Wpływ logistyki na branżę motoryzacyjną w Polsce

Logistyka odgrywa obecnie jedną z wiodących ról w przemyśle motoryzacyjnym. Złożoność i globalizacja tej branży wymaga skutecznej koordynacji i zarządzania dostawami, produkcją i dystrybucją pojazdów i komponentów. Szeroka geografia generuje złożone łańcuchy dostaw i wymaga odważnych rozwiązań. Dzisiaj omówimy bardziej szczegółowo logistykę i rolę, jaką pełni ona w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce. 

Wkład przemysłu motoryzacyjnego w polską gospodarkę. Związek między logistyką a przemysłem motoryzacyjnym

Polska nie posiada własnej marki samochodów, co biorąc pod uwagę fakt, że obecnie kraj ten jest największym w Europie miejscem produkcji części samochodowych, brzmi nieco dziwnie. Jednak tak właśnie jest. Wszystko to jest możliwe dzięki optymalnemu stosunkowi położenia geograficznego, profesjonalizmu pracowników i stosunkowo niskich kosztów pracy. Tym samym branża ta ma znaczący wpływ na gospodarkę kraju i generuje około 8 procent PKB i 21 procent wartości eksportu. Na tej podstawie nie mylilibyśmy się, nazywając tę branżę drugim najważniejszym sektorem gospodarki kraju. Teraz krótko o związku między logistyką a przemysłem motoryzacyjnym. Faktem jest, że logistyka i transport wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym podlegają odrębnym regulacjom prawnym. Tysiące komponentów tego samego modelu mogą pochodzić z różnych branż. Usługi logistyczne stoją również przed wyzwaniem połączenia ich wszystkich zgodnie z jasnym harmonogramem. Aby to zrobić, potrzebna jest wysokiej jakości wymiana między wszystkimi stronami. 

Wyzwania i trendy w logistyce w sektorze motoryzacyjnym w Polsce

Sektor logistyczny przeżywa ciężkie czasy. W dużej mierze jest to spowodowane skutkami pandemii. Uporczywe statystyki mówią, że około 80% firm transportowych w kraju przechodzi stan kryzysu. Wynika to z kilku aspektów: zmienionych przepisów biznesowych i liczby prawdziwie profesjonalnych kierowców. Między innymi sytuacja nie zapowiada zmian na lepsze i jest ku temu powód: rynek transportowy będzie się tylko rozwijał i przewiduje się, że podwoi się w ciągu najbliższych 30 lat. 

Wykorzystanie najnowszych technologii w procesach logistycznych

Zakłady produkcyjne nieustannie idą z duchem czasu i coraz częściej stawiają na automatyzację i cyfryzację procesów. Takie podejście do tematu pomaga producentom być tymi, którzy tworzą coś od podstaw. To z kolei sprawia, że producent staje się jeszcze bardziej wiarygodny w oczach klienta. Ponadto elektromobilność jest kolejnym głównym filarem rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w kraju.

Środowiskowe aspekty logistyki w przemyśle motoryzacyjnym: zielona logistyka

Zbliżamy się do palącej kwestii, która dotyczy całego świata. Mówimy o szkodach dla środowiska, emisjach i efekcie cieplarnianym. Jaka jest odpowiedź branży logistycznej na tego typu wyzwania? Krótko mówiąc, powoli wprowadzana jest tak zwana „zielona logistyka”, której zasady przedstawimy poniżej:

  1. Współpraca z surowcami przyjaznymi dla środowiska, które można poddać recyklingowi lub wykorzystać przy minimalnym wpływie na przyrodę. 
  2. Zasada ograniczania przestrzeni magazynowej, a w konsekwencji zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów.
  3. Ponadto opracowywane są nowe trasy dostaw, z uwzględnieniem transportu kolejowego i wodnego, przy jednoczesnym skróceniu czasu dostawy i zmniejszeniu kosztów paliwa;
  4. Wreszcie, wprowadzanie coraz bardziej logicznego i rozsądnego wykorzystania opakowań dla towarów. Wkrótce otwarcie nowego centrum logistycznego, które jest doskonałym przykładem wdrożenia wszystkich opisanych powyżej zasad i innowacji. 

Logistyka i motoryzacja to ściśle powiązane ze sobą sfery będące filarami polskiej gospodarki. Sfery te stale się rozwijają i wprowadzają nowe technologie i wektory rozwoju. Ponadto troska o środowisko naturalne jest przedmiotem zainteresowania firm i branż.

artykuł reklamowy

foto: pixabay

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content