówczesny prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, aby amatorzy wspinaczki mogli z niej korzystać, „gołe” ściany wnętrze budynku musi zostać odpowiednio przygotowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Na ten cel prezydent miał zarezerwować w budżecie 250 tysięcy złotych (budżet na rok 2018 – przyp.red)), dodatkowej sumy niezbędnej do zakończenia prac, magistrat miał szukać w zewnętrznych programach dotujących.

O pieniądze na dokończenie budowy poprzedni samorząd ubiegał się w Ministerstwie Sportu. Podobne działania podjęły obecne władze Tarnobrzega, które wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Budowa i wyposażenie ścianki wspinaczkowej wraz zapleczem” złożyły w marcu 2019 r. Z treści złożonego wniosku wynikało, że do wykończenia ścianki brakuje 1 646 296,4‬ zł brutto.

– Wartość zgłoszonego zadania wynosi 2 293 293,94 zł brutto, w tym 646 997,54 zł brutto to wartość prac już wykonanych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania z Programu Sportowa Polska wynosi 877 000,00 zł brutto – informował nasz portal rzecznik UM Tarnobrzeg Wojciech Lis, w październiku 2019 r.

Ostatecznie na dokończenie budowy ścianki, władze Tarnobrzega przeznaczyły pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Drugi etap budowy ścianki czyli wyposażenie jej wnętrza, kosztował 2 276 741.20 zł. Ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten cel przeznaczono 2 180 000,00 zł, zaś kwotę rzędu 96 741,20 zł stanowiły środki finansowe z budżetu miasta.

foto: archiwum

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
51 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Reasumując ścianka wspinaczkowa przynosi straty, do której nie chcą przyznać się władze miasta próbując infantylnie tłumaczyć zaistniała sytuacją. Mało tego z roku na rok traci zainteresowanie, co ewidentnie pokazuje spadek liczby zatrudnionych przy obsłudze ! Brawo idioci UM tym oto sposobem zamiast rozwijać miasto, to inwestujecie w projekty generujące straty !!!

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Dlaczego radni nie rozliczają Bożka z tej infantylnej inwestycji.
Wstyd dla mizerii tego miasta

mach
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Oczywiście wiesz (wątpię) że ta ścianka to pomysł z budżetu obywatelskiego? i za kadencji Kiełba się rozpoczęła i oczywiście nie skończyła? Może powinni rozliczać pomysłodawców?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  mach

Poszukaj sobie filmiku kto jest pomysłodawcą od a do z bo jest tylko jeden taki WIZJONER w Tbg albo z Krosna !

Wiosna
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Kto promował to promował. Popatrzcie lepiej kto to zgłaszał.

Robin
1 miesiąc temu
Reply to  mach

To ty jeszcze nie wiesz ze wymyślili sobie taką podłą demokrację że za nic nie odpowiadają!!!! Od początku tzw. Polski samorządowej każda ekipa bezkarnie niszczy to biedne miasto. Zero reakcji na zamykane instytucje takie jak: rejon energetyczny, krwiodawstwo, pogotowie ratunkowe. Nie ma w mieście nornalnego kina, dworca autobusowego i komunikacji miejskiej. W majestacie chorego prawa sprzedali miejskie spółki. Swoją bezczynnością doprowadzili do tego że Tarnobrzeg został na zawsze odcięty od kolejowego świata! A największą zbrodnią ekipy Bożka (PO) i marszałka Ortyla (PiS) jest niszczenie Szpitala Wojewodzkiego w Tarnobrzegu!!! Ile ludzi przedwcześnie zmarło z braku podstawowej opieki na oddziale chorób wewnętrznych?! Łamią tu belzebuby konstytucję która gwarantuje równy dostęp do opieki zdrowotnej!!! W Tarnobrzegu już od dwóch lat tak nie jest przy biernej aprobacie miejskiej koalicji PO i PiS. Ciekawe czy „wolne” lokalne media przed wyborami zapytają o to nowych(starych) kandydatów czy tylko ograniczą się do pokazania ładnych spotów wyborczych oczywiście tych opłaconych „judaszowymi srebrnikami ” ?!

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

A ty biedny mieszkańcu nie zapłać w terminie poborcom podatkowym , przejdź przez jezdnie w niedozwolonym miejscu, przejdź przez podwójną, siądź na rower po piwie to się przekonasz jaka rozkoszna jest ta ich demokracja !!!
Dla myślących powoli lub wcale dodam że nie chodzi mi tu o popieranie łamania nawet tego chorego prawa ale o pokazanie jaki zwykły obywatel ma załozony kaganiec w postaci aparatów represji a jaką wolność ma urzędnicza kasta.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Poborca podatkowy to przychodzi właśnie jak w terminie nie zapłacisz podatku

Telewidz
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

No fakt. Ostatnio w TVLŻ -szczęśliwy prowadzący, szczęśliwy Pan prezydent Bożek I ZERO PYTAŃ O SPRAWY ISTOTNE DLA TARNOBRZEGA. ZERO PYTAŃ O SZPITAL…

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  Telewidz

Prawda. Te programy TVL z Bożkiem to żenada.
Nawet na przygotowane pytania żenujące odpowiedzi

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Telewidz

Przecież to jest typową propagandową tv , taka lokalna stworzona aby ogłupiać mieszkanców .
Zrobiona za kasę biednych członków tsm w celach politycznych aby dorwać się do koryta a teraz to typowa bolszewicko-gebellsowska tuba propagandową miejscowej szarej eminencji i postkomunistów w tym Partii Oszustów !

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Co Bożek ma do zarządzania i funkcjonowania szpitala ? Winny jest wyłącznie PIS , który rządzi szpitalem od kiedy pamiętam

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Ale Bożek nic nie zrobił w temacie jako nasz przefstseiviel
Chętnie zaś odznaczał. ORTYLA I INNYCH

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Obserwator

Widać tylko tyle i aż może

Robin
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Oglądnij sobie sesję z lutego 2022 gdzie marszałek Ortyl obiecywał radnym kiedy wznowi swoją działalność oddział chorób wewnętrznych. Czy od tamtego czasu któryś z radnych dopytywał na kolejnych sesjach o te niespełnione obietnice ? Czy podjęli jakieś próby ratowania naszego szpitala ? Czy prezydent Bożek z radnymi byli u ministra zdrowia w tej sprawie?! Szpital Wojewódzki ale ma na wysokim poziomie leczyć mieszkańców Tarnobrzega !!!! Jak Bożek I jego świta myśli tak samo jak Alf to wcale się nie dziwię że wszystko likwidują w Tarnobrzegu. Bo prezydent ma tylko „leżeć przy korytku i się zajadać” no i może od czasu do czasu ogłosić jakiś głupi pomysł. Losy miasta i mieszkańców go nie obchodzą. Gratuluję Alfie takiego myślenia o sprawowaniu władzy w mieście Tarnobrzeg.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Jakbyś zadał sobie trud i sprawdził , kiedy ostatni raz w tym szpitalu ktoś publikował w czasopismach branżowych , jeździł na sympozja , to może byś pojął istotę rzeczy dlaczego młodzi się tu nie garną. W Polskę to tylko ośrodek zdrowia z kijem i parapetem zaistniał i tak to wygląda według mnie

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  mach

Tylko zapomniałeś że to Bożek rozdmuchał te inwestycje na miarę stolicy.
Wszystko to w cowidzie Za te wyrzucone pieniądze należy Bożka rozliczyć do dna.

Poinformowany
1 miesiąc temu
Reply to  mach

Pomysłodawca był Bożek Wszyscy to wiedzą tylko Ty siejesz ferment

Bożek uparł się na te ściankę i tyle w temavie

A że to niewypal to trzeba rozliczyc
Oczywiście po wyborach bo teraz koledzy czuwają

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

A czy to nie też ich winna , czy przypadkiem tych wstrętnych łapsk nie podnosili ” ZA”???

Tych poprzednich i obecnych bezradnych poje??w trzeba raz na zawsze wypierd??

Tulipan
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Będzie rozliczony, przy wyborach.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

A czego Waść się spodziewałeś ???
Od początku w tym temacie piszę , że belfer – siwy DZIADek generuje koszty dla mieszkańców i CO , pisałem prawdę a po okresie zachwytu będzie gorzej z tymi urojonymi wizjami ” potomka Nowaka” ???

Belfrowii urzędasom to się tworzą chore wizję i jeszcze pierd??? o jakichś przyszłym gronie hobbystów ???

Gdzie są CI zakłamani urzędasy typu ” julcio Cezio” DjB, i inni popierd???ni propagandziści z urzędu – okradaliście złodzieje mieszkańców miasta z prawdy ??

Pojeb??? no ludzie stworzyli na lata koszty jej utrzymania i podobnie będzie z zalewem bo z tzw zamkiem to od dawna są tylko same koszty popierd??? histeryków ( potomków służby hrabiostwa) ???

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

To o ile w ogóle pójdziesz na wybory na koga zagłosujesz? Moje typy są takie ,że będziesz wybierał pomiędzy Panem Bożkiem Panią Zych , Panem Kalinką. A zapomniałem ,że jeszcze jakiś kolejny dyrektor szkoły się szykuje. Już rozumiesz tę kwadraturę koła ?

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Oby ten nowy dyrektor się zdecydował Milon razy lepszy od poprzedniego. A obecnie nam panującego

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Na żadne wybory nie idę bo niby po CO ??
Wybór oszusta, kłamcy, złodzieje z tej czy innej bandy to żaden wybór
a taki mamy od lat w Tbg??

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Oki. Tylko potem nie narzekaj. W demokracji bezpośredniej to tak naprawdę jedyny na kilka lat raz , gdzie wszyscy politycy cię kochają jesteś dla nich najważniejszy. Chociażby dlatego może warto zagrać im na nosie ?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Właśnie później po wyborach narzekał nie będę a że ostatnio brałem udział i zostałem bezczelnie oszukany, okłamany i przez złodzieja okradziony z prawdy teraz narzekam i ostrzegam przed wyborem takich ludzi jak ci z KOZ ??
Zresztą wielu mieszkanców tak zostało potraktowanych przez tych KORYCIARZy i to od samego początku ( od obietnic i to co później się działo i dzieje).

jan
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

100% racja !!! niech zyje kasta urzednicza oderwana od rzeczywistosci,zwłaszcza w wydawaniu publicznych pieniedzy.

Olek
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Hmm,,po co ta ścianka, Mount Everest głupoty w tym mieście już dawno został zdobyty.

yhy
1 miesiąc temu

Dobra promocja w regionie i będzie git. Dobrobyt!!!

arek
1 miesiąc temu

Kiedyś buł już artykuł w nd24 na ten temat. Byli wymieniani inicjatorzy, pomysłodawcy tego obiektu (3,4 osoby)Wydaje mi się, że z ich zapowiedzi i snucia planów niewiele zostało. Nie ma ich, znudziła im się ta dyscyplina czy jaki czort?! Przecie tu miały być non stop zawody rangi krajowej czy europejskiej! Gdzie te ludzie są?

odp
1 miesiąc temu
Reply to  arek

no niestety pan db umie tylko dotacie brac
nie ma głowy aby zoragizowac turnieje miedzy narodowe aby miasto nie dokładało z pieniedzy mieszkanców a to jest co kazdy miesiac
teraz jest jezioro na pierwszym miejscu potem na drugim spłata kredytu za tarnobrzeskie wodociagi a trzecie teraz co wszystko jest wybudowane na mosirze i klubie sportowym

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  arek

To dzięki cowidowi powstała ta scianka
Bożek odejmować decyzje finansowe bez rady
A teraz PiS zwolnil wszystkich wójtów z odpowiedzialności za decyzję jednoosobowe w cowid.
Skandal go ni skandal

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  arek

Zapytać tygodnik nadwiślański który pial z zachwytem o tej ściance zwanej niewypałem

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Obserwator

Nie tylko tygodnik ( tuba propagandową w wydaniu bolszewickim) ale także inne media lokalne a także miejscowe radio i TV z mafii spółdzielczej ale tak to jest jak w urzędzie zatrudnione są osoby związane genami z lokalnymi mediami i jeszcze są dotowane kosztem mieszkanców ?

Wiosna
1 miesiąc temu
Reply to  arek

Przygotowanie na olimpiadę obiecywano!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  arek

Aby zorganizować takie zawody to trzeba mieć KASĘ !

Urzędnik
1 miesiąc temu

Ponad 6000 wejść w ciągu roku to nie tak mało. Ja myślę że z roku na rok ta liczba będzie wzrastać zwłaszcza że sporty ekstremalne do których zalicza się wspinaczka skałkowa są coraz bardziej popularne wśród młodzieży i dorosłych

Rebus
1 miesiąc temu
Reply to  Urzędnik

6000 wejść w tym 3000 do toalety.

Rebus
1 miesiąc temu

To dopiero inwestycja urzędników za społeczne pieniądze, dla zachcianek swoich dzieci.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Rebus

Bo najlepiej realizować swoje hobby i swojego potomstwa na cudzy koszt – komuchy tak mają w genach ??

jan
1 miesiąc temu
Reply to  Rebus

bingo !!!

rowerowy
1 miesiąc temu

Czekamy na podwodny posąg posejdona / neptuna. To dopiero będzie inwestycja.

Piotr
1 miesiąc temu

Tak, jak z każdą inwestycją, można dyskutować. Zresztą sam nie byłem entuzjastą. I ze wstydem przyznaję, do dzisiaj tam nie byłem, choć sobie obiecuję spróbować. Ale skoro już jest, to niech służy naszym mieszkańcom. A nawet jeśli trzeba dołożyć, to warto. Wierzę, że zarządca robi wszystko, żeby minimalizować ewentualne straty. Bo po waszym pi… można odnieść wrażenie, że wszystko musi być na zasadach komercyjnych. Wszystko dla każdego? Np. na osiedlowe wydarzenia scena, nagłośnienie, obsługa TDK i MOSiR w cenach komercyjnych? i tak dalej, i taka dalej? Taki macie zamiar wy- hejtujący? 🙂 Miłego dnia życzę 🙂

fach
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Odkładając na bok jakiego sportu to obiekt, pierwotnie był to zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego wyceniany na ok. 500 tys. Już wtedy ówczesne władze gminy dołożyły wspaniałomyślnie ponad 100 tys. do tego projektu. Tamto wspomożenie projektu było jednak niczym przy ponad 2 mln dołożonych przez obecne władze gminy 🙂 Rozumiem więc, że inne projekty z budżetu obywatelskiego wyceniane na ok. 500 tys., np. ujęcie wód siarczkowych, również mogą liczyć na dofinansowanie od władz gminy w wysokości ponad 400%. Tylko gdzie te dofinansowania? Zachęcam do niekompromitowania się 😉

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Czekamy na dofinansowanie innych projektów obywatelskich

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Typowy przekręt po tarnobrzesku i poprzestańmy pierd ??? że wygrał w BO bo w BO nikt nie zagłosował za pojeb??? wizją pojeb ?? ludzi na kwotę około 3mln???

fach
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

Dopisek: przez inne projekty z budżetu obywatelskiego wyceniane na ok. 500 tys. miałem na myśli oczywiście projekty zwycięskie 🙂

Tarnobrzeżanin
1 miesiąc temu

Jak już w temacie inicjatyw….
A jak tam się mają wierze dla Jeżyków ??? Jaka jest statystyka zjedzonych komarów? Na kiedy jest szacowany zwrot tej inwestycji. Może szanowny redaktor tego portalu się wypowie.

obywatel
1 miesiąc temu

Co za bezczelna manipulacja , że ” nie ma możliwości wyliczenia kosztów mediów ” to wręcz bezczelne kłamstwo i oszustwo .
Pewnie cwaniak nie wie , że można bo po to są liczniki, wodomierze, ciepłomierze ??
Bezczelny cwaniak manipuluje bo nawet papier toaletowy zużyty można policzyć , podzielić i przypisać odpowiednią ilość ( czyli wyliczyć koszt) do konkretnego hobbysty !

Wim
1 miesiąc temu

Moim skromnym zdanie lepiej te pieniądze można było wykorzystać do wyremontowania basenu na zewnątrz. Tym bardziej że miejsce jest świetne i tarnobrzeżanie chętnie by korzystali z jego walorów. Nie każdy chce jechać nad jezioro tarnobrzeskie.

Kamil
29 dni temu

Po co tyle jadu, może wystarczyłoby aby miasto, szkoły zaczęły aktywnie promować ten sport w Tarnobrzegu? Mamy piękny obiekt który aż prosi się aby go wykorzystać. Może należy przeznaczyć środki na kampanię? Może należy pomyśleć o wdrożeniu tak jak zajęć pływania np. zajęć ze wspinaczki? Może należy organizować eventy w tym obiekcie?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content