Stary most w Sandomierzu rozebrany, nowy ma powstać do końca 2024 roku

Zakończyła się rozbiórka starego mostu przez Wisłę w Sandomierzu. Wszystkie stalowe elementy, które zdemontowano, ważyły prawie 2,5 tysiąca ton. Montaż nowej konstrukcji planowany jest od jesieni br. i potrwa do końca przyszłego roku.

Rozbiórka po siedemdziesięciu latach

Inwestycja realizowana jest w systemie projektuj i buduj od 2021 roku. W miejscu starego mostu po wzmocnieniu istniejących podpór powstanie nowy, który zostanie włączony do układu komunikacyjnego miasta. Pierwsze prace rozbiórkowe rozpoczęły się w ub. roku. Poprzedziło je przełożenie mediów i przebudowa gazociągu. Równocześnie stopniowo demontowano elementy górnej konstrukcji mostowej: nawierzchnię jezdni, izolację, kapy chodnikowe, instalacje oświetleniowe i bariery. Wykonawca zbudował tymczasowe podpory, które ułatwiły prace przy demontażu m.in. stalowych dźwigarów i kolejnych fragmentów przęseł. Tymczasowe podpory wykorzystane zostaną także przy budowie nowego mostu.

W marcu br. rozpoczął się najtrudniejszy etap rozbiórki. Dolna stalowa konstrukcja kratownicowa została przecięta, a most utracił ciągłość. Stopniowo rozcinane, demontowane i transportowane były kolejne części obiektu. Konstrukcja z 1953 roku po siedemdziesięciu latach została rozebrana.
Montaż nowej konstrukcji

W najbliższym czasie wykonawca będzie kontynuował wzmacnianie sześciu istniejących podpór, na których wsparta zostanie nowa zespolona stalowa konstrukcja skrzynkowa mostu. Jej kształt będzie zbliżony do konstrukcji usytuowanego równolegle mostu z 2011 roku. W kolejnych miesiącach produkowane, częściowo zespalane, a następnie transportowane na plac budowy będą stalowe części ustroju nośnego nowego mostu. Ich montaż planowany jest od jesieni. Budowa nowego mostu o długości ok. 460 m potrwa końca 2024 roku.

Będą dwa mosty

Docelowo sandomierska przeprawa przez Wisłę w ciągu DK77 komunikującej woj. świętokrzyskie z Podkarpaciem będzie dwujezdniowa. W takim celu w 2011 roku wybudowany został nowy most, biegnący równolegle do starego obiektu. 70-letni most został wyłączony z ruchu ze względu na zły stan techniczny w 2013 roku, od tej pory ruch pojazdów odbywa się usytuowanym obok, równoległym obiektem w obu kierunkach. Przez 12 lat mieszkańcy Sandomierza przyzwyczajeni byli do widoku dwóch mostów. Przez kolejne miesiące będą widzieć tylko jeden, tak jak przed 2011 rokiem. Z dwóch mostów korzystać będziemy za ok. półtora roku.

foto&info: GDDKiA

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszczanin
30 dni temu

Może by tak metalowe elementy wykorzystać do budowy mostu dla pieszych przez Wisłe z Tarnobrzega do Ciszycy ? Mieszkańcy z drugiej strony rzeki mogliby oszcędzać czas i przyjeżdżać do Tarnobrzega rowerami zamiast jeździć naokoło przez Łoniów

albert
30 dni temu
Reply to  Mieszczanin

jestes geniuszem

Urzędnik
30 dni temu
Reply to  Mieszczanin

Też tak sądzę że na wysokości przeprawy promowej powinien powstać taki most dla ruchu pieszego i kołowego do 3,5 tony

albert
30 dni temu
Reply to  Urzędnik

no ale chyba nie z rozebranego mostu

Pandr
30 dni temu
Reply to  Urzędnik

Powstanie.Ale jest jeden warunek.PIS musi wygrać czego sobie i wam zycze

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
30 dni temu
Reply to  Pandr

Jeśli PO dorwie się do władzy, to podejrzwam, że zlikwidują prom i powiedzą, że najbliższy to jest u Niemców. Prawda, herrr… Tusk?

Osrajdupa
30 dni temu
Reply to  Pandr

Jak PiS wygra to Tadek z Torunia zamiast 130 ml będzie dostawał dwa razy tyle pieniędzy podatników. A co Ty masz z tego.???

Finansista
28 dni temu
Reply to  Osrajdupa

Głosuj na SLD wtedy powstrzymają zapędy w rozdawnictwie dla Tadzia kasy.

Odp
29 dni temu
Reply to  Pandr

Pis musi wygrać? Ha ha.
Pis niedługo będzie wykopany nawet z prowincji.

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
30 dni temu
Reply to  Urzędnik

Kładka powinna być wybudowana, tylko dla pieszych i rowerzystów. W żadnym wypadku dla samochodów, bo w spokojnej okolicy poczyni się nadmierny hałas i będzie więcej spalin samochodowych.

Urzędnik
29 dni temu

Może być i kładka dla pieszych i rowerzystów. Koszt inwestycji byłby o wiele mniejszy niż most dla samochodów do 3,5 t

! ! ! ! ! ! ! ! ! !
30 dni temu

podejrzewam, że zanim powstanie nowy most to ten aktualny już będzie się nadawał do remontu.

odktrycie Ameryki
30 dni temu

No już dawno, tak z miesiąc temu albo więcej został rozebrany do końca, a tu prosze dowiedzieliśmy się że stary most jest rozebrany. Cóż za poruszający news, brawo!

Jan
29 dni temu

Czyli przed mostami KORKI. Bez sensu . 2 mosty , 2 pasy ruchu a potem zwęzenie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content