Tarnobrzeg: Nowy rok szkolny. Witamy pierwszoklasistów!

Nowy rok szkolny 2023/24 rozpocznie w Tarnobrzegu 256 pierwszoklasistów, uczniów publicznych szkół podstawowych. Z kolei w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Tarnobrzeg, naukę rozpocznie 1013 młodych ludzi. W tarnobrzeskich przedszkolach debiutuje w tym roku 310 maluchów. Łącznie we wszystkich grupach, od maluchów do starszaków, w 14 miejskich przedszkolach, w tym jednym integracyjnym, opiekę znajdzie 1238 dzieci.

W ośmiu tarnobrzeskich szkołach podstawowych uczyć się będzie ogółem 1843 uczniów, z tego 256 to pierwszoklasiści. Najwięcej pierwszaków, aż 106, przyjęto do Szkoły Podstawowej nr 10, na drugim miejscu pod względem liczby uczniów klas pierwszych jest Szkoła Podstawowa nr 3 – 69 uczniów, nieco mniej, bo 61 dzieci rozpoczyna naukę w klasach pierwszych w Szkole Podstawowej nr 9, tuż za nią plasuje się Szkoła Podstawowa nr 4 z 57 pierwszakami.

A jakie szkoły i kierunki spośród ofert tarnobrzeskich szkół ponadpodstawowych najchętniej wybierali tegoroczni absolwenci podstawówek?

W Zespole Szkół nr 1 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu nowy rok szkolny rozpocznie 193 pierwszoklasistów, w tym 156 w klasach technikum, 37 osób wybrało kształcenie w szkole branżowej, głównie w zawodach kucharz i fryzjer. W technikum największą popularnością cieszy się kierunek technik obsługi pasażerów w przewozach lotniczych, wybrało go aż 48 osób. Na drugim miejscu pod względem popularności wśród pierwszoklasistów ZS1 jest technik informatyk – 35 uczniów. 28 uczniów rozpocznie edukację na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych.

W Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu w klasach pierwszych naukę rozpocznie 102 uczniów. Najpopularniejsze kierunki wśród pierwszoklasistów w tej szkole to technik logistyk, który wybrało 24 uczniów i technik hotelarstwa, na który zdecydowało się 20 uczniów. Po 18 uczniów liczyć będą kierunki: technik ekonomista oraz technik architektury krajobrazu. Na kolejnych miejscach pod względem liczby uczniów klas pierwszych znalazł się kierunek technik spedytor, który wybrało 13 uczniów, tuż za nim technik eksploatacji portów i terminali – 9 uczniów.

W popularnej „Budowlance”, czyli Zespole Szkół nr 3 w Tarnobrzegu w klasach pierwszych w tym roku szkolnym uczyć się będzie 197 osób. 33 uczniów zdecydowało się na naukę w liceum, 130 wybrało naukę w technikum, a 34 szkołę branżową, z czego aż 27 w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Najchętniej wybieranym kierunkiem w technikum okazał się technik robót wykończeniowych z aranżacją wnętrz, zdecydowało się na niego aż 64 uczniów. Na drugim miejscu jest technik aranżacji wnętrz – 24 uczniów, a trzecie miejsce, z liczbą 18 uczniów, zajmuje technik energetyki odnawialnej.

Dużą popularnością wśród absolwentów szkół podstawowych cieszy się Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, tzw. „Górnik”. Tylko w klasach pierwszych w tej szkole naukę rozpocznie 220 uczniów. Spośród nich 54 osoby zdecydowały się na naukę w liceum ogólnokształcącym, z tego 29 wybrało klasę mundurową, 14 klasę biologiczno-chemiczną z ratownictwem medycznym, a 11 humanistyczno-lingwistyczną. Do technikum przyjęto 146 uczniów. Najpopularniejsze kierunki to technik programista – 34 uczniów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej -24 uczniów oraz technik pojazdów samochodowych z prawem jazdy kat. B – 21 uczniów. Szkołę branżową w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych wybrało 20 uczniów.

Dokładnie 301 uczniów przyjęto do klas pierwszych w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Klasy będą tu liczyć nawet po 36 osób. Te najbardziej liczne to klasa matematyka-geografia-język angielski oraz klasa łączona: biologia-matematyka-język angielski i biologia-chemia-język angielski. 35 osób uczyć się będzie w klasie język polski-historia-język angielski, a po 34 uczniów liczyć będą klasy: język polski-biologia-język angielski oraz klasa łączona: język polski-biologia-język angielski i język polski-geografia-język angielski.

info: UM Tarnobrzeg

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldek
22 dni temu

Szczególnie witamy pierwszoklasistów w szkole 10 na serbinowie. Przy okazji wędrówki do szkoły przydadzą się umiejętności survivalowe np przeprawa przez rów z wodą lub skok przez wykop. Koniecznie zabierzcie ze sobą liny, deski i wodery. Zabawę sponsoruje Prezydent Miasta Tarnobrzeg oraz firma PBI.

dzieci sobie radzą
22 dni temu
Reply to  Waldek

Sam widziałem jak sprytnie pokonują przeszkody pod głownym wejściem. No ale ekipy remontowej jakoś nie widać, bo ta nie wiedzieć czemu przeniosła sie na ulicę Kazimierza Wielkiego gdzie nie ma nic do roboty poza wymianą chodnika. Tam będą rozpie..ać dobry asfalt aby zwęzić i zniszczyć życie kierowcom, zamiast dokończyć ulicę Dąbrowskiej. NIGDY WIĘCEJ TYCH PARTACZY NA STANOWISKACH W UM!

Pytajnik
22 dni temu

Na Zwierzynieckiej rozjeba..i chodnik i robót brak, kto tak robi? Dlaczego miasto toleruje takie dziadostwo?

Waldek
22 dni temu
Reply to  Pytajnik

Bo ta firma tak działa. Rozwala wszędzie. Dobre chodniki żeby zrobić takie same. Potem kopią rowy przeciwpancerne i zostawiają pachołki. Następnie przenoszą się ulicę obok i tam powtarzają schemat. Kto to zatwierdził? Mamy samych debili w urzędzie miasta? Ktoś normalny tam w ogóle pracuje?

Tak se myśle, że
21 dni temu

nic nie robią tez na ul. Moniuszki. Rozwalony chodnik po prawej stronie (jak się patrzy od ul. Mickiewicza). Trwa to już ktoryś z kolei tydzień.Po drugiej stronie ulicy jest już gotowy chodnik a piachu na nim co niemiara. Tego tez nikt nie potrafi ogarnąć. To miasto tonie.Gdzie by palce nie wcisnąć to kaszana.

obywatel
20 dni temu

Co wy tego piachu się czepiacie ??
Sołtys oszczędny i czeka na wiary i deszcz .

WALDEMAR
20 dni temu

Na Kazimierza był stary zniszczony asfalt Co chwilę wyskakiwały dziury i byly szczeliny co kilka metrów JAKI DOBRY ASFALT???

walt
21 dni temu
Reply to  Waldek

jako dziecko z Serbinowa pamiętam jak budowano Bogdanówkę czy różne ulice i była to jedna z lepszych frajd za dzieciaka bo albo biegaliśmy po okopach,strzelali gliną z patyka czy skakali na piach.
dobre to jest dla dzieci bo nabierają pewnych zdolności manualnych i nie tylko,których przecież przed monitorem czy przed telefonem nie zdobędą.
ale to były cudne choć skromne czasy.
ze łzą w oku się tamte czasy wspomina.

inna rzecz,że tu na tym przykładzie widzimy jaką mamy zapaść demograficzną – 256 dzieciaków to było nas w roku 1988 w samej wspomnianej szkole nr 10 – ba więcej bo na oko licząc 10 czy 11 klas po dobre 30/35 osób.
a tu mamy 256 w całym mieście ! wow !

Tylko Tarnobrzeg
22 dni temu

Słabe te statystyki kiedyś w 10 rozpoczynało więcej dzieci niż dzisiaj.

Tak se myśle, że
21 dni temu

Jak przyszedłem do jednostki wojskowej do tzw. „zetki” (służba zasadnicza), to był wywieszony na bramie wejściowej napis „witamy was” a z tyłu dopisane „i mamy was” :-).

WIESLAW KOWAL
20 dni temu

Powinni chociaż chodniki robić do końca! Jezdnia nie przejedziesz , na chodniku możesz wpaść w dziurę! MASAKRA

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content